HAST A. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ile/if 1 «mi i- a si I verse hij sit dadelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. ABONNEMENT: Donderdag 7 Juli 1887. jflii0. 157. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHË BERICHTEN. W&? W Voor Leiden, per 3 maanden 1.25. Franco door het geheele rijk, per maanden 1.60. I'rijs per summer io tent. Van 1(j regels0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. BureelScheepmakerssteeg 6. 201» Jaargang. DTIDDKIEDIVI). Bij de heden plaats gehad hebbende overgangsexamens aan de hoogere burger school (voor jongens) met vijfjarigen cursus alhier zijn bevorderd: Van de 1ste tot de 2de kl.D. G. Stibbe, B. Coops, H. J. Spandaw, B. K. M. Ten Brink, M. De Graaf, E. Von Bulow, N. Goudkade, H. G. M. Sonders, J. Willinck, W. Verbrugge, H. J. Bremmer, J. Klinkert, G. H. Hamersma, P. J. Couvee, F. Dagevos, J. W. Florijn, C. F. Schudel, W. Voüte, H. T. Damsté, C. J. M. v. d. Braak, B. J. M. Markx, A. Goedkoop, H. A. Ter Meulen, C. M. Beijerinck, F. C. Sillevoldt, F. A. Dee Jr., G. Le Poole, D. A. Kelder, E. C. P. Nicola, F. Vos, P. A. Meerburg, M. T. Pb. Waller Zeper, S. W. P. Van Sijpveld; voorwaardelijk bevorderd wegens on voldoende vorderingen in een of meer vakken: S. J. Le Poole, H. C. Van der Horst, D. Weijers, G. H. Cunaeus, H. H. Ter Meer, M. J. P. F. Kosters, G. C. Van Nouhuijs, E, H. J. Cunaeus, J. J. Hipping, D. J. J. De Koster; voor enkele vakken voorwaarde lijk: ft. De Wilde. 7 leerlingen zijn niet toegelaten. Van de 2de tot de 3de bevorderdJ. J. Van Leeuwen, F. C. H. Darlang, G. W. Vreede, M. G. Labree, J. Van Tubergen, H. Koopmans van Boekeren, H. G. M. De Jongb, G. G. Bertel, T. Hameeteman, J. A. Meijboom, L. J. Quant, J. D. Viruly, voor waardelijk: A. P. Veldhuizen, J. Dijkman, G. A. Ootmar. Elf niet bevorderd. Voor enkele vakken 2 niet bevorderd- Van de 3de naar de 4de bevorderd: P. Buitendijk, W. P. Petri, P. A. DrieBsen, A. G. Schilham, W. Tengbergen, H. F. A. Verhoef, L. A. Van Lelyveld; voorwaarde lijk: C. H. J. A. Bredius, J. Hunger. Niet bevorderd 6 leerlingen. Voor enkele vakken bevorderd: E. W. J. Groen, L. H. F. Ber tel; voorwaardelijk: H. E. E. Chavannes, J. J. Planjer. Niet bevorderd 1 leerling. Van de 4de naar de 5de klasseJ. D. Filippo, W. E. Van Eek, L. Tinneveld, C. H. Jeltes, M. Rappard; voorwaardelijk: A. F. Oostdijk. Niet bevorderd een leerling. Voor enkele vakkeu bevorderd: B. H. J. Van Linde, K. J. M. Proof, W. L. Swaan. Bij het examen voor apothekersbe diende te Breda gehouden is o. a. geslaagd mej. N. M. J. Rodbard, alhier. ilTOÏIlSH, LETTEREN K,V KII VST. Zoiiierzorg-concerteii. Gisteravond werd op Zomerzorg het vierde concert in dit seizoen gegeven onder directie van den heer J. H. Völlmar. Het weêr liet zich eerst niet gunstig voor de opkomst van het publiek aanzien, maar hoewel nu en dan nog een enkel droppeltje den bezoekers ver raderlijk op den neus viel en wel eens een wat voorbarig opgestoken regenscherm te zien was het liep er aliens voller, zoodat de opkomst ten laatste nog zeer talrijk genoemd kan worden. Zomerzorg is dan ook de juiste plek om na een paar zoo onmiskenbaar warme dagen eens heerlijk koel te zitten en te ge nieten van de muziek der grenadiers. En zoo ook gister. Op het programma vonden we verscheidene zeer goede nummers en we mogen hier een woord van lof in 't bizonder niet onthouden aan den heer Ogier jr. die de solo voor Es-clarinette van den Dordt- schen muziekdirecteur Van der Linden, zoo uitnemend voordroeghij mocht er dan ook een kolossaal applaus voor ontvangen. Met een Hollandsche polka werd het concert be sloten en nam de kapel der grenadiers en jagers voor drie weken afscheid van ons. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrum, op Donderdag 7 Juli, des avonds te halfachtdoor het muziek corps der dienstdoende schutterij, kapelmees ter de heer A. Van Leeuwen. 1ste afd. N°. 1. Köningsmarsch," Zamara; 2. Ouverture: „Tempelweihe," Kéler-Bela; 3. „Atmospbe- ren-Waltzer," Gungl; 4. „Les Bords de la Meuse," Bolero, Humblet; 5. Grande Fan- taisie de i'Opéra „Les Huguenots," Meyer beer. 2de afd.; No. 6. Ouverture: „Die Flucht nach der Schweiz," Kucken; 7. „Grand air du Chalet," Trombone Solo, Adam; 8. „Mein Traum," Walzer, Wald- teufel; 9. Waldvogelein," Picolo-Solo (op verzoek), Thiery; 10. „Amor an Bord," Ballet, Sullivam. Woensdag den 13en Juli zal het week blad voor meisjes Lelie- en Rozenknoppen FEUILLETON. 65). #Ik zal je het geld halen, dan kunt ge 't hem sturen; maar je moet mij zelf eene schuldbekentenis teekenen en mij daarbij de belofte doen dat je mijn leven lang bij mij zult blijyen, mij zult oppassen en helpen wanneer ik ziek en hulpbehoevend zal ge worden zijn. Hebt ge dat volkomen begre pen Paula? En geeft hij 't binnen den be paalden tijd niet terug, ja dan moet ik 't natuurlijk van je salaris afhouden, je staat er immers voor in niet waar?" Het leven werd Paula afgekocht, zeker, dat begreep zij ook, maar zij gevoelde heden ook dat dat leven geen jaren meer gerekt zou kunnen worden en dat hare treurige ziekte ongeneeslijk was. fik beloof u" zei ze, „dat wat er ook voorvalt, ik uw leven lang bij u zal blijven." fWelnu, dan ga ik 't balen' hernam de freule op gerekten toon, terwijl zij opstond en sloffend het vertrek verliet. Het duurde een poosje eer zij met den gezwachtelden voet strompelend met een kistje in de hand weêr binnentrad. Zij woelde met de gekromde vingers in de papieren en rolletjes banknoten totdat zij eindelijk twee bankbiljetten er uit nam en de kist met dubbel slot weêr sloot. „Krijg nu papier, pen en inkt" beval zij en nadat Paula aan dat bevel had voldaan kraste zij eenige regelen op het papier en reikte dat geschrift aan het meisje over. „Zie daar" zei ze, „wil je nu maar teekenen." Na het geschrevene overgelezen te hebben teekende Paula haar naam onder de schuld bekentenis en belofte. De oude zag of het in orde was, vouwde het papier dicht, reikte Paula de bankbiljetten over en ging de doos weêr in de andere kamer brengen. „Wat beteekent dat" vroeg de freule toen ze weêr binnenkwam en rondzag als zocht ze naar de oorzaak van Paula's plotseling ontstellen. Met een reistaschje over den schouder, een jas over den arm en in burgerkleeding stapte Marcel Van Breesteghe, het oog op het venster gericht, het huis voorbij. Plot seling week Paula verschrikt terug om zijn blik te ontwijken; zij had op eens een on bepaald gevoel dat het voor het laatst van haar leven was dat zij het voorwerp harer vereering en van hare reine liefde weerzag. (n°. 25) voor 'teerst verschijnen onder re dactie van mej. M. E. Pijnappel. De nieuwe Vlaamsche schouwburg te Brusselnaar het ontwerp van den bouw meester Jean Baes in Vlaamsche Renais sance opgetrokken, schijnt een model te zijn, wat de beperking van brandgevaar betreft. Het gebouw is ter hoogte van elke verdie ping met buitengalerijen omgeven, waarop honderd deuren toegang geven. Daar er plaats is vooi vijftienhonderd personen vindt men dus één deur op vijftien personen. De steenen hoofdtrap is 2.60 M. breed. De andere trappeniets smaller, zijn eveneens van steen. Zoowel op het dak als op het tooneei en in de zaal bevinden zich inrich tingen tot blussching. De onzichtbare or kestruimte en het tooneei, dat een breedte van 24 bij een diepte van 11 M. heeft, staan in onmiddellijke gemeenschap met deuren, die op de straat uitkomen. De Staatecourant van 6 Juli meldt: Bij koninklijk besluit van 3 Juli 1887 n°. 31 is, met ingang van 11 Juli 1887: 1°. eervol ontslag verleend aan den beer J. G. Van den Bergb, op zijn daartoe ge daan verzoek, als minister van waterstaat, handel en nijverheid, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den koning en aaD den lande bewezen 2". benoemd tot minister van waterstaat, handel en nijverheid, de heer J. N. Bastert, lid van de stalen van Utrecht, te Maarse veen 3°. de minister van marine F. C. Tromp ontheven van de waarneming der functiën van minister van waterstaat, handel en nijver heid, hem tijdelijk opgedragen bij koninklijk besluit dd. 7 Juni 1887 u°. 4, met dank betuiging voor de gedurende die waarneming aan den lande bewezen diensten. Het Hbl. meent dat het zijn nut kan hebben, reizigers, die Duitschlaud bezoeken, erop opmerkzaam te maken, dat houders van retourbiljetten naar Duitsche stations met meer dan 2 dagen geldigheidsduur ver plicht zijn, bij het aanvaarden der terugreis aan bet station, waar deze begint, hun re tourbiljet aan het kaartjesbureel te doen af stempelen. Ze trachtte zich aan den grooten stoel harer tsinte vast te houden, maar ze zonk er mach teloos in terug. „Op mijn stoel!" riep de oude vrouw woedend, „op mijn stoel! Wat beteekent dat, waar dient dat toe; er af en vlug wat" en hare stem trilde van toorn en ergernis terwijl zij zoo vlug ze kon naar haren troon- achtigen zetel strompelde. Haar rood, rim pelig gelaat was als 't ware nog rooder ge worden. „Maak u toch zoo driftig niet freule" klonk eene stem zeer bedaard, „dat is vol strekt niet goed voor uw gestel, het is zelfs zeer nadeelig." „Och dokter, juffrouw Van Walden zit op mijn stoel, komt dat nu te pas?" „Welnu, wat zou dat freule; dat is wel te overkomen geloof ik." De oude vrouw trilde en beefde over al hare leden. „Ge moet u kalm houden freule Van Roseneck, laat men u een glas koud water geven" zei hij nog even bedaard terwijl hij zich over de leuning van den grooten stoel boog waarop Paula nog bewusteloos lag. „Maar uw nichtje is ongesteld" vervolgde hij met een verwijtenden blik naar de oude vrouw, terwijl hij liefderijk Paula's verma- Het D. v. Z.-H. en 'e Gr. verneemt, dat nog nóót 1 Augustus a. s. vijf Holland sche ingenieurs, met de noodige gereedschap pen, naar de Transvaal zullen vertrekken, om de voorbereidende werkzaamheden te ver richten voor den spoorweg PretoriaPortu- geesche grens. De leden van de prov. staten van Zuid- Holland vereenigden zich gisteren aan een diner ten huize van den commissaris des konings. Zes paarden, lijdende aan kwaden droes, van den landbouwer J. Intveld, P. H. IJ weg bij den Lisserweg, te Hillegom zijn Zaterdag jl. onteigend en afgemaakt. In de laatste he.ft van Juli zal door de algemeene Nederlandsche vrouwenvereeni- ging „Arbeid Adelt" een groote bazaar ge houden worden in het gebouw der teeken academie te 's Hage. De Duitsche Turn- und Ruderverein te Rotterdam zal Zaterdag 6 Augustus eene internationalen wedstrijd houden. Gisterenavond is bij een twist in een tapperij in de Zorgvlietstraatte 's Graven- hage, zoo men beweert, door den kastelein een schot gelost op een der bezoekers. Deze kwam werkelijk met een hoofdwond aan het politiebureel. Uit het geneeskundig onder zoek in het ziekenhuis bleek echter, dat geen kogelwondehoogstens een schampschot was toegebracht, zoodat de man naar huis kon gaan. Twee rijtuigen kwamen Zondagnamid dag te Scheveningen bij het hotel Alteburg met elkander in botsing. Door den schok viel de koetsier van den bok en ging het paard van het rijtuig dat hij bestuurde, en waarin een heer met drie dames gezeten waren, aan het hollen. Het beest rende met de koets, die allerlei slingerende bewegingen maakte, waardoor de familie in groot gevaar verkeerde, langs het kanaal door de Badhuisstraat, waar bet door het breken van het lemoen het rijtuig tot staan kwam. De passagiers verlieten hevig verschrikt het rijtuig, doch waren ongedeerd gebleven. De koetsier had zich bezeerd aan het been. Het paard werd op den Scheveningschen weg gevat. gerde hand in de zijne nam. Na eenige oogenblikkeu het jeugdige gelaat, waarop zulk diep, grievend lijden uitgedrukt stond, te hebben gadegeslagen, plaatste hij zich tegen over de freule. „Hebt u nooit bemerkt dat juffrouw Van Walden last heeft van bloedspuwingen?" vroeg hij. „Neen dokter, nooit. Maar wat zou dat ook; het is eene famieljekwaalmaar hare moeder is er oud meê gewordenzij maakt er zichevenmin als hare broêrsongerust over." „Maar uw nichtje zal er volstrekt niet oud meê worden; ze is zeer zwak; ik geloof dat dit niet de eerste maal is dat ik u dit aanbeveel." „Ze behoeft hier bij mij niet hard te werken, dokter; hetgeen zij te doen heeft kan het zwakste schepsel wel doen, maar in elk geval heb ik u doen roepen voor mij, maar niet voor juffrouw Van Walden en aangezien uwe bezoeken in den laatsten tijd meer haar dan mij schijnen te gelden" en hare stem werd hier scherp en luider, „zoo zal hel mij aangenaam zijn, wanneer dit uwe laatste visite is, dan kan ik ten minste een arts ontbieden voor mijne eigen kwalen." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1