HASTA. NIEUWS- EN ADVERT. NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A S 0 3 IB E E U T Zaterdag 2 Juli 1887, - N#. 153. dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. So ii mm t versctiijiit Voor Leiden, per 3 maanden 1.25. Franco door hel. geheele rijk, per 3 maanden 1.6©. »*rijs per timmer 10 (Vilt.. Van 1regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Kchce|>ioakers.Hteeg 0. 201e Jaargang. De Voorzitler van den Haad der gemeenle Leiden brengt bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat de verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad ter vervulling van de vacatures, ontslaan door hel vertrek uit de gemeenle van den Heer Mr. J. B. VOS en het door den Heer P. J. DE FREMERY genomen ontslag, die beiden in 1889 moesten aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag, den 19 Juli 1887, van des voormiddags negen lot des namiddags vijf uren. De Voorzitler voornoemd, DE KANTER. I.eidem, den 17 Juni 1887. Koloniale Werving. Wie zich als soldaat bij hel Oost-Indische leger verbindt ontvangt bij het aangaan van eene ies-jarige verbintenis een handgeld van drie honderd gulden. Wie zich verbinden wil, heelt zich aan te melden bij een der plaatselijke of garnizoens commandanten of hij den commandant van het Koloniaal Werfdepot te Harderwijk. Miliciens met groot verlof of in werkelijken dienst kunnen tot eene verbintenis bij hel In dische leger worden toegelaten. Zij kunnen ook voor twee Jaren hij liet Indisch leger gedetacheerd worden onder genot van f200 handgeld. Het bedrag van liet gagement isna twaalf-jarigen dienst (al dan niet afgebroken door een verblijf van hoogstens een jaar bullen de gelederen): voor den Soldaat f20©'sjaars; voor den Korporaal j- f 22® '«jaars; voor den Sergeant j- f 260 's jaars; voor den Sergeant-Majoor -j- f 29© 's jaars; voor den Adjudant-Onderofficier-f f32© 'sjaars. Na twlntis-jarigen dienst: voor den Sol daat f 320 's jaars; voor den Korporaal f f 38© 's jaars; voor den Sergeant-j- f 420 's jaars; voor den Sergeant-Majoor -j f 45© 's jaars; voor den Adjudant-Onderofficier -j- f 48© 's jaars. j- (Mits twee jaren in dien rang gediend hebbende. Bij gebreke daarvan wordt hel ga gement van den naast volgenden lageren graad genoten Werkelijke diensttijdals milicien of als vrijwilliger bij liet Nederlandsche leger door gebracht, komt voor de helft in aanmerking bij de berekening van den twaalf of twinlig- jarigen diensttijd boven bedoeldmits men niet later bij hel Indische leger dienst neemt dan een jaar nadat men uit den dienst bij hel leger in Nederland is gelreden. Aanbrengpremie in den regel TIEN gulden. Opgaven van de voor indiensttreding benoo- digde stukken en van verdere bijzonderheden zijn kosteloos te bekomen bij alle Burge meesters. 8TAD8NIEUW8. Hedenmorgen woei in den omtrek van de school in de Pieterskerkstraat allerwege de vaderlandsche d|ieklear. Het hoofd der school toch, de heer J. D. Van Wijk, vierde heden den dag waarop hij vóór 25 jaren die betrekking aanvaardde. Het achterste lokaal van de school was reeds vroeg toe passelijk versierd en ongeveer kwartier na negen kwamen daar de leerlingen klas voor klas den jubilaris complimenteeren, eerst de klassen van de benedenschool, later die van de bovenschool. Van elke klasse was een der leerlingen de tolk door wie de geluk- wenschen in de vier levende talen werden uit gesproken. Het schoolbord, eveneens versierd be vatte, door een der onderwijzers sierlijk geschreven, de woorden: „Hulde aan den jubilaris." Den heer Van Wijk, die plech tig per rijtuig van huis was afgehaald werd door de jonge juffrouw Dikshoorn een fraaie bloemruiker aangeboden. Te half twee nam de receptie een aan vang in het Nutsgebouw waarvan de voor zaal uitmuntend voor die gelegenheid was versierd. Daar kwamen tal van commissiën en vrienden den jubilaris gelukwenschen. De heer dr. Houwing, schoolopziener in dit arrondissement, sprak den heer Van Wijk in hartelijke bewoordingen toe en bood hem een fraaien krans aan. Ook de heer Bool, wethouder dezer ge meente, wenschte den jubilaris in eene rede hartelijk geluk. Nu volgden commissiën nit de onderwijzers der school die bij monde van den heer Cramer hunnen gflukwenseh kwamen brengen vergezeld van een sierlijken stoel en een even sierlijk album met opdracht vervaardigd door den heer J. P. F. Kosters alhier. De ouders der leerlingenbij monde van den heer Binnendijk geluk wenschende, schonken een schoon ameublement en een album met opdracht door den heer Perdijk, De oudleerlingen schonken eene zilverkast en twee schilderijen bij monde van den heer Kokxhoorn aangeboden. Ook hierbij was een album vervaardigd door den heer Raar. Eindelijk nog ontving de jubilaris van onderwijzers en vrienden een prachtige ca napé met stoel met een album door genoem den heer Kosters bezorgd. In het eerstge noemde album had de heer Kosters eene uitmuntend gelijkende afbeelding van de school, waarvan de heer Van Wijk hoofd is, geteekend. Al die geschenken werden zichtbaar toen het gordijn, dat alles had bedekt, viel. De heer Van Bemmelen, lid der school commissie, schetste nog in eene lange rede voering de verdiensten van den jubilaris en zeer velen volgden hem in het aanbieden van hunne gelukwenschen. Uit de lange reeks vrienden bleek ten volle hoezeer de heer Van Wijk als een knap, werkzaam en bemind schoolhoofd be kend is en de hartelijke woorden die dezen middag in zoo grooten getale werden gespro ken bewezen hoezeer allen zonder onderscheid hem als een knndig man eeren. V In de rijkspostspaarbankkantoor Leiden, werd gedurende de maand Juni 1887 ingelegd f 18833.41$, uitbetaald f9260.16. Afgegeven werden 78 nieuwe boekjes. Ter beschikking van den eigenaar be vindt zich aan het politiebureel een zwart hondje (bastaardsoort Tax) bruine pooten, laag op dezelve, voorzien van halsband met koperen plaat. Bij het literarisch-mathematisch exa men op 23 Mei25 Juni te Amsterdam gehouden slaagden o. a. de lieeren R. B. Damsté en G. M. Van der Wal alhier. UNIVERSITEIT. Bevorderd tot doctor in de rechtswe tenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer C. B. Menalda, geb. te Leeuwarden, na verdediging van zijn academisch proef schrift, getiteld: „Iets over den aanleg van jramwegen." MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1861) van De Genestet. Geboortedag (1714) van Glnck. (1724) Klopstock. (1756) Körner (C. G.) De verzameling oudheden, meubelen enz. behoorende tot het Broekerhuis te Am sterdam, is in haar geheel aangekocht door mevr. de wed. jhr. Lopez Suasso, geb. De Bruijn te Amsterdamdie daartoe voorna melijk geleid is door de begeerte om deze verzameling voor ons land te behouden. Voornamelijk Engelsche en Fransche lief hebbers waren over dezen koop in onder handeling. Het Broekerhuis is voortaan voor het publiek gesloten. Het gebouw met de gronden wordt weldra in het openbaar verkocht. Ebl Door den heer dr. D. W. Horst, con troleur 1ste klasse te Ternate, zijn aan 's rijks ethnographisch museum ten geschenke ge geven verschillende in de Stet. van heden (n°. 152) nader omschreven voorwerpen. Aan den schenker is de dans betuiging der regee ring aangeboden. Het berichtdat de anti-revolutionaire kiesvereeeniging „Vaderland en Oranje" te Hoogeveen de hh. Lohman en Donner can- didaat had gesteld voor de tweede kamer is, naar men ons meldt, onjuist. Wel is de genoemde kiesvereeniging vergaderd ge weest en zijn er candidaten gesteldmaar niet die werden opgegeven. Sid De collecte gehouden vanwege het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft nog opgebrachtte Noordwijk f 27.78$; te Warmond f 19.06$; te Noordwijkerhout f 14.67te Nieuwveen f 12.42$; te Zeven hoven f 9.65$-te Leiderdorp f34.21; te Sassenheim f 19.50; te Woubrugge f 15.76; te Aarlanderveen f30; te Katwijk f26.60; te Nieuwkoop f 18.47te Oegstgeest f41; te Voorhout f9; te Soeterwoude f30,11 en te Ilazerswoude f33.28. Te zamen met de opbrengst van de collecte alhier f481.18. FEUILLETON. 62). Er trilde een dissonant bij zijne laatste woorden, maar Van Walden die in 't minst geen gehoor of gevoel voot muziek had, bemerkte dit volstrekt niet en hij herademde wanneer de onde heer Van Holmsteyn vijf minuten later de kamer binnentrad. „U acht het zeker noodig dat er een dokter komt?" vroeg Ada terstond; „ik zou mij in uwe plaats geen oogenblik bedenken." „Neen, men moet terstond met het rij tuig naar Haarlem om den dokter te halen; ik ben bang voor het kind, ze ziet er zoo onnatuurlijk rood en opgezet uit." „Mag ik mij met die taak belasten mijn heer Van Holmsteyn?" vroeg August. „Dat zou mij hoogst aangenaam zijn mijn waarde" antwoordde hij en met gejaagdheid deed hij de schel klinken. „Men moet dadelijk inspannen" riep hij den huisknecht toe en hij groette Van Wal den die haaBtig de vestibule uitliep en daar bijna een knecht omver liep die met eene fraaie circulaire naar bimien kwam, een brief met een gravenkreontje waarin zich Zélie Von Wirchen verloofd verklaarde met Graaf Von Wiedersöline. XVII. Paula trachtte zich met hel denkbeeld te vereenigen dat iemand als jonkheer Van Breesteghe niet een arm gezelschapsjuffertje tot vrouw kon nemen, een meisje dat im mers met een versteld kleedje en een oud- modischen hoed aan zijne zijde zon gaan. Kon hij niet eene schoone jonge dame die schatrijk was en wier naam schooner klonk dan de hare tot zijne vronw verkiezen? En tochhij had haar zijn woord verpand dat zij zijne liefde onverdeeld bezat, zij ge loofde zoo vertrouwend in het woord van een man, en zij geloofde eerder dat de ge heele wereld haar bedriegen zou, dan deze man, Marcel Van Breesteghe. „Ach, wat gunr, koud weêr is 't alweer" zei Paula, terwijl ze hare vermagerde ban den wreef. „Je moogt niet klagen Paula, we hebben immers bet goede gehad." „Ik klaag niet tante" zei het jonge meisje dat voor het beregende venster zat. „Heet dat nu geen klagen; ge doet nooit iets anders dan klagen en zuchten en het kan mij grootenlijks hinderen dat er znlke menschen in mijne omgeving zijn; het stemt mij bedroefd." Kletterend kwam de regen neêr op de beslijkte straten en vormde plassen waaruit door de neervallende regendroppels groote bellen opstegen. Komt mij ooit eene klacht over de lippen?" vroeg de freule terwijl zij een glas port aan den mond bracht „Ik klaag en zucht waarlijk niet tante, maarHet hoesten belette haar voort te gaan met spreken, zij moest opstaan en verwijderde zich omdat zij wist dal het hare tante hinderlijk was, enomdat Marcel in de verte naderde; hij mocht haar niet meer zienen ook zij hem nietzij had het zichzelve verboden en dat zwakke, teere kind had genoeg macht over zichzelve om aan dat verbod te gehoorzamen. „Freule, de oesters zijn gekomen" fluis terde Greta hare meesteres in het oor. „Zoo Greta, en zijn ze al opengemaakt ook?" „Jawel freule, en ze zien er kostelijk uit." „Zeg het niet aan mijn nichtje" zei ze omziende of het jonge meisje het ook bij toeval zoo kunnen hooren. Ik zal ze alleen opeten, voor Paula zijn oesters volstrekt niet goed. Bestel een rijtuig voor me, want ik ga morgen visites maken, maar zorg vooral voor een gemakkelijk rijtuig." Niet lang daarna keerde Paula terng; ze had roodbekreten oogen en koortsachtig gloeiende wangen; haar zwart kleedje hing ruim over het vermagerde lichaam en de pijnlijke knch die onophoudelijk gehoord werd vermoeide blijkbaar het afgetobde lichaam. „Ach Paula, hoest en kuch toch zoo niet; 't is me hinderlijk, begrijpt ge dat nu niet. Straks moet je mijn voet nog weêr verbinden, en kom eens hier, doe die brood kruimels eens bij elkaar en geef die achter in den tuin aan die arme vogeltjes. Wat moeten die beestjes lijden met dat ruwe en gure weêr." De scherpe noordewind, die bij het ope nen der buitendeur haar tegenwoei en die het lijdende schepsel een oogenblik door de longen sneed was oorzaak van eene vreese- lijke hoestbui en eene zware bloedspuwing die haar het bewustzijn voor een oogenblik benam. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1