BINNENLAND8CHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. «ar-I JET De achtste jaarlijksche examens der Nederlandsche Toonkunstenaarsvereeniging zijn gisteren te 's Gravenhage voortgezetvan de 5 candidaten is geslaagd voor piano (lager onderwijs) mejuff. H. Van Mark te 's Gravenhage. De firma C. A. Spin Zoon te Am sterdam heeft op de „Imprimerie Nationale" te Parijs eene overwinning behaald. Door den abt van Notre Dame de Lórins (Orde de Citeaux) was genoemde inrichting de druk opgedragen van het „Ave Maria" in het Makassaarsch en Boegineeséh, naar de vertaling van dr. B. F. Matthes te 's Gravenhage. Bij het inzien der drukproef was de abt van oordeel,dat de „Imprimerie Nationale" voor dien arbeid niet berekend was, zoodat nu, op aanbeveling van dr. B. F. Matthes, de uitvoering is opgedragen aan de firma C. A. Spin Zoon. (Hbl.) Evenals Rankes bibliotheek is die van Wilhelm Scherer in Amerikaansche banden overgegaan. Zij werd voor Cleveland aan gekocht voor 30.000 Mk. In het einde dezer maand zal het 25 jaren geleJen zijn dat dr. Vitringa, later be kend onder den nom de plume „Jan Hol land" benoemd werd tot rector van het ste delijk gymnasium te Deveuter. De president van de eerste kamer jhr. mr. Van Eysinga, vertoefde eergisteren in de residentie, ten einde den dag van bijeen roeping der eerste kamer te bepalen. Het praktisch eindexamen der adel borsten van het oodste studiejaar van het koninklijk instituut voor de marine voor de commissie onder voorzitterschap van den gepensionneerden vice-admiraal F. A. A. Gregory, heeft beden een aanvang genomen aan boord van Zr. Ms. stoomkanonneerboot Ever en zal daarna aan boord van Zr. Ms. instructievaartuig Urania ter reede van Tessel plaats hebben. Door de Rijnl. stoomtramweg-maat schappij werden in de maand Juni 1887 vervoerd 28325 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer f 4719.29, goederen en diversen f 308.37'; totaal f5027.66'. Van af 1 Januari tot en met ultimo Juni 1887 vervoerd 134291 reizigers. De op brengst was: reizigersvervoer f21180.16' goederen en diversen f2300.25; totaal f 23480.41', per dagkilometer f 14.41. Op de binnenplaats van de Oranje-ka zerne te 's Hage had gisterenochtend de groote repetitie plaats voor de gymnastiek- uitvoering, te geven door 3000 schoolkin deren in het Malieveld op den verjaardag van H. M. de koningin. De prins en prinses Von Wied en kin dereu zullen de maand Augustus te Scheve- ningen komen doorbrengen op het paviljoen. Ernst Possart houdt thans verblijf te Scheveningen. Hij is afgestapt aan het ilótel d'Orange. De verzending van krieken als post pakket is te Oud-Beijerland zoo druk, dat behalve de postkar nog een groote boeren wagen is in dienst gesteld. De luchtballon, op het tentoonstellings terrein te Amsterdam opgelaten, is te Giesen- dam neergekomen, nadat de luchtreiziger reeds te Bodegrave was uitgestapt. Uit Giesendam wordt aan de N. R. Cl. gemeld, dat de ballon eergisterenavond kwart vóór 7 unr met groote snelheid nederdaalde. De vele nieuwsgierigen dachten aan een ongeluk daar er zich geen persoon in de mand bevond. De inhoud der mand bestond uit: eenen thermometer, eenen zak zand, eene doode postduif, een portefeuille waarin 1 biljet van f10 en 2 van f25, eenige brieven, kaartjes en portretten. Er waren gisterenavond weder velen op het marktplein der voedingstentoonstel ling te Amsterdam, waarheen de Zaterdag- avondsche Nieuwmarkt weder in alle glorie was verplaatst. Omstreeks halfelf werd plot seling de opgewekte stemming verstoord door het gezicht van vlammen. Kort achter het marktplein zag men een vuurpoel en allen spoedden zich naar den z. g. Engelschen tuin en in de koffiehuizen, aan de zijde van het wedren-terrein, om te zien wat er gaande was. Een van de loodsen der was kaarsenfabriek stond in lichte laaie, en de vlammen verspreidden een rossen gloed over het uitgestrekte terrein. De wind woei in de richting van het concertgebouwzoodat zoowel het hoofdgebouw van de fabriek als de houten gebouwen van het marktplein geen gevaar liepen. De brand duurde slechts kort; hij werd door de brandweer met twee braudkranen, die zich op het terrein bevonden, gebluscht. Genoemde loods is echter geheel vernield. Kort daarna was de drukte op het markt plein weder in vollen gang. (361.) Eergisterenmiddag had op de Prinsen gracht bij de Lauriergracht te Amsterdam een ongeval plaats, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een paard trok met moeite een kar tegen de brug op. De borstriem van het paard brak, waardoor de kar achteruit liep, wijl de pen niet hield. Vier manden gevuld met flesschen vitriool vielen op den grond. De flesschen braken, en tegelijkertijd ontstond op straat een groote vlam. De brandweer was spoedig ter plaatse en bluschte het vuur, zonder dat iemand eeuig letsel bekwam. Door slapte der wetkzaamheden heeft de firma Beynes, de bekende rijtuig-, spoor- waggons- en trammakers te Haarlem, zich genoodzaakt gezien, een gedeelte harer werk lieden te ontslaan. Zij zijn Zaterdag begon nen met zich te ontdoen van werklieden, tot de sociaal-democratische partij behooreude. Voor de arr.-rechtbank te Haarlem was tegen gisteren o. a. gedagvaard zekere Jan Bakker schippersknecht te Zaandam, om zich te verantwoorden voor zijn aandeel in de oproerige bewegingendie op den 25sten Juni 11. te Oostzaan hebben plaats gehad. De aanleiding daartoe zal men zich herin neren. In den vroegen morgen van dien dag haddeu twee politie-agenten den aldaar wonenden visscher Hottentot betrapt op visschen met verboden vischtuig en dat tuig in beslag willen nemen. Hottentot had zich daartegen zoodanig verzet, dat de gemeenteveldwachter Heinhuis, volgens op gave ter zelfverdediging, eenige revolver schoten op hem gelost en hem gedood had. Vooral 's avonds, toen een paar honderd man uit Zaandam en omBtreken naar Oostzaan waren gekomen, ging het aldaar zeer leven dig toe en hadden de uit Amsterdam en Zaandam gezonden rijksveldwachters veel moeite om de orde te bewaren. Het brand punt der bewegiug was het raadhuis, waar Heinhuis zich voor de woede 'an het volk schuil hield. Bij die gelegenheid nu zou de beklaagde Bakker den burgemeester van Oostzaan, den lieer Swart, die zich onder het volk had begeven om tot kalmte aan te sporen, hebben beleedigd en bovendien de menigte hebben aangezet om het ge meeulehuis in brand te steken en Heinhuis in stukken te snijden. De substituut-officier van justitiemr. E. M. Von Baumhauer, meende deze gelegen heid te moeten aangrijpen om te verklaren, dat het hoofdfeit van dien dag niet aan het oordeel der rechtbank zou worden onderwor pen. Eene nauwkeurige instructie toch had aangetoonddat de opgave der politieagenten, dat zij ter zelfverdediging hadden gehandeld, volkomen waar was. Heinhuis had slechts gedaan wat hij doen moest, zoodat iedere blaamdie op hem geworpen uiocht zijn ongerechtvaardigd was. De feiten, aan Bakker, die niet ter terechtzitting versche nen was, ten laste gelegd, achtte ZEA. uit hel gehouden onderzoek volkomen bewezen. Met het oog op de omstandigheden waar onder zij waren gepleegd, meende hij ver oordeeling tot drie maanden gevangenisstraf te moeten eisciieu. De uitspraak is op aan staanden Dinsdag bepaald. (3. C.) Eeu van hen, die in 1816 aan de expeditie tegeu Algiers en van 182530 aan den oorlog op Java hebben deelgenomen, is dezer dagen te Antwerpen overledeu. Het is de heer J. Van Blokland, gepensioneerd majoor der infanterie van het O.-I. leger, geboren te Montfoort den 20n Dec. 1801. Eergisterennacht is wederom in de R. K. kerk te Neerbosch ingebroken, en zijn aldaar een 3tal offerbussen vau haren inhoud beroofd, terwijl tevens een Berlijnsch- zilveren kelk is gestolen. De dader of daders zijn nog onbekend. Ook de daders van den vorigen diefstal zoekt men nog te vergeefs. In de omstrekeu van Kampen loopt de hooioogst ten einde. Bijna algemeen hoort men van een ruime opbrengst, terwijl de qualiteit weinig of niets te wenschen laat. De rogge staat overal prachtig te velde; men verwacht een rijken oogst, en wel zooals in geen jaren bet geval was. De boekweitvelden staan minder gunstig. In eeu huis op de Nieuwstad te Gro ningen bewoond door zes verschillende huis houdingen, kregen gisterenavond twee vrou wen een twist, die zoo hoog liep, dat ze handgemeen werden. Het 9jarig dochtertje van een dier vrouwen werd daardoor zoo beangst, dat het door een openstaand raam begon te roepen „Brand! Brand! Moord!" Op dit geroep stormden vele voorbijgangers het huis in, gevolgd door een menigte buren, allen met het doel te redden wat te redden was. Door het zien der menschenmassa en niet wetende wat de oorzaak hiervan was, be koelde de woede der vechtende vrouwen en waren zij, toen zij hoorde dat er brand was, ook slechts op eigen lijfsbehoud be. dacht; het verlaten van 't perceel was haar evenwel oumogelijk door deu steeds grooter wordenden toevloed van binnendringende menscheu, die allen in het donker door elkander liepen. Toen een agent va.i politie daarop de woning binuen giüg en eindelijk met veel moeite licht ontstoken had, bemerkte hij noch brandnoch moorddoch slechts een dicht opeengedrongen menschenmassa over de zes kamers van 't huis verdeeld. Toen eindelijk aan al de redders met groote moeite aan 't verstand gebracht was, dat hier geen gevaar dreigde, verlieten deze allen achtereenvolgens het huis, en lieten de bewoners alleen, doch nu was het meisje dat brand geroepen hadl verdwenen. Bij nader onderzoek bleekdat een der bureu haar had medegenomenniet beter wetende of hij had het kind van eeu zeke ren dood gered. Dat brandweer niet gealarmeerd uerd, is eigenlijk een wonder; men zal het in de drukte vergeten hebben. (IV. Gr. Crt.) Uit de voorloopige iust.uclie van de verwonding Dinsdagavond jl. te Leeuwarden van een 17-jarig meisje is gebleken, dat het hier wel degelijk eene poging tot moord was. Het meisje had geweigerd met haren minnaar verder uit te gaan, omdat hij zich in be schonken toestand op de kermis had ver toond. Onverhoeds verscheen hij nu 's avonds in hare woning, waarna hij haar aangreep en op verscheidene plaatsen in liet aangezicht met een scheermes allerheerlijkst verwondde. Ware hare tante niet op haar hulpgeschreeuw tusschen beiden gekomen en had deze uiet met beide handen de keel van het meisje beschermd, de twee diepe suedenwelke mede nog op het meisje waren gemunt en de tante nu over een der handen outving, zouden zeker den dood van het meisje heb ben veroorzaakt. Als bij toeval zijn de aan de laatste toegebrachte sneden, hoe eustig ook, niet levensgevaarlijk; haar toestand moet zelfs, naar omstandigheden gunstig zijn. De dader heeft nog geen berouw aan den dag gelegd. In de afgeloopen week zijn uit Oud dorp wederom 27 personen naar Amerika vertrokken. In het loopende jaar bedroeg het getal landverhuizers uit die plaats nu reeds 191. Het is den cadetten der kon. militaire academie, die met gunstig gevolg het officiers examen hebben afgelegd in het garnizoen vergund in burgerkleeding in het openbaar te verschijnen, aangezien zij nog geen sabel volgens het bestaande model hebben ontvan gen, en het voor hen verboden is, een buiten model-sabel te dragen. Omtrent het noodlottige geval te So meren, verneemt de Relm. Ct. het volgende: Twee jongens, een van 17 en een van 13 jaren, waren op de heide, nabij Sluis 13, aan het heiturf verzamelen, welke zij op eenen kruiwagen naar huis brengen moesten. De jongste moest aan een touw, voor den kruiwagen gespannen, trekken, en daar het nog al warm was, zeide hij onderweg ver moeid te zijn en een weinig te willen rusten. De oudste wilde hiervan echter niets weten en spoorde zijnen broeder tot trekken aan, en toen daaraan geen gevolg gegeven werd, gooide hij hem met eenen turf, die ongeluk kigerwijze op de hoogte van den buik raakte, hetgeen bijna oogenblikkelijk den dood ver oorzaakte. Naar men zegt, moet het genees kundig onderzoek aan het licht gebracht hebben, dat er eene bloedstorting uit de inilt moet hebben plaats gehad, waardoor het niet anders kon of de dood moest oogen blikkelijk volgen. De dader, die gevankelijk naar Roermond werd getransporteerd, is Zaterdag weer op vrije voeten gesteld. Als zeldzaamheid wordt gemeld, dat te Venloo de grootvader, vader en kleinzoon van hun stemrecht gebruik maakten. ■i UK tt EMI »«.K. Door Z. M. is, met ingang van 1 Aug. a. s. bevorderd tot kapt.-luit. ter zee, de luit. ter zee lste kl. C. Hoffmantot luit. ter zee lste kl., de luit. ter zee 2de kl. P. S. R. Wolterbeek. Door Z. M. is de tijdelijke off. v.gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. W. 11. H. Lohmann, met 1 Aug. a. s., ter zake van het eindigen van zijn vierjarig dienstverband bij de marine, eervol uit den zeedienst ont slagen. Door Z. M. is de bode bij het dep. van binnenl. zaken, W. Van den Bogert, voor den tijd van eene maand in zijne be trekking geschorst. De luit. ter zee 2de kl. A. Gelderman dienende aan boord Zr. Ms. wachtschip te Hellevoelsluis, wordt met 1 Aug. a. s. over geplaatst aan boord van Zr. Ms, rammonitor Draaken op gemeld wachtschip vervangen door den luit. ter zee 2de kl. A. J. Van der Paauw. PER TELEGRAAF. MADRID, 22 Juli. Volgens een bericht uit Lagranja besloot de ministerraad, die daar gisteren werd gehoudenom de invoer rechten op alcohol te vermeerderende uitvoerrechten op suiker en brandewijn uit Cuba af te schaffende bezoldigingen der ambtenaren op de Antillen te verminderen en op Cuba en Porto-Rico het recht van associatie in te voeren. SOFIA, 21 Juli. Het bericht dat de vorige minister-president Radoslavoff in hech tenis werd genomenis van allen grond ontbloot. Alleen dit is waar, dat in het reisplan der regenten eene verandering is ge komen, omdat de geneesheeren aan Stam bouloff den raad gaven voor eenige dagen naar Varna te gaan, tot herstel zijner ge zondheid. Zijne ambtgenooten zullen hem derwaarts vergezellen. Men verklaari zich hier niet de berichten uit Bucharest, die allen van Britschen oor sprong zijn. BUCHAREST, 21 Juli. Volgens hier ontvangen bericht, zijn te Varna onlusten uitgebroken en heeft het regentschap twee bataljons infanterie derwaarts gezonden' HANDELS- EN FINANTIËELE BERICHTEN. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 22 Juli verkochte hoeveel heid. prijzen. Laagste i Hoogste stuks f - 24 r - 54.— - 180.— Melkkoeien 71 95. 288.— 26 - 104.— - 242.— 48 - 90.— 192.— 140 110. - 245.— Kalveren (vette) 92 - 23 6 5.— (magere) 28 - 4.60 - 10.— (gras) - Schapen (magere) - 334 1 1.— 23 1180 17.— w 27.— Varkens magere) 42 13.— - 28.— (biggen) 278 - 5 - 13.— Ter veren Ter tijen kal- markt aangeoracht 809 runderen, 120 •514 schapen en lammeren, wekelyksche kaasmarkt aangevoerd 61 par itas. Besteed werd voor Goudsche kaasvan 18.tot 27. Derby - Leidsche 150 KG. /36.39. Edammer f 20. Gouda, 21 Juli. Kaas-aanv. 145 part. prijs le qual. 25 h 27.50, 2e qual. ƒ21 a 24, zw. ƒ28 Noordhollandsche f 22.h 26. Boter. Goeboter 1.20 h 1.30, per kg., wei- boter 1.k 1.10 per kg. Handel re delijk. Delft, 21 Juli. Prijzen der boter 140 ƒ49 ƒ56, per 40 kilo, 970/8 en 74/16 vn. Boter, te zamen wegende 20140 kilogram. De binnenlandsche staatsfondsen waren heden nagenoeg als gister gestemd. De stemming was heden voor Rusland en Oostenrijk vrij vast; toch was de handel op de buitenlandsche markt over 't algemeen zeer stil. De Russische spoorwegmarkt leverde weinig bizonders op. De Amerikaansche spoorwegsoorten waren iets beter gestemd. LAATSTE BERICHTEN. Graaf Kapnist, Russisch gezant bij ons hof, is in de residentie teruggekeerd. Benoemd tot ingenieur-verificatenr van het kadaster de heer Vriend, thans land meter 2e kl. Gisterenavond is een rijtuig, van Delft naar Maassluis rijdende, tegen de leuning van eene brug gereden, waardoor de strengen braken en het rijtuig in de vaart terecht kwam. De personen, in het rijtuig zittende, hebben zich door het verbrijzelen der ruiten weten te redden, waarbij een paar hunner vrij belangrijke wonden bekwamen. B E L Cf I E. De vluchteling Alfred Defuisseaux heeft de onbeschaamdheid gehad in Le Com bat een heftigen aanval te richten tegen het bestuur van den algemeenen Werklieden- Bond diezeide hijhet oproer in Hene gouwen niet krachtig genoeg heeft gesteund. Dit gaf den Gentschen socialisten-chef An- seele aanleiding in De Vooruit het volgende over Defuisseaux te schrijven: „Noch te Brussel, noch elders in België zal iemand zich moeilijk maken voor dezen man, die de minachting verdient van iedereu socialist, van elk eerlijk man. „Willen de Gentsche werklieden nog naar

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2