HOOGERE BURGERSCHOOL VOOR MEISJES H A S T A. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ïfceze o ii ra ut verschijnt dagelijks, behalve op Xoii- en Zaterdag 4 Juni 1887. - N°. 129. Uitgevers: Gebroeders Muré. idsche Courant Feestdagen. A30?JP]E!ïlENT: Voor Leidenper 3 maanden1.25 Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60, Prijs per X timmer 10 t ent. 201» Jaargang. ADVERTENTIE»! Van 1regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenit contantzonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, brengen ter kennis van belanghebbenden dal de gelegenheid tot in- scbrijving van leerlingen voor de Hoogcrc Burgerschool voor meisjes wordt open gesteld gedurende de maand Juni a. s. op eiken Maandag tussclien twee en vier uren des namiddags, in hel Schoolgebouw aan de Garen markt. Burgemeester tn Wethouders voornoemd, De KANTER Rurgemeesler, E. KIST, Secretaris. Leiden, den 27 Mei 1887. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, brengen by deze ter alge- meene kennis dal de gelegenheid lol het doen inschrijven van leerlingen voor de Hoogere Burgerschool voor jongens is opengesteld ge durende de maand Juni op eiken Dinsdag des voormiddags van ÏO tot 12 uren in het schoolgebouw aan de Pielerskerkgracht. Burgemeester en Wel houders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Juni 1887. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen ter algemeene kennis dat door CORNELIS JOHANNES COSTER, alhier woon achtig, een adres is ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein in het perceel Vrouwensleeg (wijk 4) n°. 18. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST. Secretaris. Leiden, 3 Juni 1887. Koloniale Werving. Wie zich als soldaat bij het Oost-Indische leger verbindt ontvangt bij het aangaan van eene ces-jarige verbintenis een handgeld van drie honderd gulden. Wie zich verbinden wil, heelt zich aan te melden bij een der plaatselijke ol' garnizoens commandanten of hij den commandant van hel Koloniaal Werfdepot te Harderwijk. Miliciens mei groot verlof ol' in werkelyken dienst kunnen tol eene verbintenis bij het In dische leger worden toegelaten. Zij kunnen ook voor twee jaren hij liet Indisch leger gedetacheerd worden onder genot van f 200 handgeld. Het bedrag van liet gagement is, na twaalf-jarigen dienst (al dan niet afgebroken door een verblijf van hoogstens een jaar builen de gelederen): voor den Soldaat f200'sjaars; voor den Korporaal -f- f 220 '«jaars; voor den Sergeant j- f 260 's jaars; voor den Sergeant-Majoor f f 290 's jaars; voor den Adjudant-Onderofficier f f320 's jaars. Na twlutle-jarigen dienst: voor den Sol daat f 320 's jaars; voor den Korporaal -f- f 38© 's jaarsvoor den Sergeant f 1ZO 's jaars; voor den Sergeant-Majoor -j- f 450 's jaars; voor den Adjudant-Onderofficier f f 480 's jaars. f (Mits twee jaren in dien rang gediend hebbende. Bij gebreke daarvan wordt het ga gement van den naast volgenden lageren graad genoten.) Werkelijke diensttijd, als milicien of als vrijwilliger bij het Nederlandsche leger door gebracht, komt voor de helft in aanmerking bij de berekening van den twaalf of twintig- jarigen diensttyd boven bedoeld, mits men niet later bij het Indische leger dienst neemt dan een jaar nadat inen uil den dienst bij het leger in Nederland is getreden. Aanbrengpremie In den regel TIEN gulden. Opgaven van de voor indiensttreding benoo- digde stukken en van verdere bijzonderheden zijn kosteloos te bekomen bij alle Burge meesters. BTADiNIEltW». Heden deed de arrondissements-recht- bank te 's Gravenhage uitspraak in de be kende zaak van Berend Hoitzema Enuma tegen de Uitgevers der Leidsche Courant waarin de pleidooien onlangs door ons wer den medegedeeld. De eisch van Enuma strekte tot veroor deeling van de Uitgevers der Leidsche Cou rant tot betaling eener som van ƒ2500, als vergoeding van de schade in eer en goeden naam, welke Enuma zou geleden hebben door opname van een bericht in de Leidsche Courant, waarin bet publiek tegen hem werd gewaarschuwd. De rechtbank overvloog, dat van belee- digende bedoeling bij de gedaagden niet was gebleken, doch dat integendeel het feit, dat rerds in 1883 door de politie in verschil, lende dagbladen tegen de handelingen van Enuma was gewaarschuwd, ten duidelijkste aantoonde, dat de gedaagden, door over name van een bericht, waarin in 1885 legen denzelfden persoon wegens dezelfde handelingen werd gewaarschuwd, blijkbaar alleen bedoeld baddeu het publiek te waar schuwen. Op die gronden werd de eisch ontzegd en de eischer veroordeeld in de kosten van het proces. Voor den eischer was gepleit door mr. Pb. A. Haas, advocaat te Amsterdam, voor de Uitgevers der Leidsche Courant door mr. F. Was, advocaat te Leiden. Door Z. M. is benoemd tot lid der commissie aan welke in 1887 wordt opge dragen het afnemen van het examen bedoeld in art. 12 der wet tot regeling van bet H. O. o. a. den heer C. J. J. Wilde, dir. van het gymn. te Katwijk, en tot plaatsv. lid der commissie die gedurende een jaar met i tgang van 1 Aug. a. s. belast zal zijn met het af nemen van de examens van apotheker, ver meld in art. 11 der wet van 25 Dec. 1878 den hooggel. heer dr. E. A. Van der Burg, hoogleeraar alhier. Z. M. heeft benoemdtot lid en voor zitter der commissie, die gedurende een jaar met ingang van 1 Aug. a. s., belast zal zijn met het afnemen van de wis- en letterkun dige examens vermeld in art. 2 van Zr. Ms. besluit 7an 1879 (Stbl. n°. 85), dr. D. De Loos, directeur der H. B. school te Leiden tot lid en secretaris, dr. Th. B. Van Wettum leeraar aan de H. B. school te Leiden; tot leden: R. W. Zuidema, leeraar aan de H. B. school te Haarlem; P. Werkman, idem te Leiden; H. H. Breuning, leeraar aan het gymnasium te Leiden; dr. N. M. Kam, idem te Schiedam, en C. Van der Waals, leeraar aan de kweekschool voor onderwijzers te Leiden; en tot plaatsverv. leden: W. P. Wolters, leeraar aan de H. B. school te Leiden; E. A. W. Pauw, idem te Haarlem; E. A. H. Seipgens, idem te Leiden, dr. H. A. J. Valkema Blouw, leeraar aan het gym nasium te Haarlem, en dr. A. W. Kroon jr., leeraar aan de H. B. school te Leiden. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand April blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 135 kinderen, waaronder 5 levenloos aangegeven, overleden 101 personen, en wel: beneden 1 jaar 28, 15 jaren 9, 514 jaren 4, 1420 jaren 2, 2050 jaren 13, 5065 jaren 19, 6580 jaren 14, boven 80 jaren 7op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 1, lichaamszwakte, tering 17, klierziekte, rhachitissyphilis absc. ulc. gangr. pyaem. haem. 2, kanker 8, waterzucht, scheurbuik typhus en febris typhoï- dea aanhoudende koorts tus- schenpoozende koorts pokken rood vonk mazelen huidziekten stui pen, trismus, epilepsie 4, apoplexie 8, hersenziekten, krankzinnigheid 1, rugge- mergslijden, paralysis keel- en longte ring bloedspuwing 8croup kinkhoest 1, acute ziekten der ademhalingsorganen 11, chron. ziekten der ademhalingsorganen 8, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit. 4, organ, hartgebrekenaneurysma 4, angina diphtherina 1, diarrhoea, dysenterie 3, cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 8, chron. ziekten der spijs verteringswerktuigen 2, ziekten d. organa urogenitalia 2, ziekten van het kraambed gewelddadige dood 4, verdrinken onbekende oorzaak, plotseling 4. In de gister gehouden vergadering van burg. en weth, is door hen benoemd tot gemeentebode alhier de heer Brakel. Der politie alhier is het gelakt de daders op te sporen van den iD den avond van 14 Mei jl. onder Zoeterwoude gepleeg- den diefstal van zink. Door haar is proces-verbaal opgemaakt legen een paar personen, die zich tegen de arrestatie van beschonken lieden hadden verzet; zoomede tegen een man die moed willig een dier heeft mishandeld. In zake de verwonding op T. v. S., waar van verdacht worden de huzaren L. en W., wordt door den auditeur-militair een onder zoek ingesteld. FEUILLETON. 42). Na eenig nadenken werd't Felix duidelijk en verklaarden zich de raadselachtige woor den van Ada. Een glimlach overtoog zijn gelaat. Bij dat alles bleef Ada als vastge nageld bij de piano staan. r Ahfreule Van Breesteghe zal ons het genoegen doen wat muziek voor ods te ma ken" zei Van Walden, terwijl hij naderbij trad. rik heb er volstrekt geen plan op mijn heer Van Walden" antwoordde Ada koel, rik schik de muziekstukken van Irène." rik behoef nu toch niet te spelen made moiselle vroeg het kind terwijl ze de vingertjes aan de keel bracht. rHebt ge keelpijn mijn kind?" vroeg Ada. Irène knikte toestemmend, rik ga haar wegbrengen, mijn arme Irène, zij moet gaan slapen; zij klaagt reeds eenige dagen; men wil mij wel excuseeren immers?" en met die woorden richtte ze zich naar de» paden heer Van Holmzteyn die bezig was Zélie wat te plagen. Na een enkel woord met Adèle gesproken te hebben, ver liet Ada gratiens groetend, het salon. XII. Het was voor het eerst in haar leven dat zij derde klasse zou gaan reizen. Veel vroe ger, als kind, toen papa nog leefde, had Paula hare mollige kindervingertjes in het rood fluweel der eerste klasse-coupés ge drukt. Later, wanneer ze met hare mama hare jaarlijksche visite bij de rijke famielje bracht, hadden de kussens met verschoten grijs de beide tengere gestalten gewiegeld, en nudaar stond zij op het perron met haar zwart regenmantellje aan en een eenvoudig hoedje op dat het lieve kopje bijna geheel overschaduwde. Zij was te Haarlem waar zij verplicht was geweest voor zaken, die den dood harer moeder betroffen, eenige uren door te brengeD. rDerde klasse, damescoupé" vroeg zij een conducteur, met wijfelende zwakke stem. rDerde klasse, damescoupé" riep de man overluid zoodat een clubje jongelui het hoorde en de juffrouw eens monsterde. rAlles bezet, hier maar, alsjeblieft, in stappen" en hij trok een waggon open waar Paula instapte. Een damp van slechte sigaren en tabak maakte de personen die haar om ringden voor haar bijna onzichtbaar. Een veekooper met hooge vetlaarzen en een don kerblauwe kiel over een hoeren-Zondagspak, richtte zich een weinig uit zijne liggende houding op. Hij zag Paula met slaperige oogen aan en terwijl hij gaapte en zich uitrekte vroeg hij, weinig bescheiden rzeker zestien juffie?" Paula knikte voor het gemak bevestigend terwijl ze een blik waagde te slaan in het dampig verschiet of ze ook een vrouwelijk wezen ontdekte; en jawel, eene burgerjuf- vrouw zat ginds aan de overzijde; die heeft zeker hier haar maal zitten doen, dacht Paula, toen ze de papieren en eierschillen op den grond van den wagen zag liggen. Naast die andere had nog een vrouwelijk wezen plaats genomen, die zich in het ge sprek mengde en zei fja, ja, dat het juffertje nog jong is behoeft je niet te vragen" en ze knikte bij die woorden goedig. rU gaat zeker op reis?" meende de an dere als inleiding te moeten vragen. rJa jufvrouw" was alles wat Paula ant woordde. rU znlt me toch niet kwalijk nemen dat jk me pantoffels heb aangetrokken in den spoorwagen; stoffen laarsjes lijden zoo op reis met die stof." „Volstrekt niet," antwoordde Paula ge duldig. „Moet u ver op reis? Zie je Cato, de juffrouw heeft waarempel ook van datzelfde goed een regenmantel, net als Mina van Koos. Als ik niet vrijpostig benzon ik toch wel eens willen weten wat dat goed de el gekost heeft?" „Ik zou 't n waarlijk niet kannen zeg gen het is me ontgaan." rJaje onthoudt die dingen dan zoo niet," troostte zich de nieuwsgierige. rHoever moet je nog met het spoor, juffie?" vroeg de veekooper opnieuw, om dat hij nu toch niet meer slapen kon. rik moet naar Leiden." fO, daar zijn we ganw genoeg; het laat ste eind schiet nog al op." rJe gaat zeker maar voor een poosje op reis?" vroeg de oudste van de twee juffrouwen. rik denk voor lang." fO, zeker naar je famielje?" fJa juist." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1