BLNNENLANDbOHE BERICHTEN BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN Van de 5de tot de 6de klasse: M. Stef- felaar. Théorie. De leerlingen voor dit onder- onderwijs zijn geplaatst als volgt In de tweede klasse: J. Oudshoorn, D. Va.: ThielM. W. Jaeger, J. Schouten, J. E. Roekwijt, C. Sijtsma, M. Ridderhof, 11. A. Ten Brink, C. Bos, J. Fonley», H. 1. Van Leeuwen, J. J. Van Ameroin, en J. E. Boekwijt. In de derde klasse: II. Oudshoorn, S. I. E. Oudshoorn en F. W. J. Haanstra. In de vierde klasse: J. L. E. Jaeger, M. P. C. Van Geer en E. Homberg. Van de Eléineutairklasse tot de lste Koor zangklasse A. C. Geerts, C. M. Hartevelt, C. A. Van der Burg, N. P. Jentink, A. Van der Heide, S. J. Teunis, C. Bientjes, C. Schagen van Soelen, R. Kern, P. W. Van der Burg, P. A. Van der Burg, W. Piek, C. Quant, J. P. L. Hagen, P. Mui der, C. H. Felix, 0. H. Hagen, C. H. De Goeje, M. R. J. Greidatius, J. Van Manne- kus en F. Meeter. Van de lste tot de *2de Koorzangklasse: C. J. Le Poole, II. Dingeinans, J. G. Tie- leman, E. Van Dam, P. C. A Geerts, J. J W. Matthes, G. C. Kooyker, F. S. VV. Parmentier, M. A. Coebergh, M. Coert, E. C. Gooszen, E. C. H. ToutenhoofdC. Par in en tier, D. Jaeger, II. Meerburg, J. H. Zaaijer, J. Vos, A. Tieleinan, A. De Kos ter, F. D. Wilde, H. Van der Heide, A. Van Rhijn, J. P. F. Van der Lith, G. 1. H. Wagener en M. J. Kosters. Hedenmorgen zijn de manschappen der infanterie van deze lichting afgeëxerceerd waarna de troep eene militaire wandeling door de stad maakte. We vestigen gaarne nog de aandacht onzer lezers op de tentoonstelling der tee- keningen van de leerlingen der hoogere bur gerschool voor jongens alhier. Die teeke- ningen, door de jongens in het afgeloopen jaar vervaardigd, zijn met zorg uitgestald in de beneden-voorzaal (rechts) van genoemde school, en te bezichtigen morgen (Zaterdag) van 912 uur 's morgens en van 24 uur 's middags. Het moet gezegd worden, er is aardig gewerkt en zoowel hand- als lijntee- kenen, teekenen naar voorbeeld en naar de natuur, stilleven, mozaïek in krijt en kleu ren, alles ziet er goed uit. Zooals uit advertentien in ons blad reeds gebleken is zal de heer M. P. Ok- huysen te beginnen Maandag 11 Juli a. s., voorstellingen geven met zijn fantastisch Illusionistisch Mechanisch Theater, in de stadsgehoorzaal alhier. De naam van den heer Ükhuysen heeft reeds lang in ons land op dat gebied een goeden klank. In de meeste steden van ons land had genoemde heer op zijne voorstellingen het meeste suc ces. Vooral schijnt daar, naar we uit andere bladen vernamen, zeer de aandacht getrok ken te hebben het Panorama Mechaniek, en de uitstekende uitvoering daarbij van het schilderwerk door den heer J. J. Poutsma. Ook de Kristal Diamant Tableau mocht daar zeer de toejuichingen verwerven van het talrijk publiek. Het stelt o. a. voor den Triomftocht van Aladin, het Geboortefeest van Doornroosje, de Begrafenis van Sneeuw witje, enz. In Rotterdam onving de heer Okhuysen twee kransen van vereerders. Waar in Rotterdam zoozeer de verdiensten worden erkend van den bekenden prestidigi- tateur, zal 'took zeker in onze sleutelstad niet aan belangstelling ontbreken en durven we reeds bij voorbaat den heer Okhuysen telkens een talrijk publiek voorspellen. Hedenmorgen is eene koe op de Bees tenmarkt alhier losgeraakt en op hol gesla gen. Na op de Aardappelmarkt eeue vrouw omver geloopen te hebben is het dier aan de Zijlpoort opgevangen. UMIV KKI1TEIT. Heden werd bevorderd aan de rijks universiteit alhier: tot doctor in de wis- en natuurkunde, de heer J. E. Couvée, geb. te Leiden, na verdediging van zijn academisch proefschrift getiteld: „Eenige beschouwingen over de voortplanting van golfstelselstot doctor in de rechtswetenschap: de heer L. A. M. De Bruyn, geb. teGinneken, na ver dediging van zijn academisch proefschrift getiteld: „De werking van het accoord ten opzichte van de borgen van den failliet;" de beer P. F. L. Verschoor, geb. te Arnhem, na verdediging van zijn academisch proef schrift getiteld „Opmerkingen over de staats loterij en hare regeling bij de wet van 26 Juli 1885;" de heer J. A. Loeff, geb. te Baardwijk, na verdediging van zijn acade misch proefschrift getiteld: „Publiekrecht tegenover privaatrecht" (proeve van theore- tisch-kritisch onderzoek naar het karakter van het publieke recht), en dezelfde tot doc tor in de staatswetenschap met „Stellingen," aw <ai Bteo> m mnak jVlUZiIfêlt, LETTEREN EN KUNST. Gisteravond, een heerlijke Juliavond, genoten de leden van desocieteit, Musis Sacrum alhier van een concert gegeven door het muziekcorps der dienstdoende schutterij alhier, onder directie van den kapelmeester van dat corps, den heer A. Van Leeuwen. De avond was tot volkomen genieten zoo juist geschikt en het programma goed gekozen. Nu de heer Van Leeuwen reeds eenigen tijd aan het hoofd van genoemd muziekcorps staat, kun nen we eenigszms gaan oordeelen over de verandering ten goede, die het corps onder ging. Het moet gezegd worden, reeds nu was er heel wat verbetering te bespeuren, reeds nu, zeggen we, omdat men bij verge lijking tusscheu dit corps en muziekcorpsen van het leger nooit vergeten moet, dat het eerstgenoemde voor een groot deel bestaat uit leden die slechts na het afdoen hunner dagtaak de betrekking van muziekant ver vullen. Kan de heer Van Leeuwen zich van die verbetering voor een groot deel den bewer ker noemen, ook de muziekanten gevoelen zich daardoor aangespoord en de resultaten zullen zeker niet uitblijven. Mile. Vuillaume is te Aixdes-Bains, mile. Wilhelm te Lucern. Maurits De Vries is voor den winter te Monte Carlo geëngageerd. Onze landgenoote, de gunstig be kende zangeres mej. Van Zanien uit Dor drecht, zal a. s. Donderdag van haar rondreis uit Amerika hier te lande terugkomen, en een half jaar rust nemen. Een villa builen Dordrecht, leeds gehuurd en in orde ge bracht, wordt door haar betrokken. Hoewel zonder uiterlijk vertoon vierde gister het Utr. Dagbladmet al wat daaraan verbonden isfeestter eere van 't 25-jarig redacteurschap van den heer M. Brinkgreve. Met ingang van den eersten Septem ber a. s. zijn door den minister van marine, in alphabetische orde gerangschikt, benoemd tot adelborst der 3de klasse bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord: a. Voor den zeedienst: VV. A. Van Aken, H. L. J. Badings, J. A. Barrau, F. O. Brust, J. E. De Bruyue, C. Van der Burg, H. P. A. Buysrag Damsté, W. P. De Eerens, E. B. J. Elias, F. F. VanderEsch, E. H. Friderichs, W. J. Van der Hegge Spies, A. F. A. graaf Van Hogendorp, A. T. Hoogenboom, J. C. Van lterson, C. H. Julius, D. E. Keus, J. De Lange, W. R. H. Van Leersum, Gw J. Leverlaud, J.Lugt, C. Van Manen, jhr. C. W. F Mackay, M. K. Medeubach, R. H. Van Meeriant, J. P. Muller, A. Quispel, B. C. A. Van Renter- ghem, J. N. De Ronde, H. Van Schreven, A. Van der Sluis, L. A. C. Steffelaar, J. Tissot van Patot, J. J. I)e Vries, W. H. De Waal, J. C. Wagner, G. L. Westendorp, J. H. G. Wichers, G. J. Te Winkel en N. A. Wijmenga. b. Voor de mariniers: J. G. Boon, G. C. Dibbetz en J. Van Haaften. Voor het evamen van adspirant-admi- nistrateur bij de Kon. Ned. zeemacht hebben zich 38 jongelieden aangemeld. Er zijn 6 plaatsen open. In de afgeloopen maand Juni zijn door de rijks-politie 104 personen, onder welke 19 vrouwen, over de grenzen van het rijk verwijderd. Uit de bedelaarsgestichten zijn in die maand 14 personen ontvlucht. Volgens Je Lanterne zijn de 80 Pa- rijsche raadsleden allen geabonneerd bij de telefoonmaatschappij op kosten van de belastingschuldigen, die daarvoor 48.000 frs. moeten betalen. Dergelijke berichten, en ook die van verbazend hooge bezoldigingen van regeeriugspersonen komen telkens tot ons, en nog willen de klagers, de altijd ontevredenen ten onzent nog maar niet inzien dat we ten minste op dat gebied in Nederland nog in het land van belofte leven. In September zal in Den Haag een nationale kegelwedstrijd worden gehouden. Uit Hillegom wordt aan de N. B. C. gemeld: De gewone jaarlijksche verzending van kruisbessen naar Engeland is grooten- deels afgeloopen. Door de langdurige droogte waren de bessen kleiner dan het vorige jaar ook zijn er minder verzonden. De prijzen varieerden vau 4 tot 7 cent per kilo. Door de groote verzending van afgesneden bloemen in het voorjaar naar het buitenland hebben de afnemers van bloembollen aldaar veel moete met het verkoopen der bollen. De bloemisten alhier hebben daarvan op hunne buitenlandsche reis de nadeelige ge volgen ondervonden en willen maatregelen nemen, om den handel in afgesneden bloe men te fnuiken. De proef met een nieuw werktuig voor het verplaatsen van bomschuiten te Scheve- uingen is in zooverre geslaagd, dat men met behulp dier machine eene schuit uit eene timmerschuur naar het strand heeft gebracht het bleek echter dat nog vele verbeteringen aan de machine moeten worden aangebracht, wil zij kans hebben algemeen bij de reeders in gebruik te komen. Burg. en wetb. van Rotterdam hebbfn op het. adres der Rotterdamsche keilners tegen het in dienst nemen van kellnerinnen in de calé's geantwoord, dat de wet het recht niet geeft aan enkele personen de uitoefening van een beroep te verbieden, alleen om anderen voor nadeel te behoeden. Door den gemeenteraad van Amster dam weid eergisteren besloten tot toelating van meisjes op de Hoogere Burgerschool uiet öjarigen cursus voor jongens, bij wijze van proefneming. De algemeene tentoonstelling van Tuinbouwvoorlbrengselen, in April jl. door. de Nederlandscht: Maatschappij van Tuin bouw en Plantkunde te Amsterdam gehou den, is gtlijk men zich herinneren zal, uitstekend geslaagd. Bij 't nacijferen is echter gebleken, dat er etn tekort was van ruim f 12,U0U. Gelukkig heelt de maatscuappij in haar voorzitter een trouw vriend. Mr. D. Visser van Hazerswoude heeft het tekort voor zijn rekening gehouden. Maandag had een man in de Govert Flinckstraat te Arasterdam de onvoorzichtig heid, geplaagd als hij was door de warmte, een glas koud bier te drinken. Onmiddel lijk zakte hij ineen en was een lijk. Tegen twee kooplieden te Arnhem is door de politie aldaar eeue vervolging inge steld, daar zij zwaar vergulde armbandeu en ringen voor goud aan ingezetenen hadden verkocht, hetgeen volgens het nieuwe wet boek van strafrecht strafbaar is gesteld. De Wint. Ctdeelt, mede dat de heer W. Nivel te Winterswijk, bedankt heeft voor de opdracht om zich met den aanleg der liju Delagoabaai-Pretoria te belasten. Een tjalkschippereergisteren op de buiteubauk voor de haven te Teruiunterzijl zitteDd om zijn schip schoon te maken, zag bij het opkomen van stormweder zijn vaartuig vol water loopen. Met veel moeite werden de opvarenden gered, behalve een zuigeling en een knaapje van 6 jaren. Een voerman uit Aken viel eergisteren met zijn voertuig van de ruim twaalf meter hooge helling van den weg tusscheu Mar graten en Cadier en Keer. Zijne vrouw, welke op de kar was gezeten, geraakte er onder en werd inwendig ernstig gekwetst; zij werd iu bewusteloozen toestand per rij tuig naar Aken vervoerd. De kar werd totaal verbrijzeld. De voerman kwam met den schrik vrij. 's Ü.K U EXHALE. Door Z. M. is, als blijk van Zs. Ms. goed keuring en tevredenheid, de bronzen me daille en een loffelijk getuigschriftingesteld bij Hoogstdeszelfs besluit van 22 September 1855, n°. 64, toegekend aan: T. Helmeus, te Groningen, wegens liet met levensgevaar redden van een meisje uit het kanaal tus- schen de voormalige Ebbinge- en Steentil- poorten aldaar, op 4 Juni 1887 G. A. Guldeu, te Zaltbommel, wegens zijn beleid vol en moedig gedrag bij de redding van twee personen uit de rivier de Waal vóór deze gemeente, op 12 April 1887 Elisa beth Van Rijn, te Wijk bij Duurstede, we gens het met levensgevaar redden van een kind uit den Krommen Rijn nabij de Dui- kersluis aldaar, op 9 Mei 1887J. A. Veld man te Amsterdam, wegens bet met levensge vaar redden van een knaap uit het water der Lindeugracht aldaar, op 7 Mei 1887. Door Z. M. is met ingang van 1 April 1887, aan den eervol uit zijne betrek king ontslagen eerste-klerk bij het dep. van oorlog L. H. Van Esveld pensioen verleend ten laste van den staat, ten bedrage van f241 'sjaars. Door Z. M. isde detacheering bij het leger in Nederland voor den bij dat leger gedetacheerdeu kapt. der inf. van het leger in Ned.-lndie, H. F. V. M. Schwing, verlengd voor den tijd van vijf jaren, ge rekend van de dagteekening van dit besluit; voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der inf. van het leger in Ned - Lndie, de kapt. J. K. Wijmans, van het 8ste reg. inf. Door Z. M. is aan den burgemeester en secretaris der gemeenten Middelie, kwa- dijk en Warder, 11. Snijder, vergunning ver leend om te Edam te wonen, Door Z. M. is aan den consul der Neder landen te Quilimane, den heer M. H. Maas, eervol ontslag verleend. De off. v. gez. 2de kl. bij de zee macht S. A. Van Leer wordt met den 21sten dezer geplaatst aan boord Zr. Ms. wacht schip te llellevoetsluis om tevens dienst te doen in de maritieme ziekeninricluing aldaar, terwijl de benoemde off. v gez, 2de kl. bij de zeemacht J. Van der Kolk, met gelijken datum wordt geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, om tevens dienst te doen in het hospitaal der marine aldaar. ES E E I. A It. Het hoogerhuis heeft bet wetsontwerp waarbij de betaling der pachttienden op de grondeigenaars wordt overgedragen, bij derde lezing aangenomen. Bij de beraadslaging, naar aanleiding van bet rapport over het wetsontwerp tot verge makkelijking der overdracht van den grond eigendom werd met 66 tegen 55 stemmen verworpen een door de regeering bestreden voorstel tot schrapping van het artikel, waarbij het eerstgeboorterecht wordt opge heven. Het rapport werd daarop aangenomen. Sir Jame9 Fergusson verklaarde in het Lagerhuis dat geene verandering is gebracht in den aan sir Henry Drummond Wolff ge geven last, om niet langer dan deze week te Konstantinopel te blijven. De toestand, wat de Engelsch-ïurksche conventie over Egypte aangaat, is volkomen dezelfde als door hem (Fergusson) bij de discussie van verleden Dinsdag is aangeduid. Daarop heeft de derde lezing van het wetsontwerp op de strafvordering in Ierland een aanvang genomen. De heer Gladstone stelde de verwerping voor. Volgens The World kostte de ontvangst der gasten, die voor de jubiléfeesten waren ove gekomen, aan de koningin van Engeland meer dan 100,000. Eene nieuw rijwiel voor militair ge bruik. Eene zeer belangrijke proef heeft onlangs in het kamp van Aldershot plaats gehad met een door Singer uitgevonden rij wiel, dat men wel multicycle zou mogen noemen, daar het voor 12 man is ingericht, waarvan één stuurt. Men heeft er zelfs op afwisselend ongelijk terrein een snelheid van 20 h 30 kilometer per uur meê verkregen. Het Engelsche legerbestuur laat de proeven met veel zorg nemendaar deze multicycle in veie omstandigheden te velde belangrijke diensten kan bewijzen. FK AKHB1JK, De ministerraad besloot gisteren, dat alle burgemeesters, die deel namen aan de royalistische manifestatie ter eere van den graaf van Parijs op het eiland Tersey, zul len worden afgezet. Dr. Peter, een verklaard tegenstander van Pasteur, heeft eergisteren iu de Aca démie de médecine zijn aanvallen tegen diens stelsel tegen hondsdolheid hernieuwd. Dr. Peter gaf wederom een reeks mededeelingen van mislukte gevallen, maar zonder bewij zen ten beste. Pasteur, antwoordende, ontzeide zijn col lega het recht zijn stelsel te bestrijden en wees op het oordeel der Engelsche com missie, die persoonlijk proeven genomen had, wat de heer Peter tot nu toe niet gedaan heeft. Maandag begint de afbraak van de „Opéra-Comique" te Parijs. De commissie voor de verdeeling der gelden heeft reeds 73,000 frs. verdeeld en ruim 400,000 frs. voor pensioenen bestemd. De heer Graire, violoncellist van de Opéra Comique, die tijdens den brand aan het hoofd en de linkerhand verwond werd, is plotseling krankzinnig geworden. Het bestuur van de afdeeling Lyon der „Ligue des Patriotes" weigert het Pa- rijsche bestuur te volgen op den weg, dien dit heeft ingeslagen, en besloot daarom af te treden. Men verzekert, dat de Lyonsche afdeeling zal worden hervormd in een fédé- ration patriotique" voor Znid-West-Frankrijk. Z WITFKRLAAU. In een particulier telegrafisch bericht van den Beruer correspondent der Indi- pendance Beige vindt men aangaande de instortingen bij Zug de volgende nadere bij zonderheden, „Gelijk men weet, ligt Zug aan een zeer diep meer, hetwelk zich uitstrekt tot aan den voet van den Rigi. Nu waren er, uiet lang geleden, te Zug nieuwe kaden aange legd, die zeer goed geconstrueerd schenen te zijn en waarop nette hnizen waren ge bouwd. Die kaden zijn heden nacht inge stort en daarmede ook huizendie door tal rijke gezinnen werden bewoond. Alles is in het meer verdwenen. De instortingen zijn den geheelen nacht voortgegaan. Men vreest, dat zij ook het aan de kaden gren zende gedeelte der stad zullen treffen." Een tweede bericht van denzelfden corres.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2