8& cze (on ra ut verse liij lit dadelijks, behalve op Zoii- en Feestdagen. Maandag 6 Juni 1887. - N°. 130, ADV£8TEf8T!E§: Bureel: Scheepmakerssteeg: 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Voor Leiden, per 3 maanden1.555. Franco door het geheele rijk, per ,"i maanden l.tiO. Prijs per %uinm«r 10 ('ent. Van iregels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. 201e Jaargang. STADSNIEUWS. Het vergunningsrecht voor den klein handel in sterken drank bracht na de nieuwe schattingin April jl. op de som van f 11653.75. Drie vergunninghouders maakten gebruik van de vermindering van het vergunnings recht met wegens het sluiten hunner lo- caliteiten voor bedoelden kleinhandel tus- schen Zaterdagavond 6 en Maandagavond 6 uur. Het aantal vergunningen op 1 Mei 1887 van kracht bedroeg 288. Sedert 1 Mei 1882 lijn 81 vergunningen vervallen, terwijl het getal inrichtingen waar sterke drank werd verkocht sedert 1 Mei 1881 verminderde met 98. Gedurende de afgeloopen week is alhier 1 geval van diphtheritis en 1 geval van mazelen aangegeven, terwij! 1 der in de vorige week aangegeven diphtheritislijdera overleed. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 25 tot 58 volwassen personen en van 2 tot 9 kinderen. Deze week werden op „Rhijnzigt" ge nomen 288 zwembaden door heeren en 12 door dames. De temperatuur van het water is 17° celcius. Men deelt ons mede: 5 Junij 1591 Leverde I. van Hout een Rapport in Om te voorsien op de bedervinge van wateren en graften binnen (1) dezer Stadt Leyden, veroosaect deur de menichte van volrijen, in welk rapport voorkompt om dwers deur de Vestgraft (2) een verwulfde gote mogen doen wercken v. cement en clinkert mit eycken plancken bedect, om 't vuyl water te lossen le. binnen de oudevest, koude hoek, haar- lemmerstraat en turfmarkt bevat. 2e. Oudevest tot de langegracht, toen huiten Singel of Stadts polder van 23 Juny tot 29 Dec. 1685 werden er 13580 menscben begraven. In het nutsgebouw alhier is eene collectie humoristische politieke schilderijen tentoongesteld voorstellende de EuropeeBche ministers en hunne raadsheeren of de poli tieke geheimen van Weenen, Berlijn, Parijs en St.-Petersbnrg. Onder de uitgebreide ver zameling zijn caricaturen die werkelijk bizon der geestig zijn uitgedacht en uitgevoerd en die de gebeurtenissen van den laatsten tijd op politiek gebied alleraardigst weêrgeven. De prijs (10 ct.) is laag genoeg gesteld; de eigenaar hoopt de geheele aanstaande week hier te blijven en van 's morgens 11 uur tot 's avonds 11 uur zijne verzameling ter bezichtiging te stellen. Buiten aan het gebouw zijn eenige caricaturen als voorbeelden te zien. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. 5e Juni. Sterfdag (1880) van J. J. Cremer. 6e Geboortedag (1606) van Pierre Corneille. De kon. militaire kapel zal bij de muziekuitvoering in de tent in het Bosch op a. s. Zondag, ter eere der Ned. Toon- kunstenaars-vereeniging, werken van Neder- landsche meesters ten gehoore brengen. Bij gebrek aan een tenor treedt mevr. Van Ophemert Schwencke hedenavond te Amsterdam in den Parkschouwburg op alsAlmaviva in ,De Barbier van Sevilla I" De schouwburgbranden doen den wensch uiten naar electrische verlichting van de theaters, en het begin van brand, dezer dagen in het Weener Burg-Theater ontstaan, werd veroorzaakt door het gloeiend worden van den kabel der electrische verlichtings- toestellen. Van prof. C. P. Tiele's „Geschiedenis van den godsdienst" is nu ook eene Zweed- sche vertaling in bewerking. Inhoud, 17de jaargang, n". 4, van De Huievrouw. Verschillende oordeelen over de vrouwen. Een gevaarlijke gast. Door dr. S. Sr. Coronel. De Vereeniging tot werkverschaffing voor dames te Londen. Vaders. Door G. v. U. Eene merkwaar dige vrouw. Door J. W. B. Berichten uit de vrouwenwereld in binnen- en buiten land. Allerlei. Correspondentie. - Feuilleton. „Op Dwaalwegen". Novelle. Uit het Duitsch. Door Albertine. Advertentien. De Staatscourant van 4 Juni bevat de wet van 81 Mei jl., waarbij de gewone verkiezing van leden van de tweede kamer der sta ten-generaal wordt vastgesteld op den laatsten Dinsdag van Augustus 1887, in af wijking van art. 100 der kieswet. - Blijkens bericht van Zr. Ms. gezant te Washington, heeft gisteren aldaar de on- derteekening plaats gehad eener nieuwe over eenkomst tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Amerika, tot regeling der uit levering van misdadigers. St.Ct Naar wij vernemen is de portefeuille van waterstaat door de regeeriug aangebo den aan den inspecteur van dien tak van dienst J. F. W. Conrad. Onze berichtgever voegt er bij, dat deze bekwame ingenieur gemeend heeft, onder de tegenwoordige om standigheden voor het vereerend aanbod te moeten bedanken. (D. v. Z.-H. en 't Gr.) Als liberale candidaat voor de tweede kamer, voor het kiesdistrict Deventer, wordt thans, nu mr. Roëll bedankt heeftgenoemd mr. H. J. Dijckmeesterte Gorinchem. De Indische Mercuur verneemt dat de datum van aanvang van den postpakket- dienst, wat Batavia aangaat, nog niet met zekerheid is vastgesteld. Het hoofdbestuur der Holl. maat schappij van Landbouw heeft zich per adres tot den min. van binnenlandsche zaken ge wend met het verzoek, dat een ernstig on derzoek worde ingesteld naar de maatrege len, die zouden genomen kunnen worden, om de voor den mensch zoo gevaarlijke en voor den landbouw zoo schadelijke trichinenziekte onder de varkens tegen te gaan. Zooals bekend iszijn de examens voor surnumerair der directe belastingen veranderd. Voortaan hebben de adspiranten twee examens te doen: 1°. een voorbereidend, vergelijkend examen in Fransch, Duitsch, Engelsch, wiskunde enz. en 2°. een examen in het vak der directe belastingen enz., zelf. Het 2° examen is niet vergelijkend. Reeds dit jaar, Juli, wordt het le examen afgenomener zijn 25 plaatsen. De com missie heeft zitting te 's-Gravenhage en wordt gepresideerd door den heer Mollreferenda ris aan het departement van financiën. In de jaren 1887, 1888 en 1889 blijft echter de oude wijze van examineeren ook nog bestaan; de oud-adspiranten leggen dit jaar (in Augustus waarschijnlijk) hun gewoon examen nog af, de commissie daarvoor is nog niet benoemd. (Arnh. Ct.) Voor het examen als apothekersbe diende hebben zich bij de commissie te Kam pen aangemeld 54 candidaten, nl. 21 vrou welijke en 33 mannelijke. Voor de in de maand Augustus te houden partieele bondauitvoering van het Ned. Gymnastiek-verbond hebben zich 17 vereenigingen met p. m. 250 leden aange geven. Bovendien zijn ook van andere gym- nastiekvereenigingen toezeggingen van deel neming ontvangen. Door de afdeeling Woubrugge en om streken der Hollandsche maatschappij van Landbouw is beslotengeen adhaesie te ver leenen aan het adres van de heeren B. Op- penheimer c. s., om den vrijen invoer van rundvee en schapen in Engeland weder te verkrijgen. Met 20 tegen 17 stemmen heeft de Haagsche gemeenteraad gisteren de brand weerverordening verworpen. Eergisteren namiddag, tusschen 4 en 5 uurbarstte er boven 's Gravenzande een zwaar onweder los, gepaard met zware ha gelbuien. Deze buien, komende uit het Zuid-oosten, verwoestten waar zij nedervie- len, boom- en veldvruchten. Een buitenge woon groot aantal ruiten in de broeiramen werden verbrijzeld, terwijl de druiven en andere vruchtboomen zeer veel schade ge leden hebben. In den polder het Noordland moet vooral veel schade zijn toegebracht. Deze buien zijn zeer ongelijk neergevallen, daar sommigen van schade bevrijd bleven. Uit Monster wordt aan de N. B. C. gemeld; Reeds meermalen werden er van de buitenplaats „Ouwendijck onder 's-Graven- zande bloembollen ontvreemd. Het mocht evenwel de politie niet gelukken de daders in handen te krijgen. Gisterochtend om zes uur evenwel liepen even buiten Monster een 8-tal personen, voorzien van bagage, te wachten op de tram die te 6.12 van hier naar Den Haag ver trekt; vóórdat deze arriveerde, kwam hun een boer met paard en wagen voorbij. Het 3-tal vroeg in het voorbijrijden aan den boer, of zij een eindje mee mochten rijden. Het toeval wilde echter, dat naast den boer de rijksveldwachter J. N. gezeten was, die geen goed oog op de heeren had en den voerman vroeg op te houden. Hij stapte af en vroeg hun, wat er zich in den zak dien zij bij zich hadden bevond. Zij gaven voor dit zelf niet te weten. De rijksveldwachter nu onderzocht den zak en vond daarin ongeveer een half hecto liter bloembollen, omtrent de herkomst waar van zij geen voldoende inlichtingen konden geven. Het 3-tal Hagenaars werd, naeenevruch- telooze poging om te ontsnappen, met behulp der gemeentepolitie alhier aangehouden en de zak in beslag genomen. Blijkens nader ingesteld onderzoek zijn in den afgeloopen nacht bloembollen van bovengemelde buitenplaats ontvreemd. Bij het onweder, dat eergistermiddag woedde, is in de Sloterdijkermeer eene koe doodgeslagen. De veehouder II.die juist bezig was met dat beest te melken, werd gelukkig niet getroffendoch was van schrik bewusteloos. Te Alkmaar is gisternacht de hout zaagmolen van den heer K. met een ge deelte van de loods geheel afgebrand; alles was verzekerd. Een kinderwagen, waarin twee kin deren, een van ongeveer 8 maanden en een van omstreeks twee jaren, reed eergisteren avond omstreeks 7 uur bij de Roode brug bij Utrecht in de Vecht, doordat demoeder bij het afscheid nemen van een harer vriendin nen, bij wien zij den middag had doorge bracht, den kinderwagen los liet. Een derde kind van omstreeks 5 jaar, dat den wagen poogde tegen te houden, werd eveneens meegesleept. Gelukkig waren de kinderen niet in den wagen vastgebonden, zoodat zij aan de oppervlakte van het water bleven drijven, terwijl de wagen zonk. De kleinen werden gelukkig gered door een man en twee jongens, terwijl de wagen later op- gevischt werd. Te Beetsterzwaag is een kind van vijf tien maandendat 40 kilo of 80 pond weegt. Dit veelbeloovend wicht is nu reeds over de borst even breed als de moeder en heeft armpjes zoo dik als van een man. Op de Heerenveenster kermis zal voor het publiek gelegenheid zijn den vleeschklomp te bezich tigen. In deze week zag men in de omstre ken van Meppel Italianen, die de boeren afliepen om paarden te koopen. Vele en prachtige exemplaren werden voor buitenge woon hooge prijzen aangekocht. Zij besteed den tot f 700 per stuk. Men schrijft uit Drente aan de N. R. C. In eenigszins gewijzigden vorm leven de Pinkstergebruiken hier onder de koeherders nog voort. Op den morgen van den tweeden Pinksterdag brengen zij het vee vroegtijdig ter weide, want men strijdt om de eer als „vrooriep" te genieten. Hij, die het eerst met het vee buiten het dorp komt, is „vrooriep" (vroo-vroeg), en den tweeden noemt men „daunlooper", terwijl de aller laatste „nustkoek" is en als zoodanig met brandnetels gekastijd wordt. De nustkoek op den tweeden Pinksterdag is het voorwerp van spot en minachting bij de koeherders. Deze koedrijvers-gebruiken bestaan in het noordoosten van Drente. In het zuidoosten heerscht een zeer van het bovengenoemde verschillend gebruik. Daar wordt een der koeherders tot „Pinksterbroed" verheven, waartoe men hem met eenen grooten hoed, daartoe van russchen vervaardigd, kroont en met bloemen siert, terwijl hij gevolgd wordt door de gezamenlijke koeherders die bij deze gelegenheid zingen „Pinksterbroed, Oranjezoet, Hoe zat je zoo diep in de veeren: Je kunt je roep niet eeren; Was je wat eerder opgestaan Dan had je dit roepen geen nood gedaan." Over de oorzaken dezer verschillende dorps- gebruiken is moeilijk iets mede te deelen. Ook hierbij zal men wel naar de Heidensche voortijden terug moeten gaan. In plaats van het branden met brand netels, begint men in den tegenwoordigen tijd meer met het versieren der koeien aan staart en hoornen met bloemen die er in het weiland groeien. De aanvankelijk als proef in Friesland gemaakte Goudsche kaas voldoet zoozeer, dat sinds een paar jaar deze Friesche-Goud- sche kaas een belangrijk uitvoerartikel (uit Friesland) is geworden, en de 100,000 kilogr. overschrijdt. Evenzoo legt men zich in Fries land met succes toe op den uitvoer van turfstrooiselartikelen waaraan vroeger niet gedacht werd ze uit te voeren. Men schrijft uit het Noorden: De toe nemende kolonisatie van de in ontginning gebrachte venen schijnt een gunstige voor waarde te zijn voor de oprichting in het veen van winkelvereenigingen. Terwijl te Nieuw-Amsterdam onlangs zulk eene ver eeniging is opgericht, bestaan er in de 01- denburgsche venen reedB lang meerdere van zulke coöperatieve winkels. Voor de tevens winkelier zijnde verveners zijn dit natuurlijk moeielijke concurrenten, maar de arbeiders stand vaart er wèl bij. Eergisterenavond werd te Middelburg door de politie op den openbaren weg een knaapje van 9 jaren aangehouden, dat in kenneiijken staat scheen te zijn. Naar het politiebureau gebracht, bleek, dat het kind van eenen boerenwagen een half fleachje brandewijn had weggekaapt en een deel er van uitgedronken.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1