BINNENLAND8CHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN MEa 3B3 m. BD SUS «Ca Zaterdag werd te 7 vloeibare suiker een gemaakt met de behandreeft lalen druipen, als tegen Pranzini, (be kei"1' '-i»vor ^Voor U Kermes" of „'t Is weinig van waarde bet geenik uw biet Pluk roozen oppaarde en vergeed mij nied." Behalve dat alles zeggen we, dat zonder of met tijdelijke maaggebreken als gevolg, bet gehemelte kan streelen, zal de a. 9. kermis weêr gelegenheden te over aanbieden om zich het gehoor of het gezicht te doen stree len (we bedoelen natuurlijk hier de oogeu). 't Is wel is waar nog een geheim wat er alzoo komen zal, maar we kunnen het met al die vreugde in 't vooruitzicht niet langer ver zwijgen. Welnu dan; behalve de ateliers waar al de bovengemelde lekkernijen „vervaerdigt ende vercoft" worden zullen de volgende heeren hunne tenten alhier opslaan De beer Van Lier met zijne schouwburg tent op de gedempte Zijdgracht, de heer Bamberg met zijn Galathé, de heer Osca- rini met zijn Cagliostro-tbéatre beiden op de Beestenmarkt. Evenzoo op de Beestenmarkt, de heer Bonefang en de dito Schuitenvoer der, de eerste met zijn aquarium en de ander met zijn paardenspel, en eindelijk komt daar nog de heer Visser met zijn „groot eendenveimaak". De heer Jonkheer zal zich met zijn Pan opticum nestelen op de Bloemmarkt naast de beignetskraam van den heer Koppen. Op de Lammermarkt komt onze oude be kende, de beer Spriet, mijnheer Dahmen met een tent met een Amerikaanschen schom mel, de heer Tewe met zijn scheepjesdraai molen en mijnheer Dobbelaere met eenvelo- cipède-molen of, zooals 't eigenlijk heeten moest, een wielermolen. Behalve den molenwieler Dobbelaere, krij gen we nog een Panorama Dobbelaerealles op de Lammermarkt. Dan nog de heer H. Witges met een Panopticum op de IJzeren- gracht, de heer Schuitenvoerder met eene vrouwelijke Hercules op de Groote Beesten markt, en „De kleine Marie" onder aan voering van den heer Van Heusde. Daarbij nog een groot aantal artisten zonder vaste standplaats en al wat eene welgemanierde Leidsche kermis te genieten pleegt aan te bieden. Zooals we reeds vroeger hebben gemeld kan men bovendien een prettig zitje beko men, onder het gehoor van het geheel nieuwe gezelschap van den heer Frits Van Haarlem. Dat gezelschap toch is door den heer B. M. Duyser geëngageerd om gedu rende de kermis voorstellingen te geven in de stadsgehoorzaal die zeker voor die gele genheid wel naar behooreu ingericht zal zijn evenals de buffetten aldaar. Enfin we laten dat met gerustheid aan den heer Duyser over die met zoo iets wel weg weet. Door Z. M. is met ingang van I Aug. 1887, die gedurende één jaar belast zullen zijn met het afnemen van de praktische examens van arts en tandmeester, vermeld in artt. 2 en 8 der wet van 25 Dec. 1878 Staatsblad n°. 222), samengesteld als volgt, en zijn mitsdien benoemd, de commissie welke zitting zal houden alhier: tot lid en voorzitter: dr. T. Zaaijer, hoogleeraar alhier; tot lid en secretaris: dr. D. Doijer, hoog leeraar alhier en tot ledendr. G. D. L. Huet, dr. S. S. Rosenstein, dr. J. E. Van Iterson J.Azu., dr. H. Treub, dr. E. A. Van der Burg, allen hoogleeraren alhier, en dr. C. L. G. Becht, te s Gravenhage. - Hedenmiddag verloor een jongetje op eene schuit in den Nieuwen Rijn zijn even wicht en zijn pet, nadat hij door 't verlie zen van het eerste in het door Borger zoo aandoenlijk bezongen water was getuimeld. Spoedig werd hij echter weêr op den vasten wal gehaald en aan 't behoorlijk adres be zorgd. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. De heer Taco De Beer heeft, naar de Portefeuille meldt, ontslag gevraagd als leeraar aan de Tooneeischool te Amsterdam. De minister van financien maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 9 dezer bedroeg: bij deNederlandsche bank.f24,702,170,46' en bij de betaalmeesters. 1,434,597,46 Te zamen. f26,136,767,92' De minister van waterstaat, handelen nijverheid brengt ter kennis van belangheb benden, dat hij eiken Donderdag, te begin nen met Donderdag 14 dezer, des middags te een uur, aan het lokaal van zijn depar tement op het Binnenhof allen zal ontvangen die hem over de zaken van zijn dep. wenschen te Bpreken. Op aanwijzing der 's Gravenhaagsche politie heeft Zaterdag te Bordeaux een aan houding van bijzonder gewicht plaats gehad, die een bekende historie in tal van bedrij ven, welke voor eenige jaren te Den Haag voorviel, weder voor den geest roept, en diw in hoofdzaak aldus in elkander zat. Voor een viertal jaren woonde aan hel Huygenspark aldaar een bemiddelde burger vrouw, de wed. R. in hetzelfde huis als haar schoonzoon, de stalhouder v. d. 11. In April 1884 verhuisde de weduwe, waarbij haar dochter haar behulpzaam was. Bij deze verhuizing werd een pakket effec ten ter waarde van ruim f 100.000, een paar duizend gulden aan bankpapier en eenig goudgeld vermist, waarnaar men vruchteloos onderzoek deed. Wel viel de verdenking op de behulpzame dochter en ferd na lang aarzelen proces-verbaal opgemaakt, maar be wijzen werden niet gevonden. De weduwe R. stierf en liet nog eenig geld na, hetwelk ten deele aan haar doch ter kwam, die, daar zij met huwelijksche voorwaarden was gehuwd, dit kapitaal bleef beheeren. Bijna twee jaren na de verhuizing, 30 Januari J8S6, verdween plotseling vrouw v. d. H. uit de residentieevenals haar kin deren, die mede bij de verhuizing geholpen hadden. V. d. H. was tijdens dit vertrek niet aanwezig, daar hij volgens zijn verhaal naar Leiden gelokt was. Zijn vrouw en kinderen, vertrokken naar Antwerpen en scheepte zich daar in voor Montevideo. Na dit vertrek mengde v. d. H. en de familie de politie in de zaak, en tengevolge daarvan werden de vluchtelingen te Madeira achterhaald en via Engeland naar ons land teruggezonden, op het laatste ge deelte van de terugreis door den inspecteur van politie, den beer Olivier vergezeld. Den 18n Februari kwam het gezelschap via Plymouth in de residentie terug, edoch, het geld werd niet gevonden. Na dit uitstapje vereenigde het gezin zich weder, en bleef aan het Huygenspark aldaar gevestigd, om later naar Rotterdam te verhuizen. De politie bleef een wakend oog op de gedragingen van het gezin hou den, ook toen het naar het buitenland ver trok en zich eerst in Belgie, wij meenen te Antwerpen vestigde. Van daar verhuisde men naar Bordeaux, waar het gezin eenige maauden woonde. De politie had onderwijl meerdere gegevens ge kregen, waardoor zij meende thans met meer kans op slagen een aanhouding te kunnen vragen. Dit geschiedde en Zaterdag zou deze plaats hebben. Ofschoon nog niet alle bijzonderheden be kend zijnblijkt tochdat de met de aan houding belaste agenten geen gemakkelijke taak haddenalthans men stootte op ernstig verzet. Natuurlijk belette dit niet dat vader, moeder en 24-jarige zoon overmeesterd wer den, en thans te Bordeaux in de gevange nis vertoeven, in afwachting hunner uit levering. Bij de aanhouding bleek, dat de ver moedens der politie, en haar voortdurende waakzaamheid een goeden grond hadden, want bijna al de gestolen effectenter waarde van ruim f 11)0,000, werden in hun bezit gevondenen zullen dus weldra in handen der rechthebbenden terugkeereu. Vad Twee opgeschoten knapen van Den Haag, die Zaterdagavond tegen donker op de Voor streek te Leeuwarden eenige exemplaren van een socialistisch blad op de straat uitdeel den, werden al spoedig door eene steeds grooter wordende menigte, die kennelijk niet met hun bezoek was ingenomen, achtervolgd, zoodat zij eindelijk de vlucht namen in een tapperij op de Nieuweburen, vanwaar zij verder, onder geleide van de volksmenigte, naar het politiebureau werdeu overgebracht. De politie moest hen tegen de menigte be- schetmen, daar zij anders waarschijnlijk een pak slaag met waren ontloopen. Aan het bureau ontried de commissaris van politie hun ten sterkste een tweede be zoek aan Leeuwarden, daar dit voor hen wel eens minder aangenaam zou kunnen ein digen. Op den Ouden Scheveningschen weg te 's Hage werd eergisteren in den vroegen morgen eene groote bruine hond hangende gevonden. Er hing een plankje aan 't beest, waarop men las: „gevolg van de belasting". Vod De hotelhouders te Rotterdam klagen steen en been over slapte. Sedert jaren zijn er niet zoo weinig vreemdelingen in de hótels geweest als thans. Men hoort dien tengevolge hier en daar de wenschelijkheid bespreken, om ook daar ter stede een ver- eeniging tot bevordering van het vreemde lingenverkeer op te richten. Of dit iets baten zal, is te betwijfelen. Rotterdam bezit wei nig aantrekkelijks voor vreemdelingen. De diergaarde en een paar museums, ziedaar alles. Men zal dus, om het beoogde doel te bereiken, tentoonstellingen, wedrennen enz. moeten gaan houden. Betreffende het bezoek, door de ex- keizerin van Frankrijk, in gezelschap van den prins en de prinses d'Aremberg, mad. Lebretou en den heer Piétri, aan de rozen- gaarde van den heer Jacques P. R. Gale- sloot gebracht, deelt bet Hbl. het volgende mede: De heer Galesloot leidde zijn hooge be zoekers rond en ervaarde dat de dames, ge lijk trouwens zeer veel Frausche vrouwen, een aantal rozen bij den soortnaam kenden. Zoo werd haar, op verzoek, o. a. aange wezen „Gënëral Canrobert" „Captiau Christy", „Baronne de Rotschild" en „Paul Nérou." Ook de „Impératrice Eugénie" werd be zichtigd, evenals „la France, waarvan tlare Majesteit, niet zonder aandoening, met dankbaar oog een paar prachtige bloemen aannam. Bij de beschouwing der pionrozen maakte Hare Majesteit de opmerking, dat zij in onze Diergaarde een zeldzaam schoone ver zameling daarvan had bewonderd, waarop de heer Galesloot kou mededeeleu dat hij die verzamelliug een paar jaar geleden aan het genootschap ten geschenke had gegeven. Vervolgens liet H. M. zich een en ander uitleggen betreffende den aankweek van rozen in verband met ons klimaat. Blijk baar had ons land ten opzichte van bloe menteelt en liefhebberij een gunstigen indruk op haar gemaakt. In den loop van het ge sprek noemde zij het althans le pays des fleurs. Zondag heeft de ex-keizerin van Frank rijk een langdurig bezoek gebracht aan het stedelijk museum van schilderijen en oud heden te Haarlem. Zaterdagavond zat een man met een meisje op eene bank in het Vondelpark te Amsterdam en scheen twist met haar te heb ben. Plotseling haalde hij eene revolver voor den dag en schoot zich voor het hoofd. Zijn lijk werd per raderbaar naar het gast huis vervoerd. Door de Amsterdamsche Vélocipèdeclub is aan den heer E. Kiderleu Jz., eerelid dier vereeniging, een adres van gelukwensching gezonden, als huldeblijk voor de vele over winningen van den Nederlandschen kampioen bij de wielerwedstrijden te Berlijn, Birmingham en Londen. Gisterenuamiddag is de 17-jarige zoon van den spekslager De G., te Haarlem, die medereed met den vrachtwagen van het ge sticht Meerenberg, te Overveen, gemeente Bloemendaalvan den wagen gesprongen gevallen en daaronder geraakt, waarbij een der wielen over zijn hoofd is gegaan, zoo dat zijn dood bijna onmiddellijk is gevolgd. Het lijk is naar de ouderlijke woning over gebracht. Prof. dr. G. J. Loncq C.Jzn., onlangs te Utrecht overleden, heeft aan het museum van kunstnijverheid, bij testamentaire be schikking, vermaakt een gedenkstuk van zilver op voetstua, hem bij gelegenheid van zijn 25-jarig professoraat door zijn leerlin gen en oud-leerlingen aangeboden. Het natuurkundig en geneeskundig gedeelte zijner boekerij heeft de overledene aan de bibliotheek der universiteit geschonken. Men schrijft aan de N. B. Ct. uit ZwolleZaterdag werd in de buurtschap Hoog-Zuthem, gemeente Zwollerkerspel, een landbouwer door zijn hondje gebeten. Men heeft het dier afgemaakt, en door den dis- tricts-veearts, den heer Van Hoorn uit Arnhem, is geconstateerd dat het lijdend was aan hondsdolheid. Heden (Zondag) is besloten, dat de honden in Zwollerkerspel gedurende 4 maanden moeten worden vast gehouden of van eeneu muilkorf voorzien. Het voornemen bestaat den gebeten land bouwer naar den heer Pasteur te Parijs te zenden. In een gehucht, onder de gemeente Rolde, heeft Zaterdag eene poging tot ver giftiging plaats gehad. Eene vrouw zette haren man eene boterham voor, die deze echter niet at. De onaangename smaak en andere verdachte omstandigheden wekten zijne achterdocht en brachten hem er toe, den burgemeester kennis te geven vanh et geval. Een voorloopig onderzoek volgde, waaruit bleek dat op het brood zekere hoe veelheid rattenkruid aanwezig was. De vrouw is reeds gearresteerd. Huiselijke ou- eenigheid moet de aanleiding tot deze mis daad zijn. (IV, B. Ct.) De eerste tram van Joure naar Hee renveen derailleerde gisterenmorgen onder Haskerhorne met zulk eene vaart, dat de locomotief over den kop sloeg en in het naast gelegen weiland terechtkwam, half in de sloot. De waterwagen, tusschen de locomotief en den passagierswagen in, werd zeer be schadigd. Ongelukkeu zijn er gelukkig niet te be treuren. Een der passagiers op het balkon ontving eene wonde aan den voet. De ma chinist die met de locomotief den lucht sprong medemaakte, kwam er zonder letsel af. 's GRAVENH4CK. Door Z. M. is beuoemd tot tijdelijken muntmeester, H. L. A. Van den Wall Bake, civiel ingenieur te Amsterdam. Door Z M. is benoemd tot notaris te Mill, F. P. De Poorter, thans notaris te Oldenzaal. Door Z. M. is goedgekeurd dat de burgemeester van Hindeloopen, D. Witte- veenis benoemd tot secretaris dier ge meente. Door Z. M. is pensioen verleend aan: J. J. Heynsius, commies le kl. bij's rijks belastingen, f503; W. F. Vertholen, be taalmeester, f2224; S. C. M. Knappert, controleur der directe belastingen enz., f784; W. H. Waltmans, commies le kl. bij 's rijksbel., f253; A. C. Christ, id., f520; H. Schweig, id., f391; jhr. F. J. J. Van Rijckevorsel van Kesselontv. der dir. bel., f 1867. Door Z. M. is de dirig. apotheker lste kl. van het leger in Ned.-Iudie, F. W Neuhaus, op zijn verzoek, met ingang van 1 Aug. 1887, eervol uit Zr. Ms. milit. dienst ontslagen, met toekenning van pen sioen. Door Z. M. is, met ingang van 16 Juli 1887, aan G. Peeters, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Hunsel. Door Z. M. is de tijdelijke off. v, gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. E. Mory, ter zake van het eindigen van zijn vierjarig dienstverband, met den 16den Juli a. s. eer vol uit den zeedienst ontslagans Door Z. M. is de adelborst lste kl. L. De Waal, op zijn daartoe gedaan ver zoek met den lsten Aug. a. s. eervol uit den zeedienst ontslagen. - Met 26 Juli aanstaande worden ge plaatst in de rol Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord en gedetacheerd aan boord Zr. Ms. stoomkanonneerboot Braga, de luit. ter zee lste kl. P. D. A. Fraukamp, en de lnit. ter zee 2de kl. J. Vau der Eist eerstge noemde als commandant. De kapt. ter zee J. M. A. Van Mui ken wordt met 16 Aug. a. s. eervol onthe ven van de waarneming der betrekking van havenmeester der marinehaven te Willems oord, op non-activiteit gesteld en vervangen door den kapt.-luit. ter zee J. A. Snoek. Laatstgenoemde wordt met genoemde da tum aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord als lste off. vervangen door den kapt.-luit. ter zee J. H. De Bruyn. BELGIE. Zondagochtend te elf uren heeft te Gent, in Vlaanderen, de plechtige onthul ling plaats gehad van het standbeeld van doctor Ghislainin tegenwoordigheid van een aantal officeele personen en deputaties. Dr. Ghislain is de hervormer geweest van de geneeskundige behandeling der krankzin nigen. ENGELAND. Het hoogerhuis heeft gisteren bij derde lezing aangenomen het wetsontwerp betref fende het Manchester-kanaal en dat tot ver gemakkelijking der overdracht van grondbe zit voorts bij eerste lezing de wetsvoordracht op de strafvordering in Ierland. De opposi tie had zich er tegen verklaard dat de tweede lezing van laatstgenoemde voordracht op morgen werd bepaald. Lord Salisbury be paalde toen de tweede lezing op aanstaanden Donderdag. Sir James Fergusson verklaarde in het lagerhuisdat het verblijf van sir Henry Drummond Wolff te Konstantinopel met twee dagen is verlengd. De correspondentie over de Egyptische conventie is heden op het bureau van het huis uedergelegd. De heer Ritschie heeft tegen aanstaanden Maandag een wetsontwerp aangekondigd waarvan de strekking is aan de boerenar beiders het kleine grondbezit te verzekeren. De heer A. Balfour stelde de tweede le zing voor van het ontwerp op het Iersche grondbezit, en kondigde een amendement aanwaarbij de koopers van pachtgoederen onder de werking der wet van 1870, ende koopers van kerkelijke goederen krachtens die van 1869, op gelijken voet worden ge steld als de koopers van pachtgoederen on der de wet van 1885. De heer Campbell Bonnerman diende zijn reeds vermeld onder-voorstel in, tot bestrij ding der tweede lezing.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2