m-* mb: Tb Alkmaar geraakte eergisteren eene dame, die op eene vélicopède zat, van den dijk afkomende te water. Door spoedig toe geschoten hulp mocht men er in slagen haar uit dien benarden toestand te redden. Een jongen van 19 jaar, die in het N.-H. kanaal te Aikmaar was gaan zwem men, is daarbij verdronken. Zijn lijk is reeds opgevischt. Eergisteren zijn de sleepbooten weder naar de Lutine geweest. Opgehaald werden 2 Spaansche matten en twee manden roest, waarin zich zware voorwerpen bevonden o. a. kogels van 8 KG. Dat roest moet worden fijngeklopt om daaruit de geldstukjes te zoeken. In den nacht van Zondag op Maan dag jl. heeft men zich, vermoedelijk door overklimming, toegang weten te verschaffen tot het achtergedeelte der woning van den heer v. Y. aan de Oudegracht bij de Vie- brug te Utrecht, en aldaar uit de keuken eenige berlin zilveren lepels en vorken ont vreemd. Hoewel blijkbaar ook nog enkele benedenvertrekken zijn doorzocht, wordt daar echter niets vermist. Eene poging, om de daarnaast gelegen woning van den heer O. binnen te komen, schijnt te zijn mislukt. Twee mannen gingen eergisteren in een roeiboot in den Rijn bij Arnhem varen en van daaruit zwemmen. Een hunner, zekere L. metselaar van beroep, is daarbij verdron ken. Zijn lijk is tot heden niet opgevischt. - Voor de vacante betrekking van se cretaris-boekhouder der Geldersch-Overijsel- sche stoomtrammaatschappij hebben zich niet minder dan honderd sollicitanten aangemeld. De jaarwedde bedraagt slechts f 600. Te Assen is gister overleden de beer L. Oldenhuis Gratama. De overledene had vele jaren zitting voor Drenthe als lid van de tweede kamer. In 1886 nam hij wegens ziekte zijn ontslag. Sints 1864 was hij ook lid van de provinciale staten van Drenthe. Vroeger bekleedde hij de betrekking van rechter in de arrondissementsrechtbank en daarna van raadsheer in het voormalig ge rechtshof van Drenthe. Hij was ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en over leed in den ouderdom van 72 jaren. Met 1 Juli zijn te Leeuwarden twee anti-revolutionaire weekbladen verschenen, nl. Het nieuwe Volkeblad en De kleine Standaard In het noorden van Friesland, waar de vlasbouw van veel beteekenis is voor den arbeidenden stand, staat dit gewas zeer on gunstig. Tengevolge der aanhoudend lage prijzen is bovendien veel minder dan ge woonlijk verbouwd. Eene dienstmaagd te Groningen was beschonken en bij onderzoek werd uit haar bed eene ledige wijnflesch en eene flesch, gedeeltelijk gevuld met cognac, te voorschijn gehaald, en wei van hetzelfde merk als aan wezig op de kamer van een inwonend stu dent. Van deze vondst werd kennis gege ven aan de politie, die al spoedig in de dienstbode eene oude bekende der justitie en politie ontmoette. Een nader onderzoek werd alsnu noodig geoordeeld en achtereenvolgens werden uit bovenbedoelde legerstede te voor schijn gehaaldvijf verschillende boekdeelen (prachtbanden) en een wekkerklokje, welke de dienstmeid zich in den laatsten tijd van den student en van haren patroon had toe- geeigend. Toen zij ontnuchterd was, gaf zij voor de flesch wijn geheel en de flesch cognac voor de helft te hebben genuttigd, terwijl zij van plan was de boeken, waaronder n. b. een paar Engelsche werken, te lezen. Zij werd onmiddellijk gearresteerd. Aan het congres van geneeskundigen, thans te Winschoten vergaderd, wordt door een 80-tal doctorenwaaronder mannen van naam, op wie Nederland roem mag dragen, deelgenomenonder presidium van prof. Van Iterson, president van het hoofdbestuur. Gisteren waren de leden bijeen ter bespre king van de belangen betreffende de genees kunst, ten einde daarna een uitstapje te maken naar Yeendam. Zondagochtend zijn aan den verbin dingsweg naar het station te Vlissingen van den staatsspoorweg twee locomotieven tegen elkaar gereden, waardoor een passa gierswagen uit de rails geworpen werd. Ge lukkig hadden er geen ongelukken plaats, en bepaalde alles zich tot eenige schade aan materieel en weg. Ongeveer een uur was de weg daardoor versperd. Bij aankomst van de dagmailboot Duitschland verdrong zich Zaterdagnamiddag te Vlissingen een talrijke menigte, want men had een groote verwachting van de eerste van Cook's reizen naar Walcheren. Sommigen wisten te vertellen dat er 300, anderen dat er 1000 Engelsche toeristen zouden komen. De verwachting van het publiek werd teleurgesteld: de boot bracht 59 reizigers aan, waarvan 11 te Vlissingen bleven en van deze 11 waren 5 in het be zit van de toeristen-biljetten. Een achtjarige knaap te Klundert, die in buitengewone mate scheel keekzoo erg als men in het klassieke land van Klundert en Willemstad slechts aantreft, werd onlangs naar prof. Snellen te Utrecht gebracht daar de ouders den raad van dezen hoogleeraar wilde inwinnen. Deze oogheel kundige verklaarde dat hij nog nooit zulk een sterk geval had ontmoet, doch dat er wel kans bestond om het gebrek te ver helpen. Hij nam den knaap geheel kosteloos on der zijn behandeling en slaagde er na eenige dagen in, hem even goed te doen zien als een ander. Zoowel vóór als na de operatie werd de jongen gephotographeerdteneinde het verschil goed in de herinnering te be waren. In eene onlangs gehouden vergadering heeft de gemeenteraad van Andel besloten, dat de tijdens de staking zijner werkzaam heden gedane uitgaven, hoofdzakelijk voor de talrijke ingewonnen adviezen bij rechts geleerden enz., en verder alle onkosten, wel ker doel en strekking algemeen bekend zijn, zullen orden gebracht ten laste der gemeente. Woensdag 13 Juli verlaten de cadetten het kamp op de Teteriugsche heide en kunnen den volgende dag met verlof vertrekken, ter wijl de cadetten van het le en 2e studiejaar den 15den d. a. v. eveneens daarvan gebruik kunnen maken. De luit. ter zee 2de kl. P. J. Serlé wordt met 16 dezer geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De minister van oorlog en van water staat, handel en nijverheid zullen op 7 dezer geen audiëntie verleeuen. 11U IliïiN LA1S DiSOHE BERlOHTÜiN BELGlE. De kamer heeft een aanvang gemaakt inet de behandeling van het ontwerp be- treffeude de recruteering van het leger. De minister-president Beernaert verklaart, dat de regeering is voor den persoonlijken dienstplicht, maar toch niet wil, dat alle burgers verplicht zijn te dienen, omdat daar door de staatsdienst en de bediening van den godsdienst nadeel zouden lijden. Ver plichte krijgsdienst is in België onmogelijk, want daarvoor worden te groote uitgaven vereischt. Ofschoon erkennende dat bet beginsel der plaatsvervanging bij den krijgsdienst onze delijk is, verklaart Beernaert, dat de regee ring niet de kabinetsquaestie zal stellen, in dien het ontwerp tot invoering van den per soonlijken dienstplicht niet wordt aangenomen. Op last van het gemeentebestuur van Brussel hebben al de schouwburgbesturen van die stad bevel gekregenals voorzorgs maatregel al het houtwerk, tooneelsehermen enz. door middel van scheikundige stoffen onbrandbaar te maken. E SI «HL A Ml». Lord Salisbury verklaarde in de gis teren gehouden zitting van het hoogerhuis, dat de rati&catie der Engelsch-Turksche overeenkomst betreffende Egypte niet heeft plaats gehad, maar ook niet is geweigerd. .Sir Henry Drummond Wolff," zeide hij verder, .heeft in last ontvangen Konstanti- nopel in den loop dezer week te verlaten, en in deze lastgeving hebben wij geen ver andering gebracht." Sir James Fergusson deelde in het lagerhuis mede, dat Frankrijk het Britsche protectoraat over Dongarita bepaaldelijk heeft erkend. Met betrekking tot de overeenkomst be treffende den handel in sterke dranken in de Noordzee zeide hij, dat de regeering eeie mededeeling van Nederland verwacht, zoodra laatstgenoemde mogendheid bekend zal zijn met de inzichten van België, Dene marken en Frankrijk over de door Duitsch land voorgestelde veranderingen, welke reeds Eugelauds goedkeuring hebben verworven. Veider verklaarde hij: Indien de En gelsch-Turksche conventie over Egypte mocht vervallenzal geene subsidiaire over eenkomst daarvoor in de plaats treden. In geen geval kan er sprake zijn van een nota, waardoor de zin der oorspronkelijke over eenkomst wordt gewijzigd, of aan Engeland eenigerlei last of verplichting wordt opge legd. Ofschoon de verlengde ratificatie-ter mijn is afgeloopenwenBcht Engeland zeer, 'zijne voornemens tegenover den sultan en de mogendheden te vervullenen daarom zou het de ratificatie niet afwijzen wanneer die mocht geschieden vóór het vertrek van sir Henry Drummond Wolff, welk vertrek in elk geval over weinige dagen zal plaats vinden." Het officieele dagblad van Nicaragua, zeide hij ten stotte, bevat een besluit, waarbij het verdrag van vriendschap en han. del met Engeland wordt opgezegd. Dit ver drag loopt met 11 Juni 188b ten einde. Na een debat van twee uur nam het huis met 153 tegen 148 stemmen een door de regeering bestreden voorstel aan van den heer Atherley Jones, om de zitting van het huis te verdagen, ten einde nader het ge val te bespreken, dat een meisje onrecht vaardig door de politie van prostitutie zou beschuldigd zijn. De regeeriug had een ge rechtelijk onderzoek beloofd, indien een schriftelijke verklaring van het geval aan de overheid werd overgelegd. Het huis werd dus verdaagd zonder dat over de onderwer pen, welke aan de orde waren, het woord is gevoerd. Men herinnert zich geen voor beeld van zulk een incident in de parlemen taire geschiedenis. Vooraf had de heer Campbell Bannerman aangekondigd, dat hij de tweede lezing van het wetsontwerp betreffende het grondbezit in Ierland zou bestrijden door het indienen van een onder-voorstel, houdende dat geene wetsvoordracht kan bevredigen, waarbij aan de houders van pachtconlracten niet de voordeeleu worden verzekerd der landact van 1881, en de herziening der gerechtelijke vastgestelde pachtsommendie wegens den achteruitgang der prijzen te hoog zijn. Koningin Kapiolani van Hawaii is, zeer tevreden over al wat zij te Londen ge zien en genoten heeft, naar hare Sandwich eilanden teruggekeerd. Zij moet van plan zijn, een speciale ridderorde in te stellen ter uitreiking aan de verdienstelijkste En gelsche dames en heeren, met wie zij te Londen keunis maakte. Reeds liet zij daar een geheele collectie doekspelden en derge lijke bijouteriën achter. Te Sheerness Werd Zaterdag de voor de Britsche oorlogsmariue gebouwde snel- kruiser .Mohawk" te water gelaten. Zijn uitrusting bestaat uit een aantal achterlaad- kanounen en zeven buizen voor het ontladen van Whitehead-torpedos. De kruiser heeft 100,000 gekost. Uit Petersburg wordt aan de Time» gemeld dat Amerikaansche ingenieurs reeds voorstellen gedaan hebben om den nieuwen spoorweg door Siberië met het Amerikaan sche vasteland te verbinden door middel van eene reusachtige brug over de Behringstraat. FR A AH KIJK. De ministerraad, gisteren ouder voor zitterschap van president Gróvy gehouden, hield zich bezig met de begrooting van in komsten en uitgaven. In vergelijking met de begrootiug van 1887 is op de nieuwe begrooting 160,000,000 francs bezuinigd. Men verzekert, dat de regeering heeft besloten het invoerrecht op buitenlandsch gedistilleerd tot 30 Nov. a. s. van 30 frcs. te verhoogen tot 70 frcs. per hectoliter. De kamer van afgevaardigden verleende heden, met 467 tegen 41 stemmen, hare goedkeuring aan art. 3 der militaire wet, waarbij de duur van den dienst op drie jaren wordt bepaald. De heer Kouvier diende een gewijzigd budget in, waaruit blijkt, dat noch tot eene leeniug, noch tot nieuwe belastingen de toevlucht behoeft genomen te worden. Het nieuwe kabinet heeft het evenwicht tusscheu inkomsten en uitgaven hersteld, uitsluitend door bet invoeren van bezuini- gingeu. De begrootingscommissie heeft zich in beginsel vejklaard voor het ontwerp om de proef te nemen met de mobilisatie en de bijeentrekking van een legerskorps, onder voorbehoud later den termijn daarvoor te bepalen. De kamer en de senaat hebben ontwerpen aangenomen, waarbij de rechten op alcohol, tot 30 November a. s.van 30 op 70 fsr. worden gebracht. EngelandServië en Japan zullen of ficieren zenden naar de najaars-manoeuvres in Frankrijk, SP1ÏJE. De orde is te Valencia hersteld. Het oproer had een zeer ernstig karakter en de gemoederen blijven opgewonden, Volgens een bericht uit Las Palmas op de Kanarische eilanden is het dorp Aguine- nes, op 28 kilometer vandaar gelegen, door rebellen in brand gestoken. De kerk, het gemeentehuis en de schoolgebouwen zijn in de asch gelegd. BUITICHL4KD. Keizer Wilhelm heeft eergisteren bij zich ontvangen een deputatie uit het 2e West-Pruisische grenadiers-regiment, welke hem een schilderij in olieverf overhandigde, het oogenblik voorstellende, waarop de keizer, na den slag bij Königgratz, het regiment voor de eerste maal terugzag. Keizer Wilhelm is gisteren te Ems voormiddag aangenomen. De keizer reed in open rijtuig van het station naar het Kurhaus. Bij de voortzetting van het proces te Leipzig wegens hoogverraad werd voorge lezen eene verklaring van het Pruisische ministerie van oorlog, waarin wordt mede gedeeld dat zeer belangrijke plannen en schetsen zijn afgeleverd, welker geheimhou ding voor Duitschland een onvoorwaardelijk vereischte wasomdat zij ingeval van oorlog den vijand nauwkeurig konden inlichten aan gaande de moeilijkheden welke overwonnen moesten worden. Slechts door schending van het ambtsgeheim kon Klein in het bezit dier inlichtingen geraken. De militaire des kundigen hebhen zich bij deze verklaring aangesloten; zij betoogen dat Klein in de gelegenheid was, aan Frankrijk nauwkeurige beschrijvingen te leveren. Uit de briefwis seling met Schnaebele blijkt overtuigend, dat Klein hem veel nauwkeuriger berichten zonddau hij wil erkennen. Hier bestaat een grove schending van ambtsgeheimen, want vele der mededeelingen waren zelfs niet aan alle officieren bekend en zijn voor verdere openbare behandeling ongeschikt. Het getuigenverhoor is heden gesloten. Morgen beginnen de pleidooien. O UfiTESI RIJ K. De keizer van Oostenrijk is naar Pola, de havenstad aan de Adriatische zee ver trokken, ten einde daar de oefeningen der Oostenrijksche vloot bij te wonen. Volgens de Oostenrijksche bladen zijn deze oefenin gen van groot gewichtomdat de proef ge nomen wordt met een geheel nieuw stelsel van strijden op zee. Inmiddels zet kroonprins Rudolf zijn reis door Galicië voort. De prins is nu te Lemberg aangekomen, waar hij, evenals te Krakau, op de meest feestelijke wijze werd ontvangen. Een dame te Weenen had haar man verloren en nu kwam haar oudere onge huwde zuster bij haar inwonen. De weduwe werd gek en in een gesticht verpleegd maar na Kerstmis als geheel genezen ont slagen. Eergisteren namen beide zusters, respectievelijk 52 en 62 jaren, een rijtuig en reden daarmede uaar den Donau bij den Kahlenberg; daar gekomen zonden zij het rijtuig weg, bonden zich aan elkaar vasten lieten zich in de rivier zakken. Een spoor wegconducteur slaagde er in een der zusters het was de krankzinnige nog levend, hoewel bewusteloosuit het water te halen de ander was reeds dood. De geredde sprong, toen zij tot zichzelf was teruggekeerd, weer in de rivier, maar werd er weer uitgehaald. Zij zal nu naar het gesticht worden terug gezonden. RUSLAND. De geheime politie te Warschau had onder hare ijverigste agenten eene jonge dame van een zeer innemend uiterlijk. Deze is onlangs vermoord gevonden op een veld nabij het stadje Kinerijki, waarheen zij zich begeven had op het bericht, dat Poolsche socialisten en Russische nihilisten daar eene samenkomst zouden houden. De schedel was. haar ingeslagen, blijkbaar met een zware» hamer; naast haar lijk lagen twee nommers van een Poolsch socialistisch blad. HU L» ARME. De zitting der Sobranje is gisteren geopend en het bureau is samengesteld. Het comité der Ligue patriotique heeft aan de vergadering telegrammen gezonden, waarin de benoeming wordt gevraagd van een vorst, die de onafhankelijkheid van Bulgarije hand haaft. AMERIKA. Toen president Cleveland te Washington op weg was naar de kerk, werd iemand gearresteerd, die dreigde hem dood te schie ten. Hij beweerde dat de president hem afgezet had voor een belangrijk bedrag. Men denkt dat de man niet wel bij het hoofd is. Er is sprake van eene nieuwe leening voor het Panama-Kanaal, welke door den heer De Lesseps wenschelijk geacht wordt, ofschoon er op zichzelf geld genoeg is, met het oog op de buitengewone inspanning, welke van de zijde der aannemers aan het. einde van den juist begonnen regentijd noodig zal zijn. TRANSVAAL. President Kruger spreekt de bewering tegen van een Londensch blad, dat de boe ren in den Transvaal-oorlog van 188081 door Iersch geld werden bijgestaan. PER TELEGRAAF. MADRID, 6 Juli. GiBterenochteud is het oproer te Valencia weer begonnen. De soldaten gaven vuur en doodden een der muiters, terwijl een ander werd gewond. Ook de cavalerie maakte eeu charge. De orde is nu hersteld.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2