HASTA. NIEUWS- EN ADVERT NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lïeïe Courant verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en F e e s t d a «j e n. A8Q$NERlEfi5T: Dinsdag 19 Juli 1887. - N°. 167. AaVERTEfiTIEM: Uitgevers: Gebroeders Muré. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheeie rijk, per 3 maanden I.BO. Prijs per ftuuiuier 10 Ont. Van Iregels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabatper regel 0.10. Bureel: Mcheepmii.kersst.ees k. 201') Jaargang. Staris-Berichten. Kostelooze Inenting. BURGEMIESTER en WETHOUDERS der gemeenle LEIDEN brengen ter algemeene ken nis dat de kostelooze inentingen en herinen- lingen voortaan niet meer zullen plaats hebben in hel lokaal der Stadswaag maar in het Ellsabi-thsliof aan de Oude Vest en wel rechtstreeks van het Kalf. De eerste zitting zal daarvoor worden ge houden op Dinsdag den 2Ben Junia.s. lusschen twee en drie uren des namiddags, terwijl de volgende zittingen zullen plaats hebben op eiken Dinsdag der maand Juli, alzoo op den 5en, 12en, 19en en 26en dier maand, mede tusschen twee en drie uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KISTSecretaris. Leideis den 22 Juni 1887. De BURGEMEESTER der gemeenle LEIDEN brengt ter algemeene kennis dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld een kohier wegens het patentrecht dienst 1887/8, wijk 4 execution verklaard den Iden Juli 1887en herinnert vouii» de belanghebbenden aan hunne veiplichting om hunnen aanslag op den bij de Wel be paalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Rurgemeester voornoemd DE KANTER. Leidenden 18n Juli 1887. ITADSNIEUWS. VERSLAG van den toestand der gemeente Leiden over het jaar 1886 door burgemeester en wethouders aan den gemeenteraad in 1887 aangeboden. (vervolg). Onderwijl, Kuntten en Welentchappen. (vervolg). De Leidtche Gymnattiekvereeniging Her culet telt 17 gewone en 23 belangstellende leden, terwijl de adspiranten-afdeeling voor jongelieden van 1418 jaar reeds 29 leden telt. De oefeningen worden tweemaal 's weeks gehouden in het gymnastieklokaal der hoo- gere burgerschool voor meisjes. Bij kon. besluit van 19 October 1886 n°. 29 werden de statuten der vereeniging goedgekeurd en verkreeg zij dus rechtspersoonlijkheid. De Leidtche Breitcholendie onder toe zicht van eenige dames gehouden worden, des zomers in de bewaarschool op de Oude Vest en des winters in de bewaarschool op de Haarlemmerstraat bij de Haven, werden bezocht door ongeveer 70 kinderen. De Leidtche Schouwburg vereeniging. In het bestuur kwam verandering door het over lijden op 7 April van den heer J. Hoog, in wiens plaats benoemd werd de heer A. J. Krantz. Gedurende het speelseizoen 1885/86 zijn in den schouwburg gegeven 24 Hol- landscbe, 3 studenten- en 4 Fransche voor stellingen verder 2 Dnitsche opera's en 2 Duitsche operetten. Ten aanzien van de itudentenroeivereeni- ging Njord kan worden bericht dat door haar het groot aantal van 15 prijzen en 4 pre mier: werd behaald, o. a, bij de wedstrijden op het Spaame bij Haarlemop het Bra- semmermeer, op het IJ en op de Maas bij Luik. Ten geschenke werd ontvangen een uitstekende tweeriems roeiboot en aangeschaft csn tweeriems-oefeuboot en twee Dieuwe gie ken. Verder werd de loods voor de helft uitgebouwd. De Leidtche tludenten-Cricketclub werd vddr korten tijd geconstitueerd en telde reeds spoedig een ledental van 150. Zij gaf in den groentijd een wedstrijd in cricket, hardloo- pen enz., waarbij de leden van hel corps waren uitgenoodigd. Ten slotte wordt melding gemaakt van de 3 October-vereenigingdie, zooals boven werd medegedeeld, op initiatief van de commissie voor volk8bijeenkomsteuis tot stand geko men. Het verslag over het eerste vereeni- gingsjaar is iD de algemeene vergadering van 8 December jl. uitgebracht en in druk uitgegeven. Het aantal leden groeide steeds aan, zoodat het thans reeds bedraagt 1865, waaronder 225 donateurs. De eerste feest viering slaagde uitmuntend. Aan deD optocht namen 23 vereenigingen met hare banieren deel, terwijl het feest besloten werd met een concert op Zomerzorg en een vuurwerk op het Schuttersveld. De Holland-Society te New-York toonde mede hare belangstelling in de vereeniging, door de toezending van eene belangrijke gift voor de feestviering. Blijkens het ver slag bedroeg de totale ontvangst f 3390.35, de uitgaaf f 3110.35 zoodat een batig saldo overbleef van f 280. Uit de gemeentekas behoefde geene toelage te worden verstrekt. Armwezen. Ten vorigen jare werd uitvoerig mede- deeling gedaan van de belangrijke werkzaam heden vau de commissie tot het instellen van een onderzoek naar de klachten omtrent gebrek aan werk. Het is een verblijdend verschijnsel dat er geen aanleiding heeft be staan, die werkzaamheden in het afgeloopen jaar voort te zetten. Van de voor 1886 ter beschikking ge stelde gelden voor onderstand, vervoer- en verplegingskosten werd besteed aan onder stand van verlaten kinderen en verpleging van hulpbehoevende personen, nachtverblijf enz. ongeveer f 1244, aan voeding van ar restanten f238.60, aan transportkosten van doortrekkende personen f 90.50 en aan grati ficatiën bij gelegenheid van gouden brui loften f27. Over het jaar 1886 werd in de armbus op» het raadhuis gevonden een bedrag van f 153.61. Genoemd bedrag is onder de verschillende armbesturen verdeeld. Evenzoo werd verdeeld eene som van f140 die door het studentengezelschap C-Dur ten behoeve van de algemeene armen werd ingezonden wegens de opbrengst van een op 4 Februari 1887 gegeven concert. In het H. G. of arme wees- en kinderhuis werden op machtiging van het dagelijksch bestuur 13 kinderen tijdelijk ter verpleging opgenomen, terwijl op gelijke machtiging 3 kinderen aan de famieljebetrekkingen werden teruggegeven en twee jongens wegens wan gedrag moesten worden ontslagen. In het getal instellingen door of vanwege de gemeente beheerd of gesubsidieerd, ten getale van 8, is geen verandering gekomen, liet subsidie aan het H. G. Weeshuis heeft sedert 1885 opgehouden, terwijl de subsidiën aan het R. K.. Weeshuis, het Luthersche Weeshuis en de Israëlitische armen in 1888 voor het laatst, zullen worden uitgekeerd. In die verschillende inrichtingen werden verpleegd 289 kinderen en 329 oude lieden. Bedeeld werden door de verschillende arm besturen, onafgebroken 3831, tijdelijk 6040. De ontvangsten en uitgaven van de door de gemeente gesubsidieerde instellingen be liepen volgens de laatst goedgekeurde reke ningen over 1886 Ontvangsten. Uitgaven. H. G. Weeshuis f38,140.255. f86,995.205. R. K. Wees- en Oudeliedenhuis 16.963.005. 16,962.185. Evang. Luth. Wees- en O. L. H5,077.41 5,077.41 Israëlit. armeu. 1,285.75s. 1,170.87s. Werkinrichting. „16,687.56 16,687.56 Aan Armen, rechtstreeks door gemeente besturen zonder tusschenkomst van armbe sturen ondersteund werd f 41,250.76 besteed. Gedurende het geheeie jaar werden onaf gebroken ondersteund het volgeude aantal armen 495 hoofden van gezinnen en 492 eenloopende personen, en alleen gedurende den winter of slechts nu en dan, ééns of meermalen: 572 hoofden van gezinnen en 1176 eenloopende personen. Te zamen dua 1067 hoofden van gezinnen en 1668 eenloopende personen. Door de genootschappen tot ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen werden 508 vrouwen ondersteund. In de godshuizen werden verpleegdvoor rekening van het gesticht 840, voor reke ning van de verpleegden 15 en voor reke ning van de gemeente 2. (Wordt vervolgd.) Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f35.f 18.50, f3.70 en f185; laagste prijzen f35.f18.f3.70 en f 1.85. Zaterdagmiddag ongeveer te 4 ure waren eenige kinderen in de poort naast den glaswinkel van den heer G. op de Aalmarkt aan het spelen op leêge glaskisten. Een 4-jarig kind van den heer F. in de Maars- manssteeg geraakte ongelukkigerwijze onder eene kantelende kist waardoor het eene beenlje op drie plaatsen gebroken werd. De heer De G., adsistent aan het akad. zieken. FEUILLETON. 73). Toen de notaris inzage nam van een klein stukje papier dat vooraan in de secretaire lag, sloeg hij zijn oog terloops naar Paula, die begreep dat het de schuldbekentenis was die zij zoo kort te voren had onderteekend zij keerde zich af omdat ze zich het bloed naar het aangezicht voelde stijgen. Zorgvul dig werd alles bijeengezocht en begon men alles op te schrijven en te verzegelen, wat eerst laat in den nacht was afgeloopen. Toen geleidde Paula de heeren met onvasten gang de voordeur uit. Plotseling bleef zij als versteend staan; daar hoorde zij den gullen lach van Marcel Van Breesteghe duidelijk over het stille, duistere Rapenburg klinkenhet was of de echo het geluid helder en zelfs spottend weerkaatste en zij zagdaar onder het licht eener lantaarn dat hij eene jonge dame den arm gaf en vertronwelijk met haar bab belde en schertste terwijl hij steelsgewijze een blik naar het huis van wijlen freule Van Roseneck wierp; zij hoorde nog het geluid hunner stemmen en ze zag haar spot tend in de richting van het huis wijzen. Dat alles hoorde, dat alles zag zij. Arme Paula, zij had zoo onvoorwaardelijk aan zijne trouw geloofd en daar ging nu eene andere vrouw naast hem, eene vrouw waarvan hij haar nooit gesproken had. Met een door nieuwe smart gebogen hoofd ging zij naar hare kamer en ging te bed. Hare oogen waren diep teruggezonken in hare kassen; wanneer die pijnlijk ademende borst zich niet zoo snel had bewogen, had men haar, zooals ze daar lag, voor een doode kunnen houden. Het was nog zeer vroeg in den morgen toen Paula in de voorkamer was om met Greta de gordijnen af te nemen en de blin den te sluiten. Ze was wat op den achter grond gebleven maar duidelijk zag ze toch aan den overkant in de verte Marcel Van Breesteghe die haar dus scheen te vermijden. In den loop van den ochtend kwamen een menigte kaartjes en brieven van rouwbeklag; tegen den middag kwam een fraaie krans van eikenblaren en witte rozen van mejuf- vrouw Gustafine. Dat alles werd daar ge bracht voor de nagedachtenis van die goede freule, die beminnelijke, vriendelijke freule Van Roseneck. Paula lag roerloos op de groote canapé; zij moest hare krachten nog bewaren voor hetgeen hare plicht van haar vorderde, an ders zou het haar onmogelijk geweest zijn zich op te richten en te bewegen, zoo afge mat en ziek als ze zich gevoelde. Haar hoofd bonsde geweldig en zwaar en kort was hare ademhaling die door het aanhou dend hoesten nog belemmerd werd. Het werd avond; Paula had een vreese- lijke middag doorgebracht. Zware storm loeide door de straten die donker glimden van den aanhoudend neervallenden regen. Ang stig zag het zieke schepsel naar buiten waar de woedende elementen zoo angstwekkend te keer gingen. Hare haren hingen haar los over de schouders, de tanden klapperden haar op elkander. Ze wilde naar bed gaan maar eerst nog enkele kleinigheden in orde brengen. Ze spande alle krachten in om Greta te roepen die eindelijk op die roepstem ver scheen. „Greta" zei Paula met afgebroken stem, „het is mij niet mogelijk uit te gaan, anders zon ik u niet lastig vallen met mijn verzoek, maar ik gevoel mij zoo ziek dat ik wel gaarne zou willen dat ge mijn broêr eens ging roepen." „Hoe kunt je nu zoo iets van mij ver langen" antwoordde Greta schouderophalend, „weet ik un waar al die broêrs eu neven wonen en zijn. En dan, om naar studenten kamers te gaan, ik moet gul weg zeggen dat ik het daar in 't geheel niet op heb. Toen ik een jonge meid was heb ik mij altijd in diensten verhuurd waar ik met geen studentenkamers te maken had. Laat mij dan liever naar den dokter gaan, dddr, dat dat wil ik met liefde doen als je dan toch ziek bent, dan is de dokter toch nog wel het beste; dat dunkt mij ten minste. „Neen Greta" antwoordde Paula met een glimlach, zoo treurig en toch zoo zoet dat Greta er onwillekeurig door geroerd werd „daar is geen aardsche macht in staat mij weêr beter te doen worden en het is immers maar beter zoo ook?" „Ja, ik wil wel gaan als het dan zoo noodig is; maar geef mij dan een briefje meê dat ik kan afgeven aan de voordeur, want eens en voor altijd, op studentenka mers komen doe ik niet." Paula zette met veel moeite eenige regels op een stukje papier waarmeê de oude Greta, na zich behoorlijk van een schoon boezelaar te hebben voorzien, op weg ging. (Slot volgt.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1