ft T&L* "MFC mm mza mm js&g «3 mm m..j -mm. a. rmtf nr* tot eene vóór 15 Augustus e. k. toegezegde nadere bijeenkomst. 5°. Het nieuwe han delsbedrag met Spanje. 6°. De gewijzigde wetsvoordracht voor den telefoondienst. Door regenten van de SojJhiastichting te Scheveningen is in dank aanvaard, als legaat van de gravin van Nyberg, een fraai portret in olieverf van wijlen koningin Sophia, in bruidskostuum. De gravin van Nyberg was, zooals men weet, eene zuster vau wijlen onze koningin. Op de overdekte markt te 's Hage werd Zaterdagochtend een jongeling door een kwajongen met een mes in de zijde ver wond waarna de dader het op een loopen zette. Zaterdagochtend werd op de algemeene begraafplaats te 's Hage ter aarde besteld het knaapje, dat op zoo ongelukkige wijze, nl. door overrijding door de tram, hoek Koningstraat en Tullingstraathet leven verloor. De schoolkameraadjes, met wie het jon getje in dezelfde klasse het ouderricht had genoten, vergezelden het stoffelijk overschot van hun medeleerling naar den doodenakker. Uit Scheveningen wordt aan de N. R. Ct. gemeld: De feestelijke opening van de Kurzaal werd Zaterdag begunstigd door prachtig zomer weder. Vóór den aanvang van het bal werd door den burgemeester in eene sierlijke rede hulde gebracht aan allen, die in zulk kort tijdsbestek het Kurhaus deden herrijzen op de puiuhoopen, inzonderheid aan den ener gieken directeur, den heer Reiss. Spreker vervulde den aangenamen plicht dien beer mede te deelen, dat hij bij besluit van den koning groothertog van 17 dezer is benoemd tot officier der Orde van de Eikenkroon, als blijk van waardeering van hetgeen hij voor de badplaats Scheveniügen tot stand bracht. Aan het Scheveningsche strand heerscht in de laatste dagen groote bedrijvigheid; op bijna alle schuiten wordt druk gewerkt om de vaartuigen reisvaardig te maken voor de haringvisscherij. Aan het kantoor van den waterschout te Scheveningen is het „opteekeuen" in vollen gang van hen, die alleen tijdens de haring visscherij als matroos op de bomschuiten dienen. Als eene bijzonderheid melden wij dat dezer dagen te Delft in openbare vei ling komt een groot pand, genaamd „De Blauwe ster", waarin gedurende 300 jaar eene grutterij is gedreven en wel sedert 1791, dus bijna een eeuw, door de familie van den tegenwoordigen eigenaar. Vad Reeds vier jaren achtereen werden bij den heer Arie Jungerius Bz., landbouwer te Charlois, de ooievaars gestolen, en vóór een paar weken meende hij weer verdachte ver kenners te bespeuren. Sedert den lOden Juni heeft hij nu de jonge ooievaars uit hun nest overgebracht in een krat van een boerenwagendat hij aan eene boom hangt. Des avonds worden de aardige eibertjes in de bouwschuur voor zichtig m eene mand nedergelegd en des ochtends weer in hun dagverblijf gebracht. De ouden wachten reeds bij het morgen krieken belangstellend hunnen jongeu af, en gaan die, zoodra ze weer gearriveerd zijn, met ijver voeden. Enkele dagen geleden heeft men bij de hofstede reeds sporen gevonden van ooievaars- dieven, die thans teleurgesteld konden af trekken. Op het programma der feestelijkheden te geven te Haarlem, ter gelegenheid van het landhuishoudkundig congres op 2830 Juni a. s. komt 0. a. voor een cricketwedstrijd, die op 28 Juni des uamiddags te 2 uren zal gehouden worden. De 4-daagsche tentoonstelling van voortbrengselen der bakkerij op het terrein der tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam telt 21 inzendingen uit Neder land, 3 uit Belgie, 1 uit Zwitserland. Sedert Vrijdag jl. bevindt zich in het Amstel-Hötel te Amsterdam, onder behan deling van dr. Mezger, de ex-keizerin van Frankrijk, Eugóuie, onder den naam van gravin De Pierrefonds, vergezeld van mad. Lebreton en den beer Franceschini Pietri. Eerstgenoemde was reeds voorlezeres van Eugónie op de Tuilerieën; de vader van den heer Pietri was prefect van politie te Parijs onder het keizerrijk. De ex-keizerin heeft met haar gevolg en bedienden een achttal vertrekken op de eer ste verdieping in gebruik. De grootste een voud wordt in acht genomen. Zij is geheel in het zwart gekleed; het haar is zilverwit, de gestalte vrij gepet maar statig. Zaterdag avond wandelde zijlicht steunende op een stokje, met mad. Lebreton geriiimen tijd door de voornaamste winkelstraten. Gisteren morgen woonde zij, ook vergezeld van den heer Pietri, de godsdienstoefening bij in de Duifjeskerk. Vermoedelijk blijft de gravin De Pierrefonds nog eenige weken hier. Ebl De pokkenlijders in den kermiswageu te Koevorden zijn allen hersteld. Zij zijn overgebracht naar eene in de nabijheid ge legen schuit, die opzettelijk tot dit doel was aangekocht. Vooraf echter zijn ze op duch tige wijze gereinigd en van versche kleeren voorzien. Dat alles is geschied door de zorg en de werkdadige hulp van den gemeente lijken arts, den heer Lokkei. Het gansche kleerenmagazijn, in de kar aanwezig, is daarop aan de vlammen prijs gegeven en de wagen van boven tot beneden gereinigd eu ontsmet, (Asser Ct.) Vrijdag werd te Leeuwarden de jaar- lijksche harddrijverij met paard en chais vanwege HH. MM. den koning en de konin gin gehouden. Niet minder dan 32 paarden, alle Friesche en aan Friezen toebehoorende namen aan den wedstrijd deel. De eerste prijs, de prachtige en kostbare gouden konings- zweep, uit de fabriek van dj heeren J. M. Van Kempen Zonen te Voorschoten, werd gewonnen door de bruine ruin Dibbels, van den heer C. Biersma te Oude-Biltzijl, gereden door A. Siderius; de tweede prijs, een breed gouden oorijzer, vervaardigd door den heer F. Bakkers te Leeuwardendoor de zwarte merrie Freule, van den heer Th. Joustra te IJteus gereden door H. Oneides. Prachtig weder begunstigde den wedstrijd, die door duizenden meuschen van Leeuwar den en elders werd bijgewoond. De commissaris des konings, de heer mr. B. P. baron Van Harinxma thoe Slooten, reikte de prijzen aan de overwinnaars toe met eene warme toespraak, waarin hij hulde en dank bracht aan het koninklijk echtpaar voor de voortdurende welwillendheid jegens Friesland en de Friezen. Een leve de koning! Leve de koninginvolgde van de talrijke omstanders. Het eilandje Rottumeroog, het noor delijkste punt van ons landneemt aan het westelijk strand gestadig af, en langzamert hand verdwijnt het eiland; want wei neem- het aan de oostzijde eenigszins toe, doch niet' in verhouding tot het verlies aan oen westkant. Het eenige huisje, dat er zich op bevindt, moet herhaaldelijk worden ver plaatst. Uit Vlissingen wordt aan het Eblvan 17 Juni gemeld: Een aantal gasten voor de 50-jarige feestviering van Engelands ko ningin maakten beden wederom de reis over onze haven. Tot overbrenging der voorname reizigers waren heden in de Buitenhaven aangekomen de koninklijke stoomjachten Victoria and Albert en Osborne. Te 9 uur arriveerde met den eersten mail- trein prins Lode wijk van Beieren met ge volg, en te 9.48 met gedeeltelijken expres- trein van Rosendaal in 3 Duitsche salonwa gons de koning van Saksen, prinses Wilhelm van Pruisen met kind, en de erfprins en prinses van Saksen-Meiningen mede met kind, allen met een talrijk gevolg. De vorstelijke personen begaven zich on- middel.ijk aan boord, en wel de koning van Saksen en prins Lodewijk van Beieren op de Victoria and Albert, die eerst morgen (Zaterdag) te 5 uur van hier naar Londen zal vertrekken. Op de Osborne scheepten zich in: prinses Wilhelm van Pruisen met kind, en de erf prins en prinses van Saksen-Meiningen, doch deze vertrokken nog hedenavond te 11 uur naar hunne bestemming. De vice-consul van Engeland, de heer De Bruijne alhier, was voor de ontvangst der gasten tegenwoordig. Vele belangstellenden woonden de aankomst en het vertrek der aanzienlijke reizigers bij. - De gemeenteraad van 's Hertogenbosch zal eerlang te beslissen hebben over de vraag, of voor de exploitatie van de gasfabriek het contract met den tegenwoordigen concessiona ris, firma wed. J. B. De Brouwer en Co., zal worden verlengd, dan wel eene gemeente gasfabriek zal worden opgericht. De firma Brouwer biedt in hare voorstellen voor de verlenging van de concessie een gasprijs van 6 cent aan, met de belofte van verminde ring tot 5 cent, zoodra het jaarlijksch gas verbruik 1,300,000 M8 bedraagt en in elk geval met 1 Jan. 1889. Men schrijft aan De Tijd dd. 14 Juni uit Breda: De reeds sinds weken verlangde aardbeien zijn eindelijk aan de markt. lntusscheu is de prijs nog zoo hoog, dat een gewoon burgerman er nog niet aan den ken kan; gisteren werd 60 cent per liter besteed. Houdt echter de warmte der laatste dagen aan, dan zitten we weldra volop in die heerlijke vrucht, zoodat de prijzen dan ook spoedig dalen en gewoonlijk varieeren tus scfren 10 en 20 cent per liter. Met genoegen begeeft men zich des mor gens en des avonds buiten de voormalige Haagpoort, waar nabij het Duitenhuis de zoogenaamde aardbeienmarkt wordt gehouden. Daar wordt deze vrucht door de opkoo- per9 van boeren en boerinnen gekocht, waarna zij weldra, in korven verpakt, naar Holland, Zeeland en België wordt verzonden. Tal van personen verdienen daarmede een aardigen duit, zoodat velen den aardbeien- tijd reikhalzend tegemoetzien. Alhier is één firiua, die dagelijks honderden korven naar Antwerpen zendt, waar zij door Bredasche leurders aan de huizen der Antwerpenaren wordt gevent, welke dit baantje tegen een vast weekgeld uitoefenen. Wel een bewijs, dat er heelwat aan de aardbeien verdiend wordt, en ook dat de in deze streken ge wonnen aardbeien overal zeer gewild zijn. Terwijl vier knechten van de firma G. op het stal ionsterrein te Venloo bezig waren met het lossen van eenen waggon marmeren platen, werd deze aangereden doo eenen rangeerenden trein van de Linksch-Rhein- maatschappij, met het gevolg, dat de wagen omsloeg, de personen kwetsuren bekwamen, en al het marmer verbrijzeld werd. Door Z. M. zijn bij het wapen der genie en wel bij den staf van dat wapenbenoemd: tot luit.-kol., de majoor H. T. Schalken, van dien staf, toegevoegd aan den inspec teur van het wapen; tot majoor, de kapt. P. C. Kool, mede van dien staf, werkzaam bij het dep. van oorlog. Door Z. M. is mr. J. L. A. Salverda De Grave benoemd tot adjunct commies bij het dep. van binnenl. zaken. Door Z. M. is voor het tijdvak, in gaande 1 Juli 1887 en eindigende met den dag, waarop dr. J. Zaaijer Az. zijne betrek king van leeraar aan de rijks hoogere bur gerschool te Leeuwarden mocht hervatten, benoemd tot leeraar aan genoemde school J. J. Van Rijn, te Leeuwarden. Lilslag Zeil- en Koeiwedslrijd Hollandia. De uitslag van den zeilwedstrijd van .Hollandia", Zaterdag gehouden, is: I. Pleiziervaartuigeu. Prijs: .Drie Gezus ters", Goudriaan, Capelle a./d. IJsel; premie: .Agnes", Gerfvers, Amsterdam. II. Prijs .Argo", Schouten, Goudsluis. Premie (15 seconden later) .Neptunus", Dekker, Zaandijk. III. Scherpe vaartuigen: prijs .Johanna", Smit, Rotterdam; premie .Cuida", Smit, Kinderdijk. IV. Pleiziervaartuigen: prijs .Sperwer", Jurrjens, Amsterdam; premie: .Charlotte", Clignett, Alfen. De roeiwedstrijd van .Hollandia" had, voor zoover bekend, op 19 Juni den vol genden uitslag: N°. 1. Vier riems gieken (inrigged), ge roeid door heeren leden eener genoodigde vereeniging, die vóór 1 Januari 1887 nog geen prijs gewonnen hebben, hetzij in gieken, hetzij in eenig ander vaartuig. Prijs5 ver guld zilveren medailles, (aangeboden door een lid der vereenigiug); premie: een kunst voorwerp. Ingeschreven: .Oranje Boven", roei- en zeilv. „Amstel", Amsterdam; .Bestevaer", roeiv. „Fortuna', Amsterdam; .Nereus", studenten roeiv. .Nereus", Amsterdam; „Pas- cimur", studenten roeiv. .Njord", Leiden; studenten roeiv. .Triton", Utrecht; roeiv. .Neptunus", Amsterdam; .De Hoop", Am sterd. roei- en zeilv. .De Hoop", Amsterdam. Prijs .Njord" in 16 m. 14 sec.; premie .Triton" in 16 m. 27 sec. (.Neptunus" is niet uitgekomen). N°. 2. Sculling outriggers (sciff.), geroeid door heeren leden eener genoodigde veree.li ging, welke vóór 1 Januari 1887 nog geen prijs in sculling outriggers op eenen alge- meenen wedstrijd hebben behaald. Prijs: eene gouden med., (aangeboden door een eere-lid van .Njord".) Ingeschreven.Estafette", studenten roeiv. .Njord", Leiden; .Chopine", roeiv. .For tuna", Amsterdam; .Petit Due", roei- eu zeilv. .Amstel", Amsterdam. Prijs: Mr. C. Vermeer van Deventer, be- hoorende tot .Njord", in 12 m. 13 sec.; premie .Fortuna" in 12 m. 19 sec. (.Petit Due" was niet uitgekomen). 3. Vierriemsgieken (Inrigged). Prijs .Laga" van Delft; premie: .Ensenada" van ,De Hoop" te Amsterdam. 4. Sculling outrigger (sciff). Prijs:.Cava lier Seul" van .Fortuna" Amsterdam, met 4 sec. eerder dan .Estafette", 5. Tweeriemsgieken, (Inrigged). Prijs: „Pa- ramarido" van .Njord" te Leiden; premie .Laga" te Delft. 6. Wherries (Inrigged). Prijs .Amstel" van Amsterdam; premie .Neptunus" van id, 7. Tweeriemsgieken(Inrigged). Prijs .Frou-Frou" van .Njord" te Leiden; premie .Triton" van Utrecht. 8 vierriems outrig gers kwam niet nitdaar .Alpha" van .Njord" alleen was ingeschreven. .Njord" handhaafde zijn ouden roem en droeg in alle wedstrijden, waarin de ver- eeniging uitkwam, de prijs weg. PEK TELEGRAAF. BERLIJN, 20 Juni. Gisterenavond reed de van Potsdam komende trein op een trein, die aan het station Wansee stond. De locomotief van den eersten trein werd om ver geworpen en een waggon van den stil- staanden trein geraakte in brand. Men zegt dat twee personen zijn gedoodterwijl vijf personen zwaar en velen licht gewond zijn. De cijfers zijn echter nog niet met zeker heid bekend. Eenige reizigers, die in den brandenden waggon zaten, worden vermist. BERLIJN, 20 Juni. Volgens officieele mededeelingen betreffende het spoorwegon geluk te Wansee kwamen de treinen in botsing, omdat het signaal voor den trein uit Potsdamom het station binnen te rij den, te vroeg werd gegeven. Hierdoor ge raakten een waggon tweede klasse van den staanden trein, wegens de verbrijzeling en ontbranding van den gashouder, die zich bevond aan de locomotief van den binnen rijdende trein, in brand. Zoo kwamen drie personendie in den waggon zaten (twee vrouwen en een man), wier identiteit nog niet is bewezen, om het leven en werden zeven personen meer of minder ernstig ge kwetst. LAATSTE BERICHTEN. Woensdag den 22 dezer en van dien af iederen volgenden Woensdag gedurende de zomermaanden, worden van 124 uren de Oost- en West-Indische huizen toebehoo rende aan 's rijks ethnographisch museum en staande aan de oprijlaan naar de sterre- wacht te Leiden, voor het publiek ter be- zicht.giug open gesteld. Met genoegen vernemen wijdat het Z. M. den koniug-grootbertog behaagd heeft, den heer Clermont, directeur van den spoor weg van Maastricht naar Luik te benoemen tot officier der orde van den Eikenkroon, als waardeering van de uitnemende wijze, waarop genoemde heer gedurende meer dan 25 jaar de onderneming heeft geëxploiteerd. In de beden gehouden zitting van de tweede kamer is de discussie aangevangen over de Tjiomaszaak. De heer Kielstra hield een langdurig pleidooi voor de heeren Sol en De Sturler tegenover de regeering en de regeeringsambtenaren. Hij betoogde dat de uitgezetten onrechtmatig behandeld waren en drong er krachtig op aan hun recht te doen weervaren. Morgen voortzetting. Er wordt ernstig over gedacht om, indien de minister van waterstaat, de heer Van den Bergh blijft bij zijn voornemen om wegens gezondheidsredenen af te treden, den minister van mariue, den heer Tromp, thans tijdelijk met de functien van minister van waterstaat belast, definitief aan het hoofd van dat departement te plaatsen. Thans zou 't minder moeite kosten uit het korps zeeofficieren een minister van marine te benoemen. De eerste kamer der staten-generaal is bijeengeroepen tegen Dinsdag 28 Juni, 's avonds 8 ure. In de aanstaande Juli-vergadering der Provinciale staten van Zuidholland zijn o. a. aan de orde gesteld de verkiezing van twee leden van de eerste kamer en de benoeming van een buitengewoon lid van gedep. staten. Gedep. staten stellen voor subsidiën toe te kennen aan de Praktische Ambachtsschool te Leiden, de ambachtsteekenschool te Noord- wijk, Woerden en Bodegraven, de kweek school voor bewaarschool-onderwijzeressen te Leiden en aan het Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix te Leiden. Nog zal worden behandeld: een adres van L. Terkoren c. s., beurtschippers in vaste veren varende, verzoekende voor hunne vaar tuigen recht van voorschutting aan de sluis aan den Leidschendameen adres van A. J. Melief, beurtschipper te Delft, houdende verzoek om te worden vrijgesteld van de betaling van rechten voor het gebruik van het trekpad tusschen Leiden en den Leid schendam. - HH. MM. de koning en de koningin zullen Donderdag 30 Juni van Wildungen naar Keulen vertrekken om den volgen den dag de reis naar Soestdijk te vervolgen via KleefNijmegen KesterenBaarn. Door den voorzitter der tweede kamer der staten-generaal, mr. Cremerg, wordt a. s. Woensdag aan de leden een middagmaal aangeboden in bet Kurhaus te Scheveningen. De opening van het badseizoen en het kurhaus heeft gisteren reeds invloed doen gelden op het stoomtram vervoer. De Rijnstoomtram bracht 15000 personen naar en yan Scheveningen.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2