NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag 18 Juli 1837. -- 186 201* jaars».^ Uitgevers: Gebroeders Muré. gi e/.e Courant vers e ia ij 111 dadelijks, behalve op Zon- en Feestdag-en. ADVERTENTIE!!: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Kcheepmakerssteeg ft ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maandenI 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Hummer 10 rent. m»»KIBUlV8. VERSLAG Tan den toestand der geinecute Leiden over het jaar 1886 door burgemeester en wethouders aan den gemeenteraad ill 18S7 aangeboden. (ver?olg). Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, (vervolg). De Leesbibliotheek van het Nut neemt steeds in bloei toe. Een 8000tal boeken werd aan 290 gezinnen ter lezing gegeven Van den catalogns werd eene uitgave gedrukt vermeerderd met de supplementen. Er hadden tien Volksbijeenkomsten plaats, waarin o. a. als sprekers optraden de beeren N. Brouwer, C. J. Leendertz, S. P. Perdijk, G. Japikse, dr. Jan Ten Brink, H. Witte en R. Koopmans van Boekeren. Door de commissie werd een voorloopig reglement ontworpen voor eene vereeniging tot jaar- lijksche viering van den gedenkdag van Leiden's ontzet, welke vereeniging den 18en Mei 1886 tot stand kwam. De Leidsche schilder- en teekenacademie Ars Aemula Naturae. V ier jonge kunstenaars maakten van de gelegenheid gebruik, om ge durende de zes wintermaanden zich te oefe nen in hot teekenen naar het gekleed model. Kunstbeschouwingen werden niet gegeven, ook met het oog op de bezwaren verbonden aan het bekomen van kunstwerken, die niet te zeer zouden kunnen achterstaan bij de bizonder fraaie aquarellen in de laatste jaren tentoongesteld. De vereeniging tol bevordering der beeldende kunsten van de maatschappij Arli et Amicitia. De correspondentie Leiden telde 25 leden, vertegenwoordigende evenzoovele aandeelen. De Leidsche vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek outving van 167 leden geldelijke bijdragen terwijl voor hare rekening 10 leerlingen de burgeravondschool bezoeken. De herhalingsschool telt thans 27 jongens en 10 meisjes. Aan het jaar- lijksche kinderfeest namen 165 kinderen deel. De vereeniging van onderwijzers en onder wijzeressen in het arrondissement Leiden heeft hare bijeenkomsten, die sedert jaren stilston den, weêr aangevangen, vooral op initiatief van den schoolopziener, den heer dr. J. F. Houwing. Een 170 tal hadden zich aange sloten. De commissie voor de Waalsche Bibliotheek. Door verschillende hoogleeraren, studenten en geleerden, die hier of elders de kerkge schiedenis beoefenen, werd weder druk ge bruik gemaakt van deze wetenschappelijke inrichting. Door schenking vooral en door toedoen van de commissie welke de geschie denis der Waalsche kerken bewerkt werd elke afdeeling der bibliotheek in 1886 ver rijkt. Behalve een tiental vervolgwerken, kwamen 225 geschriften, in druk of hand schrift, in. De vereeniging Kennis is macht heeft ten doel, het doen aanleeren en onderhouden der moderne talen, het dubbel of Italiaansch boekhouden en de handelscorrespondentie in de moderne talen. Bij den aanvang van den cursus in September 1885 lelde de vereeni ging 60 leden. Het schoolgeld is er ver laagd van f5 en f6 per kwartaal tot f 3 en f 4 per kwartaal, aangezien leerlingen in den loop van den cursuswegens het hooge schoolgeld, bedankten. De Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde telt 344 biunenlandsche en 177 buitenlandsche leden. In de werkzaamheden der maatschappij is sedert het vorige jaar in het algemeen geenerlei verandering ge komen. De afdeeling Leiden van de Nederlandsche vereeniging ter bevordering van Zondagsrust telde in den aanvang van 1886 69 leden en zag in den loop van dat jaar haar ledental tot 111 stijgen. Een onderzoek werd inge steld naar het koopen en verkoopen op Zondag, waaruit bleek dat geheele of gedeel telijke staking van winkelnering op Zondag hier ter stede veelvuldig wordt aangetroffen. De vereeniging Bouwkunst en Vriendschap telt thans nog 16 leden. Eens per maand wórdt eene vergadering gehouden waar on derwerpen vlin praktischen aard worden be handeld en nieuwe bouwstoffen worden besproken. De afdeeling Leiden en omstreken der maat schappij tot bevordering van Bouwkunst. De toestand der afdeeling is gunstig te noemen, 5 nieuwe leden traden toe, terwijl 7 door vertrek uit de gemeente voor het lidmaat schap bedankten, zoodat de afdeeling thans 59 leden telt. Er werden gehouden 8 ge wone en 1 buitengewone vergadering, welke gemiddeld door 28 leden en vele geïntro- duceerden werden bijgewoond. Op de ten vorigen jare uitgeschreven prijsvraag van een Kader voor een getuig schrift voor bouwkundige bekroningen waren 5 antwoorden ingekomen. De eerste prijs werd toegekend aan den lieer H. J. Valk en de tweede prijs aan den heer R. Baar belden te Leiden. Voor 18.87 is als prijs vraag uitgeschreven het ontwerp van een gevel voor een heerenhuis. Omtrent het uitvoeren van werken „in eigen beheer" werd na eene levendige dis cussie „het eigen beheer", vooral bij ge meentewerken, als kostbaar gequalificeerd. Een andere vraag „hoe kan men vochtige plekken in muren afdoende verwijderen?" werd op uitstekende wijze beantwoord door de heeren Ads. Verhoog en J. Roem. Aan een wetenschappelijk uitstapje naar Breda werd door 16 leden deelgenomen. Evenals vorige jaren werden 3 jonge lieden op het Genootschap M. S. G. geplaatst, terwijl zij de praktische ambachtsschool met het lidmaaatschap steunt. Ten slotte zij nog gemeld dat de toestand der kas gunstig is, daar zij met een voordeelig saldo sluit. De studenten gymnastiekgezelschap Arena Studiosorum gaf als gewoonlijk een assant en een ouderlingen schermwedstrijd waarbij 3 leden prijzen behaalden. Bij den grooten studenlenwedstrijd te Amsterdam werd door 5 concourswerkers voor Arena de tweede prijs, een zilveren medaille veroverd. De avondbijeenkomsten in het gymnastieklokaal op de Pieterskerkgracht worden getrouw be zocht. Het vereeniging Sparta trachtte de zaak der gymnastiek meer populair te maken door het geven van eene tweede openbare uitvoe ring op 20 November terwijl aan verschil lende concoursen werd deelgenomen. De oefeningen worden in den regel flink be zocht. Het aantal werkende leden bedraagt 27, dat der kunstlievende 97. De Gymnastiek en Schermvereeniging Indhra telt 36 ledenzoodat de toestand veigeleken bij dien van het vorige jaar, zeer gunstig mag genoemd worden. Naar de synode der Ned. Herv. Kerk die den 20en Juli a. s. hare vergaderingen aanvangt, zijn o. a. afgevaardigd de hh. prof. M. A. Gooszen en ds. E. CésarSegers, bei den alhier. Bij de op 14 dezer te Amsterdam van wege het departement van marine gehouden aanbesteding was minste inschrijver voor vlaggendoek de firma Van Hartrop en Zoon alhier voor f 1441.25. In de afgeloopen week werd alhier 1 geval van Mazelen aangegeven. Geen sterf gevallen aan besmettelijke ziekte kwamen voor. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 28 tot 64 volwassen personen en van 10 tot 13 kinderen. Deze week werden op „Rhijnzigt" ge nomen 1161 zwembaden door heeren en 87 door dames. De temperatuur van het water is 22° Celsius. De heer M. P. Okhuysen gaat steeds voort voorstellingen te geven in de boven zaal der stadsgehoorzaal, met zijn Fantastisch- Illusionistisch-Mechanisch Theater, en steeds toont het applaus dat den wandelaars op de Breestraat luide in de ooren klinkt, dat de bezoekers hoogst voldaan zijn. Nu heeft de heer Okhuysen gemeend voor zijn voorstelling op Zondagavond lagere prijzen te stellenmet het oog op hen die alleen Zon dags uit kunnen gaan en voor wie hooge prijzen verhindering zouden zijn. Nu, on schuldiger en tevens meer onderhoudend kan men zich een avondpasseering al haast niet denken. Achterstaande advertentie geeft om trent de prijsverlaging nader inlichting. Gisteravond is onder Leiderdorp uit de Haarlemmertrekvaart, even voorbij het buiten Groenoord, het lijk van een man middelbaren leeftijd opgehaald. Uit enkele voorwerpen die de man bij zich had, meende men te mogen opmaken dat hij bij zijn leven kleermaker was geweest, 't Was echter hedenmiddag nog niet bekend wie de man was en waar bij thuis behoorde. MUZIEK, L.KTTKSIEN K.t KUNST. 17e Juli. Geboortedag (1763) v. V. d. Palm. 18e i, e (1821) v. Viardot- Garcia. .De Hollaiidsclie Opera. In de zaal van Zomerzorg wachtte ous gister een hier zelden geboden genot. Voor de eerste maal nl. deden zich hier leden van de Hollandsche opera te Amster dam hooren in fragmenten uit verschillende vertaalde opera's. Niet alleen in de zaal zaten de bezoekers tot achteraan, maar ook onder de veranda en zelfs in den tuin had den de gezelschappen een plaats gezocht en aangezien de zaaldeuren open stonden geno ten die buiten zaten tóch van den zang en het pianospel en die binnen zaten tóch van de heerlijke buitenlucht. De heer De la Fuente opende het pro gramma met „flexeutanz" voor piano, ter wijl daarna de heeren Felix Derickx, Henri Albers en Johan Schmier en de dames Martha Van Ophemert—Schwencke en Marguórile Jahn verschillende liederen en fragmenten uit opera's in het Hollandsch vertaald, voor een of twee stemmen zongen. De tweede afdeeling werd door den heer De la Fuente nog geopend met „Nocturne" van Chopin en „Polka de la Reine" van Raff. Aange zien de koffers der dames eerst na de pauze aankwamen werden de door hen in de eerste afdeeling te zingen nummers naar de tweede afdeeling verplaatst. De. heer De la Fuente, die ook de zang nummers accompagneerde, is, meenen we, van de Haagsche muziekschool afkomstig. Zijn spel was zeer geacheveerd en met veel voordracht. In de dames Martha Van Ophemert- Schwencke en Marguórile Jahn heeft de Hol landsche opera naar onze meening een öin- ken steun. We zouden de eerste echter aan raden zich niet te veel in de hooge tonen te begevenin de laagte toch beviel ze ons veel beter. De heer Felix Derickx moet zijn Vlaam- sche uitspraak nog wat afleerenen dat zal hij wel; we hebben aan mevr. Beersmans gezien dat het zeer goed mogelijk is. Zijn „Janneke en Mieke" eene idille van Blaes beviel ons zeer en beter nog het allerliefste „Liefdesmart", romance van den heer De la Fuente bovengenoemd. Aardig was de ge dachte van dezen heer aan het slot van deze Hollandsche uitvoering een Hollandsch volks lied te zingen, vervaardigd door den beer De la Fuente Sr. Onze stadgenoot, de heer Johan Schmier, toonde een goed basgeluid te hebben; vooral ook was hij bizo der duidelijk in zijne uit spraak. (Wat bij mevr. Van Ophemert- Schwencke r.og wel wat te wenschen over laat.) Wat meer gloed zou den heer Schmier, dunkt ons, niet schaden. We noemen den heer Henri Albers het laatst, alleen omdat we iets meer van hem willen zeggen. De Hollandsche opera mag hem als een uitstekend baryton-zanger en uitstekend acteur waardeeren. Vooral kwam dit uit in de groote aria van Figaro uit „De Barbier van Sevilla": „Ik ben de Cicero van alle barbieren" waarbij hij de daarbij zoo noodige actie paarde aan eene daarvoor als 't ware ge knipte stem (voor zoover men eene stem knippen kan). Heerlijk zong hij het schalk- sche „Lentelied" van W. De Mol, dat op verlangen gedeeltelijk herhaald moest worden. In het Groot Duo uit „De regiments dochter" zongen mej. Jahn en de heer Albers beide verdienstelijk. Na elk nummer van het programma viel de uitvoerderessen en den uitvoerders een uitbundig applaus ten deel en het was ver diend. Maar zeer zeker mogen we ook een deel van die toejuichingen toeschrijven aan het nationaliteitsgevoel onzer stadgenooten. De Hollandsche opera is nog in hare ge boorte; inaar ze heeft recht van bestaan en 't zal haar aan den noodigen steun van het publiek wel niet ontbreken. Wenschelijk maar ook zeer waarschijnlijk is het dat aan de vertalingen meer letter kundige waarde wordt gegeven, hoe weinig ook gewoonlijk de letterkundige waarde van den oorspronkelijken tekst is. Ook voor het bewerken van oorspronkelijk Hollandsche opera's staat nu de weg meer open en 't is zeer waarschijnlijk dat aan He vaderlandsche opera eene toekomst is weggelegd. De steun van het vaderlandsch gezind publiek mag daarbij echter niet ontbreken. Aangespoord door het gisteren behaald succes zal het zelf ie gezelschap nogmaals een voorstelling komen geven en wel in Augustus. Die voorstelling belooft zelfs veel aantrekkelijker nog te zijn aangezien geheele scèue's uit Faust en andere opera's in cos- luum en met passende décors en mise en scène zullen worden opgevoerd. We laten aanbevelingen daarvoor achterwegede Hol landsche opera heeft hier, zonder dat, reeds de harten veroverd. Programma van muziekuitvoering op Zomerzorg op Dinsdag 19 Juli, des avonds te zeven uren door het stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur de heer J. G. H. Mann, 1ste afd.: N°. 1. Marche Triomphale uit de Suite voor Orchest: „Scènes de Genre," J. G. H. Mann2. Jubel-Ouverture, C. M. v. Weber; 3. Fan- laisie sur „Lalla-Roukh," Opéra de F. David, F. Dunkier; 4. Eva-Walzer aus „der „Stab- strompeter," G. Steffens; 5. Souvenir de Chopin," FantaisieJ. H. Bekker. Tweede afd.: No. 6. Ouverture: „Guillaume Teil," (op verzoek), G. Rossini; 7. Walkürenritt, Frühlingslied, Liebesduett, Wotan's Abschied von Brunhilde und Feuerzauber aus dem Musik-Drama: „die Walküre," R. Wagner; 8. o. Fragments d'„Eve" Mystère en 3 parties, (lste uitvoering), Jules Massenet;

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1