BINNENLANDSOHE BERICHTEN 7BÏÏÏÏEm^SCHËJEBÏCHTEN. n: m <®se m~3 m -*kj 4rs 0cm w 7 0m. ,<m. vmr tp Blijft de winter nog bij de lente te gast, de tentoonstelling zal er goed bij varen en het succes van dit salon buitengewoon worden. De „Haagsche Omtrekken" van DamiH zullen nog tot October dezes jaars bij de boekhandelaren Van Stockum worden uitge geven om daarna in het orgaan, waarvan de schrijver de hoofdredactie heeft op zich genomen, te verschijnen. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 21 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank /'18,815,621,09s, en bij de betaalmeesters ƒ1,952,542,99. Te zamen 20,768,164,08s. De eerste kamer is gisterenavond lot hervatting harer werkzaamheden bijeenge komen. Het nieuw benoemde lid, jhr. mr. J. Koëll, nam zitting. Ingekomen waren de laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wetsontwerpen. Zij werden naar de opnieuw saamgestelde afdeelingen verzonden. Woensdag a. s., 's namiddags 2 ure, is aan de orde gesteld het wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van de sluis- en havenwerken bij IJmuiden. Ten onrechte werd gemeld, dat slechts 3 van de eerste 32 postambtenaren geslaagd zijn bij het examen voor het radicaal van telegrafist. Naar wij vernemen is de verhou ding tusschen geëxamineerden en geslaagden aanmerkelijk veel gunstiger en berustten de bovengenoemde cijfers geheel op een mis verstand. NB. Ct.) Uit Berlijn wordt aan de N. R. Ct geseind: Naar men thans verneemt, zal het overbrengen van het Duitsche consulaat- generaal van Botterdam naar Amsterdam op grond van het bekende vroeger dienaan gaande genomen besluit, binnen kort ge schieden. Uit Berlijn wordt door den correspon dent van het Hbl. geseind dat de Belgische regeering te Liverpool een snelstoomer voor den postdienst Ostende-Dover heeft gehuurd, terwijl te Glasgow twee nieuwe paketbooten gebouwd worden. Prins Devawongse, minister van bui- tenlandsche zaken in Siambevindt zich thans op reis van Bangkok om Europa en Amerika te bezoeken en zal waarschijnlijk ook Nederland een bezoek brengen in Juni e. k. De rechtbank veroordeelde gisteren tot 8 maanden gevangenisstraf het Belgische dienstmeisje, dat ten nadeele harer meesteres een horloge, een ketting en een speldje had ontvreemd. Naar de N. R. Cl. verneemt is het Kurhaus aan de Rotterdamsche beurs door een der makelaars aldaar op beurspolis ver zekerd bij 35 binnen- en buitenlandsche verzekering-maatschappijen tot een bedrag van f 1,110,000. De 36 jarige kleêrmaker K., geboren te 's Hage, thans zonder vaste woonplaats, stond gisteren voor de rechtbank te's H age terecht voor het schrijven van een brief, bevattende bedreiging met brandstichting, aan den eige naar van de tent „Het Nieuw Paviljoen" aan den ingang van het Haagsche Bosch. Deze brief hield in dat als de geadresseerde des avonds niet f 25 op een aangewezen plek nabij het Hertenkamp bracht, zijn paviljoen geheel in brand zou gestoken wor den. In plaats van geld trof bekl. op de be stemde plek een rechercheur van politie aan die hem naar het politiebureel bracht. Beklaagde bekende den brief te hebben geschreven. Hij zeide niet naar de afgespro ken plaats te zijn gegaan in de meening het geld werkelijk te vinden, maar in de hoop door de politie te worden aangehouden. De vordering van subst. off. van Justitie, Mr. Hulshoff, strekte tot veroordeeling van bekl. tot 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. J.E. Boddaert, meende dat geloof moest worden geslagen aan bekl.'s bewering dat hij den brief geschreven had om van de straat te komen en schetste zijn cliënt als geen misdadiger van beroep, doch als een ongelukkig wezen, onbekwaam om werk te zoeken. Uitspraak a. s. Donderdag. Ter terechtzitting van gisteren waren ook ieder afzonderlijk, gedagvaard de chef en een blokwachter aan het station van de Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij te Delft, ter zake dat door hun verzuim en hunne schuld den 16e Maart jl. groot gevaar van botsing tus schen een trein en een stoomtram bestaan heeft. Beide zaken werden echter onbepaald uit gesteld wegens het ontbreken van drie ge tuigen. Naar het Vad. verneemt bevindt de architect, de heer Cordonnier, die bij den internationalen prijswedstrijd voor een ont werp der nieuwe benrs op het Damrak Ie Amsterdam met den prijs van f 10,000 be kroond werd, zich aldaar, ten einde zijn plan in dier voege te wijzigen, dat het ge heel voldoet aan de eischen van het dagelijkscli bestuur en van den handel en toch de finan- cieele krachten der gemeente niet te boven gaat, ja binnen de begrooting van 2 millioen blijft. Dit gewijzigd plan met begruoting kan weldra tegemoet worden gezien. De hertog en de hertogin van Sak- sen-Meiningen zijn, na een langdurig ver blijf zoo le Amsterdam als te Zandvoorl, naar Duitschiand teruggekeerd. Tot doctor in de geneeskunde promo veerde gister aan de rijksuniversiteit te Utrecht Albertine Philippine Catharine Van Tussenbroek, geb. te Utrecht, met een proefschrift over „Normale en abnormale melkafscheiding." Dit is de eerste vrouwelijke doctor van Utrecht en de tweede uit ons land. Op 29 Juni zal het 25-jarig bestaan van de inrichting „Bethel" feestelijk worden herdacht. In deze inrichting zijn nu 48 meisjes geplaatst, terwijl van de oprichting tot heden daarin reeds 763 zijn verpleegd geworden. Zondag namiddag te ongeveer 3 uren sloeg de bliksem in den toren te Elspect, veroorzaakte daar boven het oostelijk wijzer- bord een gat in den muur, baande zich door den toren eenen weg naar de kerk, trof daar de orgeltrap en een collectezakjeen verliet de kerk door den westelijken muur. Behalve dat het uurwerk is blijven stilstaan, en hier en daar eenige kalk en puin van de muren zijn gevallen, zijn er geen onge lukken gebeurd. Gelukkig was er juist dien namiddag geen godsdienstoefening in de kerk. De bedrijvigheid der nijvere bijen is wel is waar spreekwoordelijk gewordenmaar hoeveel moeite zij zich geven om een kilo gram honing te verzamelenhiervan krijgen wij een denkbeeld door de mededeeling van den natuurvorscher Wilson, die van enkele bloemen het suikergehalte onderzocht. Hij vond, dat 125 bloesemknopjes van de klaver 1 gram suiker geven: om een kilogram te verzamelen moeten de bijen dus 125,000 bloemknoppen bezoeken. Elke bloesemknop van de klaver bestaat evenwel uit ongeveer 60 bloementjes, zoodat er ongeveer 7,500,000 bloementjes moeten worden uitgezogen. Daai echter in honig op 100 deelen zoowat 75 deelen zuivere suiker komen, moeten de bijen, om een kilogram honig te krijgenrond ge rekend, 5,600,000 bloemen bezoeken. In vroeger tijd meende mendat de bijen in den honig de beste en geneeskrachtigste sap pen van alle bloemen uit eene streek bij elkaar brachten, waarom de alchimisten grooten hoeveelheden honig distilleerden om daaruit „den steen der wijzen" te balen. (V. li.) Uit Wanneperveen schrijft men aan de Aster Ct.Een veehouder in deze gemeente, wiens vrouw ziek was, bracht eenigen tijd geleden een nacht wakende bij het haardvuur door, om bij voorkomende gevallen aanzijn tweede ik de behulpzame hand te bieden. Om eens goed op zijn gemak te zijn, gaat de man op de plaat liggen, waar hij weldra in een vasten slaap geraakte en van de din gen, die rondom hem gebeurdenniets meer vernam. De zoon des huizes, die in dezelfde kamer sliep, wordt wakker, ziet het vertrek geheel met rook gevuld en de kleeren van zijn vader door het afvallende haardvuur reeds smeulende. In verstrooidheid neemt hii den waterketel van 't vuur en schenkt er maar op los, er geen erg in hebbende, dat die ketel kokend water inhield. Gelukkig, dat de brandwonden niet ge vaarlijk zijn. De milicien Egbert De Vries te Giet hoorn is van den dienst vrijgesteld en reeds naar zijne haardstede teruggekeerd. Zestien jaar geleden kreeg zekere B. Bloem, destijds dienstknecht bij den heer P. Ter Cock te Hamdijk, Nieuwe-Schans, bij het gebruik van het middagmaal een scherp voorwerp in de keel en verder in de maag. De man scheen er echter niet den minsten last van te hebben en was het scherpe voorwerp bijna geheel vergeten, toen hij voor een vijftal jaren begon te sukkelen. Geneeskundige hulp baatte niet, een ope ratie in 't academisch ziekenhuis te Gronin gen evenmin. Wel was de leider soms her stellende, enkele keeren naar't scheen geheel beter, doch dan begon weer de oude kwaal. In den laatsten tijd begon het den patient beneden in de rechterzijde te zweren, waar uit eindelijk een gewone speld, uitwendig geheel verroest, te voorschijn kwam. De reis, die deze speld in zestien jaren door het menschelijk lichaam heeft gemaakt, heeft niet alleen veel pijndoch ook veel geld gekost. Ofschoon de wonde, door deze doortocht veroorzaaktnog niet is genezen is de man zeer welvarende. Den 16en Juli wordt te 's Hertogen- bosch een nationale kegelaarswedstrijd ge houden. De nieuwste toepassing van het denk beeld dat aan de bekende automatische toe stellen ten grondslag ligtvonden wij (zegt de Fabrieksbode) dezer dagen te Parijs. Op verschillende plaatsen van den openbaren weg staan dergelijke toestellen, die voor 5 cent een kaartje afgeven, dat de polis is der verzekering maatschappij legen ongelukken ,1'Industrieile. Het kaartje is geldig tot den volgenden dag 12 uur en geeft recht op eene uitkeering, wanneer men binnen dat tijds verloop iu of buitenshuis, te paard of te voet, in rijtuig of spoortrein, op de jacht of op de wandeling een ongeluk krijgt. Bij dood, verlies van beide oogen of twee chaamsdeelen betaalt de maatschappij duizend gulden, bij verlies van een beeneenen arm of eene hand f 500, bij verlies van een oog een of meer vingers f 250, en bij tijdelijke ongeschiktheid tot werken f 1 per dag ge durende hoogstens 90 dagen. 's GRAWENHA&E. Door Z. M. is de dirig. off. v. gez. 2de kl. J. J. Borst, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Juni aanstaande ter zake van laugdurigen dienst en meer dan vijftigjarigen ouderdom op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijks pensioen van f 1800 van eene verhooging van dat pensioen van f900 's jaars voor werkelijk verblijf in 's rijks overzeesche bezittingenen koloniën en tusschen de keerkringen; en de off. v. gez. 1ste kl. D. Matak Fontein be vorderd tot dirig. off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht. -Door Z. M. is aan vrouwe M. F. H. Zickwolff, wed. van den 1ste luit. der inf. J. C. I. Le Cocq d'Armandville, laatstelijk gedet. bij het leger in Ned.-Indie, een pen sioen toegelegd ten bedrage van f450 's jaars. Ingevolge machtiging des konings wor den a. met 16 Juni a. s. buiten dienst ge steld Zr. Ms. ramschip Stier en de kapt.-luit. ter zee O. C. A. J. Moreau eervol van het door hem over dien bodem gevoerde bevel ontheven; b. met 21 Juni a. s. in dienst gesteld Zr. Ms. rammouitors 1ste en 2de kl. Draak en Wesp, liggende te Hellevoetsluis, en monitors 2de kl. Krokodol en Heiligerleè liggende te Willemsoord en Amsterdam, en het bevel over die bodems respectievelijk opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee G. J. Buyskes en de luitt. ter zee lste 11. R. J. J. Thorbecke, W. E. Hazenberg en A. J. Krabbe. De luit. ter zee lste kl. H. F. Ver- heggen en de off. v. adm. 2de kl. F. A. Ebbinge Wubben, uit Oost-Indie terugge keerd zijn op non-activiteit gesteld. De gewone audiëntie van den minis ter van marine zal op Vrijdag 27 dezer in stede van 11 uren, te half elf uur plaats hebben. De ministers van financien, van water staat, handel en nijverheid en van oorlog zullen op 26 Mei geen audiëntie verleenen. PER TELEGRAAF. LONDEN, 24 Mei. Het lagerhuis zette de beraadslaging over de tweede paragraaf der Iersche wet heden tot vijf uur in den ochtend voort. Daarna werd deze paragraaf met groote meerderheid aangenomen, nadat de regeering er in had toegestemd de behan deling der vijfde paragraaf uit te stellen, totdat eerst het rapport der commissie be sproken zou zijn. DURBAN, 21 Mei. De heer Esselen secretaris van de Nieuwe Republiek (in Zoe- loeland) bevindt zich te Pretoria, waar hij onderhandelt over,de vereeniging der repu bliek met de Transvaal. WEENEN24 Mei. De Staat&courant bevat de wetten betreffende de flnancieele overeenkomst (Ausgleich) met Hongarije en het nieuwe douanetarief. LAATSTE BERICHTEN. Bij de heden gehouden wapen-oefenin gen door de dienstdoende schutterij alhier, is de heer A. H. Zahn, onlangs tot 2den luitenant bij de schutterij benoemd, als zoo danig plechtig geïnstalleerd. Zoomede werd aan den onder-kapelmeester B. J. De Goey, het hem onlangs door Z. M. toegekende eereteeken voor langdurige schutterlijken dienst, onder eene toepasselijke aanspraak door den waarnemenden comman dant op de borst gehecht, waarna door den troep voor den gedecoreerde werd gedefileerd. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer zijn na uitvoerige discussie alle amendementen op art. 178 der Grönd- wet, (dat er zal zijn eene krijgsmacht uit vrijwilligers en dienstplichtigen en dat de wet den verplichten krijgsdienst regelt) ver worpen en het regeeringsartikel aangenomen met 48 tegen 29 stemmen. Voorts werd aangenomen met 68 tegen 8 stemmen het amendement om uitzending van miliciens naar Indië, zonder hun toestemming, te verbieden. Met de meesten eenvoud werd heden ochtend 9 uur het stoffelijk overschot van den heer Mr. P. Blussé van Oud-Alblas van het sterfhuis overgebracht naar het station van den Holl. IJzeren Spoorweg. De lijkkoets werd gevolgd door de boden der tweede kamer en een rijtuig waarin de heer Mr. P. L. F. Blussé, lid van gedep. staten van Zuidholland en Mr. Crena de Jongh waren gezeten. Aan het station wacht ten de voorzitter der tweede kamer, de heer Cremers met den griffier en de commiezen- griffiers en een groot aantal leden van ver schillende richtingen van dat hooge staats lichaam de komst van den lijkstoet af. Toen de lijkkist in den spoorwaggou was geplaatst, bracht de heer Mr. P. L. F. Blussé aan de aanwezigen, die zich bij die plechtigheid eerbiedig ter zijde haddeu geschaard, dank namens de familie voor de blijken van deel neming. Per trein van 10.37 is het lijk naar Dor drecht vervoerd, waar het in het familiegraf zal worden bijgezet. De dag van heden zal voorzeker on vergetelijk zijn voor den weleerw. heer ds. C. Van Koetsveld, predikant bij de Ne- derduitsche Hervormde gemeente te 's Gra- venhage en hofprediker, wien het vandaag gegeven was in blakenden welstand zijn 80e verjaardag te vieren. Ondubbelzinnige bewijzen van belangstel ling zoowel van binnen als van buiten deze stad in het feest van den alom geachten grijsaard vloeiden den ganschen dag toe in den vorm van telegrammen, brieven, per soonlijke bezoeken en levende bloemen. Uit Wildungen, in welke badplaats HH. MM. de koning en koningin thans vertoe ven, ontving de predikant het volgende telegram //HH. MM. de koning en de koningin dragen mij op U ter gelegenheid van uw tachtigsten verjaardag Hoogstdezelfde geluk- wenschen en de verzekering hunner belang stelling aan te bieden. De adjudant en secretaris de konings De Ranitz." De geschenken die den waardigen man van verschillende zijden werden aangeboden waren groot in aantal. De predikanten der Herv. gemeente boden hem nevens hunne gelukwenschen een prach tige staalgravure aan. Ten 3 ure verleende de heer Van Koetsveld gehoor aan eene commissie uit den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente. Eene commissie uit de onderwijzers aan de Idioten-school door den heer Van Koets veld opgericht en waarvan hij thans voor zitter is, was de vertolkster der gevoelens van hoogachting en liefde die men daar jegens den jubilaris Van Koetsveld koesterd. Ook smaakte de heer Van Koetsveld het genoegen heden onderscheidene kleinere en grootere giften te ontvangen ten behoeve van de zesde Hervormde kerk die hij eens hoopt in te wijden. Moge die wensch vervuld worden en het den waardigen voorganger tevens gegeven zijn nog tal van gelukkige jaren in voor spoed door te brengen. HH. KK. HH. prins en prinses van Saksen-Altenburg zijn hedenochtend per Hol- landschen trein van 8.30 eerst naar Leiden vertrokken met het voornemen om verder in den loop van den dag Amsterdam te bezoeken. De Pauselijke Internuntius, mgr. Spol- verini, is heden uit Limburg in de residentie teruggekeerd. Heden heeft ten huize van den En- gelschen gezant bij ons hof, Sir Stuart, een diner plaats bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin van Engeland. De vlag van dit land wapperde heden van het Legatie-Hotel. Men verneemt dat de veroordeelden wegens deelneming aan het palingoproer te Amsterdam geen gunstige beschikking te wachten hebben op de verzoeken om gratie of verdere ontheffing van straf door of na mens hen ingediend, naar aanleiding van het feit dat hunne medebeschuldigden, die zich in cassatie hadden voorzien, zijn vrij gesproken of van rechtsvervolging ontslagen. BE L Cr I E. Uit St.-Thomas (Golf van Guinea)» wordt gemeld: De expeditie van Stanley is op 30 April van Stanley-Pool vertrokken in vier stoomschependie de Congo stroom*

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2