BUITENLANDSOKE BERICHTEN. Ka -MEZ W m» Ml «C2 «FW SE Op het etablissement Feijenoord werden gisteren weder een aantal werklieden ont slagen nu ook uit de afd. gieterij, waar tevens minder wordt gewerkt. De begrafenis van den heer Blussé zal te Dordrecht plaats hebbeu. Dinsdag ochtend a. s. wordt het stoffelijk overschot van uit het sterfhuis aan de Koninginne gracht ten half 9 ure naar het Hollandsehe spoorstation vervoerd. Naar het D. v. N. verneemt, heeft de heer Cordonnier, de eerste bekroonde in den beurswedstrijd, in een schrijven aan het gemeentebestuur zijn bezwaren ontwikkeld tegen de wijze waarop Burg. en Weth. van Amsterdam met de bekroonde plannen om springen. In de Zaterdagavond te Amsterdam gehouden vergadering van de Olympia-ver- eeniging besprak de heer J. J. A. A. Frantzen, leeraar aan het gymnasium aldaar *de klachten over ons lager onderwijs". Reeds vroeger was dit onderwerp door hem behandeld en toen had zijn critiek van de zijde van de leeraars bij het hooger en rnidd. onderwijs veel waar deering, maar van den kant der onderwijzers heftige bestrijding uitgelokt. Spreker zette thans zijn critiek nader uiteen. Hij wees er op dat de wet aansluiting wil tusschen lager en midd. of hooger on derwijs, maar dat de ontwikkeling der jongens, die van het 1. o. op de 11. B. S. of gymnasia overgaan, geen grondslag biedt waarop kan worden voortgebouwd. Ook hun paedagogische ontwikkeling is te gering, zoodat nog een voortdurende strijd moet worden gevoerd tegen verstrooidheid, slor digheid en onnauwkeurigheid. Uitvoerig stond spr. stil bij het gebrek aan kennis van de moedertaal. Uit eigen ondervinding ge tuigde hij dat de kennis der taal in Duitsch- land en Frankrijk veel grooter is dan bij ons. Franschen en Duitschers spreken en schrijven hun taal beter dan de Nederlanders. Daarna sprak hij over het leesonderwijs de examens en de ontwikkeling der onderwijzers. Hij geloofde heil te mogen verwachten als het leesonderwijs meer van de aesthetische zijde werd opgevat en bij de examens meer gelet werd op de kennis der litteratuur. Van de gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door de heeren Van Es, Stroebei, hoofden van bijz. scholen, Hinse en Zernicke van op. scholen. De eerste erkende dat er veel waars door den inleider was aangevoerd, deelde zijn ongunstig oor deel over het leesonderwijs, maar meende uit spr.'s mededeeling, dat leerlingen van de hoogste klasse der gymnasia nog geen gevoel hebben voor het taaleigen te moeten op maken dat het taalonderwijs op de gymnasia veel te wenschen overliet. Ook de heer Hinse zag voor een groot deel daar de fout. Met kinderen van 13 jaar die op H. B. S. of gymnasium komenmoet nog veel gerepeteerd worden bij het taalonderwijs, maar daarin hebben de leeraren geen lust, zij willen geen schoolmeestertje spelen. De heer Zernicke verdedigde voornamelijk het boek van Terwy tegen de critiek van den heer FraDtzen. De heer Stroebei deed uitkomen dat het lager onderwijs in de laatste 20 jaar met reuzen schreden is vooruitgegaan. Dat de nieuwere leerwijzen nog niet die vruchten hebben opgeleverddie men er gaarne van zou plukken, wil de spreker toegeven, doch dit zal allengs geschieden. Krachtig sprak de heer S. tegen de examen kwaal en den slechten invloed dien de examens op het onderwijs hebben. Een groot aantal belangstellendenwaaronder de prof. Boot en Spruijt en de dist. schoolopziener waren tegenwoordig. Eergisteren-avond is te Baambrugge de brievengaarder, vermoedelijk door de duisternis misleid, te water geraakt en jam merlijk verdronken. Jl. Dinsdag vond te Nederhorst den Berg eene dienstbode, bezig zijnde in eene kamer stof af te nemen, een geweer staan. Zij nam het op en haalde, niet wetende dat het geladen was, den haan over. Het schot ging af en een elfjarig meisje werd nabij de borst getroffen. Men hoopt het kind nog in het leven te behouden. In de vorige week had in het dorpje Vinkeveen (prov. Utrecht) iemand zijn been stuk geloopen. Om die wond had hij, zooals velen maar al te dikwijls nog gewoon zijn te doen, een lapje met blauwsel gewikkeld. Het gevolg hiervan is geweest, dat er bloed vergiftiging is ontstaan, waaraan de man enkele dagen later onder hevige pijnen be zweken is. De stationchef te Helmond heeft in eene remkast van een spoorwegrijtuig een persoon ontdekt, die zich eerst vreemd hield, doch later zijn naam opgaf. Hij was te Eindhoven er in gekropen om de reis naar Yenloo kosteloos te doeD. De politie heeft hem als vreemdeling en zonder middel van bestaan over de grenzen verwijderd. De aanleiding van den vreeselijken moord, Zondagavond te Leeuwarden gepleegd, is, volgens het verhaal, dat de ronde doet, deze: De vermoorde, de werkman B., was 1 a 2 jaar geleden, wegens openbare dron kenschap veroordeeld. Kort daarna zag hij hoe de gebroeders v. d. li., in eene vigilante tot dicht bij hun woning gebracht werden, en toen verder drunken naar huis sukkelden. Toevallig stond in de nabijheid dezelfde politie-agent die vroeger tegen B. proces verbaal had opgemaakt, en B. riep dien agent toe, als hij zijn plicht kende, dan nu ook tegen deze twee burgers procesverbaal op te maken. De agent deed daarop zijn plicht, en het gevolg is geweest, dat er een wrok tusschen de gebroeders v. d. H. en B. is biijven bestaan, en dat een der eersten Zondag jl op eeöe zoo verschrikkelijke wijze wraak heeft genomen. Een zevenjarig knaapje, dat te Osch in eene boom was geklommen oin een vogel nestje uit te halen, viel er uit en kwam op zijn hoofd terecht, met het ongelukkig ge volg dat hij na vreeselijke pijnen overleed. Dinsdagochtend te ruim 11 uur, terwijl alle lessen in gang waren, werd eensklaps op de koninklijke militaire academie te Breda brandalarm geslagen. Binnen tien minuten gaf de eerste spuit water, en nog vijf minuten later waren alle cadetten op het buitenplein vereeuigd, terwijl de beide brandspuiten volop water gaven. Deze proef werd op last van de inspectie commissie gehouden, ten einde te zien bin nen hoeveel tijd het gebouw bij eventueelen biaud ontruimd kan zijn. 's GKAH I^HAGË. Door Z. M. is aan baron W. A. F. Gevers, gezantschaps-secretaris der lste kl. en als zoodanig verbonden aan Zr. Ms. ge zantschap te Londen, verlof verleend tot bet aannemen der versierselen van ridder 2de kl. der orde van St. Stanislaus, hem door Z. M. den keizer aller Russen geschonken. Door Z. M. is de luit. ter zee 2de kl. G. O. Van Kuyk, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebre ken, met ingang van 1 Juni a. s. voor een tijd van vijf jaren op pensioen gesteld, onder toekenning: van een pensioen van f500 'sjaars en voor werkelijk verblijf in mili tairen dienst in 's rijks overzeesche bezittin gen en koloniën en tusschen de keerkringen eene verhoogiug van pensioen van f225 's jaars. De heer F. Dahms, benoemd tot vice- consul der Nederlanden te Vera-Cruz, is als zoodanig door de Mexicaansche regeering erkend. BËLGIE. Te Verviers zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag drie door ééne lont met elka&r verbonden dynamietpatronen bij eene van de deuren der wachtzaal in het paleis van Justitie, aldaar door onbekenden nedergelegd, achter elkander gesprongen, ééne er van met zulk een hevigheid, dat de slag in de geheele stad gehoord werd, zoo dat vele nieuwsgierigen toeschoten. Een aantal ruiten van het paleis zijn verbrijzeld, doch verdere schade wordt niet gemeld. Men verdiept zich in gissingen naar de drijf veer tot deze daad. Volgens een depêche aan le Peuple zouden twee kisten met revolvers aan het station te Haine-Saint-Pierre in beslag zijn genomen. Voorts heeft het parket van Ber gen te Frameries bij de voornaamste leden der ^Coöperatieve" huiszoeking gedaan en bij een hunner een revolver in beslag genomen. E I* G E L X N Ed. Bij besluit van H. M. de koningin krijgen de Engelschen nog een nieuwe munt, ,/de dubbele florin" of wel vier shilling. De stempel zal dezelfde zijn als op de twee shilling-stukken. Lord Salisbury verklaarde in de giste ren gehouden zitting, van het hoogerhuis dat het bericht onwaar is, als zouden de onderhandelingen over de Afghaansche grens regeling afgebroken zijn. Even onwaar is het bericht, dat de Britsche commissarissen zijn teruggeroepen. Voor zoover in zulke zaken eene gissing mogelijk is, zullen de onder handelingen eer van langen dan korten duur zijn. Tn het lagerhuis werd met 263 tegen 180 stemmen verworpen het amendement van sir Charles Russell op art. 2 van het wetsont werp betreffende strafvordering in Ierland. Dit amendement strekte om de vereenigingen van pachters tegen betaling der pacht aan de toepassing der wet te onttrekken. Het debat over het ontwerp werd daarop verdaagd. Aangenomen werden bij derde lezing: 1°. het voorstel waarbij den hertog van Con naught verlof wordt verleend gedurende het jubilé der koningin naar Engeland te komen, en 2°. het, ontwerp betrekkelijk de conversie der Indische 4 pCts. Staatsschuld. Bij koninklijk besluit is thans de 21e Juni vastgesteld als de dag, waarop het 50- jarige regeeringsjubileum gevierd zal worden en die dus door het geheele ver. koninkrijk en elk onderdeel daarvan beschouwd behoort te worden als een „Bankholy day" (verplichte vacantiedag voor kantoren, bureaux, scho len enz.) Koningin Victoria heeft thans reeds voor haar jubilé uit Indië een paar inillioen aan edelgesteenten ontvangen. Bij gelegenheid van het jubilé der koningin zal aan 30,000 schoolkinderen van 10 tot 14 jaren oud, een feest worden ge geven in Hyde Park. De feesten ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van Engeland's vorstin, zijn, reeds in vollen gang. Maandag-avond werd door het koninklijk genootschap van aquarellisten een gecostumeerd bal gegeven, dat door den prins en de prinses van Wallis en vele leden van het koninklijk gezinonder anderen ook door den kroonprins van Dene marken en Grootvorst Michael Miehaelovitsch werd bijgewoond. Alle genoodigden behalve de vorstelijke gasten, verschenen in costumes uit tijdvakken der Engelsche geschiedenis vóór het jaar 1837. Verschillende tableaux vivants werden uit deze costumes samenge steld, en de onderwerpen waren gekozen uit belangrijke episodes in de geschiedenis van Engeland. Zoo was de eerste voorstelling het uitroepen van den eersten prins van Wallis op Carnavoon Castle, waar Eleonora van Castilië moeder werd van den prins, die de koninkrijken van Engeland en Wallis zou vereenigen. In het volgende tableau werd voorgesteld het bezoek van koningin Elisabeth aan buord van het schip vaD den dapperen admiraal Francis Drake, die van zijne ontdekkingsreis rondom de wereld was teruggekeerd, door de ^Virgin Queen" op zijn eigen bodem tot ridder werd geslagen. Men zag de koningin in vol ornaat, de accoladen gevende aan den ridderlijken Drake, aan haar voeten geknield. Een bijzonder fraai en rijk tafereel was de ontvangst van den hertog van Marlborough na den overwinning van Blenheim door ko ningin Anna, gevolgd door een slot-tableau of apotheose het Britsche Rijk in 1887", samengesteld uit een allegorische groep met de buste van de Empress-Queen Victoria, die met een lauwerkrans gekroond wordt door miss Brittannia, terwijl daaromheen waren geschaard onderdanen uit alle wereld streken: o. a. een eerbiedwaardige Hindoe, een rijk gekleede Hindoe-prinses, een N. Amerikaansche Indiaan, een Kaapkolonist enz. FR1MRIJ H. Ten gevolge van het besluit, door den raad van state genomenzullen de prin sen Murat onmiddellijk weder op de rol van het leger worden ingeschreven. De Staadsraad verwierp het protest der prinsen van Orleans, maar erkende de geldigheid van het protest van prins Murat, (die betoogde, dat hij niet gerekend mag worden onder de afstammelingen 7an vor sten, die over Frankrijk regeerden). In eene nota der ^Agence Havas" eest men: De heer De Freycinet begaf zich gisteren namiddag te 4 uren naar den president der Republiek op het Elysée, om dezen ter ken nis te brengen dat hij, na een onderzoek van den toestand, niet geloofde een kabinet te kunnen vormen dat kans van voldoende duurzaamheid aanbood. Dienvolgens zag hij zich genoodzaakt voor de hem gedane op dracht te bedanken. Op den vijfden dag van de verkooping der Fransche kroonjuweelen, was de zaal minder vol dan op een der vorige dagen, maar toch was de kooplust niet geringer. Bijzonder trok de aandacht een rijke Ame rikaan, die zijn naam niet noemde, maar voor lord Oxford doorging en die voor 140,000 francs een broche en twee arm banden kocht. Deze heer betaalde het ge heele bedrag, benevens de 5 pCt. voor on kosten, onmiddellijk in comptanten. Toen hij heenging, verdrong men zich om dezen rijken Amerikaan te zien, maar nog meer werd de aandacht getrokken door eene dame, die bij hem was en zich onmiddellijk in de zaal tooide met de kostbare sieraden, welke ,lord Oxford" haar ter hand stelde. Met de grootste kalmte verliet het paar de zaal hij 147,000 francs armer en zij getooid met de sieraden, welke eens door keizerin nen en koninginnen werden gedragen. De broche kostte 43,000 francs en de beide armbanden vorstinnen dragen steeds twee volkomen gelijke armbanden aan elke pols ongeveer 100,000 francs. De beide brace letten behoorden tot een parure van parelen welke volgens den catalogus tot de merk waardigste van alle Fransche kroonjuweelen behooren en bestaan uit 2000 parelen en eenige kostbare brillanten. Zij vormen de eerste van de veertien partijenwaarin dit geheel stel is gesplitst. De verkooping bracht op 560,000 francs, zoodat de geheele op brengst tot dusver bedraagt 2,700,900 francs. De jongste berichten over den ge zondheidstoestand der koningin luiden zeer gunstig. IIÏIITSCHLA1V D. De Bondsraad heeftin zijne gisteren gehouden zitting, het wetsontwerp op de suikerbelasting goedgekeurd. Op dit oogenblik overlegt de regeering met de partijen in den rijksdag, welke gun stig voor de zaak gezind zijn, over de ver hooging der graanrechten. Mocht dat beraad tot, een bevredigend resultaat voeren, dan zal de nieuwe Graanwet nog in deze zitting worden ingediend. Het staat thans vast, dat in de tegen woordige zitting van den rijksdag geen voor stellen nopens Elzas Lotharingen zullen wor den ingediend. De Berlijnsche bladen deelen mede, dat nog in deze zitting van den rijksdag een wet zal inkomen, betrekkelijk het ver volgen en straffen van spionnen. Dat ontwerp was reeds in bewerking lang voordat het incident-Schnaebele zich voordeed. De vice-admiraal Knorr, die het es- cader commandeerde, dat ook Zanzibar aan deed, heeft aan keizer Wilhelm de ridder orde, hem door deu Sultan van Zanzibar verleendin plechtige audiëntie overhandigd. Het ordeteeken 'twelk de beeltenis van den Sultan draagt is van goud vervaar digd en met diamanten omzet. Prins Von Bismarck zal een kleiner ordeteeken ontvangen. Te Berlijn is een bericht ontvangen, dat een nieuw complot tegen het leven van den keizer, te Novotcherkask ditmaal, zou zijn ontdekt. De Frankfurter Zeitung deelt hieromtrent de volgende bijzonderheden mede. De samenzweerders hadden plan, den Czaar in bovengenoemde stad te vermoorden of, als dat niet koD, op een ander pant waar de Souverein zich gedurende zijn reis zou ophouden. Het komplot is gesmeed te St.-Petersburg en van daar zijn de personen, die den aanslag zouden plegen, de Don op gezonden. Een der personen, verdacht van medeplichtigheid aan den vorigen aanslag, is door de politie gevat, die daardoor voor kwam dat de misdaad werd gepleegd. Er zijn 24 personen gevangen genomen. RVILAniD. De Russische keizerlijke familie be zocht gisteren te Novo-Tsjerkask nog den Kalmukken-tempel, woonde het diner bij haar door de aanzienlijken onder de Kozakken aangebodenen aanvaardde eergisterenavond te 7 uren de terugreis, onder luide betui gingen van gehechtheid. In het begin dezer week is te Brest- Litowski, in Rusland, een Duitsche spion gevangen genomen, een kapitein van den grooten staf des Duitschen legers, door de militaire overheden afgezonden om een plan. van de nieuwe door de Russen gebouwde vestingwerken te maken. Daartoe had hij„ zich voor een Rus uitgevende, een huis in de nabijheid der forten gekocht. De politie had echter kwaad vermoeden opgevat, omdat al de brieven, welke de nieuwe eigenaar ontving, Duitsche postze gels droegen. Een huiszoeking werd ingesteld en de officier gevangen genomen, die zich nu in gevangenis te Warschau bevindt. EGYPTE, Te Cairo wordt het gerucht verspreid, dat de toestand in de richting van Wady-- Haifa zeer bedenkelijk is geworden. OOST-UVDIE. Het Soer. Hbl. schrijft: Aangenaam is het bericht, dat het met de koffieprijzen zoo goed gaat. Hadden de planters nu maar een goeden oogstmaar dien hebben ze niet. De oogst is klein. Alle voorteekenen evenwel zijn er, zooals ons door een planter uit Blitar verzekerd werd, dat het volgend jaar een buitengewoon groot product zal geven. Daar er geen enkele reden is om aan te nemen, dat de prijzen dan lager zullen zijn, wel het tegendeel, is de toekomst voor de koffiecultuur zoo goed. als 'tmaar kan,

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2