«9 C3 4C3 «ra» «.J wtm. jm. ïnh het begin tot een half uur na het eindigen der voorstelling aanwezig zijn als voorzorgs maatregel voor mogelijk braudgevaar. Zij hebben tot nog toe geen antwoord op hun verzoek ontvangen. De Amsterdamsche bladen laten zich ongunstig uit over de circulaire die eenige Amsterdamsche heeren verspreid hebben, ten einde te verkrijgen dat uit vrijwillige bij dragen aan Penning de schade vergoed zal worden, die oranjegezinden en socialisten bij hem hebben aangericht. Iemand te Amsterdam vond een spaar bankboekje van een schoolkind, waarin 7 postzegels van een cent waren geplakt. De vinder plakte er 93 vau een cent by en zond daarna het boekje aau het hoofd der school terug. Een ingezetene van Utrecht wist dezer dagen een aardige duit te verdienen door een kleinen toegangsprijs te stellen voor zijne achterwoning, van waar men het gezicht had opeen krankzinnige, die nit het ge sticht ontsnapt was en boven op een dak zat. Voor de betrekking van huismeester vau het te Arnhem op te richten volkskost huis met gaarkeuken hadden zich aangemeld tweehonderd vijf-en-zeventig sollicitanten. Te Nijmegen gebeurden eergisteren drie ongelukkenEen metselaar viel van eenen steiger, en werd meer dood dan le vend naar zijne woning gebracht. De siga renhandelaar 11. R. geraakte in de Waaien dreef van de voormalige «Oude Haven" tot de spoorwegbrug, alwaar hij door personen, die hem in eene boot nageroeid waren, werd opgehaald, waarna hij volgens het voorschrift der «Maatschappij tot redding van drenke lingen" met gunstig gevolg werd behandeld Eindelijk verdronk zekere H. J., oud 20 jaar, die zich beneden de stad, in de Waal met zwemmen bezighield. Zijn lijk is opge haald en naar de ouderlijke woning over gebracht. Uit Reukum meldt men aan de N. R. Ct. dd. 6 dezer: De Rijn blijft voortdurend sterk wassen; de groote losplaats aan het veerhuis is thans geheel ondergeloopen het Ileelsumsche Broek te Dorenweerd is reeds voor een derde gedeelte overstroomd. Ook aan de overzijde der rivier gelegen lage lan den beginnen onder te loopen, en er wordl reeds vee naar de hooggelegen uitwaarden overgebracht. Mocht de was nog een paar dagen aanhouden dan vreest mendat de arbeid op sommige -steenfabrieken (wat het tichelen van steenen betreft) zal moeten ge staakt worden. Zaterdagmorgen viel het kind van W. J., in de Doesburgerbuurt onder Eede, oud 8 maanden, in een onbewaakt oogenblik voor over in het vuur. Zondag is het aan de be komen brandwonden overleden. Het branden van het boekweitveen heeft te Erica, in Drente een offer geeiscbt. Het driejarig dochtertje van J. S. aldaar, alleen gelaten, waagde zich te dicht bij het brandende veen, waarvan het gevolg was, dat het meisje in brand geraakte en onder vreeselijk lijden kort daarop is bezweken. De rechtbank te Heerenveen heeft een persoon te Giethoorn, die na afloop eener bruiloft uit minnennijd de zuster dier bruid zóódanig mishandelde, dat zij weken achter een niet kon spreken, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. de Clyde gebouwde stoombooten, welke de maatschappij «Zeeland" thans aan haar vloot heeft toegevoegd zullen de populariteit van deze lijn zeer zeker nog doen vermeerderen. Dat er nog reizigers met de Belgische boo ten over Dover en Ostende kunnen gaan, is ons een raadsel. Men schrijft uit's-Hertogenbosch Het water heeft hier heden middag 1 uur eenen stand bereikt van 4.21 M. -J- A. P. Neemt men in aanmerking, dat de polder landerijen rondom 's-Bosch op eene hoogte liggen van 2.40 tot 3.50 A. Pdan behoeft het geen betoog, dat de toestand zorg baart. Vooral voor de polders de Be neden Aa en de Beneden Dommeldie langs de rivieren liggen en slechts door kaden ter hoogte van 4.50 M. worden beschermd. De kade van den polder de Beneden Aa is heden nacht bezwekenen een goed deel van dezen polder is reeds geïnundeerd. Hachelijker dan ten aanzien der lande rijen rondom 's- Bosch i» echter nog de toe stand van de uiterwaarden langs De Maas de schade door het water daaraan toegebracht is zeer aanzienlijk. Vreemd schijnt het, dat juist deze landerijen, die door heropening van het Oude Maasje zoo zeer gebaat wor den niet tot het waterschap noord-oostelijk Noord-Brabant behooren. Eergisterennacht, om ongeveer 1 30 m., ontspoorde de goederentrein van Utrecht nabij bet station Eindhoven, op dezelfde plaats, waar dit reeds tweemalen geschied is. Gelukkig zijn geen persoonlijke onge lukken te betreuren, de materieele schade is nogal aanzienlijk, de tenderwagen en 4 goederenwagens zaten in den grond en ver sperden den weg. Met groote krachtsinspan ning mocht het gelukken de versperring in zooverre op te ruimen, dat de personentrein uit Venloo, die te Eindhoven om 7,43 ver trekt, slechts 20 minuten vertraging onder vond. Omtrent de ontsporing aan het station Eindhoven verneemt de N. R. Ct. nader: Tezelfder plaatse waar dit vóór enkele jaren ook plaats had, ontspoorden eergisteren nacht even voor het station Eindhoven de machine en tender van eeneu van Bokstel komenden goederentrein. Persoonlijke onge lukken hebben daarbij niet plaats gehad, en de materieele schade heeft ook niet veel te beteekeueu. Gisterenmorgen te 8 uren was men er nog niet in geslaagd, de lijn vrij te maken. Men heeft echter eene verbinding tot stand gebracht, waardoor alle treinen geregeld kon den dourloopen. Door de maréchaussee uit Osch is ge vankelijk naar 's-Bosch overgebracht eene vrouw, die verdacht wordt, zich op eene bruiloft, waar zij als gast was, te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een gou den slot en eene portemonnaie uit den zak der gastvrouw. Deze laatste had tengevolge van de warmte rene flauwte gekregen; de gearresteerde bood haar daarbij bereidwillig hulp, en schijnt van deze gelegenheid ge bruik gemaakt te hebben om den diefstal te plegen. Het gouden slot, dat zij reeds verkocht bad, is bij eenen goudsmid te 's-Bosch teruggevonden, terwijl men de porte monnaie in eene kachel verborgen vond; het geld had zij reeds uitgegeven. Te Tilburg heeft zich in zijn woning door ophanging van het leven beroofd zekere A. v. B., oud 28 jaar, van beroep arbeider, De man was verleden jaar, in het hooiveld het werk zijnde, door een zonnesteek getroffen en sedert dien tijd niet meer goed bij het hoofd. Bij gelegenheid der kermis te Roer mond is eergisteren avond twist ontstaan tusschen een paar jongeliedendie zóó hoog liep dat een hunner, schoenmaker van be roep, den ander eene schoenmakersels in het hoofd stak, die ongelukkigerwijze aan het handvat afbrak. De els is door den geneesheer verwijderd en legen den dader is proces-verbaal opge maakt. Te Wijlró, bij Gulpen, is Zondag jl. eene nieuwe herberg geopend, die vooral hierom vermelding verdient, daar zij inden grond is uitgegraven. Bij de eerste rond schouw, als men haar binnentreedt, denkt men zich in een lokaal van voor vele eeuwen herwaarts te bevinden het is in de leem uitgehouwen terwijl in de wanden allerlei tooverachtige gezichten zijn gebeiteld. Het lijkt terecht eene herberg van voor vele eeuwen geleden, toen de menschen iu het bouwen van huizen onkundig waren en den schoot der aarde tot hunne verblijfplaats kozen. >a GKAVEHHACE. Door Z. M. is aan L. Hartmann, gewezen adsistent-kok in de strafgevangenis te 's Gra venhage verleend een pensioen ten laste van den staat, van f241 'sjaars. Door Z. M. is de heer P. Land berg erkend en toegelaten als consul van Belgie te Batavia. Ingevolge machtiging des konings, is de heer E. Boonen erkend en toegelaten als vice-consul van Groot-Britaunië en Ierland te Dordrecht. De minister van koloniën zal op 10 dezer geen audiëntie verleenen. B U ITEM LAÜ DSCilE BEMOHTEiN B L Ct I E. Volgens het Journal Hruxellet wenscht de minister-president Beernaert ont slagen te worden van den drukkeuden last van het ambtelijk leven. De burgemeester van Brussel heeft het in de vorige week genomen besluit, waarbij het samenscholen van meer dan vijf personen op den openbaren weg werd ver boden, ingetrokken. In het bekken van Charleroi heerscht de meest volmaakte rust. Al de werkstakers hebben den arbeid hervat. In de omstreken van Bergen is het aantal grevislen heden met 3500 verminderd. Men telt daar ech ter nog 7535 werkstakers. Te Luik en te Gent is de toestand uitstekend. De Fedóration des sociótós corporatives in het bekken van Charleroi heeft een ma nifest het licht doen zien, waarin zij, ua er op gewezen te hebben dat de jongste werkstaking haar oorsprong heeft gehad in de ontevredenheid der verschillende klassen over de regeering, en dat de werkstaking aitijd schadelijk is voor alle klassen der maatschappijeen beroep doet op de burgerij iu genoemd bekken om zich bij haar aau te sluiten, ten einde het ontslag te verkrijgen van het miuisterie en de ont binding der wetgevende kamers. Tevens wordt daarin bepaald, dat al de werklieden tot nader aan den arbeid zullen gaan en ge constateerd, dat allen de beweging weer zullen hervatten, indien er binnenkort aan hunne rechtvaardige en billijke eischen geen gehoor wordt verleend. Er zal nu, in ver band met dit besluit, een adres worden op gesteld met verzoek aan elk rechtschapen mensch om het te onderteekenen. Te Gent en Luik is bet rustig evenals in de hoofdstad van Belgie. Te Yperen had een socialistisch congres plaats dat door 14 ge delegeerden werd bijgewoond. Het consig neeren der troepen bleek dus onnuodig te zijn geweest. Volgens een bericht uit Bergen waren er op 6 Juni nog 7536 werkstakers. Het denkbeeld om brand-repetitiën in den schouwburg te houden, wordt, naar het schijnt, verwezenlijkt in de «Mounaie te Brussel. Elk jaar, voor dat de opera wordt geopend, wordt het geheele personeel bijeen geroepen ieder wordt op zijn post geplaatst: artislen, het ballet en de koren op het to„- neel, de musici in het orkest. Dan wordt «brand" geroepen en ieder haast zich weg te komen, alsof er werkelijk brand ware. Stanley's expeditie tot ontzet van Emin-bassa kan thans te Stanley-Falls aan gekomen zijn, het uiterste puilt van de reis te water. Vandaar moet nu de marsch naar het Albert-Nyanza ondernomen worden. Den 29steu April verliet de expeditie Leopold- ville en Stanley rekende op zijn hoogst 36 dagen voor de reis naar StanleyFalls uoo- dig te hebben, de berekeningen van den beproefden aanvoerder der expeditie zijn tot dusver zoo juist gebleken, dat ook nu daar aan geen twijfel gekoesterd wordt. £HCi£Ll:>l 16. Sir John Gorst, de sollicitor-general verklaarde in de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis, dat tot dusver nog niet het plan is gevormd om den Pischiu-spoor- weg over bet Amramgebergte te leiden. De heer W. H. Smith zeide, dat de re- geering de conventie betreffende Egypte over eenige dagen aan het huis hoopt over te leggen. Met betrekking tot de Nieuwe He- briden deelde hij mede, dat de onderhande lingen worden voortgezet, zoodat mededee- ling der gewisaelde stukken nog niet kan geschieden. Zoo noodig verklaarde hij zich verder bereid maatregelen tot bespoediging der werkzaamheden van het Huis te nemen doch hij tevens de hoop uitte dat die on- noodig zouden zijn. De heer A. Balfour, minister voor Ier land, verklaarde dat de regeering niet zou aarzelen eiken uoodigen maatregel tot invoe ring der wet in Ierland te nemen. Daarop volgde de beraadslaging over art. 3 van het wetsontwerp betreffende strafvor dering in Ierland. Sir W. Harcourt drong er op aanhet debat tot de ernstig gemeende amendementen te beperken, en de heer Par- nell vereenigde zich hiermede. Na een debat ven acht uren werd art. 3 met 211 tegen 83 stemmen aangenomen. Het bepaalt dat bijzondere juries voor zekere gevallen zullen benoemd worden. Al de amendementen werden verworpen, en de be raadslagingen daarop verdaagd. De vereeniging tot hervorming en Codificatie van het volkenrecht, zal op 25 Juli e. k. te Londen op het Mansion House bijeenkomen. De lord-major zal de verga dering openen. De bekende Parijzer correspondent van the Timet, de heer Blowitz, wil weten, dat prins Hohenlohe als stadhouder van Lotharingen verlangt af te treden. FKAÏUKUS' De ministerraad heeft besloten, geen staats-secretaris te benoemen bij het minis terie van financiën. De posterijen en de te legraaf zullen onder óón algemeenen direc teur worden vereenigd. - Figaro berekent dat de afgevaardigden en senatoren, die vrij reizen kunnen per spoor, jaarlijks circa 11J millioen kosten aan de spoorwegmaatschappijen, Algerië niet meegerekend, De Parijsche gemeenteraad heeft zich gisteren met den brand der opóra-comique bezig gehouden. De raad heeft den kolonej der pompiers twee uren lang «in verhoor i. i "l.„«„«.a olumnsnl VpIp kan bezworen worden door scheiding van het tooneel van de zaal en andere lokalen vau het gebouwdoor talrijke uitgangen te ma ken en trappen, welke van het dak van den schouwburg rechtstreeks naar de straat voe ren. Tijdens den brand der opóra-comique waren 8 pompiers op hun postde brigadier hield voor de 70e maal een wakend oog. De brand breidde zich met zoo groote snel heid uit, dat men eerst aan redden en daarna aan blusschen moest denken. Twee honderd personen werden door de pompiers, door moe dige burgers geholpen, gered. Elk der wacht hebbende pompiers redde minstens 3 perso nen. De kolonel wijt de oorzaak van deu brand aan den slechten toestand der hersen. Op de muren der fabrieken der Ar- mentières zijn anarchistische biljetten aan geplakt, waarbij de werklieden uitgenoodigd worden het voorbeeld der socialisten van Chicago en Decazeville te volgen. De politie scheurde de roode vodden af. De Gauloit meldt het volgendeWij zijn gelukkig te kunnen meedeelen datten gevolge van het rapport van den heer M. Wischnegradsky, betrekkelijk de deelneming van Rusland aan de Parijsche wereldten toonstelling de Czaar deze deelneming heeft toegelaten, in geval men de tentoonstelling verdagen wil tot in 1890. Uit Hanoi wordt gemeld, dat het te Parijs verspreidde gerucht over eene toene ming der onlusten in Tonkin, van grond is ontbloot. De toestand is integendeel merk baar verbeterd. IPAXJE. El Dia deelt mededat er eenige on gerustheid heerscht naar aanleiding van on geregeldheden, welke in de provincie zijn uitgebroken. Tot dusver zijn deze geruch ten door niets gerechtvaardigd. De regee ring vreest kuiperijen van Zorilla's aanhan gers bij de Fransche grens. Te Malaga zijn ook door de militaire autoriteiten voorzorgs maatregelen genomen. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm hoopt, bij leven en welzijn, 28 dezer, naar Ems te vertrekken. Hij zal ook voegt men er bij Gastein bezoeken. Dr. Mackenzie heeft den kroonprins weder onderzocht en bevonden dat zijn gun stige opvatting de ware is. De keelziekte bezit geen ontrustend karakter. De kroon prins wil zich later te Londen aan de ge neeskundige behandeling van dr. Mackenzie onderwerpen. De rijksdag heeft, na een langdurig debat, de eerste lezing ten einde gebracht van het wetsontwerp over de verandering in de overzeesche stoomvaartverbinding. De tweede lezing zal insgelijks in volle verga dering plaats hebben. De staatssecretaris Von Bötticher verklaarde, dat de regeering voor nemens is, wegens het geringe verkeer, de lijn Triëst-Brindisi te laten varen, en daar voor eene lijn Brindisi (Genua)-Port-Said in te voeren. Het eenige doel, dat daarbij wordt nagestreefd, is het belang van Duitschlands uitvoer. Elzas- de uitstapjes naar genomen. De tribunes waren stampvol. Vele dames woonden de zitting bij. Aan hetgeen de kolonel verklaarde ont- leenen wij het volgende Al de schouwburgen te Parijs, leveren zonder uitzondering gevaar op. Dit gevaar PER TELEGRAAF. GELSENKIRCHEN (Westfalen), 8 Juni. De Geltenhircher Zeitung deelt mede, dat in de mijn Hibernia om half een 's nachts een gasontploffing plaats had. Om 7 uur in den morgen waren reeds 28 lijken naar bo ven gebracht, welk getal in den loop vao den dag tot 41 vermeerderde. Nog bevin den zich twaalf lijken in de mijn. PARIJS, 7 Juni. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de Sultan vermoedelijk zal weigeren de overeenkomst met Engeland betreffende Egypte te bekrachtigen. De Fransche gezant opperde bezwaren tegen de bepaling, welke het mogelijk maakt dat Egypte later weer door Engelsche troepen bezet kan worden. Rusland bracht dezelfde bezwaren te berde. LAATSTE BERICHTEN. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is bet debat voortgezet over de kiesrechtbepalingen in de additioneele arti kelen van de Grondwet en over het amen dement Van der Feltz om het kiesrecht nog meer uit te breiden tot den gezeten werk man. Het amendement werd bestreden door de heeren Rutgers, De Beaufort, Ruys, Van Baar en Heldt die meerendeels ook het artikel bestreden. De heer De Beaufort stelde voor om categorie C der regeering (huur ders van kamers) te doen vervallen. De ministers van financiën en binnenlandsche zaken bestreden het amendement sterk. Mor gen voortzetting. De minister van marine wordt, bij vertrek van den minister van waterstaat enz. naar het buitenland, belast met de waarne ming van diens portefeuille.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2