H A S T A. NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eze Courant ver schijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. ABOfS MEREST: Woensdag 8 Juni 1887. N°. 132. ADVERTENTIE»: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLAND8CHE BERICHTEN. Voor Leiden, per 3 maanden 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer io Cent. Van 1regels0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, A contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sciieeputakerssteeg 6. 201» Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den Hen November 1880 Gemeenteblad No. 4 van 1881). Brengen Ier algemeene kennis dal lot het doen Inschrijven van nieuwe leer lingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitge breid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs: der le klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Boommarkt der 2e klassevoor jongensin het school gebouw aan de Pieterskerkstraat der 2e klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Breestraat; en wel van den fiden lot en met den 18en Juni e. k.dagelijks (den Zondag uitgezon derd) van lies voormiddags bal/negen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van hal/twee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsclie Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE KANTER Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Juni 1887. «TAD8NIEIIW». Door Z. M. is aan den lsten luit. F. W. baron Van Randwijckvan het 8de reg. huzaren op zijn verzoekeervol ontslag ver leend uit den militairen dienst. In de maand Mei 1887 zijn binnen de gemeente Leiden geboren 145 kinderen als: 78 zoons en 67 dochters, waaronder begrepen 5 tweelinggeboorten; overleden 100 personen (van welke 7 elders woonachtig), als: 18 mannen, 20 vrouwen, 27 zoons en 85 dochters; daarenboven als levenloos aan gegeven 4. Gehuwd 54 paren. Te Amsterdam is gisteren voor het le gedeelte van het arts-examen o. a. ge slaagd de heer G. Boom, cand. arts alhier. De ontvangst der deelnemers aan den nationalen schietwedstrijd te 's Gravenhage op 13, 14, 15 en 16 Juni a. s. ter viering van het 20jarig bestaan der Leidsche Stu dentenvereniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel Pro Patria, te houden op het schietterrein der dd. schutterij (Proef veld), zal plaats hebben op Zondag 12 Juni 's namiddags ten 2 uren, in het hotel de l'Europe, door het bestuur, gepaard met de aanbieding van den eerewijn, terwijl op den eersten dag van den wedstrijd des morgens om half negen op het schietterrein zelf door den voorzitter de verwelkoming zal geschie- denr waarna om negen uren! de wedstrijd aanvangt, welke door muziekuitvoeringen wordt opgeluisterd en Donderdagavond om half zeten met eenen kameraadschappelijke!! maaltijd in voornoemd hotel wordt besloten. Zooals bereids door advertentiën in ons blad bleek is door den heer M. A. Taverne in het pand Oude Singel N°. 158 eene fabriek van minerale wateren en gazeuse dranken opgericht. We waren in de gele genheid de inrichting te bezichtigen waar de dranken geheel volgens het nieuwste En- gelsche svsteom en in groote hoeveelheid per dag, bereid worden. De inrichting scheen ons uitmuntend te zijn en in staat aan de meest strenge eischen van de verbruikers te voldoen. Als nieuwste dranken merkten we op de Ginger-Ale en Sarsaparilla. We twij felen niet of de dranken zullen zich in 't gebruik het best zelf aanbevelen. MUZIEK, LETTEREN ENT KUNST. Geboortedag (1810) van Robert Schumann. Het bericht, dat onder de sollicitan ten naar de betrekking van kapelmeester bij het 7e regiment infanterie ook behoort de heer Ch. Kriensluitenant-kapelmeester der schutterij te 's-Bosqh, is ongegrond. Door den heer Desuiten is voor het volgende speelseizoen aan de Haagsche opera geëngageerd als forte chanteuse falcon, madame Lematte Schweijer, die de laatste drie jaren in dit emplooi aan de opera's te MarseilleNantes en Rouaan was verbonden. Do eens beroemde en populaire tenor zanger Gaetano Fraschini is dezer u^°n in Imogen ouderdom te Napels aan een beroerte overleden, slechts Óen uur nadat zijn gema lin op dezelfde wijze uit het leven scheidde. Fraschini, die lang de afgod van het Italiaansche publiek was, leefde de laatste twiutig jaar zeer stil van de rente vau zijn vorstelijk vermogen, dat hij op zijn talrijke triomftochten door Italië, Duitschland en Rusland verworven had. Ziju beste rol was die van Edgard in de ^Lucie," welke partij hij, volgens zijn aanteekeningenin 24jaar niet minder dan 942 maal gezongen had. Hij was de eerste zanger, die zich 1000 francs voor een avond betalen liet. Zijn vermogendat grootendeels aan zijn vaderstad Pavia vermaakt is, wordt op een millioen francs geschat. De commissie voor bet letterkundig congresdat in September a. s. te Amster dam wordt gehouden, heeft besloten op een dier avonden in den Parkschouwburg de oorspronkelijke opera van Daniël De Lange yDe Val van Kuilenburg" te doen opvoeren indien de componist slaagt in het vinden der door hem gewenschte musicale krachten, ter bezetting van de verschillende partijen. De Deventer Courant herdacht Vrijdag haar 50-jarig bestaan. Bij deze gelegenheid bood zij aan haar geabonneerd en een photo- graphischen overdruk aan van het eerste nommer, dat op 2 Juni 1837 verscheen. In Algiers heeft men te midden van de Romeinsche puinhoopen van Thannyas op eenen gepleisterde steen van het Forum een merkwaardig frisch gebleven opschrift ontdektdat in den gewonen zins des woords van levenslust getuigt. Het luidt aldus: fjagen, zich baden, spelen, lachen, dat is leven." In het latijnvenari lavari ludere ridere hoc est vivere. Verder zijn te Tebessa, bij het leggen van de fundamenten voor eene kazerne, heerlijke mozaïeken gevon den welke tot versiering van de stad moeten hebben gediend en o. a. Amphitrite met hare omgeving voorstellen. De vrouw van Hans Makartdie vóór haar huwelijk danseres was, zal nu als zoo danig weer te Parijs optreden. De minister van financiën maakt, be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 4 Juni bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 23,018,857,28en bij de betaalmeesters ƒ1,562,279,57. Tezamen ƒ24,576,136,80. De centrale R. K. kie«vereeniging Recht voor Allen, te Deventer, heeft met algemeene stemmen tot candidaat voor de tweede kamer gekozen den heer mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, Voor het apothekers-examen, dat den 4n Juli te Breda een aanvang zal nemen, hebben zich 27 mannelijke en 29 vrouwe lijke kandidaten aangemeld. Naar men verneemt, zullen bij het aanstaand examen tot toelating op den hoofd cursus weer eenige plaatsen worden open gesteld voor adspiranten luitenant-kwartierm. hier te lande. De off. van gezondheid 2e kl. J. Nord, van het 4e bat. 4e reg. inf. en gedetacheerd bij het militair hospitaal te Delft, wordt op 15 Juni a. s. overgeplaatst bij het 4e bat. 7e reg. inf., doch blijft bij gemeld hospi taal gedetacheerd. Benoemd tot adj.-commies bij de prov. griffie in Zuid-Holland de beer mr. H. Ph. Berdenis van Berlekom te Middelburg. (M. Cl.) Naar het Groninger Weekblad ver neemt worden door bestuurders van ver schillende vereenigingen plannen beraamd, om binnen korten tijd uitvoering te geven aan een groote demonstratie te Amsterdam met het volgende tweeledig doel: le. be strijding der regeerings-voorstellen aangaande het kiesrecht en vragen om algemeen stem recht; 2o. invrijheidstelling van den heer F. Doucela Nieuwenhuis. Het harddraverij-comité bij de wed- loopen op Clingendaal op 3 en 4 Aug. be staat uit de hh. Van der Oudermeulen, De Kat van Hardinxveld, Van den Broek, mr. Tydeman, jhr. Mock. Ren-comité: de hh. baron v. Brienen, jhr. mr. Clifford, luit.-kol. Ypey, W. baron Van Nagell van de Schaffelaar, A. J. P. Mete- lerkamp. Naar de Ned. Sport, mededeelt is in den stal van den heer Metelerkamp na terug keer van Bambin uit Breda, op 11 April 11. eene keelziekte uitgebroken. De aan velen bekende vos ruin, Lord Strathnairn (v. Lord Ronald u. Queen of the Roses) is gestorven. FEUILLETON. 44). ,0 zeker tante, ik heb mama zoo lang verpleegd en verzorgd" zei Panla met een diepen zucht. «Hebt je daar een sleep aan je japon kind?" «Neen tante." «O, dan zie ik zeker verkeerd; mijn ge zicht worJt slechter in de laatste jaren. Ik dacht al, een kleed met een sleep zult je daar buiten ook niet gedragen hebben; daarom had ik je dan ook maar aangeraden je japon netjes hier ook wat in te korten." De oude vrouw sprak zeer langzaam, dui delijk en 8leepend. Paula zweeg; zij stond nog steeds gekleed voor hare tante. «Vraag maar aan Greta waar je kamertje is kind; die zal 't je wel wijzen; ga maar in de keuken, achter in de gang." Greta was de eenige dienstbode die freule Van Roseneck, met het oog op de toekom stige huishoudster, bij zich had gehouden. Greta was de vijftig reeds voorbij en met hart en ziel aan hare oude meesteres en haar hnis gehecht; nooit sprak zij met de dienst boden uit de buurt «die allen van een jon ger en minder degelijk geslacht waren en die hun werk aan de straat deden met flod derjaponnetjes aan en een gekapt hoofd en scheefgeloopen hooge hakken". Neen, Greta droeg nog een paarschje dat zoo «heldertjes" stond, een cornet op car- cas, een groot boezelaar van half linnen dat zoo goed «uitwaschte" eu een kraagje van fijn linnen omdat dat zoo goed «stijfsel hield". De oude gedienstige monsterde Paula van het hoofd tot de voeten, trok een paar malen de schouders op en schudde beden kelijk met het hoofd. «Tante heeft mij verzocht Greta, je te vragen mij mijn kamertje te wijzen." «Jawel, jawel kindlief, dat begreep ik al dadelijk toen je hierheen kwam loopen; je gaat dat trapje maar op eu dan de eerste deur rechts." «Je gaat dat trapje maar op en dan de eerste deur rechts" herhaalde zij, terwijl ze het jonge meisje nastaarde met de handen in de zijde, «zoo zult je het wel vinden." Greta begon weêr droog te schuren aan het kopergoed dat de wanden van de keuken versieren moest. «Zoo n kijk in den pot" bromde zij, «ik had het alleen hier wel op mijn sloffen afgekend." Zij luisterde om zich te overtuigen dat niemand haar kon over vallen daarna haalde zij van achter een koperen ketel uit den hoek van de aanrecht- bank een gevuld liqueurglaasje waarvan ze in één teug den inhoud in haar keel goot. Daarna begon ze weêr te schuren, steeds in zich zelve pruttelend over het besluit harer meesteres: het in huis nemen van het jonge huishoudstertje. Het was eenige dagen na Paula's aan komst dat het jonge meisje, met haar naai werk bezig, aan het venster zat. «Hoor! de klokken slaan weêr niet ge lijk; hoe is 't mogelijk dat je daar niet behoorlijk op let; 't is toch zoo'n kleine moeite. Zie je, dat is nu Diet lief van je dat je daar geen acht op slaatje moest begrijpen dat ik juist voor zulke kleinighe den gevoelig ben." «Maar tante" bracht Paula niet zonder angst uit, «dat kan zoo slecht, ik doe er zooveel mogelijk mijn best toe, maar...." i/O zoo, je wilt me dus zeggen dat dat niet kan; iets wat tachtig jaar lang wèl kon zou iemand die pas in de wereld komt kij ken mij eens willen gaan wijsmaken dat het nu onmogelijk was geworden; dat ontbreekt er nog maar aan. De geest van tegenspre ken hebt je van je moeder geërfd kind." Op dit oogenblik werden Paula's wangen donkerroodzij groette in verwarring Mar cel die, in uniform, lachend en vrijmoedig het jonge meisje zoolang mogelijk aanzag, terwijl hij langs het huis kwam. Als Paula gerekend had op het zwakke gezicht harer tante had zij zich zeker misrekend want in de stem der oude dame was niets meer op te merken van dat zachte, slepende, haar toon was scherp en hoog als zij met eene flikkering in het grauwe oog vroeg; «Wie is die jooge officier? Die groet was niet voor mij, jij moet het wel weten." «Het is de broêr van een mijner vrien dinnen tante." «Zoo, en hoe heet hij?" «Vau Breesteghe tante." «Ik herinner mij dien naam zeer goed, ja, zeer goed; een der Van Breesteghe's heeft mij nog eens ten huwelijk gevraagd" vervolgde zij fluisterend en als tot zich zelf sprekend; «maar daarvan kon niets komen, het jongemensch was niet van adel niet van mijn stand das." Zij wierp zich achterover in haren zetel en liet haar oog over al het lagere om haar heen weiden. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1