BUITEN LANDSCHE BERICHTEN. «r^ ie: m mm mm ma mm. «ra ma «cm *j .mm. jm. iw waren en recht in hun schik zouden zijn als zij weer goed en wel op hun kamer zateo. Dan hadden de rijtuigenwaarin zij de „flower battle" uitvoerden, een vrij ordinair voorkomen. Zij waren met weinig smaak versierd en werden gemend door een zeer zonderling slag van koetsiers. Op den bok van een koets, die blijkbaar den meesteu indruk moest maken omdat er vier paarden voor liepenzat een koetsier in livrei en driekanten steek, die met zijn rooden kne vel en ougepoederd haar bepaald een zot figuur maakte. In het bloemenwerpen waren de knapen erg linksch enom de waarheid te zeggen, de dames, die zulk een belang rijk aandeel in den strijd moesten nemen, waren niet bijzonder aantrekkelijk. Daarbij kwam dat het volk zich niet ontzagzich rondom de rijtuigen te verdringen en zich van de bloemen meester te maken. Er was niet de minste geestdrift onder het volk. Dat ziet men trouwens nooit iu Holland. De hartstochtelijkste speech wordt hier als een preek opgezegd en er wordt naar geluisterd zonder het minste teeken van le ven onder de toehoorders. In de comedie hoort men eventjes in de handen klappen als het gordijn valt, en een onderdrukt ge lach gedurende de voorstelling is de eenige belooning voor de acteurs. Die Engelschman moet tijdens het opera seizoen eeDS naar Den Haag komen. (I). v. Z.-ü. en 'i Gr.) Sedert het in werking treden van de nieuwe hondenbelasting te 's Hage zijn aldaar ruim 3000 honden aangegeven, en heeft de belasting in weinige dagen meer opgebracht dan anders in een geheel jaar. Dezer dagen had te Amsterdam het niet alledaagsch geval plaats, dat iemand, die in het water was gevallen, doorzijn red der een arm uit het lichaam werd getrokken. Door het te kort nemen van zijn draai, reed een voerman met kar en paard iu de gracht. Natuurlijk lokte dit eenige nieuws gierigen op den walkant; onder de kijkers bevond zich ook een heer en deze was door het schouwspel zoo geïnteresseerd, dat aan zijn voet het steunpunt ontglipte en ook hij in de onwelriekende gracht het paard gezel schap ging houden. Maar terwijl dat dier alleen door Zinck's werktuig gered kon wor den, was de gespierde vuist van een matroos, die plat ter aarde gelegen, den duiker bij den schouder vatte, voldoende om hem te helpen. Met een forschen ruk trekt hij den bemodderden heer aan den rand der gracht, doch op eens klinkt een kreet van afgrijzen hij hield den arm van den geredde in de hand. Gelukkig bekwam de matroos van den schrik, toen hij bemerkte dat het een houten arm was, dien hij in zijn ijverig pogen den drenkeling uit de jas getrokken had. Een werkman aan de suikerfabriek der heeren Spakler en Tetterode, aan de Baan gracht te Amsterdam had zich gisterennacht bij een der suikerpannen te slapen gelegd, met het ongelukkig gevolg, dat toen de suiker in de pan overliep, bij het kokende vocht over het lichaam kreeg. Ernstig ge brand werd hij naar het gasthuis gebracht. De Amsterdamsche Omnibus-maal- schappij vervoerde in het tweede kwartaal van dit jaar 2,648,237 passagiers, tegen 2,562,071 in hetzelfde tijdvak van 1886. Gedurende het 2e kwartaal van dit jaar zijn van Amsterdam naar New-Tork vertrokken 3783 landverhuizers. De Utrechtsche gemeenteraad heeft eergisteren de belasting naar het inkomen met 20 tegen 11 stemmen aangenomen. Er heeft zich te Nijmegen eene maat schappij gevormd voor de oprichting van eenen restauratie in den geest der Farijsche Maisons Duval; dit zal de eerste in ons land zijn. Uit Wageningen meldt men aan het Hbl.: Alhier, waar men in naam nog kermis heeft, wordt ze echter van zelve steeds min der, zoodat van afschaffing geen sprake behoeft te zijn. Het eenige, waardoor de kermisweek zich kenmerkt, is het bierdrin- ken van gildebroeders met vrouwen en kin deren. Ditmaal ging dit met een optocht gepaard. De schutters van het St. Joris en St. Antoniegild, voorafgegaan door een muziekcorps en de beide koningen, die, te paard gezeten, potsierlijk waren uitgedost, trokken door de stad met hunne banieren en hadden heel wat bekijks. De verschillende gilden, welke alhier be staan, hebben nog een aantal bezittingen; slechts zeer weinigen zijn op de hoogte van de verplichtingen, eigendommen, enz., van bedoelde gilden, en zelfs schijnen de gilde- meesters niet in de geheimen daarvan te worden ingewijd. Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool te W ageningenis in de maand Juni 11. gevallen 30 mM. regen, tegen 127} mM. in dezelfde maand van 1886. Woensdagavond is te Arnhem, in eene bijeenkomst van eenige particulieren, beslo ten eene Arnhemsche „vleeschhal" op te richten en daarvan eene naamlooze vennoot schap te vestigen. De vrij hooge prijzen van het rundvleesch hebben tot dit besluit aanleiding gegeven. Eenige Drentsche kapitalisten vereenig- den zich een paar jaar geleden, om in lius- land landerijen, voornamelijk bosch, te koopen, teneinde het daarop groeiende hout te ver- koopen en het land daarna voor landbouw en veeteelt geschikt te maken. Men dacht daarmede groote winsten te behalendoch zag zich daarin deerlijk teleurgesteld. Tot overmaat van ramp is nu nog de adminis trateur, vroeger hier te lande woonachtig en familielid van een der deelhebbers, voort vluchtig met een som van, naar men zegt, ongeveer drie ton, uitmakende de koopsom voor bedoelde landerijenwelke hem was ter hand gesteldom aan de verkoopers uit te betalen. Te Leeuwarden vierde gisteren een der werklieden bij de Stadswaag zijn 50-jarigeu dienst als zoodanig. Iets eigenaardigs bij dezen persoon is, dat, als men zijn naam van achteren af leest, bij eveneens is: Eol- kert Treklof. Het uitgestrekte 300 it 400 hectaren groote landgoed „Princepeel," bij Mill in Noord-Brabant, met zijn wei- en bouwlan den, waarop verschillende fliuke boerderijen, heeft iu publieke veiling geen hooger bod dan f96,000 kunnen besommen. Vóór een vijftiental jaren bedroeg de primitieve aan koop der woeste gronden f97,000. Voor ontginning, bemesting en het bouwen der boerderijen werd in de eerste twee jaren on geveer f 1000 per week uitgegeven! Woensdagavond is te Venloo een prachtig luchtverschijnsel waargenomen Om streeks 11} uur daalde een groote vuurbol uit het noorden in de richting van het westen neder, waarachter zich een lange staartaan die van eene komeet gelijk vertoonde. Toen de bol zich in de nabij heid van de aarde bevond, sprong hij uit een en vertoonde eene menigte vonken, waarna de toen zeer verlichte hemel weder in duisternis gehuld werd. De uitgeloofde belooning ad f 100 voor de beste oorspronkelijke bijdrage aan het tijdschrift van de vereeniging „Het Gas", werd toegekend aan den heer Van Rossum du Chattel, van Venloo. OK lt ËMIAOh De off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht J. G. Ten Noever de Brauw wordt met 16 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, om tevens dienst te doen in het hospitaal der marine aldaar. BËLGIE. De commissie, die door het gemeen tebestuur van Brussel belast is met onder zoek der schouwburgen, vooral met betoog op mogelijk brandgevaar, heeft voorgesteld het „Théatre Roya. des Galéries St. Hubert" niet meer te doen bespelen, wegens de groote gevaren, waaraan deze schouwburg zoowel de bezoekers daarvan, als de daar omheen gebouwde huizen der „Galéries St. Hubert" blootstelt. Sedert een dertigtal jaren is deze schouwburg in gebruiken in den laatsten tijd zijn er bovenal operettes in ten tooneele gebracht. In de kon. bibliotheek te Brussel is het gebruik van gas verbodenhet zal door lampolie worden vervangen. ENGfiLAN D. Onder de verschillende feesten, te Londen gegeven ter gelegenheid van het jubileum van H. M. behoorde ook een groote avondpartij van het Oostenrijksch-Hongaar- sche genootschap van liefdadigheid, dat, behalve door vele leden van het corps diplo matique en verscheiden leden van het kabi net en van bet parlement met hunne dames ook door den prins van Walles werd bezocht. Bij die gelegenheid had de ook in Neder land welbekende heer Leopold Pam, vice- president van het Genootschap, de eer aan den prins van Walles te worden voorgesteld. In den loop van het debat over het rapport op het wetsontwerp betreffende het grondbezit in Ierland, verklaarde lord Salis bury, in bet hoogerhuis dat de regeeriug het artikel schrapt, waarbij aan de grond eigenaars de macht wordt toegekendde achterstallige pachters te dwingen zich failliet te verklaren. Woensdag jl. heeft de kroonprins ten huize van dr. Mackenzie te Londen eene nieuwe operatie ondergaan, die zoo gelukkig is afgeloopen, dat zij in langen tijd niet herhaald zal behoeven te worden. Het stuk van den uitwas der stembandendat de Britsche geneesheer thans verwijderd heeft, is onmiddellijk met een koerier naar Berlijn gezonden om wederom door prof. Virchow onderzocht te worden. Met de verandering van het weder op Zaterdag en Zondag jl. bad de kroonprins, wiens keel thans zeer gevoelig is, koude gevat; hetgeen echter voor de operatie geen letsel en op zichzelf van weinig beteekenis was. Wel zal de kroonprins zich dientengevolge vooreerst dubbel in acht moe ten nemen, maar voor het ovorige laat zijne gezondheid niets te wenschen over. De Bdinburgsche ontleedkundige sir William Turner en de scheepstouwer John Henderson hebben berekend, dat een wal- visch van 24 voet lengte, 74 tons wegende en met een staart van 20 voet breedte twaalf knoopen in 't uur, dat is meer dan 22 kilometer kan afleggen. De hierbij ont wikkelde beweegkracht staat gelijk met 145 stoom-paardekrachten. Ook in Engeland wordt zeer geklaagd over de droogte die reeds gedurende drie weken heerscht. In zekere deelen des lands wordt zij een openbare ramp. In de mijn- districten van Lancashire zijn de maatschap pijen die het publiek van water voorzien genoodzaakt, haren afnemers minder te le veren dan overeengekomen is, daar vele regenbakken uitgeput zijn. In Westmore- land en te Cumberland zijn de weiden zoo danig door de zon verschroeid, dat de pach ters, niet bij machte hun vee te voederen, gedwongen zijn de beesten zoo spoedig mo gelijk tot lagen prijs te verkoopen. De hooilanden hebben in het noorden van Wa les veel geleden en het gebrek aan water is zoo algemeen, dat oude putten die reeds lang niet meer werden gebruikt, heropend moesten worden, en men het water tegen den bierprijs begint te verkoopen. De in houd van de groote reservoirs te Liverpool is in veertien dagen met 900,000,090 liter verminderd en ook iu die groote havenstad krijgt de bevolking niet meer dan een be paalde hoeveelheid daags. Eenige fabrieken staan stil; mocht de droogte aanhoudenda:, is het te vreezen dat 6000 werklieden in Llanelly in het Bhondda-dal zonder arbeid zullen zijn. Gansche scharen kinderen begeven zicb na schooltijd naar de hoogliggende plekkenom water uit de bergbronnen te halen, en in vele oorden wordt de kan water voor 1 i 2 stuivers verkocht. Ook in Westmoreland en Cumberland zijn de gevolgen der droogte verschrikkelijk. Vele dorpen hebben geen water, de weilan den zijn verschroeid en de koeien geven geen melk meer. Een zoo lang aanhoudende en felle droogte heeft men in vele jaren daar niet gehad. FHAXKKU H. Eenige Parijsche journalisten, die Maandagavond over de Place St. Georges naar huis terugkeerden, zijn door een hoop gemeene vrouwen, geholpen door eenige even lage mannen, aangevallen en mishandeld. De dagbladen, van welke kleur ookheb ben hun verontwaardiging daarover getoond en de prefektuur zal die wijk, waar het van gemeen volk wemelt, daarvan trachten te zuiveren. BriXJE. Hillairand, de moordenaar van Ba- zaineis ernstig ziekhij heeft een hart kwaal. Vermoedelijk zal zijne terechtstel ling tot September worden verdaagd. Demencio Cali, een slachter uitCala- brië, die veroordeeld was wegens moord in 1830, heeft de vorige week de gevangenis te Nisida verlaten, na zijn eerste straf en al de andere, die hem nog werden opgelegd wegens het dooden van vier medegevange nen, te hebben uitgezeten. De misdadiger, die nu 83 jaar oud is, heeft verzocht naar zijn geboorteplaats, te Castrovillari gezonden te wordenom in het huis van zijn achterkleinzoon, de eenige overgeblevene van de geheele familie, zijn dagen te mogen eindigen. ITALIË. De heer Villa, voorzitter van het comité der bijzondere deelneming van de Italiaansche nijverheid aan de tentoonstel ling van Parijs, heeft berekend dat er twee millioeu noodig zijn, opdat de tentoonstel- Iers zich waardig zou kunnen vertoonen. UII1TICH L AAI Keizer Wilhelm heeft zijn taak weder in al haar omvang hervat. Hij ontvangt dagelijks een groot aantal personen. Vele mannen, in de kracht der jaren, zouden zulke opvolgende audientiën niet uithouden. De keizer moet zeer verlangen naar Ems en Gastein, Door den Bondsraad werd afwijzend beschikt op het verzoek van vele zijden in gediend, om hel dansen in koffiehuizen en herbergen op Zondag geheel te verbieden. Beeds vroeger heeft prins Von Bismarck, bij de beraadslaging over de kwestie van de Zondagsrust, opgemerkt, dat een dansje, vooral voor de landjeugd, ook op Zondag nog zoo erg niet is. Van een verscherpen der bepalingen nopens de Zondagsrust wil de Rijkskanselier niet weten; hij zal alleen trachten om eenheid in de verschillende voorschriften te brengen. Te Berlijn merkt men op dat prins Hohenlohe, de stadhouder van het Rij ksland, tegenwoordig zich beijvert in het houden van redevoeringen. Als de Elzassers en Lotha- ringers konden gewonnen worden door woor den zegt een der bladen dan was het Bij ksland spoedig een echt Duitsch land. Laatstelijk redevoerde prins Hohenlohe te Rappoltsweiler, waar hijin antwoord op een toespraak van den burgemeester te ken nen gaf, dat hij alles voor 't welzijn van Elzas-Lotharingen zou doendoch dat hem wilde dat streven vruchtbaar wezen, het vertrouwen der bevolking onmisbaar was. BI1SLAHD. De Czaar en zijne gemalin zijn giste rennamiddag met het pantserschip Wladimir naar Björkoesund vertrokken. Men spreekt van een huwelijk van den grootvorst Michael Michailovitch, neef van den Czaar, met een dochter van den prins van Wales. Thans wordt weder te Berlijn verhaald, dat Katchoff, wel verre van bij den czaar in ongenade te zijn gevallen, integendeel in blakende gunst bij hem staat. ZWEDEK. Als een bewijs dat de landverhuizing uit Zweden naar Amerika nog aanhoudt, kan dienen, dat den 24sten Juni nog 744 personen per Orlando via Huil vertrokken. BRAZILIË. De keizer van Brazilië is eergisteren van Bio de Janeiro, aan boord van de Giroude, naar Europa vertrokken. PER TELEGRAAF. MADRID, 2 Juli. De minister van bin- nenlandsche zaken verklaarde, in antwoord op de geruchten over een ministerieele crisis, aan eenige afgevaardigdendat de toestand van het ministerie niets te wenschen laat. LONDEN, 2 Juli. De heer Stewart, een der aanhangers van Gladstone, is te Spalding (graafschap Lincoln) tot lid van het Lager huis gekozen met een meerderheid van 745 stemmen, tegen den admiraal Tryon, den candidaat der conservatieven. De conserva tieven verliezen dus een zetel in het Lager huis. LAATSTE BERICHTEN. Hedennamiddag liep een hond langs de Breestraat die nu en dan tegenover andere bonden minder vriendschappelijke neigingen toonde door naar hen te bijten. De agent belast met het toezicht op die diertjes greep den hond bij deszelfs nekje en sleepte hem in de wacht. De rijksvee arts kon nog geen dolheid constateeren hoewel men het beest, uit vrees daarvoor, toch nog maar in de cachot houdt. De eerste kamer der staten-generaal kwam heden te 11} uur bijeen. Achtereen volgens werden 16 wetsontwerpen behandeld en aangenomen. De voorzitter stelde voor de vergadering tot nadere bijeenroeping te scheiden daar er geen onderwerp voor dade lijke behandeling geschikt is. Daartoe werd besloten en de vergadering gescheiden. Z. K. H. prins Albert van Pruisen, regent van Brunswijk is hedenmiddag om streeks elf uur uit Hannover te 's Graven- hage aangekomen en, na een kort opont houd, met rijtuig naar Scheveningen doorgereisd ten einde in deze plaats een maand van het badseizoen door te brengen. Aan het Bijnspoorweg-station waren ver schillende autoriteiten ter verwelkoming of ontvangst van Z. K. H. aanwezig. De prins is vergezeld van vier adjudanten. Het Zondagochtend-concert op het marktplein der tentoonstelling te Amster dam, zal door de kapel van het 4de regiment uit Leiden, onder leiding van den kapel meester J. G. H. Mann, worden gegeven. Nabij het dorp Susteren (Limburg) is gisteren zekere Agnes Engelbert, oud 22 jaren, terwijl zij in eene zandgroeve aan het werk was, eensklaps onder een massa afschuivend zand bedolven. Hoe spoedig ook hulp werd verleend was het reeds te laat. Eenigen tijd nadat men haar van onder den last had te voorschijn gehaald gaf zij den geest. Door de afdeeling Woerden der HoIL maatschappij van Landbouw is alsnu voor goed besloten, de harddraverij en het schoou- rijdeu te doen plaats hebben op Woensdag 17 Augustus. Heden morgen werd met den eersten

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2