NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Sle/.e Courant verschijnt dadelijks* behalve op Kon- en Feestda^e n< ABOHHEMEHT: Maandag 23 Mei *887. - M°. 119 AGVEBTEKTlEi: Bureel: Seheeptiiakerssteejr ft. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-IJerichten Inschrijving; Schutterij. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden f 1.25. franco door liet geheele rijk, per 3 maanden 1.50. Orijs per timmer 10 i'ent Van 16 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Glroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0..10. 2011 Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LELDEN noodigen hen, die verzuimd mochlen hebben zich op de door het Gemeeniebestuur bepaalde dagen ter Inschrijving voor den Schutterlijken dienst aan te melden, uit zich daartoe alsnog te vervoegen ten Raad- huize, op Maandag den 23 Mel e k. des voormiddags lusschen 9 en 12 uren. Zij herinneren wijders den belanghebbenden, dal de registers van inschrijving op den len Juni aanst. worden geslolen en dat zij, die zich niel vóór dat tijdstip hebben doen in schrijven, bij ontdekking, ambtshalve inge schreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeesler. E. KIST. Secretaris. Leiden, 20 Mei 1887. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dal door den Raad dier gemeenle, in zijne vergadering van den 12den Mei 1887 is vastgesteld de volgende Verordening: rEROBDEilING waarbij wordt gewijzigd de Verordening, hou dende aanwijzing der plaatsen, dagen en uren voor de verschillende markten binnen de ge meenle Leiden, vastgesteld den Dden Januari 1808 (Gemeenleblad n°. 1),gewijzigd bij de ver ordeningvan den 14den Februari l878(Gemeen- leblad n°.8), nader gewijzigd hij die van den 26en Augustus 1880 (Gemeenteblad n°. 7), bij die van 22 Juli 1881 (Gemeenleblad n°. 12) en bij die van 23 October 1884 (Gemeente blad n°. 4). De Raad der gemeenle Leiden; Gezien art. 135 der Wet van den 29slen Juni 1851 (Staatsblad n°. 85); Heeft besloten: De verordening van den 9den Januari 1808 (Gemeenleblad n°. i). gewijzigd bij de veror deningen van den 14den Februari 1878 (Ge meenleblad n°. 8). van den 20sten Augustus 1880 (Gemeenleblad n°. 7), van den 22slen Juli 1881 (Gemeenteblad n°. 12) en van den 23slen October 1884 (Gemeenteblad n». 4) in zooverre te wijzigen dal daaruit vervallen de woorden nVoor de vcrkooprrs van boomvruchten en nverder ooft, aan de Vischmarkt waterzijde, wvan de Korenbrug tot aan de Fonteinen daarvoor in de plaats worde gesteld: «Voor de vcrkooprrs van boomvruchten en iiverder ooft, aan den Nieuwen Rijn, van de «Middclstegracht zich oostwaarts onbepaald uit- uitrekkende." Vastgesteld door den Raad der gemeenle Leiden in zijne openbare vergadering van den ]2den Mei 1887. De Burgemeester, DE KANTER. De Secretaris, E. KIST. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 21slen Mei 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 11E KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 26 Mei 1887 des namiddags le één uur waarin o. m. zullen worden aan de orde gesteld de voor- stellen van de vier raadsleden omtrenl meerdere betaling door niet-ingezetenen dan door inge zetenen voor de voordeelen welke de gemeente aanbiedt. ziekten aangegeven, Geene sterfgevallen daar aan kwamen voor. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 33 tot 67 volwassen personen en van 7 tot 9 kinderen. De kinder-speeltuin, waarvan geruchten der oprichting alleen reeds de zoovele meis jes- en jongensharten sneller deden kloppeD, werd hedenmiddag te 1 uur geopend voor genoodigdeu. De Bouwmaatschappij Vreewijk heeft een uitmuntend geschikt terrein voor genoemd doel ingericht en voorzien van alles, waarnaar het hart van een gezonden Hollandschen jongen trekt of van een flink Hollandsch meisje op den leeftijd waarop ze elkanders spelen deelen alsof er geen geslachten bestonden. Beginnen we met een oude bekende, de omgevallen klauterboom welke flinke Leidsche jongen heeft daar niet ingezeten, bovenin, welke flinke Leidsche jongen heeft aan dien scherpen uitstekenden tak niet minstens éénmaal zijn broek ge scheurd. (Pantalon heet zoo'n ding volgens niet-Hollandsche jongens). Die boom, die beroemde, is behouden gebleven; de directeur heeft daar goed aan gedaan, dat wist hij wel en hij kon 't ook dezen middag weêr ervaren, de speeltuin was niet geopend of als meikevers in eene haag zaten de lief hebbers van klimmen tot in het topje van den boom in ruste. Maar ook menschenhanden waren aan 't werk geweest en hadden ruimschoots gelegen heid verschaft om te wippen, te schommelen, in den molen en ton te loopen, aan rek, ringen en brug te werken, in de rottingmand te balanceeren en er uit te vallen, te sprin gen en mast te loopen. En hebben ze zich dan aan dat alles moe en dorstig gewerkt dan zijn daar houten- en zodenbanken in overvloed om te rusten en steeds goedge vulde melkemmers om zich tegen billijken prijs weer nieuwe krachten te verschaffen. Reeds terstond na de opening was de speel tuin volgestroomd met onze jeugdige stad- genootjes die daar elk wat wils vonden. Vlaggen wapperden vroolijk in 't rond en half verscholen achter 'tjonge groen deed zich een corps onderdanen van den grooten Bismarck lastig hooren. De uitgebreidheid van het terrein en de vele werktuigen doen weinig gekibbel onder de jongeluidjes vreezen, terwijl onder de werktuigen waarbij de gelegenheid tot tui melen het grootst is, de zachtheid vau den grond de vallenden al weinig beklagenswaar dig maakt. Het was een lust om te zien hoe daar alles krioelde, kleuterde ett rolde en 't was duidelijk dat het jonge volkje er reeds nu ingeburgerd is. Ook voor de wan delaars buiten de omheining is 't een aller aardigst gezicht. Van welken kant ook be keken is de kinderspeeltuin op Vreewijk een groote aanwinst voor onze stad en waar de ouders de noodzakelijkheid soms nog niet mochten inzien zal het jonge volkje 't hun wel aan het verstand brengen dat 'tniet aangaat kinderen te hebben wanneer men ze geen toegang tot den kinderspeeltuin ver schaffen kan. MUZIEK, LETTEREN EV KU Ni ST. STADSNIEUWS. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier geene sterfgevallen aan besmettelijke 22e Mei. Geboortedag (1813) van Richard Wagner. 23e (1707) van Linnaeus. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrum, op Zondag 22 Mei, des na middags te twee uren, door het stafmuziek corps van het 4de regiment infanterie, di recteur de heer J. G. H. Mann. 1ste afd.: N°. 1. Einzugsmarsch aus „der Zigeuner baron", (1ste uitv.), Joh. Strauss2. Ouver ture de l'Opéra „Les Dragons de Villars", A. Maillart; 3. Eva-Walzer, (1ste uitv), G. Steffens; 4. Souvenir de l'Operette: „Le petit Faust", Hervé. 2de afd.: N°. 5. Ouverture: „Die lustigen Weiber von Wind sor", O. Nicolaï; 6. „Alleluia d'Amour'" Mélodie, (arr. Mann), J. Faure; 7. Fantai- sie de l'Opéra: „Le Songe d'une Nuit d'élé" de Thomas, (1ste uitv.). A. J. Buyssens;8. Blumen-Polka, (1ste uitv.), C: M. Ziehrer. Bij het aanstaand muziekfeest der Ned. Toonkunstenaars-Yereeniging zullen als solisten optreden mevr. Lydia Holm en Emile Blauwaert, die voor het Haagsche publiek geen onbekenden zijn en hier gunstige her inneringen hebben achtergelaten. De misluk king der opvoeringen van Lohengrin te Parijs, waarvoor de heer Blauwaert verbonden was, is de toevallige oorzaak dat de residentie den gevierden Vlaamschen zanger eerlang zal kannen hooren. In overeenstemming met het doel der vereeniging, om jeugdige kunste naars bij het publiek in te leiden, zal als solist optreden de heer A. Eldering, van Groningen, die aan het conservatoire te Brussel zijn opleiding genoot, waar hij bij zijn vertrek een buitengewoon getuigschrift ontving met de gouden medaille. De heer Eldering is leeraar in de vioolklasse aan de stedelijke muziekschool te Pesth. (I). v. Z.-II. en 's Gr.) De beroemde zangeres Peschka-Leutner, vele jaren een sieraad van de opera te Keuen en een der beste coloratuurzangeressen van onzen tijd, heeft thans, op 48 jarigen leef tijd afscheid genomen van het tooneel en zich te Keulen als onderwijzeres in den zang gevestigd. Jules De Geyter, de bekende Vlaam- sche letterkundige te Antwerpen, heeft, met nog 10 anderen, opgericht een „Taalver bond", waarvan het doel omschreven is als volgt: „De vereenigiDg heeft ten doel de loutering en ontwikkeling der Nederlandsehe taal, beschouwd als voertuig in alle vakkeD der wetenschap, alsmede de beoefening der fraaie letteren, tooneel en geschiedenis." Mevrouw de wed. Douwes Dekker heeft de onafgewerkte blaadjes, gevonden op Mul- tatuli's schrijftafel, gezonden „aan hen die hij liefhad, of die hem liefhadden en waar deerden bij zijn leven," daarbij verzoekende dat men deze bladzijdenwaaraan het fiat van den auteni ontbreekt, niet overgeve aan de publieke pers. Bij deu uitgever W. Cremer te 's-Gra- venhage zal op 6 Julia. s. verschijnen, een Weekblad voor Jonge dames, getiteld Be Hollandsclie Lelie, onder hoofdredactie van mejuffrouw Catharina Alberdingk Thijm. Dit blad zal worden uitgegeven in weke- lijksche afleveringen van 8 tot 12 bladzijden tekst, met artistiekeu omslag in royaal quarto formaat; de prijs per jaargang van 52 num mers zal zijn f4.50. De inhoud zal bestaan uit bijdragen onzer beste Nederlandsehe letterkundigen en hoofd zakelijk gewijd zijn aan Letteren en Kunst, Moderne Wetenschap, korte politieke Over zichten, Koloniën, Karakterstudiën, Biogra- phien, Bibliographie, Handwerken, Bloemen, Gostuumleer en Modes, Huishoudkunde, Vormen en Correspondentie; elke wekelijksche aflevering zal bevatten eene Novelle geheel uit, en een vervolg feuilleton. Op Hemelvaartsdag werd de tentoon stelling van kunstwerken van levende meesters te 'sGravenkage door ruim 800 personeu bezocht. Verkocht zijn de aquarellen van mej. M. Tonnet te Leiden, voorstellende „De Bakker- Korff'shoek" in de Lakenhal te LeideD en „een Boschgezicht te Doorn." Voorts het schilderij van J. De Jong te Rotterdam, getiteld „De zeven Weeënsteeg." Inhoud, 17de jaargang, n". 2, van De Huisvrouw. De kant-industrie. Iets over magerheid en vermagering. Door Dr. S. Sr. Coronel. Eenige sociale plichten der vrouwen aller standen. Kinderkost. Berichten nit de vrouwenwereld in binnen- en buitenland. Allerlei. Feuilleton. „Op Dwaalwegen". Novelle. Uit het Dnitsch. Door Albertine. Advertentien. Onze regeering is uitgenoodigd zich op het internationaal geneeskundig congres, dat in October dezes jaars te Washington zal gehouden worden, te laten vertegen woordigen, Sedert Vrijdag den 13den dezer wordt te 's-Hage examen afgenomen van postambte naren, tot het verkrijgen van het radicaal van telegrafist. Van de 32 candidaten, die tot heden examen hebben afgelegd, zijn er slechts drie geslaagd. Er hebben zich ruim 100 candidaten aangegeven. Het getal adspiranten om geplaatst te worden als cadet aan de koninklijke militaire academie bedraagt dit jaar 224. Van dit getal zal, voor zoover tot heden bekend, schriftelijk examen worden afgelegd te Amsterdam door 71, te Breda door 96, te Nijmegen door 39 en te Meppel door 16. Evenals vroeger wordt door alle adspiranten het mondeling examen te Breda afgelegd. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft per circulaire aan de departementen medegedeeld, dat het zijn voorstel in zake het Sociaal Weekblad intrekt. Daarbij ie afgedrukt een tweetal brieven van deu heer Tjeenk Willink, uitgever van het weekblad, verklarende dat en waarom hij zelf als uitgever in de gegeven omstan digheden de handhaving van het voorstel zou hebben betrenrd. In een hoofdartikel over „De Enquête" in de Maasbode schrijft mr, A. in o. a. het volgende: „Vergeten wij niet te vermelden, dat de griffier der tweede kamer, mr. J. D. Veegens, de leden der commissie getrouw heeft ter zijde gestaan en ruimschoots het zijne er toe heeft bijgedragen, om het eens opgezette plan te doen slagen. „De verdiensten van dezen door en door bekwamen ambtenaar treden wegens zijn eigen- aardigen werkkring niet altijd in het volle daglicht; maar het is ons eeri behoefte, onze lezers er op attent te makendat er naast de 86 praters in de tweede kamer nog een zwij ger zeteltdie soms meer werk verricht dan al de 86 praters te zamen. Ja, er zijn personen die beweren, dat er in de regee- ringskringen naast den minister Heemskerk niemand met zulk een buitengewone, haast bovennatuurlijke arbeidskracht bedeeld is, als de griffier van de tweede kamer." Door een tot jog toe onbekende oor zaak ontstond gisterenavond te 's-Gravenhage ten 9 ure ongeveer, brand in een speelgoed winkel in de Oude-Molstraat. Binnen een kwartier was de politie met een haspelwagen de vlammen meester, doch zelfs in dat korte tijdsverloop was den geheelen winkelvoorraad verbrand. Het onder huis is zwaar beschadigd, HH. KK. HH. de prins en prinses van Saksen Altenburg zijn gisterenvoormid dag te 10 u. 18 per Rijnspoor in de residentie aangekomen en werden in de koninklijke wachtkamer opgewacht door baron van Was- senaer van Rosande, kamerheer bij het vroegere huis van H. K. H. prinses Hendrik.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1