BUITENLANDSCHE BERICHTEN Ka JE3 K K» «NS K3 KQ *"3 «I» KJ WK K T"WT "KV. koophandel C. RuttenL. J. S. Van Kempen H. Mulder, M. Parser en A. A. Knuijver. Overigens is te Scheveningen alles rustig. Uit Scheveningen wordt aan de N. R. C. gemeldEene schuit van den reeder M. De Niet moest verzet wordenen dit kon alleen geschieden door in de zee te steken en dan op eene andere plaats weder aan strand te komen. De bemanning, die zich onder de werkstaking blijkbaar verveelde, ging in plaats van naar het strand met de schuit naar zeeom te visschen. Zij maakte nog eene besomming van ongeveer f 40. De gemeenteraad te Veur heeft de jaarwedde van den 2den onderwijzer aan de openbare school aldaar met f 200 verlaagd, zoodat deze in plaats van f660 thans f450 bedraagt. Aan 's rijks geweerwinkel te Delft wordt een automatisch werkende snellader vervaardigd, welke ontworpen is door den lsten luitenant E. E. H. Liebert van het 8ste regiment infanterie. De „hooiboor" wordt in vele streken van Engeland vanwege de overheid aange schaft, ten einde het brandgevaar, dat hooi schelven zoo dikwijls opleveren, te onder zoeken en daarnaar te handelen. Ook in ons land, nl. te Bleiswijk, moet het gemeentebestuur zulk een nuttig werk tuig aangeschaft hebbeu ten dienste van de landbouwers die hunnen hooivoorraad willen onderzoeken. Zeker is verdere navolging aan te bevelen. Eergisterenavond werd door de politie te Dordrecht de hand gelegd op drie sujet ten, die kortelings uit de rijkswerkinrichting te Ommerschans ontslagen en jl. Dinsdag van Amsterdam derwaarts kwamen om, met het oog op de kermis, te trachten aldaai werk te bekomen, doch zich nu op de Voor straat aan diefstal schuldig maakten, naar aanleiding waarvan zij gisteren naar de ge vangenis zijn overgebracht. vb Gisteren omstreeks middernacht, kwam op de Oude Maas, nabij de Bad- en Zwem inrichting, voor Dordrecht het tjalkschip Maria Petrouella aan, geladen met grind. Door de sterke eb kon het anker echter niet pakken en werd het vaartuig voortgedreven in de richting der spoorwegbrug. Daarbij kwam het in aanvaring met een voor anker liggend aakschip, welks anker daardoor even eens uit den bodem raakte, doch spoedig weer steun vond. Het personeel der veer- stoomboot op Zwijudrechl bemerkte in tijds het ongevaldoordien de opvarenden de schipper en diens vrouw en 5 kinderen om hielp riepenen snelde terstond te hulp van het tjalkschip, dat bij de aanvaring het roer bad verloren en alzoo niets kon uit richten, en nabij den Zwijndrechtschen wal op eene veilige ligplaats werd gebracht. (D. C.) Bij gelegenheid van het Nederlandsch landhuishoudknndig congres, vau 28 tot 30 Juni te Haarlem te houden, zal den 29n Juni aldaar een harddraverij in den Dreef gehouden worden, om prijzen van f800, f 100 en f 50. De rechtbank te Amsterdam deed gis teren uitspraak in de zaak contra W. F. S. oud 42 jaren. In de dagvaarding wordt hem verweten dat hij van eene uitstalling voor eenen win kel eene jas heeft weggenomen en zich toe- geeigend, d. w. z. in gewone bewoordingen gestoleD. Maar uit de verklaringen der beide getuigen blijkt dat de bekl. do jas met ver lof van den winkelbediende heeft aangepast en eerst toen, met de jas aan het lijf, is weggeloopen. De man heeft dus de jas niet weggenomen en gestolen maar verduisterd. Eigenlijk moet hij dus voor verduistering (in den ouden tijd: misbruik van vertrouwen) veroordeeld worden, maar daar de dagvaar ding niet vermeldt dat hij verduisterd heeft zal hij vermoedelijk vrijgesproken worden, Zoowel het O. M., waargenomen door jhr. mr. Baud, als des beklaagdens raadsman, nar. Noothoven van Goor, zijn van oordeel dat eene vrijspraak volgen moet. Op verzoek vin mr. Van Goor gaf de rechtbank nog heden vonnis. De man werd vrijgesproken, zonder zelf echter zijne onschuld te beselfen. De Sport-tentoonstelling, te Amster dam te houden, zal den lsten Aug. worden geopend en drie maanden duren. Inschrijving véér 25 Juni. Zij is verdeeld in zes afdee- lingenJacht en visscherij, paarden, wielerij, water, spelen en gymnastiek, kunstvoorwer pen met inbegrip van literatuur en jour nalistiek. Eergisterenavond deelde een colporteur van Recht voor Allen, in de Willemstraat te Amsterdam een groot aantal biljetten uit, waarin de bewoners der Jordaan werden op geroepen tot het bijwonen op hedenavond van de meeting in het Volkspark ten be hoeve van de veroordeelden in zake het op roer in Juli van het vorige jaar. Onder voorgeven dat hij oploopen verwekte, werd hij door een agent van politie gearresteerd naar het bureau op de Noordermarkt ge bracht. Er schijnen echter geen termen ge vonden te zijn, om den man vast te hou den, want hij werdnadat hem eenige vragen waren gedaanonmiddellijk weer losgelaten. Ongeveer 1200 personen waren giste renavond ter bijeenkomst in het Volkspark te Amsterdam, gehouden naar aanleiding van bet bericht, dat gratie is geweigerd aan veroordeelden, wegens het Juli-oproer, die geen cassatie hadden aangeteekend, niette genstaande vier anderen die dit wel hadden gedaan, zijn vrijgesproken, één door den ïioogen Raad en drie door het hof in Den Haag, waarheen de zaken waren verwezen. Gelijk in het vorig Avondblad is gemeld, heeft mr. Hartogh, lid der tweede kamer, vergunning bekomen daarover op een nader te bepalen dag de regeering te interpelleeren. De bijeenkomst had plaats in de twee der overdekte ruimten, in een derde lag het adres ter teekening aan de Staten-Geueraal waarin amnestie voor de veroordeelden wordt verzocht, en dat veler handteekening ver kreeg. Van de afdeeling Amsterdam van den Sociaal-Democratischeu Bond ging de vergadering uit. Het woord werd gevoerd door Croll, Van der Stadt, Fortuijn en Penning, die allen in verband met vroeger gevoerde processen de nu aanhangige zaak bespraken. Natuur lijk werden van hun standpunt de omstan digheden in het licht gesteld, ten einde als hunne meening te doen uitkomen, dat in zake rechtsbedeeling en gratie-verleeniug niet met gelijke maat wordt gemeten. De gewone socialistische uitingen omtrent de justitie waren schering en inslag der rede voeringen. Aan de tweede kamer werd een telegram gezonden waariu de ^onmiddellijke invrijheid stelling der onschuldig veroordeelden'' wordt gevraagd. De ruimten waren beplakt met toepasse lijke opschriften, o a.verlost de onschul- digen uit den kerker der klassenjustitie." De menigte ging in goede orde uiteen, na dat op het terrein het zoogenaamde vrij heidslied was aangeheven. Hbl De eerste Amsterdamsche vacantie- kolonies vertrekken den 16en dezer maand en wel ééue naar Wijk aan Zee van 25, en ééne naar Zaudvoort van 40 kinderen. Bij gelegenheid der door de Holland- sche Maatschappij van Landbouw uitgeschre ven algemeene tentoonstelling van vee, werk tuigen en voortbreugselen in September a. s. te Hoornzal de Ned. Rijnspoorwegmaat schappij de voorwerpenvee enz., voorzoo- verre het vervoer daarvan over haren weg heeft plaats gehad, kosteloos terug vervoeren. Uit Ingen (Neder-Betuwe) schrijft men aan de N, R. C.\ Hoe schoon de kcrse- boomen ook gebloeid bebbende oogst zal echter door het aanhoudende vochtige en gure weer en nachtvorsten niet beantwoor den aan de verwachting. Meikersen zullen maar een half gewas opleverenlatere kersen zu.len er daarentegen overvloedig zijn. Prui men zijn er veel en appelen en peren doen met grond eenen overvloedigeu oogst ver wachten; geen boom zoo klein of zoo ver vallen of hij was voor eenige dagen een reusachtige bouquet; thans is de vrucht voor het meerendeel flink gezet. Koude en vorst zijn oorzaak dat het kool zaad weinig getakt is en dun staat; bijnB uitgebloeid belooft dit gewas een klein be schot. Tarwe en rogge staan, welig zooals men zich na het vloedjaar, 5 Maart 1855, niet kan herinneten. Door het vochtige weer is de rogge buitengewoon zwaar en uit gestoeid. Dit meerdere uitstoelen geeft wel eene grootere opbrengst van stroo, maar veelal eene geringe opbrengst van graan, en heeft een later bloeien en rijpen ten ge volge; hierbij komt dat het gaat liggen; droog weer en zonneschijn kunnen hierin eene gunstige verandering te weeg brengen. Boonen, erwten en haver beloven veel; jammer dat men het onkruid niet genoeg zaam kan meester worden door het aanhou dend vochtige weer. Aardappels staan uitmuntend en hebben welig gestoelde knoppen. De vrees dat er vele in den grond zouden bevroren zijn is gelukkig niet bewaarheid. De suikerbieten zijn over algemeen slecht, vooral op die landen waar in '86 ook bieten hebben gestaanbier en daar heeft men ze voor de 2de maal ingezaaid. Hooigras en klaver beloven eene flinke snede. Het vee heeft volop gras en gedijt goedhet vet- vee is hooger iu prijs dan verleden jaar, terwijl het kalfvee minder gezocht is. De veestapel is gezond. Te Andel is gisterennacht de kisting van eene der uiterwaarden (de Plaat) door gebroken. Dientengevolge staat die waard voor het grootste gedeelte onder water. Een jongeling, die eergisterennamid- dag bezig was met zich te baden in de Geul, onder Wylré, had het ongeluk te verdrinken. Zijn lijk werd een half uur later opgehaald. Hij was 19 jaren oud, en werkzaam in eene te Wylré opgeslagen ker mistent. Sedert tal van jaren verkeerden de lokalen der hoofdwacht aan 's konings paleis op den Dam te Amsterdam in eenen toe stand die veel te wenschen overliet, doch thans zijn die door de goede zorgen der genie inwendig teil deele vernieuwd en zoo danig verbeterd, dat ze nu geheel aan de eischen van een flink en aangenaam verblijf beant woorden. WtAVKMltCt;. Door Z. M. zijn benoemd in de orde van den Nederlandschen Leeuw tot ridder groot kruis Z. Ex. de minister van staat A. H. A. Maybach, minister van openbare werken van Pruisen; tot kommandeur, de heeren L. Brefeld, directeur, werkelijk geheim en opperregeeringsraad aan het dep. van open bare werken te Berlijn, en G. E. O. Heli- wig, werkelijk geheim-en regeeringsraad aan het dep. van buitenl. zaken te Berlijn; tot ridder de heeren J. J. C. G. Hoeter, ge heim regeeringsraad aan het dep. van open bare werken te Berlijn, en R. H. G. O. Pritschgezautschapsraad eii rapporteur aan het dep. van buitenl. zaken te Berlijn. Door Z. M. is de heer I G. Ten Noe- ver de Brauw, arts, met ingang van 21 Juni a. s.benoemd tot off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht. Bij ministerieele beschikking zijn de tijdelijke schrijvers bij het dep. van water staat, handel en nijverheid jhr. F. E. Lopes Suasso, Z. T. De Jougb van Arkel en P. C. N. Du Saar benoemd tot tweede klerk bij voornoemd dep. Door Z. M. is, met wijziging in zoo verre van het kon. besl. van 24 April 1887 bepaald, dat het daarbij aan den kapt. H. J. Opscboltens, van het 3de reg. inf., toege legd pensioen geacht moet worden te zijn verleend krachtens art. 42, sub 2c, der wet van 28 Aug. 1851 tot het bedrag van f1560 'sjaars. Door Z. M. is een eervol ontslag ver leend uit hunne betrekking van reserve-off. v. gez. 2de kl. bij de landmachtaan den heer W. J. Voorthuysen, arts te Baarn,en zulks in verband met de omstandigheid, dat hij zich niet heeft aangemeld om voor eene herbenoeming in genoemde betrekking in aanmerking te komen en op hunne aanvrage aan de heeren P. W. Mari en F. L. Arentz, artsen, respectievelijk te Haastrecht en te Nienwer-Amstel. De overplaatsing van den luit. ter zee 2de kl. G. P. Posthuma, behooreude tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis, met 21 dezer, aan boord van Zr. Ms. rammonitor Draakwordt wegens ziekte in getrokken en beschouwd als niet te zijn ge schied; ter zijner vervanging aan boord van genoemden rammonitor wordt aangewezen de luit. ter zee 2de kl. jhr. W. F. Van Spengler. De tijdelijke off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. A. Winternitz wordt met den 16den dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluisom tevens dienst te doen in de maritieme zie- keninrichting aldaar. BELGIE. Uit Bergen meldt men, dat de arbeid thans in al de kolenmijnen is hervat, zelfs te Paturages, waar de grevisten het meest geneigd schenen de werkstaking voort te zetten. Een deel der troepen heeft dan ook bevel ontvangen naar Doornik terug te keeren. De andere troepen zullen eveneens vertrekken. GN«£LA1I I». De heer W. H. Smith heeft in de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis aangekondigd, dat hij morgen zal voorstel len den dag te bepalenwaarop de artikels- gewijze behandeling van het ontwerp der Iersche strafvordering gesloten wordt. De heer Morley meende, dat zulk een gewichtig besluit langer vooraf behoorde aangekondigd te worden, doch de heer W. H. Smith volhardde bij zijn besluit. Het Huis zette daarop de beraadslaging voort over art. 4 van genoemd ontwerp, betreffende de verplaatsing der processen. In den loop van het debat stelde de heer A. Balfonr voor, de bepaling te schrappen, dat in zekere gevallen de verplaatsing van rechtsgedingen naar Engeland kan geschie den; hij verklaarde dat de regeeriug voor nemens is deze bepaling te vervangen door een voorstel, waarvan de strekking is om eene rechterlijke commissie in het leven te roepen. De schrapping werd daarop zonder stem ming goedgekeurd. Koningin Elisabeth van Rumenië zond aan koningin Victoria ter gelegenheid van haar regeerings-jubileum een rijk gebonden exemplaar van het in 't Rumeensch door Carmen Sylva vertaalde dagboek der Brit- sche vorstin. Het hoofdredacteurschap van den heer Lucy bij de Daily New» is niet van langen duur geweest. Binnenkort, zoo vindt men aangekondigd, legt deze journalist zijne be trekking neder, om naar de reporter-galerij in het huis der gemeenten terug te keeren. Eerst werd de heer John Morley als Lucy's opvolger genoemd. Thans heet het weder dat de heer Robinson, sedert 32 jaren di recteur van het blad, zichzelven evenals de heer Mudford bij de Standard ook met het hoofdredacteurschap wil belasten. De keus is voor de liberale partij van groot belangaangezien de Daily New» tegen woordig het éénige liberale ochtendblad is in de Engelsche hoofdstad. Het hoofd der Sioux-Indianen Rood- bemd, lid van den troep van Buffalo-bill, die tegenwoordig in de Amerikaansche ten toonstelling te Londen episodes uit het woeste Far West uitvoert bezocht in zijn krijgscostuum het parlement en baarde er niet weinig opzien. Baron Henry de Worms vroeg hem wat hij wel van het parlement dacht. De eerlijke wilde antwoordde: „niet veel goeds; bij ons gaat het met de wetge ving sneller dan in Engeland." FKltlHKUK. De minister van buitenlandscbe zaken heeft ter kennis gebracht van de buiten landscbe kabinetten, dat Frankrijk de En- gelscb-Egyptische conventie niet kan aan nemen. Er bestaat echter reden om te onderzoeken of deze overeenkomst zou kun nen strekken tot den grondslag, hetzij van onderhandelingen, hetzij voor het houden eener conferentie. Geheel onjuist is het bericht, dat de minister van oorlog voornemens zou zijn het plan om een proef te nemen met de mobi lisatie van het leger te laten varen. Die proefneming zal wel geschieden. Nu reeds is bepaald dat er te Parijs, ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling in 1889, een schaaktournooi zal gehouden worden onder het patronaat van den heer Jules Grévy, president der republiek, die, gelijk bekend, een groot liefhebber is van het schaakspel. In de zitting van den Parijschen ge meenteraad, waarin de brand van de Opéra- comique besproken is, werd een motie voor gesteld waarbij 1°. het gedrag van den pre fect van politie gegispt werd, en 2°. de nood zakelijkheid erkend werd van een gemeen telijk bestuur, door den raad benoemd en aan dezen verantwoordelijkheid verschuldigd. De prefect der Seine heeft een brief ontvangen van den burgemeester te Weenen, waarin deze hem schrijft, dat men te Wee nen niet vergeten heeft dat de stad Parijs en zijn raad aan het hoofd stonden derge nen, die de ongelukkigen van den brand van het Ring-theater ter hulp gekomen waren. De gemeenteraad te Weenen, vervuld met sympathie voor de stad Parijs en zijn ge meenteraad heeft thans met eenparige stem men in de zitting van 1 dezer 10.000 fl. toegestaan voor de slachtoffers van den brand der Opéra-comique. Daarbij is gevoegd eene som van 1000 fl. voor hetzelfde doel, ge schonken door het Theater an der Wien. Het jaarlij ksche diner der pauselijke zouaven heeft te Parijs plaats gehad. Ge neraal Charette had 70 gasten om zich ver- eenigd. De koning van Griekenland wordt binnenkort te Parijs verwacht, op zijn reis naar Londen, ter bijwoning van het konink lijk jubileum. Sedert eenigen tijd worden vele Prui sische spionnen in de omstreken van Creusot gezien. Eenigen zijn als landbouwers ver kleed en bewegen zich vooral op de mark ten in die streken. Anderen weer, die zich voor handelsreizigers uitgeven maken druk gebruik van de spoorwegen en houden zich vooral op in wagons, waarin militairen reizen. Daarentegen meldt de Frankfurter Zeitung dat een groot aantal Duitschers, tot ver schillende beroepen behoorende, van Frank rijk naar Duitschland teruggekeerd zijn. Deze lieden klagen zeer over de handelwijze der Franschen jegens hen. Een waarheid is het, dat de regeering hen niet uitdrijft; maar de werkbazen zenden hen weg en daardoor verliezen zij hun broodwinning. De opschriften der uithangborden van dl winkels in Elzas-Lotharingen mogen voo:- taan niet meer uitsluitend in het Fransth

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2