BINNENLANÜSÜHE BERICHTEN. m~M SB-; w «is «a er,<3 er.a 10» itJ ser. vs*. i*r -ac MUZIEK, LETTERED EW KUNST. De ontworpen nieuwe Grondwet, zoo als zij door de tweede kamer is aangenomen, is uitgegeven door J. F. Van Druten te Sneek. Het is een uitgave in klein formaat, voor een miniemen prijs. De onveranderd gebleven artikelen |z ijn met een sterretje aangeduid. De bekende schilder F. H. Weissen- bruch is te 's Gravenhage, in den ouderdom van 59 jarenoverleden. De Stc. bevat het kon, besluit van den 21en Juni jl.waarbij, met intrekking van het kon. besluit van 29 Juni 1878, wordt vastgesteld een leerplan voor de gym nasia en progymnasia. De Sicbevat het kon. besluit van 21 Juni 11., waarbij, met intrekking van bet kou. besluit van 2 April 1884, wordt vastgesteld een programma voor het eind examen der gymnasia met zesjarigen cursus en bet daarmede gelijkgestelde examenver meld in art. 12 der wet van 28 April 1876. Te Hoogeveen heeft de anti-revolu tionaire kiesvereeniging Vaderlaud en Oranje" als candidaten voor de tweede kamer, bij de eventueele verkiezing ten gevolge van kamerontbinding, gekozen de heeren jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman te 's Gra venhage en J. H. Douner te Leiden. Inge val die heeren voor de caudidaluur bedanken, komen in hunne plaats professor S. Van Velzen te Kampen en mr. Th. Heemskerk te Am sterdam. De majoor bij den staf der artillerie P. H. Usener, inspecteur der draagbare wapenen, heeft pensioen aangevraagd. De baronnesse Van Heemstra, hofdame honorair van H. M. de koningin, is, naar het D. v. Z.-H. en Gr. verneemt, op haar verzoek eervol ontslagen als gouvernante van H. K. H. prinses Wilhelmina. Niet vóór half Juli zal de dienst op de stoomtram DelftDen Haag kunnen ge opend worden. Er wordt nu weder met meer handen dan in den laatsten tijd aan de baan gewerkt, die tusschen Den Haag en de Hoornbrug geheel voltooid is, maar voor het overige gedeelte nog heel wat arbeid vordert. Even voorbij Beineveld is men druk aan het rooien der boomen, die zeker heel wat meer aan werkhout zouden hebben opgebracht, zoo zij in het najaar waren ge veld. De proefrit, dezer dagen gehouden op het gedeelte Den HaagHoornbrug, heeft uitmuntend voldaan. Delfteche Ct.) Door eene der Scheveningsche schui ten die op de kust visschen, is Zaterdag eene roeiboot aangebracht, in zee opgevischt en afkomstig van den vischkotter #De vrouw Huibertje", reeder F. Vrolijk Jr., welk vis- schersschip vermoedelijk vergaan is. Vier weken geleden ter trawlvisscherij uitgeva ren, werd tot heden van het vaartuig niets vernomen. (Fad.) De Woerdeusche afdeeling der Holl. Maatschappij van landbouw heeft besloten, in den loop van den zomer eene harddra verij en schoonrijderij te honden. Het bestuur der „Vereeniging van gistbandelaren" te Schiedam heeft een adres gezonden aan den minister van oorlog. Met verwondering had het nl. vernomen, dat de levering van gist aan de garnizoensbakkerijen bijna uitsluitend gegund is aan de Gist- en Spiritusfabriek te Delft, tot den prijs van 62 ct. per kilo (pl. m. 32,000 kilo per jaar), terwijl door de leden der vereeniging alle bekende gistsoorten gefabriceerd en tot de meest concurreerende prijzen geleveid wor den. Adressanten verzoeken daarom Z. Exc., beleefd en dringend, voortaan op onpartijdige wijze vergelijkende proeven met de gist te laten nemen en, met het oog op de billijk heid, de levering bij publieke inschrijving aan den laagsten inschrijver te gunnen. In den nacht van 25 op 26 dezer, ongeveer 2 uur, woedde een hevige brand in het danssalon „Cosmopoliet" op den Schie- damschen dijk te Botterdam. Het geheele onderste gedeelte is uitgebrand. De eigenaar Dijkman, die met moeite uit bet brandende perceel werd gered, is reeds in het zieken huis overleden. Naar de Haarl. Ct. verneemt, is na mens drie der veroordeelden ter zake van de onlusten op 25 en 26 Juli 1886 te Am sterdam (Van Iperen, Snak en Baars), door hunnen rechtsgeleerden raadsman mr. H. J. D. D. Enschedé, een verzoek om gratie aan Z. M. den koning gezonden. De fabriek van stoomwerktuigen „De Atlas" te Amsterdam is gesloten. De ar beiders, ten getale van 160, zijn ontslagen. Zij namen Zaterdagavond jl, hun gereed- schap meê en kregen de laatste week loon uitbetaald, terwijl hun heden (Maandag) nog drie dagen loon wordt verstrekt, d, zij, volgens een bestaanden regelvan de ibriek te vorderen hadden. Teveus zal hede wor den beslist omtrent de verdeeling va een ziekenfonds, onder beheer van de dkctie, groot f 6984, waarin bijgedragen werd dor 64 personen. Naar wij vernemen zijn ennder de ontslagenen die retds elders werk 1 het vooruitzicht hebben. De reden van de staking der werkaatn- heden aan de fabriek is het onbreke van bedrijfskapitaal. Tegen heden is een ver gadering van aandeelhouders in de veooot- schap belegd. (Hb.) Het jaarverslag over 1886 va de Nederlandsch Indische Landbouw maatshap- pij luidt niet gunstig. Ofschoon de han- cieele uitkomsten bevredigend waren, loest f838,000 op de dubieuse debiteuren getser- veerd worden, zoodat de rekening slui niet f75192 verlies. De rekening werd :i de Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadring goedgekeurd. In de Zaterdag te Amsterdam gehaiden buitengewone vergadering van het Ned. pensioenverbond werden enkele artikelei der statuten gewijzigd. Uit liet jaarverslag tleek dat het getal der werkende leden daalt! van 1106 tot 1018; dat der gewone lcdemteeg van 8319 tot 3471. Met belangstelling worden te gemoet gezien de toegezegde vets ontwerpen, waarbij als beginsel wordt aan genomen pensioenen aan de nagelaten betrek kingen van burgerlijke ambtenaren tie te kennen. De Diamant deelt mede, dat dooreene vereeniging van Amsterdamsche en biiten- laudsche juweliers te Amsterdameene falriek met duizend molens zal worden gebotwd naar het ontwerp van den architect G A. Bom bach. Tevens zal een aanzienlijk kapitaal warden bijeengebracht ter bevordering van den Am sterdamschen diamanthandel en uijverteid. Zaterdagmorgen ongeveer half zeven had te Oostzaan een treurig voorval phals. De gemeente-veldwachter, op verkeuring zijnde met een rijksveldwachter van Zaandam, ontmoette in de onmiddellijke nabijheid van het dorp den 72-jarigen ingezetene G. H., bezig zijnde met visschen in verboden visch- water. Na eene korte woordenwisseling (anderen zeggen na een worsteling) loste de gemeente-veldwachter twee schoten op G. H., waarop onmiddellijk de dood volgde. De geheele gemeente ia door dit voorval ver slagen. De justitie was reeds 's midflsgs ter plaatse aanwezig lol nader onderzoen. HH. DD. HH. de prins en prinses Heiurich zu Waldeck und Pyrmont zijn Zaterdag te Wijk aan Zee aangekomen en hebben hunnen intrek in het Badhótel ge nomen. De hooge gasten zullen denkelijk eenige weken aldaar vertoeven. Naar aanleiding van het bericht, dat bij een ingezetene te B-'terdam eene Edelweis- splant in bloei staat, wordt aan de N.R. Ct. medegedeeld, dat een ingezetene van Sleeuwijk vóór twee jaren zaad van die plant liet komen en daarvan twee volledige planten gekregen heeft. Beide bloeiden reeds verleden jaar, en ook thans heeft de ééue drie stengels met zeer groote bloemen, en de andere éénen stengel met een zevental veel minder ontwikkelde bloemen. Beide staan in pottensterven 's winters schijnbaar geheel af, worden een voudig op eene niet te vochtige plaats weg gezet en loopen in het voorjaar weer uit. Donderdag jl. is dicht bij Sneek een hooier, terwijl hij reed van de eene rook naar de andere, van den wagen gevallen, met 'tgevolg, dat hij zijn nekbeen brak. Naar Sneek vervoerd, is hij spoedig ge storven. Zelden of nooit waren de 'ette scha pen lammeren en kalveren ia Friesland zoo laag in prijs als nu. De verzending naar Engeland wordt geregeld voortgezetde oor zaak, dat daar zoo weinig voor dit vee wordt betaald, is, zeggen de veehandelaars, de belangrijke invoer uit Australië. Er zijn altijd domme dieven, maar de slimheid hunner slachtoffers laat ook wel eens wat te wenschen. Dat bleek ter zitting der rechtbank te Middelburg, waar eene 21-jarige dienstbode Vrijdag terecht stond ter zake van valschheid in geschrifte. Zij had nl. een winkelier te Goes opgelicht voor f84 met eene valsehe handteekening, 11I. met een briefje luidende: „Mejufvrouw tefen verzoek ik uw alle Goederen te zenden in Dien als de rekening zal betalt worden zoo zal ik uw zelfen komen bezoeken. H. Schiin- melpeu v d Oye". En die plompe bedrie gerij gelukte! De handel in aardbeziën te Breda en derzelver omstreken blijft nog maar altijd slap in verhouding tot andere jaren. Ten gevolge van het droge weder hangt de plant uitgedroogd op den grond en komt niet tot haar vollen wasdom. De vrucht beloofde voor eenige weken heel veel, doch de ver zendingen bepalen zich tot op dit oogenblik tot enkele waggonladiugen. Evenmin als de aardbeziën zullen waarschijnlijk de frambozen de droogte te boven komen. Omtrent de ongeregeldheden door de werklieden van de fabriek van de sigaren kistjes der firma Briining en Zoon te Stra tum wordt aan de N. R. Ct. uit Eindhoven nader bet volgende gemeldZaterdag avoud werden in de fabriek eenige arbeiders beboet, die aan de zaagmachiues werkzaam waren, daar zij bij herhaling slecht werk geleverd hadden. Maandag morgen eischten zij de betaalde boeten terug, en toen daaraan gren gehoor werd gegeven, verlieten zij hun werk, gevolgd door al de overigen, die door het vertrek der zagers niet te werken hadden. Dinsdag morgen was het werkvolk weer op het gewone uur bij de fabriekdoch werd door de patroons niet toegelaten. Woensdag morgen is liet gewone werk hervat, met uit zondering van eenige arbeidersdie definitief zijn weggezond, u of uit eigen beweging de fabriek verlaten hebben. Uit Eindhoven meldt men: Z. is een kleermakersknecht, N. een tailleur in een naburige gemeente, bij wien eerstgenoemde zijn diensten komt aanbieden. Dat treft goed, zegt de baas, denkende aan de drukte in zijn vak, en uit dien hoofde was dan ook iu een oogenblik alles geklonken. Z. laat den gebruikelijken huurpenning in den zak glijdenen moeder de vrouwmet echte noordorabantsche hospitaliteit, heeft weldra naast een dampende pot koffie brood en kaas op talël gezet. Onze snijder liet het zich geen twee maal zeggenzijn maag was juist in een toestand, die dringend eenige opbeuring eischte. Twaalf sneden brood rijkelijk voorzien van de noodige hoeveelheid kaas, hadden reeds hun weg gevonden naar de maag, toen onze uitgehongerde kleer makersgezel door een zoo hevige hoestbui werd overvallen, dat hij er paarsch en blauw van werd. „O wat deert u?" vraagt de vrouw met een angstige bezorgdheid. „O niets, 't is niets; het eten is slechts door 't verkeerde keelgat naar binnen gedrongen," luidt het door hoesten onderbroken antwoord. Wat 1" denkt de baas, die den jongen man in zijn werk met aandacht bad gadegeslagen, „die kerel slaat door 't verkeerde keelgat een half brood met kaas naar binnen! „Maar," vraagt hij een oogenblik daarna, „wat zal 't dan wel zijn, wanneer hij 't feoede keelgat gebruikt? Neen. vriendje, uaartegen zijn wij niet bestand. Houd je huurpenning en zoek elders een goed ge vulde schapraai." (Meier. Ct.) Men schrijft aan de Zutph. Ct. uit Karlsbad: Voor een Hollander, die een ta melijk goed leventje gewoon is, valt de kuur niet mee. Onthouding is schering en inslag. Natuurlijk hangt het dieëet af van den aard der kwaal en wordt b. v. de een een stevig glas wijn aangeradenwat den ander streng verboden is. Men kan echter gerust aan nemen, dat de verhouding van den eerste tot den iaatste staat als 1 tot 50. De mees ten wordt voorgeschrevenin geen geval vet, voorts brood zonder boter en mager vleesch. De koffie, die hier 't best van Europa geacht wordt te zijn, omdat het water er zoo puik voor is, wordt, in den aanvang althans, aan velen verboden, die zich dus moeten behelpen met thee, dat is, met een licht geel drankje van bladeren getrokken, die aandoenlijk veel hebben van jonge kaslanjebl&ren of iets dergelijks. Van spiritualia is natuurlijk geen sprake. Het slechte weer iu Mei heeft velen van hier teruggehouden. Er zijn, naar meu zegt, minder gasten dan verleden jaar; 't is hier dan ook lang koud en regenachtig geweest. In 't begin dezer n.aand liepen we nog in onzen duffel. Van elk goed uur wordt echter dadelijk geprofiteerd. Dan maakt ieder zich op oin te wandelen in de heerlijke omstreken met haar prachtige bosschen en uitmuntende café's. Van café's gesproken men wordt hier overal bediend door kellneriunen en wel zóo uitstekend, dat de beste kelluers bet haar niet zouden kunnen verbeteren. Een Karls- bader kurgast kou dan ook niet nalaten het meest verbaasde gezicht ter wereld te zetten toen ik hem vertelde dat de Amsterdamsche kellners verleden jaar een poging hebben aangewend om de kellnerinnen te verdrijven. Er zijn hier tamelijk veel Hollanders, eveuals Polen, Bussen, Zweden, Franschen en Engelschen; maar grappig is het om op te merken, hoe weinig men in 't algemeen van ons land weet, Onze taal wordt na tuurlijk altijd met Noordsch, Bussisch of iets dergelijks verward maar zelfs den meesten is 't niet helder waar in Europa Holland eigenlijk ligt. Alleen weet men, dat een Hollander op reis in den regel zeer roijaal is en daarom worden wij gewoonlijk dan ook met zekeren eerbied ontvangen. Een der interessantste uren van den dag, trouwens liet uur der kuur bij uitnemend heid is 's morgens vóór 8 uur. Dan ziet men duizenden gasten, ieder met een vreed- zamen beker gewapendnaar de verschillende bronnen marcheeren om er van het kostelijk genezing aanbrengend water te drinken, 's «HAVE4HA«E. Door Z. M. is F. W. baron Van der Borch, genaamd Van Bouwenoort, benoemd tot burgemeester der gemeente Zevenbergen, Door Z. M. is, met ingang van 1 Juli 1887: aan mr. L. Pb. C. Van den Bergh, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als archivaris van hel rijk, met dankbetuiging voor de langduiige door hem bewezen dien sten en tot algemeenen rijksarchivaris benoemd jhr. mr. Th. H. F. Van Biemsdijk, thans adjunct-archivaris, te 'sGravenhage. Door Z. M. is P. Berends, te Zwolle, met ingang van 1 Juli 1887, benoemd tot beambte bij het oud provinciaal archief in Overijsel. Door Z. M. is, met ingang van 1 Juli 1887, eervol ontslag verleend aan E. L. Van Mervennée, te Goes, als tijdelijk buitenge woon districts-veearts, en is hij benoemd tot plaatsvervanger van den districts-veearts wien Dordrecht als standplaats is aangewezen. Door Z. M. is aan Karl üüttinggeb. te Dfilmen, in Westfalen, vergunning ver leend de geneeskunst uit te oefenen op Ne- derlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefe ning der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. Door Z. M. is aan den kapt. M. L. C. Staring, van het 3de reg. veld-artillerie, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, onder toekenning van den rang van majoor. LAATSTE BËK1C1ITEN. De koninklijke familie wordt 1 Juli, des namiddags ruim 4 ure uit Wildungen op het lustslot Soestdijk verwacht. De Haagsche correspondent van de N. Gron. Ct. blijft voorspellendat de heer Tromp als min. van waterstaat zou optreden, terwijl dan het departement van marine aan de zorgen van den dezer dagen gepensioneer den kolonel Guyot zou worden toevertrouwd. De luit.-kolonel Vleysman van het 4e regiment infanterie ismet den rang van kolonel, gepensionneerd en in diens plaats benoemd de majoor Vogel van het 8e re giment en tot majoor bij het Se de kapitein Hilvers van het 4e regiment. Wij vernemen dat de firma Wisse en Piccaluga, op verzoek aan het dagelijksch bestuur te 's Hage heeft ingezonden een vol ledig plan van ontwerp en kosten eener electrische verlichting met gloeilampen, van den schouwburg. Een gedetineerde in de militaire straf gevangenis nabij Leiden stond heden voor de rechtbank te 's Hage terecht, wegens ern stige mishandeling van een medegevangene. Den 7den Juni nl. ontstond tnsscheu de twee gevangenen eene woordenwisseling die gevolgd werd door handtastelijkheden, waarbij de bekl. zijn mede-gedetineerde met een schoenmakersmes bloedende verwondingen aan armhand en kin toebracht. Bekl. beweerde het eerst te zijn aange vallen en het mes niet ter hand te hebben genomen om te snijden maar meer om zijn tegenstander vrees in te boezemen. Het openbaar ministerie vorderde 4 maan den gevangenisstraf. Bekl. beval zich in de clementie der recht bank aan met het oog op de zware disci plinaire straf door hem wegens deze vecht partij reeds ondergaan. A. s. Donderdag uitspraak. Het denkbeeld van de 's Gravenhaag- sche Tuinbouwmaatschappij om dezen zomer te Scheveningen eene bloemententoonstelling te houden ondervindt aldaar veel bijval. Het bestuur ontving reeds meerdere toezeg gingen van medailles van particulieren, die bij toenemend vertier op de badplaats be lang hebben, terwijl het zich laat aanzien dat de groote etablissementen hierin niet zullen achterblijven. Tot directrice der te 's Hage op te richten kookschool is benoemd mejuffrouw A. C. Manden, uit Groningen. Deze dame woont thans den cursus in de kookkunst der tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam bij en zal zich na afloop van dien cursus naar het buitenland begeven om een of meer kookscholen te bezoeken. Het bestuur vleit zich nog voor het einde van dit jaar de nuttige inrichting onder hare leiding te kunnen openen. Eenige burgers geraakten gisteren iu de Bijswijksche straat te 'sHage in woor<

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2