HA8TA. NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Dinsdag 21 Juni 1887. N°. 143 ADVERTENTIE*: BINNENLANDSCHE BERICHTEN. our 0eie 0o 11 raii t verscii ij n t daeIijksbehalve op 'Lon- en Feestdagen. A 8 0 N E Ifl E £S T Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Summer 10 Vent. 201» Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: scheeputakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden van het Zittingverslag van Donderdag 26 Mei, blz. 3538. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 106-122 der Ingekomen Stukken met dit nummer verzouden. Stads-Berichten. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN brengt ter algemeene kennis dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld een kohier wegens het patentrecht, dienst 1887/8 executoir verklaard den 18en Juni jl. en herinnert voorls de be langhebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet le voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, den 20n Juni 1887. IT AD8 WIE It IV 8. Gisteren is in de kerken van verschil lende gezindten de gedenkdag van den slag van Waterloo herdacht. Den 17den Juni jl. had de gewone vergadering van de leden van het departe ment Leiden der maatschappij „Tot nut van 't algemeen" plaats, onder leiding van den vice- voorzitter, den heer dr. C. J. Van Ketwich. De afgevaardigde ter algemeene vergade ring, de heer A. Van Eek, bracht ook namens zijnen mede-afgevaardigde, den heer Dr. P. Van Geer, rapport uit omtrent het verhan delde in die vergadering. Daarna besloot de vergadering overeen komstig het voorstel van het bestunr om achter het voorlaatste lid van art. 24 der wet van het departement te voegen de woor den: vaststelling van de begrootiDg van ontvangsten en uitgaven van het departement voor het volgende dienstjaar. Die begrooling voor den dienst 1887/8 werd daarop vast gesteld in ontvangst en uitgaaf op f 2386.60. Ten slotte werd mededeeling gedaan van een .ngekomen schrijven van het hoofdbestuur, houdende kennisgeving, dat door den heer A. Kerdijk ontslag is gevraagd uit zijne betrekking van algemeen secretaris der Maat schappij. - Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste en laagste prijzen f35.3.70 en f185. Door de politie alhier zijn aangehou den en verder tot uitgeleide naar Arnhem overgebracht 3 vreemdelingen, Duitschers, die zonder geld of middel van bestaan hier ter stede rondzwierven. Door burg. en weth. van Botterdam is benoemd tot ambtenaar, belast met de uitreiking en beteekening van stukken be treffende vervolging ter invordering van plaatselijke belastingen, de heer W. De Vries, klerk aan de controle der dir. bel. alhier. Hedenmorgen tegen half zeven onge veer ontstond op de voorkamer boven den sigarenwinkel op de Hoogewoerd hoek Kraaier- straat een binnenbrand die met behulp van buren werd gebluscht. Drie spuiten waren aangerukt doch behoefden geen water te geven. De postkar van Amsterdam die heden nacht te ëên uur aan het kantoor alhier moest aankomen was op dat nar niet aan wezig. Eerst te 3 uur kwsm een boeren wagen met den conducteur en brieven en pakketten Leiden binnen. De kar was nl. onder Hillegom in aan raking gekomen met de laatste stoomtram uit Leiden en wel zoodanig dat bet voertuig geheel onklaar en het paard aan pooten en borst gewond werd, waardoor 't voor goed onbruikbaar zal zijn. De koetsier kon wegens een bekomen hoofdwond de reis naar hier niet voortzetten. Een meisje dat nu en dan aanvallen had van verstandsverbijstering sloeg Zondag in de ouderlijke woning aan de Zijdgracht eenige ruiten stuk waardoor overhrengiüg naar het Ziekenhuis en van daar naar het St. Caecilia-gasthuis noodig werd. UiïITüKSH'EIT. Bij kon. besluit van 17 Juni 1887 n°. 18 is dr. Th. H. Mac Gillavry, hoog leeraar aan de rijks universiteit te Leiden, benoemd tot vertegenwoordiger van de Ne- derland8che regeering op het internationaal congres van geneeskunde, dat in September dezes jaars te Washington zal gehouden worden. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Programma van muziekuitvoering op Zomerzorg, op Dinsdag 21 Junides avonds te zeven uien door het stafmuziekcorps van het éde reg, inf., onder directie van den heer J. G. H. Mann. 1ste afd. N°. 1. Klok- kenmarsch uit het ballet „de Droom van den Klokkenluider", J. G. H. Mann; 2. Fest-ouverture, A. Leutner; 3. Souvenir de l'Opërette „Le petit Faust", Hervë; 4. „Schatz-Walzer aus der operette „der Zigeu nerbaron" (1ste uitv.), Joh. Strauss, 5. Fan- taisie sur: „Le Songe d'une Nnit d'Etë", Opera de Thomas; A. J. Buyssens. Tweede afd.: NV 6. Ouverture: „Guillaume Tell", G. Bossini; 7. Vorspiel zum Bühnen- Weihfestspiel „Parsifal", B. Wagner; 8. a. Spanischer Tanz N°. 5, (arr. C. Lau), M. Moskowzki; b. „Les Myrtes sont fldtris", Melodie (arr. Mann, 1ste uitv.), J. Faure, 9. Fantaiiie sur des Motifs de „Mignon", Opéra de Thomas, (1ste uitv.), J. G. H. Mann Het 17e Ned, Zangersfeest zsl te Nij megen op 12, 13, 14 en 15 Aug. e. k. ge houden worden. Door het bestuur van het prentkabi- net in het museum van schoone kunsten te Boston is eene tentoonstelli tg samengesteld, gevormd door het etswerk van Rembrandt en de kunstenaars uit zijnen kring, benevens prenten naar Bembrandts werkbehoorende voor het meerendeel aan den heer Henry F. Sewell te New-York. Een catalogus vau die tentoonstelling verscheen namens het museum te Boston. Deze tentoonstelling is eene navolging van die, welke in 1877 door de Burlington Club te Londen werd ge houden. De chronologische schikking, vol gens eene lijst van mr. C. Vosmaer, werd daarbij gekozen. (Ned. Speet.) Inbond, 17de jaargang, n°. 6, van De Huisvrouw. „Arbeid adelt". Zelfmoord bij kinderen. Door dr. S. Sr. Coronel. Eene nieuwe bezigheid voor vrouwen. Het diamanten kind. Door D. P. De Regt. Uitgaan. Door L. Programma voor Cur sus A vau de kookschool op het terrein der Tentoonstellng van Voedingsmiddelen te Amsterdam. De oorsprong van den bruids krans. Boekaankondiging. Berichten uit de vrouwenwereld in binnen- en bui tenland. Allerlei. Feuilleton. „Op Dwaalwegen". Novelle. Uit het Duitsch. Door Albertine. Advertentien. Het heeft den koning behaagd aan hoogstdeszelfs adjudant-generaal der marine, chef van hoogdeszelfs militair huis, den vice- admiraa! jhr. J. H. Van CapelleD, op te dragen zijne majesteit te vertegenwoordigen bij het vijftigjarig regeeringsjubileum van hare majesteit de koningin van Groot-Brit- tannië en Ierland, keizerin van Indië en aan hoogstdezelve bij die gelegenheid eeuen brief van gelukwensching te overhandigen. (Stel.) Hei regeeringsjubilé zal a. s. Dinsdag aan het Britsche gezantschap te 's Graven- hage met een gala-maaitijd gevierd worden. Aan het diner, hetwelk een officieel karak ter draagt, zijn o. a. genoodigd de minis ters, leden van Zr. Ms. regeering. Het bericht, dat de 2e luitenant Van Lockhorst, van het 4e reg. inf., voor 5 jaar gedetacheerd wordt bij het leger in Oost-Indie, berust op eene vergissing, daar het hiertoe gedaan verzoek is afgewezen. (N.S. C.) Ook uit de gemeente Warmond is door landbouwers en ingezetenen een verzoek aan de regeering gericht om de verleende dis- pensatiën van het kon. besluit van 8 Mei 1870 tot in- en doorvoer van vee in te trekken, en de Engelsche regeering te vra gen vrijen handel in Nederlandsch vee in Engeland toe te laten. De vereeniging van en voor Neder- landsche Industrieëlen zal Woensdag 22 Juni 1887 hare 103e algemeene vergadering hou den. Als punten van behandeling zijn op de agenda gebracht: 1°. Periodiek overzicht van den secretaris. 2°. Bespreking van on derwerpen daatin aangeroerd. 3°. Nabetrach ting over de bijeenkomst van industrieëlen te Utrecht op 16 dezer. 4°. Voorbereiding FEUILLETON. 68). De stap mag tijdelijk tot droefheid aan leiding geven en opzien baren hij het publiek, die droefheid zal spoedig wijken cd niemand ie verplicht zijn toekomstig geluk te vernie tigen alleen om een publiek te believen dal toch immers zoo weinig werkelijk belang in one welzijn stelt en de aanmerkingen op onze handelingen slechts maken om, bij gebrek aan werkelijke beschaving, discours te hebben. „Maar men zal de zaak toch spoedig overal bespreken en beoordeelen Felix." „Ik ontzeg ieder het recht" antwoordde Felix met vnur, „te oordeelen over zaken die alleen mij aangaan en waarvan niemand de bizonderheden kent; wie oordeelt zonder van de waarheid zijner gegevens volkomen overtuigd te zijn, toont zich daardoor on beschaafd en onopgevoed, en wie naar aan leiding van die praatjes zijn toekomstig ge- Ink wegwerpt, mag overtuigd zijn dat nie mand van die vele belangstellenden in ons lot ons dat geluk weêr zal teruggeven." „Maar wanneer ge zoo oordeelt, zou ik tot het besluit, komen dat er al zeer weinig menschen werkelijk beschaafd zijn." „Dan zou ik niet trachten je van dat besluit af te brengen Craning." „Maar hebt ge je dan niet wat overhaast verloofd Felix P" „Dat zou ik niet geheel kannen ontken nen maar wat moet inen in zoo'n geval doen?" „Geen van beiden tot nwe vronw maken. Wat zegt nw vader er van?" „Hij betreurt het natuurlijk, maar hij weet en vermoedt niets van mijne verhouding tot Ada Van Breesteghe." Felix zette zijne wandeling door de kamer voort. Zijne oogen hadden die verdrietige, vermoeide uitdrukking die Ada zoo tot hem aantrok en die Zélie zoo onuitstaanbaar in hem gevonden had. Craning zag ook somber voor zich heen. Hij begreep uit de woorden van den jongen man die op eenmaal met een zeker verheven genot zijne viool te voor schijn haalde en onder de kin bracht, dat de hartstocht voor Ada reeds diep gewor teld was. Mevrouw Van Holmsteyn trad binnen. Zij nam de bloem die Felix had meêgebracht in de band om er achteloos meê te spelen. Ze zag er vroolijk en opgewekt uit, en met een gelukkig lachje om den mond knikte zij beide jonge mannen vriendelijk toe terwijl ze een stoel tot zich trok en plaats nam. "Ja" begon zij, „ik heb reden te over om hierheen te komen mijnheer Craning; in de eerste plaats om u niet weêr te laten ontsnappen, want ik heb veel te bespreken, en dan ik hoopte zoo dat ik Felix zou hooren spelen. Daarin heb ik mij toch niet bedrogen niet waar." Zij zag beurtelings haren stiefzoon en den heer Craning aan ze begreep dat hier een bizonder onderhoud had plaats gehad, daar beiden haar met verslagen gezichten aanzagen. „Ik heb zooeven kleine Rika van vrouw Van Tollen gezienhet gaat naar ik hoor zeer slecht met den man; dat gezin moet geholpen worden Felix." „Ja, ik heb het kind voorloopig wat ge geven." „Ik heb veel in kas voor onze armen, veel nieuwe giften zijn er ingekomen, ook honderd gulden van onze Ada. Is dat niet lief van haar? Het is een gedeelte van het honorarium van haar laatste werk; dat meende ik ten minste uit hare woorden te moeten begrijpen." Haarlaatste werkP" vroeg Felix verwonderd. „Als zij daarmee alles herstellen wil" zei Craning met een veelbeteekenden blik op Felix. Felix was bleeker geworden. Hij had de hand aan het moede hoofd gelegd en scheen omtrent de woorden van Craning ophelde ring te willen vragenmaar in tegenwoor digheid van zijne stiefmoeder wilde hij blijk baar dat teere onderwerp niet aanraken. Er ontstond eene gaping in het gesprekwaar aan echter Adèle een eind maakte door een verzoek aan Felix gepaard met een dringen den blik op de viool, die hij nog steeds in de hand hield. „Ja, ik wil spelen" sprak hij op geheel anderen toon dan waarop hij zooeven ge sproken had. En hij speelde, wegslepend schoon doch eene vreemde, eene onbekende melodie, waarvan de grondtoon als het ware een droeve treurzang was XV. Het zachte voorjaar dat den kouden stren gen winter volgde lokte reeds met zonnige Februaridagen oud en jong uit hunne wo ningen om weêr de verkwikkende, zoele voor jaarslucht met volle teugen in te ademen. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1