Als praeses der Litterarische faculteit alhier is gekqzen de heer G. Van Vlotenen tet commissaiis van het materieel van Njord, de heer W. T. De Vogel. Bij den Provincialen schietwedstrijd te Amsterdam van 222b Mei gehouden en uitgeschreven door de Amsterdamsche studenten-schietvereeniging zijn o. a. nog behaald de volgende prijzen in de ua te melden afdeel in gendoor de volgende heeren Personeele wedstrijd 150 meter. 12e prijs: Verwey Mejan en 15e prijs Nieuwenhuis, leden van Pro Patria alhier. Wedstrijd op vrije baan 150 meter: 5e prijs: J. Van By landt, lid van Pro Patria alhier. Wedstrijd op vrije baan van 200 meter: 2e prijs: J. Van Bylandt, lid van Pro Patria alhier. Wedstrijd op vrije baan van 300 meter (liggende opgelegd): 9e prijs: Nieuwenhuis, lid van Pro Patria alhier. De uitreiking der prijzen zal plaats heb ben op 5 Juni 1887, te 2 uur, in het Tolhuis. In Huis ter Duin te Noordwijk aan Zee werden op Vrijdag 3 en Zaterdag 4 dezer vergaderingen gehouden door het col- legie voor dé zeevisscherijen. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Zomerzorg-Concerteii. Nu toch eenmaal uit den aard der zaak de wintervermaken geëindigd zijn verlangde men reeds lang naar den zomer en naar de daarbij behoorende concerten, waaronder zeker die op Zomerzorg onder directie van den heer Völlmar eene voorname plaats innemen. Die concerten hebben hier wel de oudste brieven en blijven steeds nog hun ouden roem waard; wie echter zal 't ontkennen dat de inrichting van den lusthof, die zelfs buiten onze ge meente bekend is, veel tot den roep van en tot de genietingen op die concerten bij droegen, wie zal niet moeten bekennen dat de tuin van zomerzorg, heerlijk ingericht en van den openbaren weg afgescheiden een der meest geschikste plaatsen is om, na den geheelen dag geklaagd te hebben over die warmte (waarnaar men N. B. eerst zoo hard verlangde) eens rustig te zitten in een heer lijken zomeravond of na een flinke bui als de temperatuur matig is afgekoeld. Dat is alleen reeds een genot; maar daar komt dan nog bij de muziek van den heer Völlmar. Het eerste concert nu was aangekondigd tegen gisteravond en uien stelde zich daags te voren in die gedrukte atmosfeer al veel voor vau het heerlijke zitje. Maar dat zou voor ons lieve vaderland 41 te veel luxe ge weest zijn. In den middag kwam het regen water in stroomen neder, nuttig voorzeker, maar toch voor de concertbezoekers onge- wenscht. Het het zich dan ook verwachten dat de sterkte van den stroom der bezoekers slechts in omgekeerde reden zou staan tot die van den regenstroom. En dat scheen in het begin ook zoo te zullen zijn toen het Ie nummer van het programma werd uitgevoerd nl. yPeestmarsch ter gelegenheid van den 70sten verjaardag van Z. M. den koning" van den heer Völlmar. Nu die later kwamen hebben daaraan zoo veel niet ver loren. Toen de veranda gevuld was (natuurlijk hadden enkelen al een uur vroeger gegeten om er op tijd te zijn) vulde zich ook langzamer hand de zaal; maar ook de tuin liep vol, aangezien intusscben de regen even moest rustenzeker om een aanloopje te nemen ▼oor den volgenden nacht. Liet 't zich dus eerst minder aangenaam aanzien en hadden de goudvi8scheu met dat weêr niet veel be kijks verwacht, 't liep toch alles nog goed af en in den naavond zag 't er weêr even gezellig uit als altijd. Wat het programma betreft, de tweede afdeeling was meer belangrijk dan de eerste en vooral *Les Erinnyes" van Massenet en de fSéréuade" van Gounod werden uitste kend uitgevoerd. Ook kon dat gezegd wor den van de f Fantaisie uit Lala Boukh" door Dunkier. Een Straus van de meest onvervalschte soort besloot het programma, nl. ,Arm in Arm, polka mazurka." En arm in arm togen do bezoekers weêr naar hunne avond boterham terug om onder het verorberen daarvan elkaar te verzekeren, dat de onaan genaamheden tusschen het weder en de concertbezoekers toch nog in der minne ge schikt waren. Zoo is dus de reeks van concerten geopend; de overige zullen nu, zooals men weet, op Dinsdag plaats hebben. We meenen dal ook nu voldaan is aan een zeer vaak geuiten wensch, dat nl. ook in den tuin een glas Beijersch of Pilsener te krijgen zou zijn, We misten dan ook op het tarief van jMbQ m JLAI AM ea KËQ verver8chingen achter de uamen dier voch ten de woorden faan het buffet te gebruiken" die reeds lang velen een doorn in het oog zijn geweest. Zoo wordt het gaan naar de Zomerzorgconcerten als met den dag aan trekkelijker. Mannsladt die, zooals men weet, in October naar Wiesbaden gaal, nam met zijn orkest van Berlijn afscheid. Hij werd aan het slot 7 malen teruggeroepen. De opera-directeur A. Voitus van Hamrne is thans directeur te Clermont-Far- rand. Mme Laville-Ferminet is als eerste zangeres aan zijn gezelschap verbonden. ,/Toonkunst" zal 10, 11 en 12 Juni te Utrecht een muziekfeest met kunstenaars concert geven. Haydn's ,/Jahreszeiten," Schumann's Adventlied," Brahms ^Gesang der Parzen," Beethoven's „Eroïca" en frag menten uit het 3e bedrijf van Die Meister- singer" zullen worden uitgevoerdop het kunstenaarsconcert: Beethoven's Fantaisie voor piano, orkest enkoor, Haydn's violon cel-concert, een Suite van Reinken (uit den Hortus musicus). Solisten zijn mej. Pia v. Sicherer, Eugène d'Albert, A. Bouman, Rogmans en Jozef Staudigl. Richard Hol zal dirigeeren. Op de jaarvergadering zal o. a. een hoofd bestuurder worden gekozen ter vervanging van dr. A. D. Loman. Aanbevolen worden de heeren P. W. Janssen en D. Il.Joosten. Het hoofdbestuur zal voorstellen ontheven te worden van de opdracht, om een ont werpplan voor een muzikaal tijdschrift in te dienen, daar het er niet in geslaagd is geschikte personen te vinden voor de redactie. Den Haag vraagt f3000 voor het muziek feest in 1888. Het bestuur dezer afdeeling stelt de volgende programma's voorwanneer een orgel beschikbaar is: ^Samson" of fJosua," Bachs cantate *Ein feste Burg," orgelconcert van Handel; 9e symphonie Van Beethoven; wanneer geen orgel beschikbaar is; Bach's cantate yUottes Zeit," Handei's Psalm 100, yElias" en 9e symphonie. Het Nederlandsch hoofdcomité voor de Vaticaansche tentoonstelling bericht, dat de geheele Nederlandsche inzendingalvorens naar Rome te worden verzonden, waar zij vóór den 15 October e. k. wordt ingewacht, in de maand Augustus te Amsterdam zal worden tentoongesteld. BlMEiNLAiNDSUHE BERIUHTEK. Jhr. mr. Ruëll heeft de candidatuur voor de tweede kamer, hem door de kies- vereeuiging .Vrijheid en Orde" te Deventer aangeboden, met aangenomen. De centrale kiesvereeuiging te Deven ter, .Nederland eu Oranje," heeft tot can- didaat voor de tweede kamer (vacature Blussé) gekozen baron Braudtsen van de Zijp te Zutfen. Te 's-Gravenhage ie gister aangevangen het mondeling examen tot toelating als adel borst aan het Kouiuklijk Instituut voor de marine, tiet examen, waarvoor zich 165 jongelieden, waarvan 33 voor de mariniers, hebben aangegevenheeft plaats met groepen van 12 adspirauteu, en duurt voor iedere groep twee dagen. Voor adelborst voorden zeedienst zijn 40, voor de mariniers 3 plaat sen opengesteld. Het Militaire blad meldt onderstaande berichten uit Ned.-ludie: Naar men in ludie meent te weten, zou de opdracht zijn ont vangen tot indiening eeuer raming van de som, welke met de verdediging der drie hoofdplaatsen van Java, zoomede Tjilatjap, zal gemoeid zijn. Onze volksvertegenwoordiging zal in het najaar vermoedelijk verrast worden met het verzoek voor 1888 15,000 toe te staan, tot het houden van groote manoeuvres in Midden Java. liet plan is te ageereu, zooals zulks tegen een Europeeschen vijand zou geschieden, indien deze ons in Midden-Java gecouceuteerd veldleger zou willen aanvallen. Een schatrijke Amerikaansche, mevr. Sarah Montgomery, die in Europa gereisd heeft, wordt vermist. Sedert Jauuari, toen zij zich te Berlijn bevond en het voornemen te kennen gaf' om Nederland te bezoeken, heeft meu niets van haar gehoord. Zij is 51 jaar oud. Eergisteren heeft in de Wassenaarsche duinen een helmbrand over eene groote uit gestrektheid gewoed. De prins Von Wied is gisterenavond met zijn drie zouen in het Amstel-Hótel te Amsterdam afgestapt, ter raadpleging van dr. Mezger. In een onder voorzitting van dr. Mouton eergisteren gehouden vergadering der inar- gariueboterfabnkanteu in Nederland is een concept-adres aan den minister van water staat, tot wederlegging van het advies der landbouw-commissie, vastgesteld, «a a mjm m i m /Va -jol- Terwijl een agent van politie onlangs aan de Geest te 's-Gravenhage moeielijkheden van de zijde der menigte ondervond toen hij in die straat in de rechtmatige uitoefe ning zijner functiën was, werd uit het midden van het volk een groote zware steen tegen zijn hoofd geworpen, die tot zijn geluk op zijn helm afstuitte. De dader werd niet lang daarna ontdekt en had zich gisteren voor dit feit voor den rechter te verantwoorden. Hij herinnerde zich niets van het gebeurde, voorgevende z»aar beschonken te zijn geweest, ofschoon de getuigen hem licht beschonken oordeelden. Wegens het ernstige van deze rebellie, vorderde subst.-oif. mr. Hulsholi' in de giste ren gehouden zitting van de rechtbank 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak a. s. Donderdag. Gisterenochteud heeft te Scheveuiugen een kadermanueuvre voor officieren van het garnizoen plaats gevonden. De vooronder stelling was 't landen van vijandelijke troepen voor Scheveningen. Voor deze gelegenheid waren verschillende vaste posten bezet, o. a- 't politiebureel in de Keizerstraat door den luit.-kolonel Ongerboer van 't regiment gre nadiers en jagers met diens adjudant in 't politie-posthuis nabij 't Kurhaus, van welker telephonische verbindingen gebruik werd gemaakt. Het bureau van den algemeenen bevel hebber, kolonel Doorman, commandant van het 4e reg. inf., was gevestigd in de Oranje kazerne, te 's-Hage, een viertal bereden ordonnanceu stonden aldaar ter beschikking om telegrammen te bezorgen naar 't telegraaf kantoor, terwijl aldaar een paar bereden ordonnancen waren, om de aangekomen depeches met den meesten spoed den bevel hebber over te brengen. Tevens werd daartoe gebruik gemaakt van de telefonische verbin ding in het kazernewachthuis aanwezig. Omstreeks 11 uren ging de kolonel Door man met zijn staf de verschillende stellingen in oogenschonw nemen. Heden zal een bespreking van de gehouden manoeuvre gehouden worden. Wij vernemen dat de Uoll. IJzeren Spoorwegmaatschappij het leggen van de ijzeren baan DuinstraatKurhaus ouderhands zai aanbesteden. Een viertal aannemers zijn uitgeuoodigd in te schrijven. De uitvoering zai evenwel dit seizoen vermoedelijk beperkt blijven tot den aanleg van de lijn Duinstraat tot de villa Bronckhorst nabij de gedenknaald. Te Scheveningen kwamen gister een vijftigtal schuiten aan, die van f 25 tot f 55 be8omden. Drie partijen loggervisch brachten van f 400 tot f 750 netto op. Van Denemarken werden aangevoerd 200 mand schol, voor de mand van 50 kilo werd f 10 tot f 12,50 besteed. Deze week zijn de brandbluschmidde- len in het Kurhaus herhaaldelijk beproefd. In het Westland is de eerste bloem kool ter markt gebracht; dat is eene week \ater dan verleden jaar. Te Botterdam is een 16-jarig jonge ling met een 18-jarig bruidje het bnwelijks- buotje ingestapt. Aan het Groothooid te Dordrecht is 11. S., koopman in petroleum, zoodanig door den bliksem getroifen, dat hij tegen den grond werd geslagen, de tanden hem als het ware los in den mond zaten en zijn gelaat ontveld was. De kriekenboomen op Beierland be loven dit jaar weer zeldzaam veel; in volle bloei, zijn ze als met een wit laken over- togen. Ook appelen en peren beloven een ruim gewas. De veldvruchten laten niets te wenscheu over. Gister namiddag sloeg de bliksem in een hoogeu ijp (iep) achter de kerk te Uil- legersberg. Daar die boom hol nas, vatte hij vuur, doch door het makeu eener opening eu het instorten van water werd de brand, ua ontlasting van eeuen zwaren rookkolom, gebluscht. De zilveren medaille, uitgeloofd door de A. V. C. te Amsterdam voor elk barer leden die binnen 24 uren 200 K.M. of lueer aflegt, werd Koudag 29 Mei behaald door den heer J. H. H. Hulsman Jr. op eene bicycle. Genoemde heer reed van Amsterdam via Utrecht, Wageniugeu, ArnhemZutfen, Apeldoorn en Amersfoort naar Baaru, afstand 209 K.M. Onder de 26 sollicitanten voor de be trekking van onderwijzeres te Westzaau be vinden zich 2 onderwijzers. De commissie tot aankoop van stieren voor de landkouwvereeniging Eiland ljssel- moude" heeft bij haar bezoek aan de stallen in Noord-Holland er piet in kunnen slagen, aankoopen te doen, daar de eigenaars veel meer vroegen dan de commissie gemachtigd was te besteden, Gisterenmorgeu is met trein u". 8 uit Utrecht een kind overreden van den spoor- wachter K., bij de Kanaalbrug aan den overweg bij Gouda. Het kind was onmid dellijk dood. Te Amersfoort zullen o. a. de staf van een regiment en 4 bataljons infanterie garnizoen moeten houden. Voor huisvesting daarvan ontbreekt echter plaats en evenmin zijn de noodige oefeningsterreinen aanwezig. Door welwillende medewerking van het ge meentebestuur zijn nu evenwel die bezwaren uit den weg geruimd. Krachtens eene ter wettelijke goedkeuring ingediende overeenkomst zal de gemeente nl., in ruil voor eenige aan haar te cedeeren gebouwen den Staat in het bezit stellen van bijzonder geschikte en uitmuntend gelegen gronden voor kazernebouw en oefeningsterrein, ter wijl zij tevens een ander zeer uitgestrekt en uitstekend schiet- en oefenterrein zal aan koopen en in huur geven, gelegen in de ge meente Leusden. De staat zal slechts f 23.323 hebben toe te geven in geld. Nog geen jaar is er geweest, waarin de inkomsten van de weesinrichting te Neer bosch zoo groot waren als over het afge- loopen boekjaar. Van 1 Juni 188631 Mei '87 werd ruim f127.000 ontvangen, waaronder niet zijn begrepen de ontvangsten van de weezendrukkerij. Wanneer men in de Pinksterdagen door een der plaatsen van den Achterhoek wan delt, dan wordt het oog getroffen door een groen kroontje, dat aan een draad gehangen boven de hoofden der voorbijgangers heen en weer sliDgert, en ziet men zich weldra aangesproken door een groepje kleinendie meer dringend dan beleefd vragen om „een centje voor de Pinksterkroon." Meer dan eendie daardoor half gedwongen in den zak tast, vindt daarin aanleiding de topo graphic van de plaats nog eens te bestudee- ren, of voelt de wensch in zich opkomen, dat het kroontje mocht nederdalen en zich nagelvast mocht spannen om de blondharige kopjes der lastige kleinen. {Zutph. Cl.) Een aandeel van f 600 in de Gronin ger broodfabriek is publiek verkocht voor f 1015 aantwee bakkers. In de N. Veen. Cl. leeat men Wanneer men op dit oogenblik langs Gasselternijeveen wandelt, wordt het oog ge troffen door den heerlijken aanblik van de massa pereboomen, die nagenoeg allen in vollen bloei prijken en der gemeente eenen heerlijken oogst beloven. Dat andere ge meenten hierin Gasselternijeveen tot voorbeeld nemen, om ook daar vrnchtboomen langa de wegen te planten. Eergisteren vertrok de eerste dagboot van de Zeeland uit Vlisiingen naar Queen- boro. Een comische scène mag het volgende verhaal genoemd worden. De heer B., woonachtig in de Nieuwe- Ginnekenstraat te Breda, kwam dezer dagen tot de ontdekking, dat hem tot tweemaal toe des nachts bloemen uit zijn tuin ont stolen waren. Hij betreurde deze diefstallen zeer, maar vond het de moeite niet, om er de politie mede in kennis te stellen. Noch tans kwam deze zaak ter oore der maré- chaussées en zonder daarvan kennis te geven aan den heer R., slopen een tweetal hunner den volgenden nacht den tuin binnen en stelden zich incognito in hinderlaag. Maar in plaats dat het hun mocht gelukken een verdachte in handen te krijgen, werden zij op hunne beurt overvallen door de buren die des morgens vroeg ontwakende, hen voor een paar inbrekers aanzagen. De buren spron gen den muur over en stonden reeds op het punt het tweetal te knevelen, toen de maré chaussees hun positie en het doel van hun verblijf in den tuin kenbaar maakten. Ge heel gerustgesteld wenschten de buren thana te vertrekken doch daar zij langs den tuin muur niet meer terugkonden, moesten zij nachten tot de hnisgenooten van den heer B. wakker waren, die natuurlijk om het zonderlinge van het geval groote oogen op zetten. (jV. Bred. Cl.) Dat het wel eens zeer gevaarlijk kan ziju een broedende kip van haar eieren te verwijderen ondervond dezer dagen een in woonster van Nuenen. Toen zij de kip in haar handen greepvloog de haan eensklaps op haar toe en haalde haar een oog uit het hoofd, terwijl hij de vrouw, nog een tweede wonde toebracht. De ongelukkige verkeert in bedenkelijken toestand, 'l «KATESIUACIS. Door Z. M. is verplaatst de contro leur der dir. bel. invoert, eu ace.; J. P. \au Blarkomvan Kampen naar Bergen op Zoom, Door Z. M. is aan den surnumerair der posterijen E. C. EUerman, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als ïoodanig. De luit. ter zee 2de kl. H. G. J. A.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2