De Rijnlandsche stoomtramweg tusschen Leiden en Katwijk, door de llollandsche IJzeren spoorwegmaatschappij geëxploiteerd. De opbrengst bleef geregeld toeuemen. Hpt a;.ntal reizigers bedroeg 802.138. De totaal opbrengst was f 52.72fi.526. De Leideche itoombootmaatichappy De Vol harding heeft hare diensten tusschen Leiden, Amsterdam en Gouda zonder eenig verzuim voortgezet. In 1886 werden vervoerd 208625 passagiers tegen 200600 in 1885. Ook in vervoer van vee en goederen was vermeer- nering te bespeuren. Bet Telegraafkantoor te Leiden verzond en ontving in 1886 66269 berichten. De opbrengst was fl2J 03.026. (Slot volgt.) Gistermiddag tegen vier uur tuimelde aan de Mare een jongetje te water, een meisje dat bij hem hoorde viel er bijen de heer W., suikerbakker, aldaar, spróng er bij. De wijde uniform van den laatste belette hem ecbter het zwemmenzoodat 't hem onmogelijk was de kleinen te red den. Dat deed dus een ander heer, die bij het drijvende klaverblad sprong en het ge noegen mocht smaken de drie personen te redden, 't Moet op dat oogenblik in die Mare wel iets van een gecostumeerden zwem wedstrijd gehad hebben. Van bevriende zijde vernemen we het volgende: Hedenmiddag omstreeks 2 uur ontstond er brand in een woning aan de Doesbrug te Leiderdorp tengevolge van bet nedcrvallen van eenige vonken uit den schoor steen der aangrenzende bakkerij. In eeu oogwenk stonden vijf huizen in lichte laaie, waartoe door wind en droogte veel werd bijgedragen. De hitte was zoo hevig dat een huis aan den overkant van den Rijn ook in brand geraakte hetwelk echter on middellijk werd gebluscht. De vier spuiten dier gemeente deden dienst terwijl de spuit aan de Hoogezijde zich tegenover de per- ceelen in afwachtende houding had opge steld. Dank zij de richting van den wind was meerdere hulp niet uoodig, daar anders de korenmolen van den heer Bornwater aan de overzijde groot gevaar hail geloopen door de vlammen aangetast te worden. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1884) van P. C. Asbjörnsen. Julius Stockhausen schrijft in de Franlcf. Zeit. dat op de muziekonderwijzers de plicht rust te zorgendat het muzikale proletariaat niet toeneemt. De muziekcon- servatoriën moeten alleen de werkelijk be gaafden opnemen en verder brengen en ver- boeden dat de niet-begaafden door protectie de anderen den weg versperren. De heer Bollé deelt aan de N. S. C. mede dat het hem gelukt is den heldentenor van het Keulsche Stadtthéater, den heer A Grupp, die nog voor het volgende seizoen aan dat tbëater verbonden was, doch krach tens eene schikking met den directeur Hoff mann vrij geworden is, voor de Rotterdam- scbe Opera te winnen. Als lyrisch en speel- tenor is de heer Max Elmhorst, van het Stadtthéater te Posendie ook eenige jaren des zomers aan Kroll's théater te Berlijn werkzaam was, geëngageerd. Eene volledige lijst van het personeel zal binnenkort door de directie worden openbaar gemaakt. De achtste jaarlijkscbe examens der Nederlandscbe Toonkunstenaar.--Vereeniging zijn gisteren te 's Gravenhage voortgezet. Van de 5 candidaten zijn geslaagd.- voor piano (lager onderwijs) mej. E. J. C. Wea sels, te 's Gravenhage, de heer A. Egmond, te Wiukel (N.-Holland), de heer Jan Zwart Jbz.te llpendam (N.-Holl.), en mej. Esther da Silva Pereira, te Amsterdam. De Volkevriend, algemeen weekblad, uitgegeven door de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank is beden in rouwgewaad verscheneu en wijdt een uit gebreid artikel aan de nagedachtenis van den op 12 dezer overleden voorzitter dier ver eeniging, den heer jonkheer J. L. De Jonge. DINNENLANDSCHE BERICHTEN. Het voornemen bestaat de eerste kamer bijeen te roepen op 3 Augustus e. k., ter behandeling der Grondwetsherziening. Op initiatief van de besturen der kies- vereenigingen Nederland en Oranje en Recht voor Allen te Delft is een vergadering ge houden ter bespreking van het ontwerp van wet, tot vereeniging van een deel van de gemeente Hof van Delft met eerstgenoemde gemeente. Algemeen was men van meening, dat die vereeniging niet in het belang van Delft zou zijn. Met de goedkoope extra-sneltreinen van den N. R. S. voor le en 2e kl. reizi gers, bij gelegenheid van het zendingsfeest Aan de Grebbe, werden gisterochtend va» den jêfz k TÊrm mm ma vv wa Haag, Rotterdam en Leiden naar Wageningen en Arnhem 520 personen vervoerd. Een buitengewoon nummer van de Ga zette of India, uitgegeveu op den dag van het jubilé der koningin van Engeland bevat het besluit, waarbij eene klasse van groot kruizen wordt ingesteld bij de orde van het Indische rijk, en als eerstbenoemde onze voormalige landgenoot lord Reay (baron Mackay van Ophemert), gouverneur van Bombay. Slechts aan nog twee andere per sonen viel die groote onderscheiding ten deel, namelijk aan lord Connemara, gouver neur van Madras en generaal Roberts, opper bevelhebber in Indië. Dv. Z.-H. en 'e Gr.) Prinses Dolgorouki is gisterenavond met gevolg per Rijn spoor te 's Gravenhage aangekomen en vertrok terstond per rijtuig naar Scheveuingei-., waar de prinses eenigen tijd zal vertoeven. Voor niets hebben dieven tegenwoor dig eerbied! Uit het in aanbouw zijnde politiebureel aan het Alexandersveld te 's Hage is een partij timmermansgereedschap ont vreemd. Ook te Oud-Beierland worden de jonge ooievaars gestolen en de dief gaat daarbij zoo brutaal te werk, dat bij de geroofde vogels op den dag per stoomboot vervoert. De Lindenstraat te Amsterdam waar verleden jaar Juli het tooneel was van den verschrikkelijke» strijd en het palingoproer woedde, was gisteren morgen te zeven uur vrij woelig. Aan een koordover de breedte der straat gespannen, wapperde namelijk eene roode vl»g, die veel bekijks had. De politie verwijderde de lap, die naar het bu reau werd gebracht. Aan de ophanden zijnde kustmauoeu- vres oin en bij Hellevoet zullen onderschei dene oorlogsbodems deelnemende rammo- nitors Draak en Wesp, de monitors Krokodil en Heiligerlee en de stoomkanonneerbooten Vos, Bever, Fret, Njord en Tyr en ver moedelijk ook de Braga. In geen jaren heeft men in de Beein- ster zooveel vreemdelingen gezien, als in dezen zomer. Er gaat bijna geen dag voorbij of toeristen of geheele gezelschappen bren gen eeu bezoek aan dezen polder. Maandag zijn achter het Eijerland op Tessel aan het strand eenige visschersvoor- werpen, benevens schotwerk en dekplanken aangespoeld, 't Vermoeden bestaat, dat een visschersvaartuig een ongeluk is overkomen. Aan de Arnh. Ct. wordt uit Utrecht gemeld dd. 19 Juli: Hedenochtend werden wij met den trein van 8 uur uit Amsterdam en Rotterdam bier verrast met een groepje sociaal-democraten. Kalmpjes trokken zij onze stad in en weinigen merkten hunne aanwezigheid. Tegen den middag gingen zij op den singel over de cellulaire gevangenis, waar Domela Nieuwenhuis verblijf houdt, een liedje zingen, doch door den oploop van volk moesten zij hunne zangen staken en werden door de menigte uitgejouwd, totdat de politie hen in bescherming nam. Tegen drie uur arriveerde het groepje aan het station, voor afgegaan door den adjunct-inspecteur van politie, hoofdagenten enz. en gesloten door een troep opgeschoten jongens en mannen, zingende het bekende: .Weg met de socialen, leve Willem III." In de wachtkamer hielden zij toen eenigen tijd kalm verblijf. De politie gaf hun in overweging met den eerstvolgen- den trein te vertrekken, daar zij anders, indien zij weder de stad introkken, onaange naamheden zouden oudervinden, te meer daar er veel volk op de been is, want we hebben kermis. De Rotterdammers voldeden aan dat verlangen en vertrokken te halfvier uren. De anderen zijn nog even onder politiegeleide in eeu buitentuin, in de onmiddellijke nabij heid van bet station gelegen, geweest en togen met den trein van 6.43 naar Amster dam terug. Opmerkelijk was het dat hun grootste aantal uit vrouwen bestond, slechts een of twee mannen werden gezien. Tijdelijk werd aan het niet-reizend publiek de toegang tot de 3e wachtkamer geweigerd. Allen waren (als herkenningsteeken) van een rood strikje voorzien. Het gerucht loopt, dat de vogel- en plantentuin' aan den Velperweg te Arnhem, indien de 3 pCts. hypothecaire leening niet slaagt, van bestemming zal veranderen. Eene Belgische maatschappij zou er eene koud- watergeneesinrichting van willen maken. De eigenaren zouden ruim 6 pCt. van het maat schappelijk kapitaal, f410,000, terug ont vangen. De eigenaars der talrijke dennenbos- Bchen in de gemeente Ermeloo maken thans goede zaken, door verkoop van dennen aan Belgische opkoopers voor mijnhout. De prijs is f500 f550 per hectare. Ook de uit voer van boschbessen naar Engeland is in vollen gang, wat aan menigen arme voordeel opbrengt. <ra O Nt.T WNL ,3k. PW«r -TBC- In den nacht van Zaterdag op Zondag is van de stoomboot „IJsel" van den Zwol- schen nachtstoombootdienst op de hoogte van Urk een der passagiers op het voordek in zee gesprongen en verdronken. Het was een grasmaaier, wiens naam nog niet bekend is. Een zeis en eenige bagage heeft men wel gevonden, maar geen papieren, en nie mand van de overige passagiers scheen den man te kennen. Vóór eenigen tijd heeft te Veenhof een allerzonderlingst geval plaats gehadeen ge val waarvan menig lezer denken zal dat het een verzinsel isen tóch is het een feit. Terwijl de dienstknechten van den landbou wer J. M. Buitiug rustig lagen te slapen werden zij op eens verschrikt door de komst van een ongenoodigden gast iu hun bed. En wie was die ongeuoodigde gast? Niets meer of minder dan een paard van hun baas, 't welk uit den stal was losgebroken. Het mag een wonder heeten, dat het dier, 't welk zich in de bedstede heeft omgekeerdgeen der beide knechten eenig letsel heeft veroor zaakt. (Ad. Ct.) Het hoofdbestuur van het Drentsche Landbouwgeuootschap heeft, naar de Aner Ct. mededeelt, in een adres aan den koning den wensch kenbaar gemaakt, dat uit de lijst der nuttige vogels voor landbouw en houtteelt (kon. besl, van 25 Augustus 1880) verdwijnen de ring- en huismusschen, alsmede de roeken en kauwen, en tevens verzocht, dat de commissarissen des konings mochten gemachtigd worden, de meest mogelijke fa ciliteiten te verleenen voor het dooden met schietgeweer van jonge kraaien in het voor jaar. Te Leeuwarden is Dinsdagavond een jong meisje, dochter eeuer weduwe, door een 17jarigen arbeider, die beschonken was en met baar in liefdesbetrekking stond, in hare woning opgezocht, waarna hij haar met een scheermes verscheidene diepe wonden in het aangezicht en den hals toebracht. Ook de tante van het meisje, die haar wilde bescher men ontving eenige sneden in het aangezicht. De woesteling, bij wien ook nog een ge deelte van een sabel werd bevonden, is ter stond door de politie gearresteerd. De beide verwonde vrouwen zijn in het stads-zieken- huis opgenomen. 's UKAVENIIACE. Door Z. M. zijn benoemd: bij het wapen der inf., bij het 2de reg. tot le luit. de 2de luit. C. J. A. De Bont, van het corps; bij het 3de reg. tot kapt., de le luit. F. C. Geselschap, rail bet 8ste reg., alsmede de lste luit.-adjudant F. Cochiusvan het corps; bij het 4de reg. tot le luit, de 2de luit. C. M. H. Kroesen, van het corps; bij het 5de reg., tot kapt. de le luit. W. F. L. Roskes, van het algemeen depot van discipline. Door Z. M. is de heer C. H. Stratz tijdelijk, namelijk voor den tijd van vijf jaar, benoemd tot off. v. gez. 2de kl. bij het leger in Ned.-Indie. Door Z. M. is de kapt. W. J. Schel- tus, vau het reg. gren. en jagers, op pen sioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f1610 'sjaars, en is aan ge noemden kapt. de rang verleend van majoor. De le luit. der mariniers A. J. Paeh- lig, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indie, in Nederland teruggekeerd, is ter beschikking gesteld van den comman dant van dat corps. De luit. ter zee 2de kl. M. W'. L. Olivier, dienende aan boord Zr. Ms. monitor Krokodil, wordt met 1 Aug. a. s. op non- activiteit gesteld en aan boord van genoem den bodem vervangen door den luit. ter zee 2de kl. W. D. H. baron Van Asbeck. Stads-Bericliten. PROCES-VERBAAL van de opening der stembriefjesdie ter be noeming can negen leden van den Gemeenteraad van Leidenden 19 Juli 1387 zijn inge leverd. Op heden den twintigsten Juli achttien hondeid zeven en tachtig in de Gemeente Leiden, is door het bureau van stemopneming in de ter inleve ring van stembrie^es bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens Is negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Loui siana de Laat de Kanter Burgemeester, voorzitter, en de heeren Pieter Alma Laurenszoon en Simon Cor- nelis Marlinus Knappert leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen bij hem den 19 Juli 1887 overgebracht uit de beide afdeelingen der Gemeente Leiden, waarvan een met de daarbij behoorendc sleutels en lijsten van kiezers krach lens machtiging ingevolge art. 57 der Kieswet bij Koninklijk besluit van 23 Augustus 1851 n°. 64 verleend, is ter hand gesteld aan het onder bureau, bestaande uit de heeren leden van den Ge meenteraad Mr, H. Van der Hoeven als voorzitter, H. C. Juta en P. J. Van Hoeken, als stemopnemers, die van den uitslag van het door hen bevondene be hoorlijk aanteekening hebben gehouden en van hunne bevinding behoorlijk verslag gedaan. De zegels der bassen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn* De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden negen honderd vier en twintig slem briefjes te bevatten. Dit getal met «Ie lijsten der kiezers, die biiefjcs hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den V oorzitter een voor een geopend en over luid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard 10 stembriefjes, die oningevuld zijn Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest: negen honderd en veertien. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: F. A. Verster van Wulverhorst 853. Mr. S. J. Fockema Andreae 595, Prof. T. Zaaijer 585, Mr. N. K. F. Land 584, Mr. N. L. J. Van Butlingha Wichers 581, Dr. G. Zaalberg 568, J. J. Van Masijk Hniser van Recnen 566, Mr. J. J. Schneither 482, A. Koctser 479, Mr. J. Bredius 407, P. J Van Hoeken 399, A. L. De Slurler 14, J. A. Van Hamel 11 en B. Den Houter 9 stemmen, W. F. Van Wijk, J. H. Donner, C. W. Wustenhof Jr., F. J. Los ieder 6 stemmen, N. Stadhouder, 5 stemmen, W. L. Van Kaathoven, C. C. Tieleman, A. Werner, Mr. L. T. J. Kerstensen J. J. Groen ieder 4 stemmen, J. Fontein, M. P. Meer burg HCz., H. W. F. Bakker P. J. Mulder, J Vogelezang, M. Spever, T. Los en D. Pander ieder 3 stemmen, P. J. W. Knaap, B. Planjer, K. T. Caron. Dr. J. J en Brink. A. Corts, M. J.' Van Wesel, M. R. Beuth. M. Cahen, H. F. A. Dahrnen, M. A. Fontein. Mr. f A. Coebergh, T. A. W. Schuldell, J. Brevée, L. A. Werner, W. C. Zuurdeeg, J. Pander, C. Cbristiaanse Sr., Mr. M. H. A. Lisman, L. J. Van der Kloes, Generaal Bonlanger, Mr. H. L. A. Obreen, J. C. Van Hartrop, F. Van Dorp, P. Fonteijn, H. Filippo Hz., J. D. Van Gigh, G. F. Theonvillc, C. Wassenaar, H. Van LeeuweC. Mr. J. T. Buys, Mr. S- Le Poole, Dr. A. Kuenen, F, Tieleman, J. G. H. Mann, T. G. De Wilde, W. n. Verhey van Wijk, S. Thor*, J. Chev.l Mz. C. P. H. Van Zijl, P. Van Cranenburgh, B. H. Gebhardt, J. La Rivière, P. Van Geer, B. Loyaard, D. C. Dros, J. Wormser, I. D. B. Brouwer, F. J. Paanakker, P. Van Dijk ieder twee stemmen, G. N. Van der Koog, J. Rinkes Borger, H. W. Tieleman, A. J. Wetrens, B. laylor, Pastoor Bots, H. J. Taverne, D. Hoogen- stralen, L. C. Quant, J. A. Longepee, A. Hartevelt Jr. T. Steynman, L. A. Ouwerkerk, J. F. Schut, P. Hueher, W. Splinter, P. Hoogendoorn, G. W. Zandvoort, H. Van Borselen, H. Filippo Jr., K. Van Ravenswaay, S. H. Wijnnöbel W. Pera, A. J. Fontijn, D. J.Lam berts, J. Wilhelmy Damsté, D. M. Nolel, J. D.Poot, Dr. A. W. Kroon, J. J. Graaf van Limburg Stirum, E. Pont, L. 11. Feenders, P. J. Couveé, Dr. E. Sie- genbeek van Heukelom, P. Planjer, A. L. Ouwerkerk, L. Stadhouder, F. Stijnrnan, H. F. C. Gerlings, A. Hakkenberg, F. Los, C. 11. De Jong. Vloodorp, J. Van der Waals, D. Bremmer, A. De Mare, P. J. Kooreman, J. Zandvoort, G. Zantvoort, N. Verhoog, J. Verhoog, J. Boom, A. Driessen, J. Van Kampen hout, J. Van Masijk van Wulverhorst, Dr. J. G. Kist. P. P. SpeelH. PufkusW. Van Gasteren. J. Schoondergang, Dr. P. Van Ronkel, J. T. Hes sels, H. Van de Velde, A. M. C. Van Hees, M. P. Oudshoorn, H. Van llensbergen, P. H. Hoos, Dr. J. E. Van Iterson, H. A. Lorentz, J. T. Wil len borg, J. Kroon, J. Zaalberg JCzn., P. G. C. M. Eigeman, Felix Driessen, J. M. Van Rees, D. Harte velt, Hartevelt, H. Schelteina, J. Scheltema, Driessen, T. W. Van Hartrop, Dr. T. Zaalberg, Jan Van Beers, M. Verhoeven, G. Marks, W. Van Harteveld, Dr. G. Zaaijer, S. H. Los, Ph. Van der Heyden, P. Ross, M. Langezaal, F. A. Los, P. Fontein Jr., J. N. Van der Reyden, P. J. Planjer, J. A. G. Proot, G. Hey- mans, F. A. Lempers, Dr. Korttman, Knuttel, Pijn appel, J. Kromwijk, Z. Smit, J, Van Oyen, J. Koet, P. Slegtenhorst, J. W. Florijn, M. Van der Bent, W. G. Van den Broek, H. E. H. Fortanier, T, Van Wijk, W. F. Van Wijk FLz., A. J. Verhoog, Mr. H. G. Gordon, H. Willems, Ds. G. Vlug, Dr. A. Kuyper, Beernaert, Thonissen, Pontus, F. A. Domela Nieu wenhuis, J. W. P. Licht, W. F. Van der Heyden, N. J. Stallinga, Formijne, A. Van Eek, J. J. Planjer, Jhr. C. C. Van der Wijck, D. Van der Horst, R. N. Van der Maaren, Mr. L. H. J. Lamberts Hurrel- brinck, P. G. Lancel, N. F. Reyst, E. Horloos, J. D. Kiek, J. P. J. Driessen, C. L. De Hens, W. Grundeman, A. W. Milders, S. C. Van Doesburg, N. Van Wijk, C. A. Simonis, A. A. Verstraten, P. W. M. Trap, C. J. Leyh, P. L. Van Dijk, A. Dus- terbecq, G. W. Hart, F. J. Theys, S. Fles, N. Fon tijn, F. S. Van de Pavord Smits, G. A. Reimeringer, D. Donner, H. Van Teylingen, J. C. H. Mnré, D. J. Meysing, A. J. Jonginans, J. H. H. Borgerding, D. De Loos, J. A. Smulders, Dr. A. Van Rhijn, A. De Koster, A. Ephraim, W. C. Mulder, Van Bismarck, M. W. Jaeger, J. F. Ruigrok, P. Somerwil, W. Christiaanse, W. C. Jeltes, H. A. Neeb, N. Brnm- melkamp, H. Sasse, A. L. Reimeringer Jr., A. De Haas, H. Lambooy, J. B. Meynen, F. L. M. Leonards, H. Tibboel, L. A. Verhoeff, H. L. A. Van Campen, J. P. Driessen, C. Bonger, P. H. Voorhoeve, N. J. Sanders, F. Theys, J. Van Schaick, Mr. J. La Ridcau, A. A. De Graaf, J. J. Van Heeswijk, E. Van Wensen, Langezaal, smid, Clement Reinke, G. H. Maat, P. Schretlen en P. Knaap, ieder één stem. Hebben alzoo de volstrekte meerderheid van stem men verkregen de Heeren F. A. VEKSTER VAN WULVERHORST. Mr. S. J. FOCKEMA ANDREAE. Prof. T. ZAAIJER. Mr. N. K. F. LAND. Mr. N. L. J. VAN BUTT1NGHA WICHERS. Dr. G. ZAALBERG. J. J. VAN MASIJK HUISER VAN REENEN. Mr. J. J. SCHNEITHER en A. KOETSER, Zijn derhalve\erkozen tot leden van den Gemeenteraad van Leiden de heeren F. A. VERSTER VAN WULVERHORST. Mr. S. J. FOCKEMA ANDREAE. Prof. T. ZAAIJER. Mr. N. K. F. LAND. Mr. N. L. J. VAN BUTTINGHA WICHERS. Dr. G. ZAALBERG. J. J. VAN MASIJK HUISER VAN REENEN. Mr. J. J. SCHNEITHER. A. KOETSER, Alle wonende binnen deze gemeente. En zijn tegen deze opening van stembriefjes doof de in de zaal aanwezige kiezers, geene bezwaren in gebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2