BINNENLANDSCHE BERICHTEN BUITEN LANDSCHE BERICHTEN De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor twin tig studenten in de medicijnen aan een der Nederlandsche universiteiten de gelegenheid bestaat om tusschen lo. Aug. 1887 en ultimo Juli 1888 in opleiding te worden genomen voor de betrekking van officier van gezondheid 2e klasse bij het leger in Nederl.- Indië, onder genot van een subsidie van f 7000. Nadere bijz. bevat de St.-Crt. Door den heer Fabius is op hoofdstuk VIII een amendement voorgesteld om een nieuw artikel op te nemen, luidende: „De dienstplichtigen kunnen tot eerste oefening hoogstens 18 maanden onder de wapenen gehouden worden. Gedurende hun volgenden diensttijd kunnen zij niet meer dan viermaal, telkens niet langer dan eene maand, te zamen geroepen worden." De sterkte van het geheele personeel der zeemacht bedraagt thans, met inbegrip van het korps mariniers, sterk 2242 koppen, de zeemilitie sterk 2806 koppen, de adel borsten, studenten en candidaat-artsen, uit 11,226 personen. Het geheele personeel der rijkswerven bedraagt 2284 personen. Men meldt aan het Hbl. uit Berlijn: Volgens de mededeeling der dagbladen zijn de beide Belgische hoofdambtenaren, die hier pogingen hebben aangewend om de verzending der Duitsche pakketten over Ostende naar Engeland te behouden, on- verrichterzake naar Brussel teruggekeerd, ofschoon zij overigens hier de meest wel willende ontvangst hebben genoten. De Duit sche postadministratie zal ook voortaan de Duitsch-Engelsche post over Vlissingen verzenden. Het Nederlandsch Gasthuis voor oog lijders te Botterdam zal een uitbreiding ondergaan. Een aangrenzend pand, dat reeds aan genoemd gasthuis behoorde, doch aan particulieren werd verhuurd, zal gedeeltelijk worden ingericht voor zieken en gedeeltelijk voor een woning voor een geëmploieerde. Maandagmorgen bezocht dr. Van Schouwen, arts te Overschie, een patiënl aan den Delfschen weg, toen zijn paard van een voorbijrijdenden scharenslijperswagen schrikte en er van door wilde gaan. De ge neesheer greep echter gelukkig het paard nog bij de teugels doch had het ongeluk daarbij te struikelen, waardoor het wiel van zijn rijtuig hem over de borst ging, en hij zwaar inwendig gekneusd huiswaarts moest vervoerd worden. Donderdagavond is zekere vrouw H., die wegens wanbetaling gerechtelijk uit hare woning op de Maruixkade te Amsterdam is gezet, krankzinnig naar het Buitengast huis gebracht. Onder haar boedel vond men twee blikken trommels gevnld met effecten die gezamenlijk een vrij groot kapitaal ver. tegenwoordigden. In haar zak had ze nog 58 gulden; terwijl bovendien nog vele zilve ren voorwerpen, als: lepels, vorken, messen, enz. gevonden werden. Zij zal waarschijnlijk naar een rijkskrankzinnigengesticht overge bracht worden. Men schrijft aan de N. R. Crl.: De werkzaamheden op de stoomsteenfabrieken langs den Bijn en Waal zijn thans wat het tichelen van steenen betreft in vollen gang. De groote voorraad van 1885 is nagenoeg geheel opgeruimd, terwijl van het fabrikaat van het vorige jaar niet alleen de verzen ding overal een aanvang heeft genomen, maar bovendien op sommige steenfabrieken hoogst belangrijke partijen zijn verkocht. Thans is met den opslag van lange turf al- lerwege ook een begin gemaakt; de prijzen die men besteedt zijn zeldzaam laag, zoodat de turfschippers weinig verdienen. Gisterennacht is te Nijmegen de heer F. B.26 jaar, die in gezelschap van den heer F. uit Arnhem, met de gierbrug van Nijmegen naar Lent de Waal zou overste ken, bij ongeluk in de rivier gevallen en verdronken. Alle pogingen tot redding ble ven vruchteloos. Zijn lijk is nog niet op- gevischt. Gisteren voormiddag werd door den heer P. Van Bijn te Nijmegen, het stoom- rijtuig Noviomagum, door hem ontworpen en vervaardigd, in tegenwoordigheid van vele ingenieurs, andere deskundigen en van ver schillende belangstellenden, waaronder ook de heeren wethouders H. L. Terwindt en mr. W. Francken NGz., in een hem daartoe welwillend afgestaan ruim lokaal van het arsenaal op Mariënburg beproefd. Het in alle opzichten keurig afgewerkt rijtuig, dat eene totale lengte van 2.80 M., en eene doorgangsruimte van 1.40 heeft en vier personen, waaronder den bestuurder, kan vervoeren, bewoog zich met het meeste gemak en met meer of mindere snelheid door het lokaal in alle richtingen, tot ieders verwondering allerlei wendingen makendeen Ka m m es am ws uitmuntend naar het stuur luisterend. Het was voor den heer Van Rijn, die drie jaren aan dit stoomrijtuig gewerkt heeft, eene groote voldoening dat zijn arbeid de volkomen goedkeuring van zoovele deskundigen mocht wegdragen. ïhdien hij thans aan zijn plan gevolg geeft, otn in verschillende plaatsen van ons land en buitenlands zijn van vin dingrijkheid en onvermoeide vlijt getuigend werktuig ten toon te stellen en in werking te brengen, zal het ztker, even als te Nijmegen, overal de algeineene belang stelling wekken. (Prov. Held. en Nijm. Cour). Op het socialistische congres in De cember van het vorige jaar te Hengeloo ge houden, had zekere sociaal-democraat Bennink beleedigende woorden geuit tegen de firma Stork aldaar. Deswege aangeklaagd, was hij tot tien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Wat hij bij die gelegenheid als verdediging aanvoerde, werd door hem uitgegeven ouder den titel „Uitzuigers-proces". Tegen dtt geschrift was Zondagnamiddag eene demonstratie gericht van de werklieden der genoemde fabriekdie de logens en las teringen er van in het licht stelden en deden uitkomen hoe juist de heeren Stork alles deden om voor het lot van hunne werklie den en de gezinnen van deze te zorgen. Aan het einde der vergadering weri een protest tegen de beschuldigingen opgemaakt en door een honderdtachtig werklieden ge teekend. In massa bracht men dit als oor konde aan de heeren Stork, die van het plan noch van de uitvoering kennis droegen. Aan Bennink werd er door een drietal werk lieden een afschrift van gegeven en hem be duid dat dit protest van vriendschappelijke aard was, maar dat het hem geraden was, de firma Stork niet meer te beleedigen. In de Zwoleche Courant, welke het uit voerig verslag van die samenkomst bevat, zal de oorkonde worden geplaatst. Een loteling te Giethoorn, te klein, gebrekkig en met broederdienstdie niet persoonlijk aan de loting deelnam, viel een dienstplichtig nummer ten deel. Hij ver zuimde echter de noodige bescheiden tot vrijstelling over te leggen en verscheen ook niet op de keuring. Dientengevolge heelt hij aan de oproeping als milicien gevolg moeten geven en is hijnaar men verneemt, althans voorioopig opgezonden naar het gar nizoen te Nijmegen. Uit Leeuwarden is weder naar Noord- Amerika verzonden eene verzameling best rundvee, bestaande uit 60 stuks. Zij zijn alle ingeschreven in het Friesch rundvee stamboek of wel volbloed afstammelingen van ingeschreven stamboekvee. De verzen ding geschiedt onder geleide van een boe renzoon, die reeds eenigen tijd bij een farmer in Noord-Amerikais werkzaam geweest. 't l-lltVKMIAt.K. Door Z. M. is de medaille, ingesteld bij Zr. Ms. besluit van 5 Mei 1877 n°. 32, in zilver toegekend aan den heer dr. H. Soulier te Bome, als blijk van waardeering zijner belangstelling in 's rijks wetenschappelijke verzamelingen, door schenking betoond. Door Z. M. zijn verleend de volgende pensioenen als aan: W. J. Van Maanen, commies bij het dep. v. financ. f 1480; H. Oliekoek, commies te water 1ste kl. bij 's rijks belastingen f471; A. G. 1). Luyten, commies 1ste kl. bij 's rijks belastingen, f409; W. H. De Rooy, id. 2e kl., f862; J. D. W. H. Hagens, id., f487; H. C. v. Doorn, ontv. der dir. bel. en ace., f636; A. Van Wely verificateur le cath. bij's rijks hel. f1440; J. W. Backer, id., f1217; J. Mor ra, adj.-com mies bij de alg. reken kamer f231; M. E. A. F. Massart, wed. C. Cremer verificateur 2e cath. bij 's rijks bel. f810; J. Fortuin wed. A. v. Wagenin- gen, commies 3e kl. bij 's rijks bel., f180. De adelborst 1ste kl. S. Rijnbende wordt met 3 Juni a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms instructieschip Nautilus. BELGIE. De toestand in het steenkolen-bekken van Charleroi heeft geene verandering ouder gaan. Het aantal werkstakers te Chatelet, Pont de Loup en Bouffioulx bedraagt 2100. Zij houden zich echter kalm en de werkstaking in het bekken van het centrum dreigt niet zich verder uit te breiden. Gisterenochtend had te La Croyère eene botsing plaats tusschen gendarmes en werk stakers, waarbij twee der laatstgenoemden gedood werden. Zekere Loor, die zich aan het hoofd bevond der bende, welke gisteren te La Croyère is uiteengejaagd, is als opruier in hechtenis genomen. «3 wrj asm. üwt r**-» ENGELAND. Sir James Fergusson verklaarde in de J zitting van het Lagerhuis van gisteren, dat j de Egyptische regeering geene niet-erkende J vlottende schuld heeft en geheel vrij is van j voorschotten op rekening-courant bij banken en andere krediet-instellingen. Met eenparige stemmen werd het voorstel aangenomen, naar aanleiding van liet jubilé der koningin de godsdienstoefening in de St. Margaret-kerk van aanstaanden Zondag bij te wonen. Het Huis verwierp, mei 242 tegen 180 stemmen en na een debat van zes uren, Harcourt's ondervoorstel op art. 1 van liet. wetsontwerp betreffende de strafvordering in Ierland. Dit ondervoorstel bepaalt dat geen voorafgaand onderzoek geschiedt naar aangelegenheden, welke met openbare ver gaderingen in verband staan, noch naar het geen betrekking heeft op het huien of ver huren van personen enz. De minister Balfour bestreed het ondervoorstel, omdat het ten doel heeft het Boycotten" niet onder het bereik der wet te brengen, en de wet zelve daardoor krachteloos zou worden. In het Hoogerhuis werd bij tweede lezing aangenomen het ontwerp betreffende den kleinen grondeigendom der Schotsche boeren. De verdere artikelsgewijze behandeling van het ontwerp op het grondbezit in ler- laud werd tot 13 Juni uitgesteld. The Times heeft in zijn geduchten aan val op Parnell en diens partij een sterken bondgenoot gekregen in den ouden John Bright, die in den volgenden brief in ronde taal zijn gevoeleu zegt: Waarde heer! ,/Gij schijnt niet te wetendat al de be schuldigen vau the Times bestaan uit aan gehaalde getuigenissenuitgebracht door de oproerige samenzweerders zeiven. Zij zijn verklaringen en mededeelingen overgeschre ven uit de United Ireland in Dublin, uit de Irish World in New-York en uit andere dagbladen geredigeerd door of het eigendom van de hoofdleiders der samenzwering. De feiten zijn hun eigen feiten. The Times heeft ze niet bedacht; het blad heeft ze alleen in orde gerangschikt, opdat het publiek den toestand moge begrijpen. Het Parlement heeft werkelijk niets met deze zaak uit te staan. De samenzweerders en hun dagbladen heb ben lord Spencer en den heer Forster be schuldigd, moordenaars te zijn, beulen die mannen ophingen, van wier onschuld ze overtuigd waren! Het Parlement is niet tusschenbeiden getreden om de Iersche schrij vers en redenaars, die dit verklaarden, te verdedigen. De gerechtshoven staan open. Waarom zou het Parlement de plichten en en den arbeid op zich nemen der gewone gerechtshoven P" Voor het renpaard Berdigo zijn den eigenaar H. T. Barclay door den Parijschen bookmaker Wm. Wright 20.000 guinjes (zegge: f240.000) geboden. De Umbria, van de Cunard Line, is den 15en dezer uit New-York naar Liver pool vertrokken met niet minder dan 540 hutpassagiers, het grootste aantal dat er in dit seizoen in ééne boot vervoerd is. Tot de passagiers behoort Adeline Patti. FUAIVK1UJ K. De kamer van afgevaardigden nam gisteren het rapport der budgetcommissie in behandeling. De heer Dauphin, minister van financiën, bestreed nadrukkelijk de voorstellen der commissie en trachtte in eene uitvoerige rede de door hem, minister, aangeboden be grooting te rechtvaardigen. Verschillende leden der rechter* en linker zijde voerden het woord. De minister Goblet zeide dat de rol, welke de begrotingscommissie te vervullen heeft, hierin bestaat, hare medewerking aan de regeering te verleenen. Hij was verder van meening, dat de quaestie der bezuinigingen niet den eigenlijken grondslag van het debat vormt. „Is men reeds met een minis terie, gereed'', zeide de minister, „het make zijn budget openbaar." De Minister eindigde met de verklaring, dat hij bereid is zich nader met de commissie te verstaan. Mocht de kamer in anderen zin beslissen, dan is hij bereid het gezag neder te leggen. De voorzitter, de heer Floquet, las daarop verscheidene amendementen voor. De prioriteit werd gevraagd en verkregen voor de motie van orde van den heer Dela- forge, van den volgenden inhoud: „De kamer, rekenende op de verstandhouding tusschen de regeering en de commissie, verklaart opnieuw de noodzakelijkheid om in de bezuiuigingspolitiek te volharden." De heer Pelletan vroeg inlichtingen om trent deze motie, en de heer Rouvier Ver klaarde, uit naam der commissie, zich er tegen. De motie van orde des heeren Delaforge werd met 275 tegen 257 stemmen verworpen. De minister Goblet verklaarde daarop dat het kabinet zijn ontslag nam. De kamer vereenigde zich ten slotte, met 312 tegen 143 stemmen, met het rapport der budgetcommissie. Het Journal de Paris ontkent de juistheid der bewering dat den Duitschen gezant zou gelast zijn, diplomatieke vertoo- gen bij de Fransche regeering in te dienen over het mobilisatieplan. De oppositie tegen den aanstaanden toren van Babel te Parijs neemt nu een andere gedaante aan. Twee dames, be- woousters van naburige perceelen, hebben beiden geprotesteerd tegen de oprichting van Eiffels wonderwerk, omdat daardoor het uit zicht uit haar vensters wordt benomen. De heer Schnaebele, gewezen Fransch commissaris van politie te Pagny, is niet, zooals eerst gemeld werd, te Belfort maar te Laon tot speciaal commissaris benoemd. Bij de herstemmingen te Douai ter verkiezing van den gemeenteraad zijn de kiezers, die de vorige maal van de stembus waren veggebleve*), ten einde aldus verzet aan te teekenen tegen het voorstel der regee ring om de beide faculteiten der rechten en letteren naar Rijssel over te brengen, trouw opgekomen. Al de leden van den raad die hun ontslag genomen hadden, zijn herko zen, ook bij wijze van protest. I T A LIE. De feesten te Florence worden door prachtig weer begunstigd. De historische op tocht uit de 13e eeuw trok door de straten en maakte een diepen indruk. 2000 personen namen daaraan deel. De koning en de koningin behoorden tot de toeschouwers, het volk was vol geestdrift. Op een groot bal den avond te voren waren alle genoo- digden in costuum van de 16e eeuw. Nu weer verneemt men, dat de Ita lianen in Afrika krachtig zullen optreden. Generaal Saletta laat in de omstreken van Massowah een versterkt kamp voor 12,000 man bouwen. Zeer machtige electrische toe stellen zijn uit Italië aangekomenwaarmede men voornemens is des nachts de woestijn te verkennen. ZWITSERLAND. Een te Bern verschijnend dagblad schrijft, dat, wijl er geen uitzicht bestaat op eene subsidie van de Italiaansche regee ring noch op een van Frankrijk, voor het doorboren van den Simplon, en nog 60 millioen voor dit werk ontbreken, men niet kan zeggen wanneer deze onderneming tot stand zal komen. DUIT8CHLAND. Verscheidene bladen melden dat er nog in den loop van déze zitting bij den Duit» schen rijksdag een wetsontwerp zal inkomen tot scherpere vervolging en bestraffing van spionnen. Het plan voor den bouw van een nieuw paleis van justitie voor het rijks gerechtshof te Leipzig, is thans definitief vastgesteld. Het zal 850,000 Mark kosten. Aan de Duitsche militaire gevolmach tigde te Parijs, baron Von Hüne, die eerst kort kapitein is, werd de buitengewone on derscheiding verleend van nu reeds tot majoor bij den staf te worden bevorderd. Dit is antwoord der Duitsche regeering op 't ver wijt, tot den heer Von Hüne gericht, dat hij deel zou hebben genomen aan spionage. Bij twee ambtenaren van het districts- bestuur te Straatsburg zijn huiszoekingen gehouden, met het gevolg dat beiden onder beschuldiging van landverraad in hechtenis zijn genomen. Tot de uitbreiding van de versterkin gen van Straatsburg, Metz en Posen zal spoedig worden overgegaan. De daarvoor noodige gelden zijn bij de suppletoire be grooting voor oorlog toegestaan. De justitie te Elberfeld schijnt mede plichtigen op 't spoor te zijn gekomen aan den moord van den justitiecommissarisRumpf te Frankfort en aan den bekenden aanslag, op den keizer beraamd bij de onthulling van het monument in het Niederwald. GRIEKEN LAND. De christen-leden der kamer vajj Candia hadden beslotende openbaarmaking van de ordonnantie, waarbij de bevolking uitgenoo- digd wordt betaling van belasting te weige ren, te verdagen. Deze verdaging had een bedaren van de gemoederen ten gevolge; maar nadat de jonge Turksche soldaten eenige christen onderdanen mishandeld had den ontstond er een nieuwe opgewonden heid. Om deze tot bedaren te brengen heeft de gouverneur van Candia het bouwen van een kamp te Canea bevolen, dat geheel van de stad afgescheiden zal liggen en waarvan de omrastering door oude soldaten bewaakt zal worden.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2