H A S T A. NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I»eze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A 3 0 N IS E nu SB T Donderdag 9 Juni 1887. - N°. 133 ADVERTENTIES: Bureel: Ncheepiiiakerssteejr 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-liericlilen. Koloniale Werving. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. lie Voor Leiden, per 3 maanden f 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. 201» Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeenle LEIDEN, brengen Ier algemeene ken nis dat de passage over liet brugje over hel Sint Jansgrachlje aan de Oude Vest, gedurende veertien dagen aanvangende den B Juni i, voor ry- en voertuigen aal i|jn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 7 Juni 1887. Wie zich als soldaat bij het Oost-Indische leger verbindt ontvangt bij het aangaan van eene ies-jarige verbintenis een handgeld van drie honderd gulden. Wie zich verbinden wil, heelt zich aan Ie melden bij een der plaatselijke of garnizoens commandanten of bij den commandant van het Koloniaal Werfdepot te Harderwijk. Miliciens met groot verlof of in werkelijken dienst kunnen tot eene verbintenis bij hel In dische leger worden toegelaten. Zij kunnen ook voor iwee Jaren bij het Indisch leger gedetacheerd worden onder genot van f200 handgeld. Het bedrag van het gagement isna twaalf-jarigen dienst (al dan niet afgebroken door een verblijf van hoogstens een jaar builen de gelederen): voor den Soldaat faOO's jaars; voor den Korporaal -j- f 220 '«jaars; voor den Sergeant f f 260 's jaarsvoor den Sergeant-Majoor -f f 290 's jaarsvoor den Adjudant-Onderofficier -(- f320 'sjaars. Na twintls-jarigen dienst: voor den Sol- daal f 33© 's jaarsvoor den Korporaal f f380 's jaars; voor den Sergeant -j- f 420 's jaars; voor den Sergeant-Majoor f f 450 's jaars; voor den Adjudant-Onderofficier f f 480 's jaars. f (Mits twee jaren in dien rang gediend hebbende. Bij gebreke daarvan wordt het ga gement van den naast volgenden lageren graad genoten Werkelijke diensttijd, als milicien of als vrijwilliger bij het Nederlandsche leger door gebracht, komt voor de helft in aanmerking bij de berekening van den twaalf of twintig jarigen diensttijd boven bedoeld, mits men niet later bij het Indische leger dienst neemt dan een jaar nadat men uit den dienst bij het leger in Nederland is gelreden. Aanbrengpremie in den regel TIEN gulden. Opgaven van de voor indiensttreding benoo- digde stukken en van verdere bijzonderheden zijn kosteloos te bekomen bij alle Burge meesters. STADSNIEUWS. Met ingang 15 Juli a. s. zal de rijks- telegrafist 2de kl. W. Burkels zijne functien uitoefenen ten Post- en telegraafkantore te Enschedé, de rijkstelegrafist 2de kl. H. C. Ten Haaf wordt mot dien datum ten rijks- telegraafkantore te Leiden geplaatst. Voor de a. s. examens voor de vreemde talen is o. a. als lid der commissie voor de Hoogduitsche taal benoemd de heer H. H. Breuning, leeraar aan het gymnasium alhier. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1870) van Charles Dickens. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrum, op Donderdag 9 Juni, des avonds te halfacht urendoor het stafmuziek corps van het 4de regiment infanterie, di recteur de heer J. G. H. Mann. 1ste afd. No. 1. Héléna-Marsch", H. A. D. Götz; 2. Ouverture: „Le Barbier de Séville" (1ste uitv.), G. Rossini; 3. „Wein, Weib nnd Gesang)", Walzer (1ste uitv.), Joh. Stranss; 4. Fantaisie sur „Lalla-Roukh" Opéra de F. David (1ste uitv.), F. Dunkier. 2de afd.: N°. 5. Ouverture: „Athalia", F. Men delssohn Barlholdy; 6. Romance, H. Vieux- temps, (pour Harmonie par J. G. H. Mann.); 7. a. „Les Rameaux", Hymne, J. Fanre b. „Toréador et Andalouse" (arr. Kriens), A. Rubinstein; 8. Fantaisie sur „Lakmé", Opera de Léo Délibes, J. G. H. Mann. Het Aardrijkskundig genootschap heeft indertijd zijne medewerking toegezegd tot een plan, in Duitschland opgevat, om een „Land- en Volkenkunde" van Midden- Europa uit te geven. Evenals in Duitsch land enz.wenscht men te beginnen met een „algemeene aardrijkskundige bibliographie" van Nederland verkrijgbaar te stellen, inge val de deelneming van het publiek de uit gaaf mogelijk maakt. De bewerking van zulk een gids in de werken die in vroegeren en lateren tijd over de gesteldheid van ons land en volk zijn verschenen, is opgedragen aan verschillende deskundigen en de heeren J. Knyper, R. Van der Meulen en dr. W. N. Du Rien zullen zich als „commissie van uitgaaf' belasten met het vereenigen der bouwstoffen tot een stelselmatig geheel. De minister van binnenlandsche zaken maakt in de SM. van heden bekend, dat het staatsexamen ter verkrijging van een ge tuigschrift van bekwaamheid voor de studie aan eene universiteit, zal worden afgenomen te 's Gravenhage op 11 Juli e. k. en vol gende dagen. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de SM. van heden ter kennis van belanghebbenden dat de commissiën, die in 1887 belast zijn met het afnemen van de examens van apothekersbediende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 December 1878 (Stil. n°. 222), zulle t zitting houden te Kampen op 27 Juni en te Breda op 4 Juli e. k. en volgende dagen. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat aan de rijkslandbouw- scbool te vervullen is de betrekking van ad- sistent, bekwaam in het verrichten van schei kundig» onderzoekingen. Jaarwedde flOOO. Zij, die voor deze betrekking in aanmer king wenschen te komengelieven zich véér of op 20 Juni e. k. in persoon aan te mel den bij den directeur der rijkslandbouwBchool te Wageningen. Het koninklijk gezin wordt 1 Juli op Soestdijk terugverwacht. De Delagaobaai-spoorwegmaatschappij kondigt aan, dat de eerste 15 mijlen van de spoorweglijn gereed zijn, terwijl de ge heele lijn, tot de Transvaalsche grens, naar het heet, opgeleverd zal kunnen worden tegen de maand October. Volgens de „Delft. Opmerker" heeft de vereenigde vergadering van Delfland Don derdag met groote meerderheid van stemmen de voordracht voor een secretaris-penning meester aan Dijkgraaf en Hoogheemraden teruggezonden met het verzoek om een an dere voordracht. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, hebben zij weder dezelfde voor dracht bij de vergadering ingediend. Uit Berlijn wordt gemeld dat, gelijk verwacht werd, de student Kiderlen ook bij den wedstrijd met den driewieler op 5400 meter de overwinning heeft behaald, in 10 minuten. De prijs bestaat uit 500 mark, eene gouden medaille eD den meesterschaps- titel van Europa. Daarop volgde een wed- loopen van 30 kilometer, dat mede door Kiderlen in 59 minuten met glans gewon nen werd. De eereprijs bestaat in eene gouden medaille, waard 100 mark, en eene groote zilveren. Den overwinnaar werden vele ovaties toegebracht. Eene nieuw uitgevonden aanvulling van de naaimachine is eene inrichting voor machinaal borduren. De borduurnaald in de naaimachine is door middel van eenen uit verschuifbare linialen bestaanden hefboom, pantograaf genaamdverbonden met eene stift, die men langs den omtrek van het te borduren patroon beweegt. Zet men te gelijk de naaimachine in beweging, dan wordt door middel van de pantograaf die bewe ging medegedeeld aan de borduurnaalddie ze echter op kleinere schaal maakt. Wanneer dus de naald vaD eenen draad voorzien is, komt het borduurwerk op de in het raam uitge spannen stof. Deze manier levert tal van voordeelen op: het teekenen van het voor beeld op de stof is niet meer noodig; het patroon kan men zoo groot nemen dat het fijne werk de oogen niet meer bederft, en het borduurwerk is duurzamer dan dat het welk met den zoogenaamden tambonreersteek gewerkt is. (N. B. Ct De eerste nieuwe aardappelen worden van Naaldwijk verzonden. Ook enkele mand jes kruisbessen zijn afgescheept. De asper ges bleven over hel algemeen nog al prijs houdend. Burg. en Weth. van Haarlem hebben den raad voorgesteld, voor de sierlijke res tauratie van de St. Bavokerk nog gedurende acht jaren flOOO 's jaars beschikbaar te stellen, onder voorwaarde dat van rijkswege de geregelde voortgang van het werk ver zekerd blijve. Door de heeren Van Lier te Amster dam is aan B. en W. aangevraagdom voor hun theater in de Amstelstiaat op het trot toir eene trap te plaatsen voerende naar het balkon. Die trap zou van een half uur véér FEUILLETON. 45). „Al de Van Breesteghe's zijn van adel tante" hernam Paula verwonderd. Zij dacht eerder aan eene vergissing dan aan de mo gelijkheid dat er een leugen zou komen over de lippen van de zesentachtig-jarige. Freule Van Roseneck hield zich of ze Paula niet verstond. „Waar zijt ge nu weêr aan bezig" vroeg ze haar, „aan modezaken aeker weêr?" en glurend ging haar oog naar het werk dat Panla in de hand had. „Ik verander een oude japon tante." „Maar je bent altijd aan costumes bezig." „Ik moet zelf mijne japonnen verstellen" eei Panla, „ik kan het geen ander laten doen; eene naaister is mij te kostbaar" en Paula zag angstig naar de oude dame of hare woorden haar soms ook uit 't humeur brachten. Het sloeg vier uur; Paula's tante Btond zeer langzaam op; gerammel van borden, lepels en vorken deed zich in de aangren zende kamer hooien en met sloffenden gang ging de freule Paula voor die toesnelde om de deur voor haar open te doen, daarna haar breiwerk op te rollen en in het mandje te leggen dat steeds véér de oude vrouw op de tafel geplaatst was. Eindelijk zat men aan tafel; glurend gingen telkens de oogen der freule naar Paula's bord wanneer deze zich van vleesch of groente bediende en al waren de oogen zwak, toch schenen zij nog zeer goed de porties te kunnen meten die op Paula's hord terecht kwamen. „Veel vleesch eten is niet goed voor je, kind; ik weet dat van mijn dokter; er zit volstrekt niet zooveel voedsel in vleesch als in erwten en boonen. Van vleesch eten wordt men mager en daarbij ligt vleescb zwaar op de maag." Het jonge meisje wist zeer goed dat hare tante als gierig en schraapzuchtig bekend stond, maar dat iedere portie haar toege meten zou worden, bad ze niet kunnen vermoeden en 't deed haar de tranen in de oogen komen. Het was of het misgunde eten haar niet meer smaakte; hare eetlust was verdwenen. Toen het middagmaal geëindigd was schikte Paula de kussens op de ouderwetsche canapé om een gemakkelijk plaatsje gereed te ma- keu voor het middagslaapje van hare tante die zichgeholpen door het tengere meisje, op haar aldus gereed gemaakt rustbed uit strekte. „Stook de kachel nu nog eens goed op, leg het kussen in mijne zijde wat meer naar den rechterkant en doe dan wat aard appelkruimeltjes bijeen voor de musschen" sprak de freule terwijl ze hare oogen welbe- hagelijk sloot. Het uur van het middagslaapje van de freule was het genoegelijkste uurtje van den geheelen dag voor Paula. Dan kon ze een oogenblikje haar werk neêrleggen en met hare gedachten ver weg dwalen, zonder aan merkingen der tante. Ze tuurde dan over het deftige breede Rapenburg tot dat ein delijk een blond officier nader en nader kwam en eindelijk, terwijl hij zich naar zijne tafel begaf, Marcel het venster voorbijging en haar een extra groet toezond. Dan kon zij hem nastaren zonder dat die wantrou wende grauwe oogen glurend op haar geves tigd warennastaren zoolang zij maar kon, totdat het geliefde blonde boofd zich nog maals en nogmaals omwendde, totdat zij met het gelaat tegen de ruiten gedrukt, nog slechts een schim van zijne figuur kon zien. Hoe onaangenaam trof haar dan kort daarna weêr de sloffende tred harer tante in de ooren, hoe angstig zag zij rond of er niets aan het theeblad ontbrak en of zij ook ove rigens niets vergeten had. „Dat koordje van dat rechtscbe gordijn zit al drie dagen scheef; dat heeft me al die dagen al geërgerd; ik kan zoo iets slordigs niet zien" zei de oude vrouw terwijl ze zich weêr op haren troonvormigen zetel plaatste. „Daar wordt gescheld Paula; dat zal eene kennis van mij zijn, die komt wel meer eene theevisite maken." „Zoo, zoo, freule Van Roseneck" sprak eene dame die zeker meer dan veertig jaren telde, hoewel zij met jeugdigen zwier de kamer binnenkwam. „Mijne goede, lieve Gustafine, kom dicht bij mij zitten, ja juist, zooPanla, een voetenbankje." „Dus dat is nu uw nichtje dat komen zou" vroeg de schrale magere juffrouw, en hare scherpe, sluwe oogen hadden in een oogwenk het teere meisje opgenomen. „Paula, ga eens vragen of het theewater nog niet komt." Het jonge meisje gingoogenblikkelijk, om aan het gevraagde te voldoen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1