MU BURGERSCHOOL VOOR JONGENS H A S T A. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lïeze Courant verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. ASOMEBIËIHT: Prijs per ft timmer 10 Cent. Donderdag 16 Juni 1887. H°. 139 A0VERTE WTIEW: Bureel: Scheepuiakerssteej? 6. Uitgevers: Gebroeders Bturé. Stads-Berichten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. J», Panla lachte, hoe weinig ze er zich ook gestemd toe gevoelde, toen zij dat kat- uilichtige gezicht zag met dien bril zonder glazen op den overhangenden neus. Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Van 1t> regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, i contant, zonder rabat, per regel 0.10. 201» Jaargang. rurgf.MEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den Hen November 1880 (Gemeenteblad No. 4 van 1881). Brengen ter algemeene kennis dat lot hel doen Inschrijven van nieuwe leer lingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitge breid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs: der le klasse, voor jongens, m het school gebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in hel school gebouw aan de Boommarkt.- der 2e klassevoor jongensin het school gebouw aan de Pieterskerkstraat der 2e klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Breestraat; en wel van den fiden tol en met den 18en Juni e. k., dagelijks (den Zondag uitgezon derd) van des voormiddags hal/negen lot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrjjdag bovendien van halftwee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondigini door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Juni 1887. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, brengen ter kennis van belangheb benden dat het eerste toelatingsexamen voor de Hoogere Burgerschool voor jongens Cursus 1887/8, zal plaats hebben in het ge bouw aan de Pielerskerkgracht op Donder dag Vrijdag 8 en Zaterdag 9 Juli e. k. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE KANTERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 15 Juni 1887. ITADiNIEIWI. Door de regeering is naar gemeldt wordt professor dr. Th. H. Mac Gillavry, hoogleeraar in de pathologische anatomie te Leiden, uitgenoodigd om ons land op het Internationaal Geneeskundig Congres te Washington te vertegenwoordigen. CNITEKSITEIT. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken van 14 Juni 1887, n°. 1746, afd. O, is met ingang van 1 Augustus 1887 aan G. C. Van Walsem, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als prosector bij de anatomie aan de rijks-universiteit te Leiden. MUZIEK, LETTEREN EN HU VST. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrnm, op Donderdag 16 Juni, des avonds te balfacht, door het muziek corps der dienstdoende schutterij, kapelmees ter de heer A. Van Leeuwen. 1ste afd. N°. 1. „Hochzeitsmarsch," Mendelssohn; 2. „Symphonie" (1ste Uitv.), Schubert; 3. a. „Traumerei," Schumann; b. „Wiegelied," Flöteund Hobo-Solo, (1ste Uitv.), Braum; 4. „Sylvia ou la Nymphe de Diane" (1ste Uitv.), Deslibes. 2de afd.N°. 5. Ouverture: „Le Domino Noir," Anber; 6 „Thüringer Waldklange," Piston-Solo, (1ste Uitv.), Beek; 7. „Auf Glückens Wogen," Walzer (1ste Uitv.), Waldteufel; 8. „Danse des Satyrs," Picolo-Solo, (1ste Uitv.), Damare; 9. „Waffenruff," Air Militaire (lste Uitv.), Carens. Daar de muziekuitvoeringen te Sche- veningeu door de Philharmonische kapel, onder leiding van prof. Mannstadt, eerst den 18den aanvangen, zullen nog op Woens dag, Donderdag en Vrijdag 15, 16 en 17 dezer 3 buitengewone concerten in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam door haar worden gegeven. De Berlijnsche correspondent van de IV. R. C. meldt, dat Ernst Possart deel neemt aan de oprichting van Oscar Blu- menthal's schouwburg te Berlijn, waaraan hij zal verbonden zijn als sociétaire en tech nisch directeur. Sarah Bernhardt keert den 18n van Amerika naar Europa terug. Zij zal den 30n te Dnblin optreden, te Londen van 14 Juli6 Aug. voorstellingen geven, en dan naar Parijs terugkeeren. Te New-York brach ten 3 opvoeringen van „Theodora" 63.000 gd. op. Hegesie, vroeger cellist van het Floren- tyner quartet, is benoemd tot professor aan het conservatorium te Keulen. Weenen krijgt nn, behalve een Wag- nermuseum, ook een Schubert-museum. Het mannenkoor „Schuhertbund" zal dit in 1888 bij haar 25-jarig bestaan oprichten. Met 1°. Juni jl. is de heer int. J. H. Tersteeg, te Batavia, als redacteur van den Java-Bode opgetreden. Mendelssohn krijgt een gedenkteeken te Dessan. De Vos». Zeitung bevat een merk waardig bericht uit Rome, meldende dat zuidoostwaarts van het Colosseum, in de nabijheid van de ruïnen der baden van Titus, een zware muur is ontdekt, diep onder den beganen grond en grootendeels saamgesteld van groote steenblokken, die waarschijnlijk vroeger hebben behoord tot de Thermae van genoemden keizer. Tnsschen deze steen blokken trof men aan een groote menigte brokstukken van marmeren beelden, een twin tigtal hoofden, vele armen, beenen, rompen enz., allen levensgroot en in keurigen stijl vervaardigdvooral worden zeer geroemd een Jnpiter- en een gladiatorkop. Vermoedelijk is dit alles afkomstig van de genoemde Thermae van Titus, waarvan deze beelden van goden en godinnen het kostbaarste sieraad hebben uitgemaakt. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken brengt in herinnering dat zijdie zich wenschen te onderwerpen aan de in den aanstaanden zomer le houden examens ter verkrijging van akten van be kwaamheid tot het geven van Middelbaar onderwijs (A en B) in de Hoogduitsche tasl, lager ouderwijs in de Fransche, Hoogduit sche en Engelsche talen ei in de gymnas tiek, en die tot het geven van lager onder wijs in de landbonwkunde en middelbaar on derwijs in de land- en tuinbouwkunde en hout teelt, zich vbör 21 Juni e. k. bij het dep. van biitnenl. zaken moeten aanmelden bij schrij ven, op ongezegeld papier met nauwkeurige en duidelijke opgave van naam en woonplaats en van de begeerde akte en voor zooveel noodig, met overlegging van de reeds ver kregen akte van bekwaamheid, waaruit de wettelijke bevoegdheid om het examen af te leggen of het recht op de bij de wet ver leende vrijstelling vau eenig deel van het ondersoek moet blijken. Zij, wier aanvrage op 21 Juni e. k. het dep. van binnenl. zaken niet hebben bereikt, kunnen tot de examens niet worden toege laten. Door de arrond.-rechtbank te Middel burg zijn, ter vervulling van twee openge vallen rechtersplaatsen in dat college, opge maakt de navolgende alphabetische lijsten van aanbeveling: 1°. jhr. mr. J. Schuur- beque Boeye, rechter in de arrond.-rechtbank te Winschoten; mr. A. J. J. baron Van Styrum, rechter in de arrond.-rechtbank te Zierikzee; en mr. I. W. Losecaat Vermeer subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te 's Hertogenbosch; 2". jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, subst.-griffier bij de arrond.- rechtbank te Middelburg; mr. A. J. J. ba ron Van Styrum, rechter in de arrond-recht bank te Zierikzeeen mr. P. J. F. Van Voorst Vader, kantonrechter te Harderwijk. (St.-Ct.) Gisteren namiddag is bekend gewor den de uitslag van het overgangs-examen aan de Polytechnische school te Delft. Er hadden zich aangemeld 89, teruggetrokken 8. Geslaagd zijn: B 1, eerste gedeelte art. 616264, de heeren: E. A. Van Arcken, H. L. Van Hooff, K. Den Tex, J. G. Fikken; art. 6364, F. W. 't Hooft, M. F. Onnen, W. A. Beukers, R. Borger, J. C. Du Cloux, F. H. Eijdman, J. Franco, F. Van der Groot, W. A. C. De Jonge, H. P. Maas Geesteranus, A. N. Van Meerten, A. H. R. C. D. Pereira, C. M. Roessingh Udink, H. L. Van Tets, M. Triebeis, A. Van der Vies, F. Beyerinck; art. 6465, S. J. Vermaes. B 2, volledig examen art. 6162, de heeren: F. Th. Engel, W. S. G. F. Post, E. L. Prevoo; art. 616264, W. F. DruijvesteijnK. P. Hueuges, A. A. W. H. Koning, F. C. Nauta, W. F. Stoel, G. J. Van Swaaij, P. C. Swemer, H. Thorn Prikker, J. J. F. C. Visser, D. A. Koster, FEUILLETON. 50). „Ga de kamer uit! Ik verkies niet uit gelachen te worden; 't is nog een bril van dien grootvader" zei ze, op een der groote portretten wijzend, „ik heb achting voor dien bril." Geen enkel woord meer dan noodig was en wat dan nog op een commando geleek hoorde Paula dien dag van hare tante. Zij slaakte een zucht van verlichting toen zij de canapékussens geschud en in orde gebracht had en de oude vrouw na eenige oogenblik- ken in gerusten slaap lag. Stil zonder het minste gedruisoh zette Paula zich aan het venster, terwijl zij een brief uit haar kleedje to voorschijn bracht en voor zich op het werktafeltje legde. Hoe kwam het dat op Paula's wangen nu een kleurtje speelde, een kleurtje alsof 't er op geteekend was? Ze nuwachtig speelde hare hand met den brief terwijl haar oog moe werd van het staren op een zelfde punt: de bocht van bet Ra penburg. Eindelijk verscheen eene gestalte om den hoek, door den ingevallen schemer echter slechts zeer onduidelijk te onderscheiden. Doch Panla bedroog zich nooit in den wel bekenden gang. Een lieve groet en een lachje van het blonde, vriendelijke gezicht maakte het onschuldige kind weêr overge lukkig. Nog zeer lang zag zij hem na at was 't ook eindelijk slechts nog eene onher kenbare gestalte en toen ze ook dat niet meer zag ging ze stil de kamer uiten kwam spoedig even behoedzaam terug met een briefje in de hand dal ze uit de brievenbus had gehaald en dat er door die geliefde handen was ingestoken. Toen Paula zag dat alles nog stil was om hare tante heen spoedde zij zich naar hare kamer waar ze licht ontstak om ongestoord woord voor woord te kunnen genieten van wat hij, Marcel, daar neêrgeschreven had; maar nauwelijks had zij het couvert open gescheurd of daar klonk de schel harer tante. Vlug repte zij zich naar de oude vrouw die daar half in het donker stond. „Zoudt je nu eindelijk niet eens licht gaan opsteken; als ik opsta wil ik dat de lamp brand; ik ben daar in 't donker bijna gevallen over dien drempel en ik heb daaraan, geloof ik, mijn voet verstuikt; maar dat kan je na tuurlijk niets schelen niet waar?" zoo klaagde de oude op den haar eigenen toon voort terwijl ze met een pijnlijk gezicht den voet optrok en begon te wrijven. Het licht was na ontstoken; glurend gin gen de grijze oogen naar Paula's linkerhand en schenen zeer goed de punt van een klein briefje te ontdekken dat het jonge meisje nog steeds in de hand gekneld hield. De zestigjarige keukenmeid wierp meer dan zij gaf, het jonge meisje zon Ier een woord te spreken een brief toe. Met angst overzag Paula het adres terwijl ze beurtelings rood en bleek werd; zij herkende het schrift van Karei. Dat schrijven, zij begreep het ten volle, kon geen andere vraag behelzen dan alleen „geld". Met weêrzin scheurde zij het couvert open en doorlas den brief, dien ze daarna met een zucht bij zich stak. „Luister eens Paula" begon freule Van Roseneck die dat alles zwijgend had aange zien, „je zult me wel veroorloven zoo nu en dan eens inzage van sommige van je brieven te nemenje bent nog jong en aan mijne zorg teevertrouwd. Ik zal dus de vrijheid nemen, wanneer ik het noodig acht, de correspondentie eens in te zien. In den laatsten tijd krijgt je me wel wat veel brie ven, zoodat 't mij, neem mij niet kwalijk, wel wat vreemd voorkomt, zonder dat 't nu juist mijn achterdochtwekt." „Het spijt mij zeer tante" antwoordde Paula moed vattend, „dat ik u dat moet weigeren; dit is een brief van mijn broer Karei en ik geloof niet dat hij zou goed keuren dat zijne brieven gelezen werden door mensoheo voor wie ze niet bestemd zijn." Het was een briefje van Karei, waardoor in vier regels, waarin een koud egoïsme doorstraalde, werd aangedongen op toezen ding van geld aan zijn adres door Paula; neen, dat behoefde door geen ander oog dan het hare gezieD te worden. „Van Karei?" zei de oude freule, met een veelbeteekenend valsch lachje, en daarna mompelde zij iets van „hoog tijd om er eens met anderen over te spreken". Met een on heilspeilenden blik op het verbleekte gezichtje van Paula, nam zij een groot boek te voor schijn waarbij zij den zilveren bril zonder glazen te pas moest brengen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1