BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 5>r^ -w=r V wm M Hn arc CJ «T» -w;.x 'HER. AR i?* schen feestelijk ingeleid was door de aan den ingang van den tuin geplaatste eereboog zich bij die tent. „Het is de gewoonte" zoo sprak de heer Hessels ongeveer „dat bij feesten als het onze de president eenige woorden tot inwijding spreekt. Ik wil van die gewoonte niet afwijken en beginnen met de gasten te bedanken dat ze aan onze uit- noodiging gehoor hebben gegevenwe hopen dat ze met veel genoegen zullen hier zijn en dat ze van hunne komst geen berouw zullen hebbendat ze nog lang en genoege- lijk hier te zamen zullen zijn en noode scheiden zullen wanneer de zonnestralen den morgen zullen aankondigen. Een tweede plicht rust op mij en wel te herinneren aan de oprichting der Sociëteit vódr 25 jaren. Van het achttal dat toen het bestuur ging uitmaken zijn nog drie leden van het bestuur en nog vier in leven. Het zijn de heeren A. G. Hessels, W. HoogeustraatenJ. A. Schmier en J. C. Bernard. Hulde en dank aan die mannen; hunne taak toch was niel gering bij eene schaarsche medewerking, bij het pessimisme van den een en het wan trouwen van den ander. Die mannen heb ben toen de hand in de beurs gestoken en gehandeld. Wij allen weten 't hoeveel ge zellige avonden op Concordia gesleten zijn. Ik zal verder kort zijn omdat ik meen dat onze gasten liever naar de tonen der kapei van den heer Mann luisteren dan naar mijne woorden, maar ik noodig u allen uit om eenstemmig luide den wensch uit te spreken ,/Lang mogen ze leven." En aan die uitnoodiging werd blijkbaar volgaarne voldaan en die uiting werd gevolgd door fanfaren door de muziek. De vier boven genoemde heeren namen hunne versierde fau teuils onder de veranda weêr in en het concert werd voortgezet. Intusschen waren de vele lampions van de aardigste soort in tuin er, muziektent en ook de vetglazen aan de eere boog ontstoken en vormde alzoo die tuin weldra een allergezelligst geheel met de lange reeks van danslustige paren die hunne pro menade tot rond den vijver uitstrekten. Tevens was nog voor bengaalsch vuur in velerlei kleuren gezorgd, spoedig had ook ieder gezelschap zich een tafeltje bemachtigd in de net versierde danszaal en was men druk aan 't engageeren voor de Polonaise (Polka) waaraan een lange reeks paren deel namen. Nog lang en gezellig bleef men bijeen envoldoende aan den wensch door den heer Hessels in zijne rede uitgesproken, scheidde men noode toen de zonnestralen den dag van heden aankondigden. De gemeente-archivaris heeft verslag uitgebracht omtrent zijne werkzaamheden aan het gemeente-archief gedurende het jaar 1886. Benoemd bij raadsbesluit van 29 April, aan vaardde hij zijne betrekking den len Juni. De titularis, de heer mr. C. M. Dozy zag terstond in, dat aan eene regeling van het oud-archief eene afscheiding van het nieuwe moest voor afgaan. Bij welk jaar het oud-archief ophouden en het nieuwe beginnen moet is moeilijk vast te stellen; gewoonlijk wordt daarvoor het jaar 1813 genomen, het jaar van het einde der inlijving bij Frankrijk. Echter zal later nog moeten blijken of zelfs het aanne men van een niet volkomen willekeurigen grens mogelijk is. Het zoogenaamde nieuw-archief werd, in overleg met den secretaris gesplitst in wat wèl en wat niet meer voortdurend voor de administratie in de bureaux benoodigd zou zijn. De archiefzolders zijn op meer doel matige wijze ingerichtde diepe hemelhooge kasten echter zegt de archivaris zijn hoogst ondoelmatig en veroorzaken veel tijd verlies, de kleinere zolders zijn zeer slecht verlicht en de verandering van temperatuur heeft op den duur een zeer nadeeligen in vloed op het archief; grond- en kastplanken zijn als bezaaid met sporen van houtworm en na elke zware regenbui of dooi levert lekkage ernstig gevaar op. Bovendien is gedurende den winter het voortdurend wer ken in het archief onmogelijk. Eene afdoende regeling zegt de heer Dozy is slechts in een wei-ingericht, afzonderlijk gebouw te bereiken. Het Leidsch archief verdient dat ten volle, aangezien het rijker en aanzienlijker is dan wellicht eenig ander onzer stedelijke archieven. De oude weeskamer, later in gebruik bij de schutterij, werd als archivariskamer in October m gebruik genomen en de vele kas ten aldaar bestemd tot opname van de te vormen bibliotheek omtrent Leiden, eene verzameling waarin niet alleen alle grootere en kleinere boekwerken, aan de geschiede nis der stad gewijd, zullen bewaard worden maar ook alle gedrukte stukken op de stad betrekking hebbende eene plaats zullen vin den. Den kern van deze verzameling vormde de particuliere collectie van den archivaris die deze aan de stad ten geschenke aanbood. Het vele wat in het archief aanwezig is en op Leiden geen betrekking heeft zal worden ter zijde gelegd. Tot het verkrijgen van een geregeld overzicht van het ten archieve voor gevallene, werden registers van ingekomen en uitgaande stukken, van uitgaven en van bezoekers aangelegd. Bezocht werd het archief ten behoeve van nasporingen door 19 personen, terwijl 42 brieven met dat doel ontvangen werden. Zooveel mogelijk werden de gewenschte in lichtingen gegeven of werd bij het opsporen daarvan geassisteerd. Van het gemeentebestuur van Noordwijk werd op verzoek een bundel oude stukkeu op Leiden betrekking hebbende, in bruikleen ontvangen. Het archief is dus als 't ware een nieuw leven ingetreden en zal nu worden aange vuld door de nieuw gevormde bibliotheek omtrent Leiden. Reeds werden van verschei dene vereenigingen en instellingen de regle menten, jaarverslagen, circulaires enz. ont vangen en ook verschillende particulieren gaven van hunne belangstelling door ge schenken blijk. In menige particuliere boe kenkast in boedels van overleden oude Leidsche famieljes schuilt nog zoo menig stuk, voor die particulieren van geen, voor de bibliotheek van het Leidsche archief van veel waarde. Oude reglementen, programma's van tooneelvoorstellingen en muziekuitvoe ringen in de afgeloopen jarenbrochures over te Leiden öf bestaan hebbende of nog be staande vereenigingen of gezelschappen, dat alles kan later voor het onderzoek naar Leidens geschiedenis van veel gemak en be lang zijn. De kapitein A. J. Prins wordt over geplaatst naar Haarlem, ter vervanging van den kapitein J. Beuier, die aangewezen is voor speciale diensten. Ingeschreven voor het eerste toelatings examen aan de hoogere burgerschool voor jongens 59 candidate», waarbij 2 voor hoo gere klassen. De overgangsexamens van de leerlin gen der hoogere burgerschool voor jongens zullen plaats hebben op Woensdag 6 Juli 1887 in het gebouw op de Pieterskerkgracht, en wel: voor de lste klasse van 10lOf uur Hoogduitsch, 10|11J uur cijfer- en stelkunde, en lit12 uur aardrijkskunde. Voor de 2e klasse 1010 J uur Fransch, lOf11 j uur Engelsch, 11 j12 uur Nederlandsch. Voor de 3e klasse 1010£ uur Meet kunde, 10-J-11^ uur Plant-en Dierkunde, 11|12 uur Staatsinrichting. Voor de vierde klasse 1010£ uur na tuurkunde enz. 101lij- uur geschiedenis lij.lij uur scheikunde en lij12 uur boekhouden. De tentoonstelling van teekeningen zal ge houden worden op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, 7, 8, en 9 Juli a. s. CKIVERI1TEIT. Bij de teraarde-bestelling van het stof felijk overschot van wijlen den Utrechtschen boogleeraar prof. Loncq werd het woord ge voerd door prof. Van Overbeek de Meijer, den rector va» het Utrechtsch studentenkorps en eenen vertegenwoordiger van de genees kundige faculteit, die allen de groote be kwaamheden en vele verdiensten van den overledene in gevoelvolle woorden herdachten. IHCZIGH, lJirriiKKV ES KUNST. Sterfdag (1589) van Christoffel Plantiju. Mejuffrouw Anne Bom, hofzangeres van HH. MM. den koning en de koningin, per stoomer Burgemeester Den ïex, te Batavia aangekomen die zich te Batavia komt vestigen, had de eer door Z.Exc. den gouverneur-generaal in particuliere audiëntie te worden ontvangen. De ondernemer van Lohengrinde heer Lamoureux, die zijn pogen om Wag ner's werken te Parijs op te voeren heeft zien mislukken, bevindt zich, volgens le Soleil, te Brussel, waar hij een schouwburg wil oprichten in den trant van dien te Bayreuth, waarin twee of driemalen 'sjaars opvoeringen van Wagners stukken zouden plaats hebben. De nieuwe redacteur van de Java-Bode, mr. J. H. Tersteeg, is 22 Mei per Batavia aangekomen en zal 1 Juni de leiding van het blad op zich nemen. De 300ste verjaring van Vondels ge boortedag zal ook te Maastricht plechtig worden herdacht. Naast tal van littera- rische gezelschappen en rederijkerskamers zal de vereeniging „Kunst en Vermaak" aldaar den dag tot een feest maken. Ongehuwde personen, die voldaan hebben aan de voorwaarden, bedoeld in art. 17 der wet van 25 Dec. 1878 Staatsbl n'. 222) en in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van apothekers bediende in 's rijks krankzinnigengesticht te Medemblik, voorloopig voor den tijd van één jaar, met ingang van I Aug. 1887, op eene jaarlijksche belooning van f600, met genot van vrije woning, voeding, vuur, licht eu verpleging, kunnen daarvan doen blijken bij een op zegel geschreven verzoek schrift eu met overlegging van een bewijs van goed gedrag aan het ministerie van binuenlandsche zaken vóór of op 10 Juli e. k. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 September a. s. aan de rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Hel moud te vervullen is de betrekking van leeraar in het hand- en rechtlijnig leekenen, op eene jaarwedde van f 1000. Zij, die voor deze betrekking in aanmer king wenschen te komen, gelieven zich vddr 15 Juli e. k. aan te melden bij den inspec teur van het middelbaar onderwijs dr. W. B. J. Van Eyk te 's Gravenhage. Door het voltallig zijn van de meeste qualiteiten van onderofficieren (graad van sergeant) bij de zeemacht, is de bevordering tot dien graad tijdelijk gestaakt. De Zw. Crt. weet mede te deelen dat door de heeren mr. A. Kerdijk te Amster dam, mr. G. A. Van Hamel en mr. J. P. Moltzer, hoogleeraren te Amsterdam, als mede P. II. Hugenholtz Sr., te 's Graven hage en P. H. Hugenholtz Jr., te Amster dam aan den koning een adres met daarbij gevoegd rechtskundig advies is gericht waarin gratie verzocht is voor Domela Nieu- wenbuis. Hierop moet van den minister een af wijzende beschikking zonder opgave van redenen ontvangen zijn. De heer Kiderlen heeft ook in Enge land zijnen roem als wielrijder schitterend gehandhaafd. Na eerst te Grimsby verle den week eenen eersten eu eenen tweeden prijs behaald te hebben, nam hij deel aan het //Jubelee Tournament," en won tegen de beste Eugelsche rijders 11. Vrijdag de 1 mile tricycle Handicap van af „scratch" iu 2 minuten 591 seconde, en 11. Zaterdag de 2 miles tricycle scratch race, in 6 minuten 225 seconde, en de 3 miles Tandem scratch race, te zamen met den heer J. English, in 9 minuten 5-| seconde. Prins Davawonyse, broeder van den koning van Siam, wordt uit Londen te Brus sel verwacht. Hij zal zich van daar naar ons land begeven. Z. K. H. prins Albert van Pruisen wordt aanstaanden Zaterdag per rijnspoor ten half elf ure in de residentie verwacht en zal eene maand te Scheveningeu doorbrengen evenals vorige jaren logeerende in het „Oranje Hotel". Naar wij vernemen, hebben ook de heeren Duynstee en Quarles van Ufford ver zocht niet in aanmerking te komen voor de betrekking van dijkgraaf van Delfland. (i). v. Z.-H. en 't Gr.) De paarden en rijtuigen ten dienste Hunner Majesteiten den koning en de ko ningin, gedurende het hofverblijf te Soest- dijk, worden heden per Rijnspoor van 's Hage vooruitgezonden. De eerste goedkoope, pleizier- of volks- trein van 's Hage en Botterdam naar Arnhem, had alleen uit Den Haag en Gouda, 450 passagiers. Bij de gisteren te Haarlem gehouden harddraverij werd de prijs van f 250 ge wonnen door D. Florijn te Rotterdam met „Koningin" eu de eerste premie door J. De Mol te 's Hage met „Vetlok." De tweede premie won A. C. Van den Akker te Ha- zerswoude met „Vogel." De minister van binnenlandsche zaken heeft gisteren de tentoonstelling van voedings middelen bezocht. Een meisje, dienende in een hotel en stalhouderij te Alkmaar, was Zaterdag op de binnenplaats met eenige werkzaamheden bezig en werd door een der stalknechts geplaagd. Haar vrijer, een andere knecht, zag het toe vallig en werd zoo woedend, dat hij gewa pend met een dolkmes den ander te lijf wilde gaan. Deze echter koos spoedig het hazen pad en de jaloersche stalknecht keerde zich nu tot zijn liefste en gaf haar een snede over den arm. De woesteling werd door de politie ingerekend. Te Nieuwaal had eergisteren een droe vig voorval plaats. Een man, die uit eene nabij zijne woning liggende sloot een klompje wilde opvisscheu, raakte met zijne hark verward in de kleederen van een kind, dat op den bodem der sloot verdronken lag. Toen hij het lijkje opgehaald had, bemerkte hij tot zijn hevigen schrikdat het zijn 6 jarig dochtertje was. Het kind had buiten toezicht nabij de sloot gespeeld en was zoo jammerlijk te water geraakt en verdronken. Een der grootste manufacturers te Groningen heeft zijne betalingen gestaakt. Het passief bedraagt f 150,000, het actief p.m. f50,000. De heer A. Veenhoff te Groningen heeft uitgevonden een zeer practisch biljart uurwerk. Dit uurwerk wordt evenals de tellers in den band van het biljart gezet, en wijst het einde van den speeltijd aan mede door het afloopen van eenen wekker. Te Stavoren ts groot gebrek aan drink water. Putten zijn er niet, en de regen bakken moeten in alle behoeften voorzien: maar deze zijn leeg. In gewone tijden reeds ontbreekt het hier aan bruikbaar water. De locomotieven moeten gevoed worden met water, dat in wagens wordt aangevoerd van Heerenveenen wanneer nu en dan een oor logsschip de haven binnenloopt, dan kost bet soms vrij wat moeite het te voorzien van het noodige drinkwater. Het is wel vreemd, dat van rijkswege nooit eene poging is aangewend, om door boring bruikbaar water te verkrijgen. Er is zoo dringend behoefte aan, en volgens veler gevoelen zou zulk eene boring waarschijnlijk met goeden uitslag worden bekroond. Uit het eiland Flakkee wordt geschre ven, dat de lust tot landverhuizing in de verschillende gemeenten van het eiland nog steeds blijft voortduren. Alleen uit de ge meente Stad aan 't Haringvliet vertrokken in dit jaar reeds meer dan 50 personen naar Amerika, om daar hun geluk te zoeken, en uit de gemeente Ouddorp reeds meer dan 150. Gisterenmorgen heeft er tusschen Breda en Gilze-Rijen een hevige boschbrand ge woed. Door de politie van Terborg zijn op 29 Juni te Hoog-Keppei, op de plaats door den dader van den diefstal ten huize van den burgemeester mr. W. D. Bosch aange wezen, al de door diefstal verkregen goede ren opgegraven en in beslag genomen. Men deelt aan de N. R. Ct. uit het Geuldal mede: Zondag jl. was een der bekoorlijkst gele gen plekjes van het geheele Geuldal in rep en roer; het was namelijk feest op den Schaefs- berg: den laatsten Zondag der maand. Nader bericht men aan de N. R. Cl. dat de internationale wielerwedstrijd te Maas tricht niet den 4 September, maar den 14 Augustus zal worden gehouden. 'e GRAVENHAGE. Door Z. M. is benoemd tot hoofdcommies bij het dep. van binnenl. zaken L. J. Brinck- manthans commies bij dat departement. Door Z M. is benoemd tot adjunct commies bij het dep. van oorlog, de lste klerk bij dat dep. H. W. Capel. Door Z. M. is aan P. W. H. Provo Kluit, eervol ontslagen directeur van het post- en telegraafkantoor te Oosterbeekeen pensioen verleend ten bedrage van f452 's jaars. Door Z. M. is de lste luit. J. Groo tenhuis, van het corps genietroepen, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der genie van het leger in Nederl.- Indie. Door Z. M. is de off. v. gez. lste kl. C. A. L. Rodelsturtzvan het pers. van den geneesk. dienst der landmacht, op non-acti viteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Bij beschikking van den minister van marine, tijdelijk belast met de waarneming der functien van minister van waterstaat, handel en nijverheid, is bevorderd: tot op zichter van den waterstaat 2 de kl. O. A. Koorevaar, thans opzichter 3de kl.; tot op zichter van den waterstaat 3de kl. J. C. Baumann, thans opzichter 4de kl. De heer J. J. M. Fleury, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Singa pore, is als zoodanig door de Britsche re geering erkend. De minister van koloniën zal op 1 Juli geen audiëntie verleenen. PEK TELEGRAAF. TIRNOVA, 29 Juni. Stambouloff heeft aan den Engelschen consul medegedeeld, dat de Sobranje den troon zal aanbieden aan den prins van SaksenCoburg. Indien de prins bedanktzou men prins Battenberg moeten uitroepen. Op Creta heerscbt groote agitatie. Er hebben gewapende botsingen plaats tusschen christenen en muzelmannen en er worden veldoogsten verbrand. ST. PETERSBURG30 Juni. Gelijk de Nordische Telegraphen-Agentur uit goede bron verneemt, zal het verbod tot den uit voer van paarden dezer dagen weer worden opgeheven.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2