Eergister-avond is aan de Prinsegracht te Den Haag een 6-jarig meisje te water geraakt en verdronken. De ouders stonden met andere lieden te praten en letten toen niet op de kleine, die in hun nabijheid liep te spelen. De vader, die onmiddellijk, toen hij het ongeval bemerkte, in de vaart sprong om te trachten zijn kind te reddendoch daarin niet slaagdemoest met geweld uit het water worden gehaald, daar hij, hoewel zinkende, de hoop niet wilde opgeven het meisje te kunnen redden. Later is het lijkje door andere personen opgevischt. (1). v. Z.-H. en 't Gr.) Een Hagenaar, die in Het Vaderland schrijft over de veiligheid in de schouwbur gen, vraagt of de Amsterdamsche gemeen teraadsleden, die den toestand in den stads schouwburg prezen, wel weten dat daar het plafond der zaal en de bovenste gaanderij aan de kap zijn opgehangen. Nader meldt He Verzekeringtbode, dat het Kurhauseuz. te Scheveningen van 1 Juni af verzekerd is voor den tijd van 12 maan den tegen 2 per mille, en wel tot een be drag van f 860,000 op den opstal, met in begrip van terrassen en fundeeringeu, f250.000 op den geheelen inhoud; te samen, f 1,110,000 alles bij seliede maatschappijen, door lus- schenkomst van de makelaars J. W. Anthony en Gebrs. Cbabot. Onder de medeteekenenden komen 15 der beste Hollandsche compagnien voor; de overige 20 zijn Fransche, Duitsche en En- gelsche maatschappijen. Het openingsfeest van het Kurhaus te Scheveningen zal in plaats van den 15n Juni den 18n Juni gehouden worden. Nader deelt men ons mede dat het geschil tusschen de Scbeveningsche visschers en huDne reeders hierop nederkomt. De schuiten moeten schoongemaakt en opgetuigd worden om ter haringvisscherij te gaan. De visschers beweren dat de schrobnetvisscherij zeer slecht is geweest en zij niet veertien dagen kunnen arbeiden zonder loon, wat het geval is wanneer ze zouden moeten mis sen de som van f 100 welke per schuit voor het graaien tot dusver werd betaald en waarvan zij na afloop van de vaart f 33 aan de reeders teruggaven. De reeders beschouwen dit graaigeld als een misbruikvroeger ingeslopen wegens bestaande wanverhoudingen bij het aannemen van volk. De visschers werken met de reeders in participatie, en ontvangen van de besomming. De reeders meenen dat het geen zin heeft afzonderlijk loon te betalen voor werkzaamheden, die in verband staan tot het uitoefenen van een bedrijf voor ge meenschappelijke rekening. De visschers waren op deze verande ring voorbereid en hadden haar ingewilligd. Thans hebben zij eene algemeene werkstaking georganiseerd en willen haar ook uitstrekken tot die schuitenwelke nog de schobnetvis- scherij uitoefenen, hoezeer dit niet lang meer kan durendaar de haringvisscherij voor de deur staat. Naar men wil, zijn het vooral de Scbe veningsche vrouwendie een belangrijke rol in deze werkstaking speleD. Ter aanvulling van ons bericht dat reeds Zaterdagavond ongunstige voorteekenen bij het inslaan van brood zouden opgemerkt zijn, verneemt men nader dat algemeen be sloten was geen brood meer te koopeu bij eenen bakker, die gewoonlijk leverde, omdat hij reeder is. Gisteravond is bij Scheveningen een kind in het kanaal gevallen en gered. De reduST echter werd bewusteloos opgehaald. (Vad.) De stationchef te Delft en de hulp- blokwachter aan het station aldaar, die had den terechtgestaan onder dê aanklacht dat door hunne schuld gevaar van botsing tus schen een trein en een tram heeft bestaan, werden gisteren door de rechtbank te 's Hage vrijgesproken. Het algemeen bestuur der Zuiderzee- vereeniging heeft aan de provinciale staten van Noord-Holland een adres gericht, waarin om geldelijke medewerking wordt gevraagd. Het bestuur houdt zich overtuigd, dat vele belangen der provincie met die der ver- eeniging samengaan, en vindt daarom vrijheid zich tot het provinciaal bestuur te wenden, in de hoop op krachtige medewerking. Gedurende de laatste dagen openbaren zich onder de soldaten van het bataljon in fanterie te Helder in garnizoen, verschijn selen van keelziekte; 70 ik 80 manschappen, voor het meerendeel miliciens, zijn ter ver pleging in het hospitaal opgenomen. Van de drie kinderen, die in een kin derwagen gezeten, Vrijdagavond door een noodlottig toeval te Utrecht in de Vecht geraakten, is bet jongste kind, een meisje vau 8 h 10 maanden, nachts daarop aan de gevolgen overleden. De spreekwoordelijke liefde van eene hen voor hare kiekens is dezer dagen te Loosdrecht weder gebleken. Op het buiten verblijf „Eijkenrode" was eene kip in het bezit van kuikens, die door eenen sperwer zich tot prooi werden gekozen. De hen echter verdedigde moedig haar kroost tegen den roofvogel en viel in eenen verwoeden strijd als slachtoffer, terwijl de jonge beest jes gespaard bleven. Een gevangene, die gisterochtend per Rijnspoor van 10 ure 5 min., geboeid en onder behoorlijk geleide werd getransporteerd met bestemming naar de gevangenis te Arn hem, sproDg te Vleuten uit den trein en is tot dusver niet teruggevonden. Omtrent het ontsnappen van den gevan gene uit eenen spoortrein meldt het U. H. De trein van den Ned. Rijnspoorweg die gistereuvoormiddag omstreeks 11.20 van den Haag alhier aankomt, ondervond nabij Vleu ten eenige vertraging, veroorzaakt door eenen Duitscher, die door twee rijksveldwachters begeleid wordende, aldaar in een onbewaakt oogenblik de gelegenheid waarnam, uit deu in beweging zijndeu trein te springen. Na dat de trein had gestopt, werd de vluchte ling door beide beambten achtervolgd, die na eene kleine jacht er in mochten slagen hem weder machtig te worden, waarna men hem de boeien aandeed. Met een rijtuig werd hij nu herwaarts vervoerd om verder naar Arnhem te worden overgebracht en aldaar terecht te staan. In het zuid-ooslen der provincie Utrecht en het daaraan grenzend gedeelte van Gel derland heeft een zware slagregen in enkele uren groote verwoestingen op de roggevelden aangebracht. Zij is geheel tegen den grond geslagen; zeer vele H.A. moeten thans ge maaid wordenom als groen aan het vee te worden opgevoerd. [IJ. Jj.) Te Ede heeft men Vrijdaguacht ge tracht de brandkast te bestelen van de stoom- slachterij van de heeren E. Levi c. s. Blijk baar was de brandkast te zwaar om te vervoeren en te solide om te openen. Men heeft de kast omvergeworpen, doch niets ontvreemd, dan voor circa f 10 aan post zegels, die in een gewone kast lagen. De justitie heeft ter plaatse een onderzoek in gesteld. Te Oijen zijn verscheiden uiterwaarden overstroomd, tot groote schade voor de pach ters, die juist een paar dagen geleden het grasgewas voor hoógen prijs hadden gepacht. De was duurt nog voort. Men is bezig de hoogere uiterwaarden door kistingen voor overstrooming te bewaren. UKATENHAtiE. Door Z. M. is aan den gen.-majoor J. H. Kromhout, inspecteur der genie, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur 1ste kl. der Danebrogsorde, hem geschonken door Z. M. den koning van Denemarken. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Roordahuizumgemeente IdaarderadeelD. Burgij, candidaat-uotaris te Sueek. Door Z. M. is bij de landmacht in West-lndie bevorderd tot majoor der inf., commandant der troepen en van het garni zoen in Suriname, de kapt. der inf. A. Boomgaart, van het garnizoen op Curasao. Door Z. M. is bij de landmacht in West-lndie bevorderd tot kapt. de 1ste luit der inf. D. Charlouis, thans met verlof in Nederland. Door Z. M. is de majoor der inf. van de landmacht in West-lndie J. W. O. Yan Dijck, met ingang van en met den eersten der maand volgende op die waarin genoemd besluit in afschrift in Suriname zal zijn ont vangen, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagenonder dankbetuiging voor de lang de bewezen diensten aan Z. M. en aan den lande bewezen en zulks met toekenning van deu titulairen rang van luit.-kol. en van pensioen. Door Z. M. is aan den reserve-off. v. gez. 2de kl. dr. J. C. Bolle van het pers. van den geneesk. dienst der landmacht, op zijn verzoek, gerekend van 1 Juni 1887, een eervol ontslag verleend uit zijne tegenwoor dige betrekking tot de landmacht. De minister van financien zal op 9 dezer geen audiëntie verleenen. Z. K. H. Hamid—Bey, broeder van den regeerenden Sultan van Turkije, is gisteravond uit Konstantinopel in de resi dentie aangekomen en heeft zijn intrek ge nomen in het hotel ^den Ouden Doelen/' FEU TELEGRAAF. BERLIJN, 7 Juni. De keizer heeft den laatsten nacht over het algemeeo goed ge slapen. De lichte katarrhale aandoeningen der oogon is weder geweken. In den voor middag heeft de kroonprins den keizer be? zocht. MM «LJ JSÊL. - SOFIA, 6 Juni. Het bericht betreffende de inhechtenisneming van den regent Zivkoff te Sistowa is ongegrond. Zivkoff is gisteren avond te Varna aangekomen, ten einde fa milieaangelegenheden te regelen. LAATSTE fl*EHICHTE\. Hedenmiddag tegen 5 uur is een con ducteur van de Haarlemmer tramnabij den eersten tol onder Oegstgeest bij het overstap pen in aanraking gekomen met een aldaar staanden paal, waardoor hij eenige kwetsu ren bekwam. De in de tram aanwezige dokter Biljouw heeft den patient voorloopig behandeld, die na eenige rust te hebben genomen, vervoerd kou worden naar zijn woonplaats Hillegom. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is de discussie over de addi- tioneele artikelen van de grondwet aange vangen. De motie—Mackay om de provin ciale staten na de invoering van de herzie ning te ontbinden is ingetrokken. Het amendement—Van der Kaay om het voorde gemeenteraden bestaande kiesrecht voorloopig te behouden is verworpen met 44 tegen 32 stemmen. De discussie is aangevangen over het amendement—Van der Feltz om voor gezeten werklieden in de steden het kiesrecht uit- tebreiden. Morgen voortzetting. De vijfde vergadering van het Neder- landsch Landbouwcomité werd heden, Dins dag 7 Juni, in het gebouw voor kunsten en wetenschappen, te 's Gravenhagegehou den, onder leiding van den voorzitter, den heer W. J. Hofman. In het venduhuis te 's Hage is gis terenavond in het openbaar verkocht: het zeer uitgebreid, weinige jaren geleden ge bouwd hotel Continental, aan deu nieuwen Scheveningschen weg, alsmede de geheele inventaris, bestaande uit het in het gebouw aanwezig ameublement en verdere benoodigd heden voor het exploit eeren van het hotel. Kooper werd de heer J. C. Coops qq. voor de som van ƒ79,000 voor gebouw en inboedel te zamen. Het etablisement ^Seinpost" te Sche veningen zal den 19 Juni definitief het zomerseizoen openen. Behalve muziekuitvoeringen door een goed bezet harmonie- of strijkorkest, zal in de groote zaal optreden een zeer uitgebreid ge zelschap onder directie van Frits Van Haar lem, bestaande uit artisten, die nog niet in Nederland zijn geweest en die herhaaldelijk zullen worden afgewisseld. Kinderfeesten en kinderbals zullen inenigvuldiger dan bet vorige jaar worden gegeven. Nadat gisteravond de meeste visschers die nog goederen of levensmiddelen aan boord van hun schuiten hadden, deze daaruit had den gehaald, zijn de gansche avond en nacht zonder eenige stoornis voorbijgegaan. Het strand werd tot vroeg in den ochtend streng bewaakt door patrouilles vau de grenadiers en de politie. Van de gelegenheid der plaats gehad hebbende ongeregeldheden maakten gisteravond sociaal-democraten gebruik om opruiende geschriften onder de bevolking te verspreiden. De visschers leggen tot dusver hoegenaamd geen geneigdheid aan den dag het werk te hervatten, terwijl bij de ree ders ook niet het voornemen bestaat aan ongegronde eischen toe te geven. Het detachement grenadiers, dat te Scheveningen aanwezig is met het oog op eventueele ongeregeldheden, is vervangen door een detachement jagers, eveneens 40 manschappen sterk, onder commando van den luitenant Vinkhuizen. Enkele visschers maken aanstalten om de schuiten omhoog te trekken en te verplaatsenhetgeen vooral met 't oog op de aanstaande opening van het badseizoen dringend gewenscht is. Bij ontstentenis van den commissaris van politie, de heer Verneé, die ongesteld is, worden zijne functien waargenomen door den hoofdcommissaris van politie, den heer Yan Schermbeek. De weinige visch, die heden aan den wal werd gebracht, is aangevoerd door Katwijk- sche schippers. Tijdens het hoogwater van hedenmiddag vertrok geen enkele schuit en bleef alles rustig. De militairen blijven nog steeds langs het strand patrouilleeren. Door regenten der fundatie der Vrij- vrouwe van Benswoude te Delft, is ter voor ziening in de vacature van een onderwijzer- directeur benoemd de heer J. C. Schrijver te Amsterdam. Er hadden zich 456 solli citanten aangeboden. Men schrijft uit Breda aan het Hblad In de boterbal alhier schijnt de verval- sching van boter door margarinevet nog al groote afmetingen te nemen. Uit de dorpen om en bij Breda trekken de boeren en boerin nen s ochtends vroeg naar de stad. Hare korven zijn voorzien van eieren eu echte natuurboter. Zoodra die echter verkocht is, gaat de boerin op een haar bekende plaats margarineboter halen en verkoopt die evenzeer voor echte. Andere boerinnen komen zelf met leege manden naar de stad en voorzien zich daar van margarine, en de goê gemeente koopt het kunstproduct voor natuurboter. Men hooptdat hieraan spoedig een einde zal worden gemaakt. Naar men uit Rotterdam bericht moet de toestand van den heer Yan Zuijlen, die tot herstel zijner gezondheid naar Carlsbad is vertrokken, zeer zorgwekkend zijn. HANDELS- EN FINANTIËELE BERICHTEN. De binnenl. staatsfondsen leverden heden weinig variatie op. Op de binuenlandsche markt ging weinig om en was de stemming iets flauwer. De Russische spoorwegsoorfcen waren prijs houdend. De Amerik. markt was in eene flauwe stemming. Baron Mundy, directeur van de vrijwil lige vereeniging tot verleening van genees kundige hulp te Weenen, heeft in eene voorlezing medegedeeld, dat in de laatste 135 jaren 632 schouwburgen zijn verbrand en dat daarbij 10,500 personen zijn omge komen. De fabrikant Ellis Lever van Man chester heeft opnieuwnaar aanleiding van de jongste vreeselijke mijnongelukkeneen prijs van 500 pond sterling uitgeloofd voor de vervaardiging van een draagbare, onder alle omstandigheden bruikbare electrische lamp voor mijnwerkers. BU[TENLAND8CHE BERICHTEN BELGIS. De commissie voor de Arbeids-enquête beeft bare laatste zitting gehouden en daarin afgedaan de onderwerpen van de pensioen fondsen en de coöperatieve vereenigingen. Daarmede heeft zij hare werkzaamheden ten einde gebracht. De heer Pirmez, de voor zitter, wees in zijn slotwoord op het om vangrijke van den verrichten arbeid. Alle deelen des lands, alle takken van industrie, zeide hij, hebben een onderwerp van ons onderzoek uitgemaakt. Alle klachten hebben wij tot ons doen komen, elke waarheid heb ben wij gelegenheid gegeven zich te doen hooren. Wat het gewichtigste vraagpunt betreft, het arbeidsloon, daarvoor is slechts één mid del: de ontwikkeling van de industrie. En wat is daarvoor noodig? De zekerheid van kapitaal, de maatschappelijke vrede, het ver trouwen. En hieromtrent komt alles aan, zooals de Minister heeft gezegdop het persoonlijk initiatief. De vrees, naar aanleiding van het voor gevallene te Jemappes, in verband met de arrestatie van Fauviaux, een der hoofdlei ders, geuit, dat de werkstaking zich weder belangrijk zou uitbreiden, heeft zich gelnk- kig niet bewaarheid. Zaterdag ochtend toch was in het bekken van Bergen het aantal werkstakers nog iets minder dan Vrijdag en in het bekken van Charleroi was zelfs eene belangrijke verbetering van den toestand waar te nemen. Het aantal werkstakers was daar nl. van 2100 tot op 600 gedaald. De tweede bijeenkomst te Mariemont tus schen patroons en werklieden, welke heden moest plaats hebben, is tot een latere dag verschoven. Het correctioneele hof heeft de tweede reeks personen, die gearresteerd waren tij dens de socialistische manifestatiën van de vorige week, allen, op één na, veroordeeld tot gevangenisstraf afwisselende van 1 week. tot 1 maand. KX GHL I V D. Bij de artikelsgewijze behandeling der begrooting in het Lagerhuis voor het bur gerlijk beheer heeft de heer Cecil Raikes, postmeester-generaal, de spoedige wederin voering van een monsterpakketpost in Enge land aangekondigd. Na een kort debat werden, zonder stem ming, bij tweede lezing de begrooting van. ontvangsten en de wet op de staatsschuld aangenomen. De kroonprins van Oostenrijk zal den keizer vertegenwoordigen bij het jubilé van koningin Victoria. Namens den sultan zal de oud-groot-vizier Edhem pacha der Brit- sche koningin geluk wenschen. Lord Derby besprak gisteren, in een te Liverpool gehouden liberaal-unionistische vergadering, het programma der Iersche homerule-partij. Zijns inziens zou de in williging van al hare eischen dadelijk door nieuwe vorderingen gevolgd worden. Een hereeniging der liberale partij hield lord Derby voor onmogelijk, daar de kloof, welke

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2