land op Borneo afgevangen en van den heer Van Rees een ex. Indische typen", opengeslagen bij de zinsnede „De regent, tegen wien geen enkel bewijs was gevonden om hem voor den rechter te dagen, was reeds zes weken vroeger afgezet. En de resident? Wel, deze arbeidt om den Javaan vatbaar te maken voor vrijen arbeid." Men schrijft uit 's Gravenhage aan het U. 10. „Het plan van een nieuw academie gebouw te Utrecht is door de autoriteiten in het vak zorgvuldig nagegaa i en, naar ik heb vernomenzijn er zoovele bezwaren tegen geopperddat het wel nooit zal wor den uitgevoerd. Aan de regeering zou name lijk zijn geadviseerd een geheel nieuw plan, dat al gereed is, aan te nemen en de uit voering daarvan te gelasten. „Dit plan is, zooals niet anders was te verwachten, ontworpen door de bekende raadslieden der regeeringdie ten volle haar vertrouwen genieten." De directie der Stearine-Kaarsenfabriek te Gouda heeft electrische verlichting op hare fabriek ingevoerd. Aanvankelijk voldoet het uitstekend. Gisterennamiddag te ruim 1 uur kwam de trein, die het stoffelijk overschot van mr. P. Blussé van Oud-Alblas hierheen bracht, aan het station te Dordrecht aan. Niettegen staande het ongunstige weer waren tal van belangstellenden aanwezig, om den man die met zoovele banden aan Dordrecht verbon den was, naar zijue laatste rustplaats te geleiden. De met vele kransen versierde kist werd in den lijkwagen gedragendoch nauwelijks stelde deze zich in beweging, of door een of ander noodlottig toeval, hetzij een stoot tegen de daar ter plaatse liggende tramrails, of een verborgen gebrek in het materiaal, brak de as van de rouwkoets, zoodat deze ineenzakte, midden op het sta tionsplein. Men denke zich de ontsteltenis, door het ongeval teweeggebracht. De paarden werden dadelijk afgespannenen men ging zorgen voor eene andere koets, waarmede het lijk naar de begraafplaats zou gebracht worden. De lijkbaar werd door de gezellen der druk kerij van de Dordr. Ct. grafwaarts gedragen. Dfiar waren vereenigd de meeste leden van den gemeenteraad met hunnen voorzitter, benevens verdere stedelijke en andere auto riteiten, leden van de kamer van koophandel en fabrieken, de president der „Vrijzinnige Kiesvereeniging", enz. Toespraken werden bij het graf niet ge houden. Maar aan bewijzen van stille deel neming jegens de familiebetrekkingen in hun verlies ontbrak het niet, en daarvoor be dankte de broeder van den overledene. Een Russische gravin, gelogeerd in het „hotel Huffnagel", Plantage te Amster dam, bezocht dagelijksch het „Amstel hotel," ten einde aldaar onder behandeling te zijn van dr. Mezger. Zij maakte daarvoor gebruik van den tram Plantage—Leidscheplein. LI. Zaterdag, toen zij haar laatsteu rit aflegde, verraste zij het personeel dier lijn met een geschenk van f 50. In de vorige week werden van Ter schelling in 't geheel 1080 lammeren ver zonden meerendeels naar de Hollandsche markten. De prijzen wisselen nog af van 7 tot 10 gld. In de Zondag jl. te Utrecht gehouden bestuursvergadering van de Ned. Wielrijders bond is de heer Wildt, van Amsterdam, afgetreden als bondsseeretaris en lid der redactie vau 't bondsorgaan. In zijne plaats is, in beide betrekkingen, benoemd de heer Van Wassenaer, voorz. van de Stud. Wiel rijdersbon d te Leiden. Door mr. J. H. Luden en een dertien tal andere heeren is het plan ontworpen, om te Arnhem een gedeelte, ter grootte van 2 hectare, van het terrein van Klarenbeek in te richten voor concours hippiques, gymnastiek-uitvoeringenvolks- en kinder spelen, cricquet-clubs en dergelijke. Met dat doel willen zij eene maatschappij op richten met een kapitaal van f5000, en zoo dit kapitaal niet terstond mocht worden ge vonden, eene proef nemen met de exploita tie van dat terrein voor één jaar, waarvoor f 700 zoo noodig zijn, om later het eerste planzoo mogelijkvoort te zetten. Reeds dit jaar zal daar een concours hip- pique plaats hebben, terwijl plannen voor volks- en kinderspelen aanhangig zijnen er uitzicht bestaat op eene landbouwtentoon stelling, concours van muziekkorpsen, en uitvoeringen van den Nederlandschen Gym- nastiekbond. De deelneming is opengesteld, en aan staanden Vrijdag te acht uren zal eene samenkomst van deelnemers in het logege- bouw plaats hebben. Onder hen, van wie het plan uitgaat, zijn verscheidene leden van het bestuur der vereeniging voor het vreemdelingenverkeer, met wier streven dit plan geheel strookt. K» sa: m mm es «ra mm -Ra Te Arnhem kregen twee knapen twist, waarbij de een den anderen zulk een klap met een stok op het hoofd gaf. dat hij een paar dagen later stierf. Eene bloedverwante van den knaap trok zich dien dood zoo aan, dat zij den volgenden dag mede overleed. Boven den Gelderschen achterhoek barstte Zondagmiddag een zwaar onweder los, met hevige hagelbuien, dat veel schade veroorzaakte. Op de Veluwe staat de roggeeen der hoofdgewassen in deze stre k, zeer prach tig te veld, en algemeen verwacht men dit jaar eenen uitmuntenden rogge oogst. Men is druk bezig met het zaaien der boekweit, waarmee dit jaar weer duizenden hectaren worden bezet. De aardappelen komen reeds flink te voorschijn; de vruchtboomen prijk ten bij uitstek met bloeseui knoppen. Voor de bijenhouders was tot heden het weer niet gunstig. De veestapel is gezond; de boeren klagen echter over de lage prijzen van rund vee, schapen, vette kalveren, boter enz. Geen wonder, dat achteruitgang bij vele landbouwers valt op te merken Door den Alg. Ned. Wielrijdersbond te Roermond wordt een gouden kampioens- penning toegekend aan hem die binnen 24 achtereenvolgende uren den grootsten afstand aflegt, mits deze rit meer dan 320 KM. bedraagt. Twee leden der Maastrichtsche Vtilicopède-club zullen, om deze medaille te verdienen, binnen kort den afstand tusschen Roermond en Nijmegen tweemaal heen en tweemaal terugrijden. De heer J. F. J. Huyser, van Maastricht, heeft in een wielerwedstrijd te Crefeld het meesterschap van Rijnland ver worven. Hij zal nu te Berlijn naar het meesterschap van Europa gaan dingen. Te Crefeld won hij bovendien nog vijf andere prijzen. GRtVËXIlAOit. Door Z. M. is aan K. D. Visser, eervol ontslagen stoker bij 's rijks stoomge maal aan sluis III, nabij Vries op het Noord-Willemskanaal, verleend een pensioen ten bedrage van f 202 's jaars. De minister van koloniën zal op 27 dezer geen audiëntie verleenen. B UITENLANDSCHE BERICHT E X. BELCtlE. Uit Charleroi wordt gemeld: De werk staking heeft zich gisterenochtend uitgebreid tot verschillende andere steenkolenmijnen. Benden van 300 a 400 werkstakers door kruisten vele gemeenten met de roode vlag voorop, doch werden door de troepen en de gendarmes uiteengejaagd. Thans is alles rustig, hoewel de burgerwacht steeds onder de wapenen blijft. Uit Bergen (Henegouwen), wordt ge meld. In de Borinage heerscht volkomen stilte. Te Levant-Flenu hebben 300 werk lieden den arbeid hervat, en dit wordt als een gunstig voorteeken beschouwd. De vermoedelijke dader van den aanslag te La Louvière is Maandagavond in hechtenis genomen. Het is een 20-jarige Franschman, komende van Verviers en die in de anarchis tische meetings te La Louvière Zaterdag het woord gevoerd heeft. Hij droeg een revolver bij zich en vijf dynamiet-patronen De persoon, die door den schildwacht doodgeschoten is, was een doove man, die de sommatie om heen te gaan niet gehoord had. engelan e». Het lagerhuis is tot 6 Juni a. s. uit eengegaan. Ter viering van het 50jarig regeerings- jubileum der koningin werd Zondag in de Margarethe-kerk te Westminster een plech tige godsdienstoefening gehouden, die door meer dan 400 leden van het huis der ge meenten werd bijgewoond. De afgevaardigden begaven zich van het huis der gemeenten in statigen optocht tusschen de en haie opge stelde vrijwilligers naar de kerk, onder aan voering van den „Speaker", die in zijn gala rok was gekleed. Den stoet vooraf ging de sergeant-atarms, dragende den scepter van het huis. De godsdienstoefening begon met het zingen van het volksliedwaarop de bisschop van Ripon, Engelands's grootste kanselrede naar, de feestpredikatie hield. Op uitnoodiging van den „Speaker" werd de plechtigheid ook bijgewoond door vijftig parlementaire verslaggevers en stenographen als vertegenwoordigers der „Reporters gal lery". FR 1KKRMH. De kamers hebben eergisteren hare werkzaamheden niet kunnen voortzetten. De Senaat is voor onbepaalden tijd uiteengegaan, de kamer tot Donderdag, bij gemis aau een definitief ministerie. De stand van de crisis is dezede heer Rouvier, die, zonder de samenstelling van «ra sc» mj mm. /m. r*ee r«c.» een nieuw kabinet op zich te nemen, op verzoek van den president Grévy er in be willigd had, de elementen op te sporen van ministerieele combinatie, is Zondag-avond den president het resultaat zijner stappen gaan mededeelen. Zijn conferentiën met de voornaamste politieke personen, die hij Za terdag en Zondag had geraadpleegd, hadden hem tot de conclusie geleiddat het moge lijk was, een kabinet samen te stellen waarin al de republikeinsche krachten zouden zijn opgenomen onder leiding van een staatsman die reeds het presidium over een soortgelijk kabinet had gevoerd. Hij doelde daarbij op den heer De Freycinet. Het gerucht loopt, zegt Ports, dat graaf Von Munster, Duitsch gezant te Parijs aan aftreden denkt. De reden daartoe is geheel persoonlijkde gezondheid van den gezant is zeer geschokt. Uit Belfort wordt gemeld dat de Duit- sche gendarmerie te Montreux vieux de hee ren Reinpolt en Schmidt, beiden Fransche beambten aau de oosterspoorweg, in hech tenis genomen heeft. Zij worden beschul digd den Duitsclien grenspaal omgehaald te hebben. Men weet nog niet of deze heeren in de gevangenis opgesloten zijn. A .1 La Correspondencia meldt, dat men Zondagavond in een huis te Madrid een kleinen koffer ontdekt heeft, waarin zich 25 dynamiet-patronen bevonden. ITAUK. Bij de herstemming voor de kamer, op Zondag jl., tusschen de heeren Ricciotti Garibaldi en Veuturi, is eerstgenoemde ver kozen. »tIT»CHLA9ID. De Duitsche afgevaardigde Johansen heeft bij den rijksdag een voorstel ingediend, 't welk gesteund wordt door eenige leden uit Posen en uit het rijksland, alsmede door eenige sociaal-democraten waarbij van de regeering gevraagd wordt om in de bestaande wettelijke voorschriften betrekkelijk de uit voering der strafvonnissen verandering aan te brengen. Het schijnt thans zeker, dat de spiouage- wet niet in deze zitting van den rijksdag zal worden ingediend. In den Seichê-Anzeiger wordt de ordon nantie uitgevaardigd, waarbij over Spremberg en omgeving de kleine staat van beleg wordt afgekondigd. De nieuwe verordening nopens den velddienst is, nadat zij aau den keizer werd voorgelegd, in handen gesteld van graaf Von Moltke, ten einde rapport over haar uit te brengen. Men wil, dat prins Von Bismarck en graaf Kalnoky in de maand Juli een samen komst zullen hebben te Kissingen. Bij de Tweede Kamer van het groot hertogdom Hessen is de nieuwe kerkelijk- politieke wet ingediend. Zij bepaalt zich hoofdzakelijk tot de regeling van de opleiding der geestelijken. De wet bevat 15 artikelen. ZWEDEN. Het dezer dagen ingewijde nieuwe ge bouw der universiteit te Upsala heeft zes verdiepingen en is opgetrokken in ltaliaan- schen renaissauce-stijl. In den voorgevel is een opschrift aangebrachtwaarin wordt ver kondigd, dat het vrije denken veel, maar het juiste denken nog meer waard is. Bij de inwijding werden toespraken gehouden door den koning van Zweden en Noorwegen, den aartsbisschop Sundberg, den rector-magnificus en anderen, terwijl de plechtigheid werd af gewisseld met muziek en eene cantate. Na afloop daarvan volgden er verschillende feestelijkheden. CANADA. Te Kingston in Canada is de Ier O'Brien op zijn propaganda-reis het slachtoffer geworden van een volksoploopdie hem met steenen en knuppels bedreigde. Bont en blauw geslagenontkwam hij erger lot door in een particulier huis te vluchten. Hij zal eenigen tijd het bed moeten houden, alvorens zijn redevoeringen te kunnen voortzetten. PER TELEGRAAF. VARNA, 23 Mei. (Part, telegr. Uil.) Een samenzwering, met het doel om den Sultan af te zettenis ontdekt in hei paleis van IJildiz. 25 hooge ambtenaren zijn in hechtenis genomen, waaronder Osman Bey, eerste secretaris van den Sultan en de maar schalk Ali Nizami, die was aangewezen om den Sultan te vertegenwoordigen bij het jubileum van koningin Victoria. NEW-YORK, 25 Mei. Uit Mexico wordt gemelddat de nieuwe maatschappij welke den National Mexican Railway heeft gekocht, voornemens is eene nieuwe eerste hypothecaire leening uit te geven tot een bedrag van 12,500,000 dollars, en wel om het gedeelte van den spoorweg te voltooiendat nog niet gereed is. LAATSTE BERICHTEN. Zitting van de Tweede Kamer op heden. In het defensiehoofdstuk, dat is aangenomen met 55 tegen 20 stemmen is de uitvoerende macht bevoegd verklaard tot de afkondiging van den staat van oorlog of beleg volgens regelen bij de wet te stellen. Bij het debat over het hoofdstuk waterstaat werd uitvoe rig gesproken over de bevoegdheid van de staten. Morgen voortzetting. In de zitting van de eerste kamer op heden werd aangenomen met 30 tegen 2 stemmen de onteigeningswet ten behoeve van de uitbreiding van de haven en de sluis- werken te IJmuiden. Vrijdag komen de overige ontwerpen aan de orde. Vrijdag a. s. zullen de afdeelingen van de tweede kamer onderzoeken de volgende onderwerpen Bouw van een magazijn van geneesmid delen te Amsterdam; Verevening eener vor dering ten laste van Hoofdstuk V 1886; Wijziging van Hoofdstuk IX en van de begrooting van uitgaven voor den aanleg van Staatsspoorwegen voor 1886; Verlenging en wijziging van het aan de Ned. Bank ver leende octrooi. Nadat de prins en prinses van Saksen Altenburg gisteren avond van hun uitstapje naar Leiden en Amsterdam te 's Hage waren terruggekeerdwoonden HH. KK. HH.een luisterrijke soirée bijdoor baron Van Ver- schuer, Lange Voorhout te's Hage, in zijne ruime salons, ter eere van de voorname gas ten gegeven en waar het vorstelijk echtpaar een groot aantal genoodigden uit de hof- en diplomatieke kringen ontmoette. Heden ochtend met den eersten Rijnspoor trein begaven de prins en prinses zich op reis naar Berlijnvia Arnhem en Salzbergen in een salonrijtuig door de Rijnspoorweg maatschappij welwillend ter Hunner beschik king gesteld. Aan het Rijnstation bevonden zich in dit vroege ochtenduur vele aanzienlijkendames en heerenom de reizigers uitgeleide te doen en een hartelijken afscheidsgroet te brengen, voor welke uitingen van sympathie vooral de prinses zich zeer gevoelig betoonde. De dames boden onze voormalige prinses Hen drik bloemruikers tot afscheid aan, onder welke een prachtig bouquet van de douairière baronnesse Van Hall, vroeger Grootmeeste- resse van H. K. H. Zoowel de prinses als haar gemaal hebben bij hun vertrek den eigenaar van het hotel de Bellevue, den heer Van Velzen, persoon lijk gecomplimenteerd over de faciliteiten en zorgen gedurende hun verblijf in zijn eta blissement ondervonden. Dat bij prinses Hen drik de herinneringen aan Holland steeds dierbaar blijven, bleek ook hieruit, dat zij den hotelhouder in de Nederlandsche taal Hare tevredenheid overbracht. Gisterenochtend omstreeks 7 uur is de boerenplaats van T. J. Van Broek onder Hempenz bij Leeuwarden geheel afgebrand. Een paard en veertien stuks jong rundvee kwamen in de vlammen om. De oorzaak is vermoedelijk gelegen in eene opening of scheur in den schoorsteen voor het stoken van den kaasketel, waardoor vonken in het rieten dak kwamen. Wegens den hardeD noordwestenwind viel er te minder aan blua- schen te denken. Naar men aan de Uaarl. Crt. bericht, is op een stal in de gemeente Beek (Lim- burg) de longziekte onder het vee uitgebro ken. Bij bet wapen der infanterie wordt weder eene groote promotie verwacht. (U. D.) De afd. voor wis- en natuurkundige wetenschappen van de Kon. Academie van Wetenschappen zal op Zaterdag 28 Mei eene gewone vergadering houden. Heden werd te Amsterdam onder lei ding van den voorzitter, den heer T. A. O. De Ridder, burgemeester van Katwijk, de eerste jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging ter bevor dering van de Nederlandsche Visscherij," In sommige streken van Drente heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag de vorst aanmerkelijke schade aangericht. Aard appelen zijn afgevroren en de rogge heeft geleden. Zondag hebben hevige hagelbuien de vruchtboomen en de veld- en tuingewas sen gehavend. GEMENGDE BERICHTEN. In de Fransche badplaats Boulogne- sur-Mer zullen dit jaar niet minder dan drie tentoonstellingen worden gehoudeneene van schoone kunsten, eene van Fransche modesr

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2