mm mam «-a «^5 BUT IT* ,-m rwwr vreemd ing de politie kennis had bekomen. De hoofddader, zekere E.was intusscben gevlucht, en werd dezer dagen aangehouden, waarna ook de arrestatie van de beide mede plichtigen volgde. Na door verschillende getuigen te zijn herkend, bleven zij don diefstal van het gereedschap ontkennen, doch gaven toe, de roeiboot onder Zoeter- woude te hebben verkocht, zonder dat zij de herkomst dier boot konden verklaren, daar zij daaromtrent elkander beschuldigden. Twee hunner zijn naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebrachten bleken alle drie oude bekenden der justitie te zijn. {N. E. C.) In verband met een aldaar op dien dag te houden zeilwedstrijd, zal het rijkstele- pboonkantoor te Woubrugge op 18 dezer open zijnvan 9 tot 12 uren voor- en van 3 tot 5 en 6J tot 8 namiddags. De heer jhr. J. R. T. Ortt, oud hoofdinspecteur van den waterstaat, is op 70 jarigen leeftijd te 's Gravenhage overleden. Bij gelegenheid van den verjaardag van mej. M. A. Themps, hoofd der Maria- school in de Van Diemeustraatte 's Hage werd aan de leerlingen gisteren eene kleine verrassing bereid, door het verstrekken van eenige versnaperingen en het doen bezighou den door den prestidigitateur den heer Van Dijk. De school is 31 Januari jl. opge richt, de leerwijze is die van Fröbel zooals zij onderwezen wordt in de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen te Leiden. Gisterenmiddag ongeveer kwartier over vieren reedbij een opstopping van rijtuigen in de Hoogstraat, te 's Hage éen daarvan in een der twee spiegelruiten van den boek handelaar d. Z. aldaar. De ruit werd ver brijzeld, terwijl het paard aan de borst en aan een der pooten sneden bakwam. De passage ondervond op dit drukke uur door het ongeval echter weinig vertraging. De schietoefeningen op groote afstan den door het personeel, dat tot 15 Julia. s. bij de normaal-schietschool is gedetacheerd, zullen eerstdaags op het strand ten noorden van Scheveniugeu beginnen. Het materieel is reeds naar het proefveld der artillerie overgebracht. Uit Scheveningen wordt gemeld: Tij dens de werkstaking zijn drie visschers uit Scheveningen naar Lowetoft vertrokken, waar zij vaart op de visschersschepen hebben gevonden. In eenen alhier ontvangen brief berichten zijdat zij terstond ter makreel vangst zijn uitgevaren en 400 ton buit maakten, en dat zij over eene maand ter haringvisscherij zouden vertrekken. Voorts melden zij, dat aldaar elke maand de equi page uitbetaald wordt. Bij eene voormiddag-harddraverij te Vlaardingen is gisteren de prijs gewonnen door Gravin, van A. C. Van den Akker te Hazerswoude, en de premie door La Vitesse van M. Van Galen te Rozenburg, des namiddags de prijs door Vetlok, van J. Moll den Haan, en de premien door Emma en Diana, van A. Peters te Benthuizen en A. W. De Hees te Oegstgeest. Voor den dit jaar te houden bonds wedstrijd, uitgeschreven door den Nederland- schen Cricket-bond, hebben zich opgegeven de volgende crieketclubs „R. U. N." en „Progress", uit Amster dam, „Rood en Wit", uit Haarlem; „Olym- pia" en de cricketclub „Concordia", van '3 Hage; „Hercules", uit Utrecht, „Zutpha- nia", uit Zutfen; „Wageningsche C. C.", uit Wageningen. Door den heer De Gruyter te Amsterdam is beschikbaar gesteld een zilveren bokaal, als prijs voor den besten batsman. Dit kunstvoorwerp wordt voorgoed het eigendom van den winner indien bij er in slaagt ook het volgend jaar den prijs te winnen. Dat bedelaars dikwijls goede zaken maken, bleek weder in een café te Amster dam. Daar trad een bedelaar binnen, doch daar hij blijkbaar reeds te veel „vergunning" had, gaf niemand hem iets. De „arme" man bestelde toen een „klare." Bij de opmer king van een der aanwezigen, dat een be delaar zich die weelde liever niet moest ver oorloven, haalde de man met een vloek een zakje zilvergeld voor den dag, dat voor menig arbeidersgezin een schat zou geweest zijn. De Ned, Gymnastiek-onderwijzers-ver- eeniging zal hare algemeene vergadering te Amsterdam houden op 16 tot 18 Julie, k.; tevens zal aan deze vergadering verbonden wor den eene herdenking van het '25-jarig bestaan der vereeniging, waarmede samenvalt, dat véor 25 jaren het gymnastiek-onderwijs aan de gemeentescholen werd ingevoerd. Prof. Spruijt zal eene redevoering houdenen aan jongens en meisjes zullen lessen worden ge geven. Zaterdag 16 Juli bieden de gezamenlijke Amsterdamsche gymnastiek-vereenigingen den leeraren uit het land en den vreemde een gecombineerde uitvoering aan. Zondag rijtoer, feestmaaltijd en concert. Maandag 18 Juli een volksfeest, te geven voor jon gelieden en een openbare uitvoering der volks-gymnastiekklasse op de Westermarkt, gevolgd door concert en volksbal met een verlichting h ia giorno. De Poolsche juffrouw met hare twee kinderen, die met haar man verleden Zater dag met de Edam naar Amerika zou ver trekken, doch in de drukte baar man kwijt raakte, is in een logement op de Prins Hendrikkade op eigen kosten gelogeerd. De man, Muzal genaamd, geraakte niet in Rot terdam van zijne vrouw af, maar aan een der drukke stations in Oostenrijk. Ze waren gekomen van Uchelna in Cheiby (Oostenrijk). De Nederlandsch—Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij beeft naar al hare agenten in Oostenrijk en Duitschland geschreven tot opsporing van Muzal, en zoo dit met goe den uitslag beloond wordt, zal de reis naar New-York a. s. Zaterdag voortgezet kunnen worden; zoo de man niet gevonden wordt, zal de vrouw met hare kinderen weder naar Uchelna teruggezonden worden. Zr. Ms. Argus en Ever zijn eergiste ren van Nieuwediep vertrokken, resp. voor politietoezicht op de visscherij in de Noord zee en voor een oefeningstocht met adel borsten op de Zuiderzee. De Zilveren Kruis ligt ter reede 'i'essel gereed tot het aanvaarden van een kruistocht op de Noordzee, welke zes weken zal duren en die zich zal uitstrekken tot Havre. Ook zal het schip, naar het D. v. Z.-H. en 'e Gr. verneemt, Portsmouth aandoen, om bij bet jubileum van koningin Victoria tegenwoordig te zijn. Zaterdag hield de spoortrein van half zeven tusschen Utrecht en Gouda even voorbij eerstgenoemde stad plotseling stil. Alle rei zigers zagen uit en bespeurden de conduc teurs, die naar een der waggons derde klasse zich spoedden. Een heftige woordenwisseling had er plaats tusschen dezen en een der passagiers, een landman, die erkende aan de noodlijn te hebben getrokkentengevolge waarvan de trein tot stiletand was gebracht. De boer verklaarde dat hij „het getril ouder zijn voeten" niet kon velen. Of tegen de man proces-verbaal is opgemaakt, dan wel zijn verklaring als geldige reden is beschouwd om aan de noodlijn te trekken, weet onze berichtgever niet. (D. v. N.) Eergisteren werd te Utrecht de tieude jaarlijksche vergadering der leden van de vereeoiging „De Ambachtsschool" gehouden. De voorzitter weesnaar aanleiding van het tienjarig bestaan dezer onderwijs-inrichting, op de resultaten, reeds nu verkregen. Meer dan honderd ambachtslieden, aan deze school opgeleid, zijn in dit gewest en in deze ge meente reeds op verschillende werkplaatsen werkzaam, over wier gedrag, ijver en be kwaamheden steeds gunstige berichten in komen. In het afgeloopen jaar werd de school bezocht door 105 leerlingen; 57 voor het timmervak, 26 voor het smidsvak en 22 voor het meubelmakersvak. Het bestuur hooptdoor het toetreden van vele nieuwe leden daartoe in staat gesteld, in den loop van het volgend jaar zoo mogelijk ook het schildersvak onder de onderwezen ambachten op te nemen. In de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van meelfabrikanten en van an dere industriëelengehouden met het doel om middelen te beramen, om de noodlijdende industrie te hulp te komenwaren ruim honderd personen aanwezig. Er werd een commissie benoemd met de opdracht de ver schillende gegevens, waaruit blijkt dat de industrie bedreigd worden, te verzamelen en die openbaar te maken. De volgende bijeenkomst zal voor 1 Sept. plaats hebben en dan zullen maatregelen voorgesteld wor den om de industrie te bevorderen. Dinsdag stonden voor de rechtbank te Arnbem terecht twee vrouwen, beschul digd van op den 2den Mei jl. op de boter markt te Nijmegen eene vetsoort, gekleurd als boter, doch waarin, bij die van de eerste beklaagde slechts ruim 3 pCt. zuivere room boter, en bij die van den 2den beklaagde geen spoor natuurboter aanwezig was, voor zuivere room- of natuurboter te hebben ver kocht. De eisch van bet O. M. strekte tot veroordeeling van beide vrouwen tot een gevangenisstraf van 8 dagen. De ooievaarsdieven schijnen hun be drijf weder ter hand te hebben genomen, althans te Zuilichem zijn sedert gisteren nacht; naar aan de N. li. Ct. gemeld wordt, de jonge eibertjes spoorloos verdwenen. Te Valterveen, gemeente Odoorn, is Zondagnamiddag tusschen een paar schaap herders een twist ontstaan over het terrein der beweiding met het onder hunne hoede staande wolvee, welke twist zoo hoog liep, dat de 21-jarige B. C. zijne 17-jarigen con frater met eene ijzeren haakaan den her dersstaf bevestigd, op het hoofd sloeg, waar door eene groote wonde ontstond. Men heeft den verwonde naar huis gedragen, waar hij, wegens verren afstand, eerst een etmaal later geneeskundig behandeld werd door dr. Wierx van Rhijn, te Borger, die constateerde dat het schedelbeen zwaar beschadigd en de toe stand van den verslagene zeer gevaarlijk is. De dader is gevankelijk naar Assen vervoerd en tot volledige bekentenis van zijn misdrijf gebracht. Volgens naar Vlissingen overgewaaide geruchten, zou er een voornemen rijpen, om eenen geregelden stoombootdienst voor passagiers en goederen in het leven te roepen, van Antwerpen 11-.ar Vlissingen vice-versa. (Jf. C.) Onder de reizigers die gisterenmiddag met den exprestrein uit Duitschland te Vlis singen aankwamen, bevond zich Z. D. H. de erfgroothertog van Saksen Weimar met gevolg, bestaande uit zijnen adjudant, se. cretaris en drie bedienden. Met de aansluitende dag-mailboot Duitsch land der maatschappij Zeeland vervolgde hij, over Queeuboro', zijne reis naar Londen, waar hij zal tegenwoordig zijn bij de feeste lijkheden, die aldaar in de volgende week naar aanleiding van het jubileum van ko- ningiu Victoria zullen plaats hebben. Een stoker van de mailboot Willem Prins van Oranje werd eergistereumorgen door de douanen wegens smokkelen van sui ker aangehouden. Hij had eene boete van 20 gulden te betalen. Gisterenmorgen werd op dezelfde plaats een kok van de Prius Hendrik ook bij het smokkelen van suiker werk, cbocolaad en ingelegde vruchte.. be trapt; hij moest ongeveer f 35 boete betalen. Men meldt uit Vlissingen aan de N. E. Ct. Een in de Westdijk-kazerne alhier in kwartier liggende milicien van de lichting 1887, die gisteren zijne burgerkleedij met de hem verstrekte militaire equipemenlstuk- ken had verwisseld en zich daarna naar de kazerne Willem III had begeven, teneinde zijn uniform te laten inspecteerenbemerkte bij zijne terugkomst, dat uit zijne burger pantalon, die hij gedurende zijne afwezig heid op zijne krib had laten liggen, zijne portemonnaie met ongeveer f 12 was ver dwenen. Onmiddellijk werd hiervan door hem aan gifte gedaan bij zijne superieuren, en door dezen een streng en zeer nauwkeurig onder zoek ingesteld naar den dief en het door dezen ontvreemde. Al spoedig kreeg men vermoeden op den 18-jarigen tamboer H., die dan ook maar voorloopig in arrest gehouden en scherp ondervraagd werd. Hoewel hij aanvankelijk verklaarde niets van de zaak te wetengelukte het den ser geant-majoor B. na veel moeite eindelijk de bekentenis uit hem te krijgen, dat hij de portemonnaie en inhoud tijdens de afwezig heid van den eigenaar uit diens broekzak had gehaald en in eenen schoorsteen ver stopt, waar een en ander dan ook werke lijk werd gevonden. Onnoodig te zeggen, dat de dader thans achter slot en grendel vertoeft en eerlang voor den krijgsraad zal moeten verschijnen. Evenals in vele andere gemeenten, schijnt ook te 's Hertogenbosch met de ver plichtingen die de wet op de schutterijen aan de ingezetenen oplegtnu en dan de hand te zijn gelicht. De majoor-comman dant, mr. E. F. baron Van Rijckevorsel van tvessel, wenscht hieraan een einde te maken. Op zijn verzoek is door het gemeentebestuur een onderzoek ingesteld. Daaruit is gebleken dat meer dan 200 personen, die thans nog in de termen vallengeen aangifte voor de schutterij hebben gedaan. Het tekort, dat voortdurend op de sterkte der Bossche schut terij bestond, zal nu kunnen aangevuld worden. Er begint al heel wat leven te komen in den aard-beziënhandel te Breda. Reeds des nachts te drie uren ziet men tal van kooplieden den weg naar Prinsenhage op gaan, om aan bet zoogenaamde Duitenhuis hunne inkoopen aan de wijdbekende aard- beienmarkt te doen. Men beweert dat met het oog op de felle hitte de handel met van erg langen duur zal zijn. (iV. Bred. Cour.) •s 6KAVBS1H*6B. Door Z. M. zijn benoemd: bij het perso neel der militaire administratieo. bij de intendanten, tot kapt.-intendant, de 1ste luit. C. M. A. Douglas, van het 5de reg, inf.; b. bij de kwartiermeesters, tot 1ste luit. kwartiermeester, de 2de luit. kwartier meester W. F. De Vulder van Noorden, gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indie bij het 4de reg. inf., tot lste luit. kwartier meester de 2de luit. kwartiermeester, W. A. H. Doorman, van het corps; tot 2de luit. kwartiermeester de sergeant P. A. Smit, van het 5de reg. inf.; bij het lste reg. vesting-art. tot lste luit. kwartiermees ter de 2de luit. kwartiermeester E. J. Van Ebbenhorst Tengbergen, van het corps; en tot 2de luit. kwartiermeester, de sergeant H. L. C. Mulder van de Graafvan het 6de reg. inf. Door Z. M. is de heer P. A. Huber, met ingang van 1 Juli a s. benoemd tot apothe ker 2de kl. bij de zeemacht. Bij ministerieele beschikking is voor het tijdvak van 1 Sept. 1887 tot en met 31 Aug. 1888, tot amanuensis en concierge aan de rijks- hoogere burgerschool te Ber gen op Zoom, benoemd H. S. J. Bekker aldaar. Door Z. M. is aan H. J. Raedt, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Helmond. Ingevolge bet bepaalde bij Zr. Ms. be sluit van 14 dezer zal de commissie, bedoeld bij art. 36 van het reglement voor de op leiding van adspirant-administrateur bij de zeemacht, dit jaar bestaan uit: den hoofd inspecteur van adm. J. C. L. K. Van Wely, als president, de off. v. adm. lste kl. D. A. Van der Laan en J. C. Kluit en de off. v. adm. 2de kl. S. J. A. Deyll, als leden. PEK TELEGRAAF. BERLIJN, 17 Juni. De inschrijvingen op de 3 pCts. gegarandeerde Ital. spoorweg- obligatiën wijzen op een sterke overteeke- uing. De inschrijving is overal gesloten. MADRID, 16 Juni. Bij de behandeling der begrooting voor de marine, bracht de minister van marine de hervorming der Spaansche vloot ter sprake en zeide, dat de regeering zich ook zou moeten richten tot de buitenlandsche nijverheid, ten einde spoe dig vaartuigen te verkrijgen, welke aan de eischen voldoen. LAATSTE BERICHTEN. Alhier is heden toegelaten tot het eerste gedeelte van het arts-examen de heer W. Mulder, doctorandus. Tot tand meester is bevorderd de heer J. F. Ruijgrok. Zitting op heden van de tweede kamer. In antwoord op de interpellatie-Hartogh over gratieverleening aan de veroordeelden bij het palingoproer verklaarde de minister van jus titie dat de koning aan drie veroordeelden gratie heeft verleend, nl. aan Maria Potters, Schoneville en Van den Broek. Bij hervat ting der discussie over de grondwetsherzie ning is het voorstel-Schaepman tot splitsing van groote gemeenten in enkele districten verworpen met 43 tegen 39 stemmen. Alle amendementen op de kiestabel zijn inge trokken. De geheele tabel is onveranderd aangenomen met 45 tegen 31 stemmen. Het geheele hoofdstuk der additionneele artikelen is daarop aangenomen met 55 tegen 19 stemmen. De grondwetsherziening iB nu af geloopen, na dankbetuiging van de kamer en de regeering wederzijds. Nopens het ongeluk dezer dagen in de vuurwerk-werkplaats aan het Molenslop te 's Hage voorgevallen, kunnen wij, beter in gelicht, mededeelen dat de eerste be.ichten daaromtrent eenigszins overdreven waren. Immers er beeft geene ontploffing van kruit plaats gehad, om de eenvoudige reden dat in dit gedeelte van het werkplaatsje waar de knecht zat, geen buskruit aanwezig is. De knecht was bezig met het vervaardi gen van luchtkaarsen en wreef daartoe houts kool, waartusscben zich eenige korrels kruit bevonden, die ontvlamden. Hij bekwam lichte brandwonden, maar deze boezemen vol strekt geen zorg in. De man is na bet on geval zelfs niet per rijtuig, maar te voet naar zijne woning gegaan. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Op het twaalftal te Vollenhove komt 0. a. voor ds. Van Walsum te Noordwijk. GEMENGDE BERICHTEN. Een geduchte brand woede te Botu- schani (in het noordwesten van Rumenië) en legde de geheele stad in de asch. Acht honderd huizen, alsmede de hoofdkerk, zijn vernield. De schade is aanzienlijk en zeven personen verloren het leven. De petroleumfabrikauten te Bakoe heb ben groote karavanen gevormd om de petro leum uit Bakoe overland naar Perzië te ver voeren. Deze nieuwe handel schijnt te slagen. HANDELS- EN FINANTIËELE BERICHTEN. De binnenlandsche fondsenmarkt was heden met weinig handel en variatie.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2