NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eze o 11 rant verscli ij u t «1 aj> eIijksbehalve op Lou- en Feestda^e 11. ABOBBEIflERST: Maandag 27 Juni 1887. - N°. 148 AQVERTEBTIEM: Uitgevers: Gebroeders Muré. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 1regels 0.90. Elke regel meer 0.15. (iroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, it contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepiuakerssteeg 6. 201» Jaargang. Stads-Berichten. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tik LEIDEN doen te welen, dat de alphabetische naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moe ten deel nemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 20 tot en met den 29 Juni aanst. (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van 9 tot 12 uren, en dat de loting zal plaats hebben in een der lokalen van het Raad huis, en wel op Donderdag den 30 Juni 1887, s voormiddags te negen uren. Wordende zijwelke na de laatstvoorgaande in schrijving zich binnen deze gemeente metterwoon heb ben gevestigd, tot eene naloting opgeroepen, mede op Donderdag den 30 Juni 1887, 's namid dags te één uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepenom tot de loting ter voorschreven plaats op te komen, op den dag en het uur in deze ken nisgeving uitgedrukt terwijl zij, die verhinderd mochten worden zei ven tot de loting op te komen, zich door een gemachtigde kunnen doen vertegen woordigen, of geen gemachtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de be langhebbenden verwittigddat hij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de redenen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermeenen, krach tens het 3d® art. der wet, te kunnen aanvoeren; waarom het voor hen die zoodanige redenen tot vrij stelling meenen te hebbenvan belang isdoor perso- neele opkomst, of, bij volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel be kenden gemachtigde, de lotiDg niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat aan de navolgenden bij de wet recht op vrijstelling is toegekendals 1*. die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot den wapenhandel, voor het tegenwoordig oogenblik of wel geheel, ongeschikt maken: 2*. die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el (meter)en vijfhonderd zeventig strepen (milli meters); 3*. de geestelijken van alle gezindten, zoo lang zij niet van stand veranderen 4*. de professoren en lectoren aan de hoogescho- len, (rijks-universiteit), aan de athenaea en de seminariën; 5°. de studenten in de godgeleerdheid; 6°. die den rang van officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee hebben bekleed, en door eervol ontslag den dienst verlaten heb ben of gepensionneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of een hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7*. die, wegens verandering van woonplaats, eervol nit de Schutterij zijn ontslagen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kannen worden aangesteld 8*. die in militairen dienst ter zee of te lande zijn waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militairen dienst zijn getreden; als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener be paalde gemeente kunnen gehouden worden, de verplichting niet om zich te doen inschrijven, 9*. den broeder van hem, die in persoon voor zich zeiven bij dc Schutterij dient, met dien ver stande dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot den dienst zal worden opgeroe pen; strekkende deze bepalingen zich echter niet nit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook, niet meer bij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van den actieven dienst tevens worden vrijgesteld (met de bepaling nochtans, dat zij tot den werkelijken dienst dadelijk kunnen worden opgeroepen, in dien de redenen van vrijstelling ophouden waar om zij op de algemeene en bijzondere rollen tevens geplaatst, doch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden); 10°. zijdie tot den dienst der nacht- of brandwach ten, en tot dien der brandspuiten, zijn aange steld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast 11*. lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstbo den de personeele belasting wordt betaaldwaar onder echter niet zullen worden verstaan werk- boden of zoodanige bediendendie ter uitoefe ning van iemands beroep of bedrijf zijn benoo- digd; 12% tijdie voortdurend uit armen-kassen bedeeld of in de armen-gestichten opgevoed of onder houden worden, en 13*. krachtens art. 160 der Militiewet, de lotelin- die hun diensttijd hij de Zeemilitie volbracht •n een behoorlijk paspoort hebben bekomen. En zullen dientengevolge degenen, welke mochten vermeenennit hoofde van een der bovengemelde redenen, aanspraak op vrijstelling te kunnen maken, zoowel als zij, die zich in den dienst wiiien doen vervangen, de bewijzen daartoe vereischt, moeten overleggen en, in het laatste geval, de personen, met welke zij van nommer willen verwisselen, ken baar maken aan de Commissie, op Vrijdag den 8 Juli aanslaande, des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zooveel zulks hij de loting niet mocht zijn geschiedtzullende op de reclames, zoowel als over de goed- of afkeuring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen), nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En wordt deze door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 18 Juni 1887. E. KIST, Secretaris. «TAD81VIEUW8. Door burg. en weth. alhier rijn twee voordrachten opgemaakt voor de vervulling van twee vacaturen van Sen onderwijzer aan de openbare school der 8de klasse n°. 3 en wel voor die, ontstaan door het eervol ver leend ontslag aan den heer Scheffer: le H. W. Karstens; 2e P. H. Van der Lelie en 3e C. Huge, en voor die, krachtens het raadsbesluit tot uitbreiding van het hulpper soneel: le P. H. Van der Lelie; 2eC. Huge en 3e P. C. Schreuder, onder mededeeling dat aan die betrekkingen eene jaarwedde van f 550 verbonden is. Het onderzoek der rekening van het gere formeerde minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis, dienst 1886, heeft bij de comm. van fin. tot geene bedenkingen geleid, zoo dat dat college den raad in overweging geeft die rekening goed te keuren in ontvang ad f 79,717.07 en in uitgaaf ad f49,460,586, alzoo sluitende met een batig saldo van f30.256.536. Tevens geeft dezelfde commissie den raad in overweging den door haar onderzochten suppletoiren staat van begrooting van het Nederlandsch Israelietisch armbestuur, dienst 1886, goed te keuren. Burg. en weth. geven den gemeenteraad in overweging aan de Kon. Ned. grofsmederij alhier, aan wie een jaar geleden vergunning werd verleend om tot den aanleg van eene scheepshelling op eigen grond de Binnenvest gracht gedurende twee maanden af te sluiten onder eenige daarbij gestelde voorwaarden, ook nu vergunning te verleenen tot het leg gen van rails onder water aldaar en wel tot wederopzeggens. Ter vervulling van de vacature wegens de periodieke aftreding van mr. J. T. Buys als commissaris van de bank van leening op 1 Juli a. s. bieden bnrg. en weth. den raad eene in alphabetische orde gestelde voordracht aan en wel mr. J. T. Buys, Mr. H. Van der Hoeven en mr. S. Le Poole. Burg. en weth. geven den raad in over weging om even als vroeger te besluiten dat ook voor het aanstaande jachtseizoen, dat aanvangt 25 Juli a. s. permissiën zullen worden uitgereikt voor het jagen naar water wild op de Vroonwateren tegen betaling van f 6 per stuk, In 1886 zijn 25 permissiën uitgereikt en is daarvoor f150 outvaugen. Teneinde te voorzien in de bestaande be hoefte aan herstelling van enkele straten stel len burg. en weth. den raad voor den post „Onderhoud van straten en pleinen" volgn. 90 van de begrootiug voor dit jaar met f2500 te verhoogen; te vinden door afschrij ving van dat bedrag van den post voor on voorziene uitgaven. Aangezien tegen de vroeger besproken uit breiding van het cokesterrein bij de stedelijke gasfabriek geen bezwaar bestaat geven burg. en weth. den gemeenteraad in overweging le te verklaren dat eene straat der Oost- voimolensteeg, lang 32.5 meter en breed 1.14 ter grootte van 37 centiaren grenzende aan het terrein der stedelijke gasfabriek, niet meer voor den openbaren dienst bestemd is, en 2e commissarissen der stedelijke gasfabriek te machtigen tot afbraak van de in het rap- pc:t aangeduide perceelen. Bij proces-verbaal van verhuring van 1881 is aan H. Geerlings, landbouwer wonende onder Noordwijkerhont voor den tijd van zes jaren aanvangende 1 Januari 1882 verpacht het daarin vermelde perceel zijnde de bermen grasgewas gelegen langs de Haarlemmertrek vaart en wel langs den buitenkant van den Noordwijkerhoek af tot aan de Pilarenbrug en zulks voor de som van f103 'sjaars te betalen op den SOsten November van ieder jaar. Vermits genoemde pachter op de pacht som over 1886 door hem verschuldigd slechts f 80 heeft voldaan en niettegen staande sommatie in gebreke is gebleven het restant ad f 23 te betalengeven burg. en weth. den gemeenteraad in overweging te besluiten tot het instellen van eene rechts vordering tegen den pachter voornoemd en zijne borgen tot betaling van genoemd be drag van f 23. Nog geven bnrg. en weth. den raad in overweging vergunning te verleenen aan J. A. De Vries tot het leggen van eene brug over de Zoeterwoudsche singel-sloot en aan D. Pander om eene loozing te leggen voor de Haarlemmertrekvaart onder de door de commissie van fabricage voorgestelde voor waarden en wat het leggen van de brug be treft, behoudens, voor zooveel noodig, de toestemming van dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland en van de gedeputeerde staten van Zuid-Holland. Het bestuur der practische ambachtsschool verzoekt den raad een keuze te doen uit de voordracht voor een bestuurder welke vaca ture ontstaan is door liet bedanken van den heer P. J. Groen en op welke voordracht met algemeene stemmen zijn geplaatst de beeren J. J. Hasselbach en B. De Wilde. De commissie van financiën stelt den ge meenteraad voor de door haar onderzochte suppletoire staten van begrootingen, de sta ten van af- en overschrijving dienst 1886 van het R. C. wees- en oudeliedenhuis en het R. C. armbestuur goed te keuren. Het eindexamen aan het gymnasium te Haarlem is o. a. met goed gevolg afge legd door den heer M. De Haas te Leiden. In de afgeloopen week werden hier ter stede aangegeven 4 gevallen van mazelen en 1 geval van roodvonk. Eén lijder aan diphtheritis overleed. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 32 tot 61 volwassen personen en van 9 tot 14 kinderen. Deze week werden op „Rhijnzigt" ge nomen 1110 zwembaden door heeren en 93 door dames. De temperatuur van het water is 20° Celsius. UNIVERSITEIT. De te Middelburg vergaderde Waalsche reünie heeft, na gehouden exameD, de va- ceerende studiebeurs toegekend aan den heer H. J. Couvée alhier, die in September zijne akademische studiën hoopt aan te vangen aan de universiteit alhier. Door burg. en weth. van Amsterdam is aan den hoogleeraar aan de universiteit, dr. Max Weber, een verlof verleend voor den tijd van één jaar, tot het doen van eene wetenschappelijke reis naar Ned. Indië. De hoogleeraar zal zijne reis aanvaarden in het volgende jaar omstreeks Paschen. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. 27e Juni. Geboortedag (1808) van E. J. Potgieter. (1816) van W. J. Hofdijk. Sterfdag (1848) van Zschokke. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrum, op Zondag 26 Juni, des avonds te halfachtdoor het muziek corps der dienstdoende schutterij, kapelmees ter de heer A. Van Leeuwen. 1ste afd. N°. 1. Priestermarsch aus „Athalia", Mendels sohn; 2. Ouverture „Don Juan", Mozart; 8. Masken-Polonaise, Faust; 4. Antilopen- Polka, Gungl; 5. Wald-ldylle", Tonge- malde, Hasselman. 2de afd. N°. 6. Ouver ture „Triomphale", Bach; 7. a. Am Meer", 4. „Standchen", Schubert; 8. „La plus belle", Valse (1ste Uitv.), Waldteufel; 9. Danse des Satyrs" (Picolo-Solo), Damare; 10. Grande Fantaisie sur des Airs Suisses" (arr. Van Leeuwen), Bender. Programma van muziekuitvoering op Zomerzorg, op Dinsdag 28 Juni, des avonds te zeven uien onder directie van deu heer J. H. Völlmar. 1ste afd. N°. 1. „Blumen- marsch", Heimbürger; 2. Ouverture „Le Duo d'Olone", Auber; 8. Fantaisie uit „Ri- goletto", opera van Verdi, Sellenik4. Rosen aus dem Süden", Wals, Joh. Strauss; 5. Fantaisie uit „La Dame blanche" van Boiël- dieu, Buijssens. Tweede afd. N°. 6. Ouver ture «Der Haideschacht", F. Von Holstein; 7. „Kerk-aria" (arr. Dunkier) gecomponeerd in 1667 door den destijds beroemden zanger, Stradella; 8. „Scènes napolitaines", l'impro- visateur et la fête, Massenet; 9. Fantaisie uit Rich. Wagner's „Rienzi", Dunkier; 10. „Hussaren Polka" uit den „Zigeunerbaron", Joh. Strauss. Volgens de N. R. Crt. zou de Kon. Militaire Kapel van het reg. Gr. en J. het aanbod gekregen hebben voor een kunstreis van eenige weken door Amerika, tegen ver goeding van 5000 dollars per concert. Zijn wij goed ingelicht, dan is hiervan slechts dit waar, dat een paar Amerikaan- sche officieren verklaard hebben, dat, indien het korps zich naar Amerika begaf, het con certen zou kunnen geven, die wel 1000 dollars per avond zouden opbrengen. (Fatf.) In het hoftheater te Berlijn is het den artisten verboden den baard te dragen, daar een goede grime daarmede niet ver- eenigbaar is. Het Handelsblad van Antwerpen deelt het overlijden mede van den heer Karei Lodewijk Ternest, oud-hoofdonderwijzer te Wetteren. De overledene was lid der maat schappij van Nederlandsche Letterkunde en ook in Nederland door zijn werken op pae- dagogisch gebied zeer bekend. Inhoud, 17de jaargang, n°. 7, van De Huisvrouw. Verschillende oordeelen over de vrouwen. III. (Slot.) Een vroolijk klaverblad. I. Door Dr. S. Sr. Coronel. Een diuétje. Door G. v. U. Berichten nit de vrouwenwereld in binnen- en buiten land. Allerlei. Ingezonden. Huis houdelijke raadgevingen en mededeelingen. Correspondentie. Feuilleton „Op Dwaal wegen". Novelle. Uit het Duitsch. Door Albertine. Advertentien. Het Liszt-museum te Weimar (in de Hofgartnerei) zal geopend wordenzoodra de verzameling autografen en muziekwerken is geregeld. Er zijn portretten van Liszt van zijn 11e jaar af. BÏNNËNLANDSCHë" berichten. Tot de leden van de tweede kamer, die het voornemen hebben zich bij de eerst-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1