H A S T A. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Dinsdag 17 Mei 1387. 115 Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. IJ i' i i" Courant v e r s c ii ij u t «bi »e I ij k s «!sha 1 v e op Zon- n Feestdagen. A B 0 (SN E Ifl E H T Voor Leidenper 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per timmer io rent. 201e Jaargang. ADVERTENTIE H Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. tiroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. (iiireei: iScheepuiakerssteeg Stads-llericliten. Koloniale Werving Wie zich als soldaat bij het Oost-Indische leger verbindt ontvangt bij het aangaan van eene zes-jarige verbintenis een handgeld van drie honderd gulden. Wie zich verbinden wil, heelt zich aan Ie melden bij een der plaatselijke of garnizoens commandanten of bij den commandant van het Koloniaal Werfdepot le Harderwijk. Miliciens met groot verlof of in werkelijken dienst kunnen lol eene verbintenis bij het In dische leger worden toegelaten. Zij kunnen ook voor twee jaren bij hel Indisch leger gedetacheerd worden onder genot van f200 handgeld. Het bedrag van hel gagement is, na twaalf-jarigen diensl (al dan niet afgebroken door een verblijf van hoogstens een jaar builen de gelederen): voor den Soldaat f20O'sjaars; voor den Korporaal -j- f 220 '«jaars; voor den Sergeant -|- f 260 's jaars; voor den Sergeant-Majoor f 290 's jaars; voor den Adjudant-Onderofficier f f320 's jaars. Na twlntla-jarigen dienst: voor den Sol- daal f 320 's jaars; voor den Korporaal f r 3SO 's jaars; voor den Sergeant f 420 's jaars; voor den Sergeant-Majoor -f f 450 's jaars; voor den Adjudant-Onderofficier -f- f 4SO 's jaars. ■j- (Mils twee jaren in dien rang gediend hebbende. Bij gebreke daarvan wordt het ga gement van den naast volgenden lageren graad genoten.) Werkelijke diensttijdals milicien of als vrijwilliger bjj hel Nederlandsche leger door gebracht, komt voor de helft in aanmerking bij de berekening van den twaalf of Iwintig- jarigen diensttijd boven bedoeld, mils men niet later bij hel Indische leger diensl neemt dan een jaar nadal men uil den dienst bij hel leger in Nederland is gelreden. Aanbrengpremie In den regel TIEN galden. Opgaven van de voor indiensttreding benoo- digde stukken en van verdere bijzonderheden zijn kosteloos te bekomen bij alle Burge meesters. STADSNIEUWS. De nieuwberoepen predikant bij de Doopigezinde gemeente alhier de weleerw. heer Kutsch Lojenga, heeft gistermorgen zijne intreerede gehonden. Tot concierge van het raadhuis in de plaats, opengevallen door het overlijden van den heer C. J. La Rivière, is benoemd de heer J. Schreuder, gemeentebode alhier. Tot leerares voor den zang aan de muziekschool van de Leidsche Maatschappij voor Toonkunst is gister, na gehouden ver gelijkend onderzoek tnsschen 6 dames solli citanten (twee van de 8 hadden zich terug getrokken) benoemd mej. Wia Dikema, laatstelijk leerlinge van mevr. Viardot-Carciate Berlijn. Op eene Donderdag a. s. te houden matinée in de Stads-Gehoorzaal zal de nieuw benoemde leerares aan de leden der maat schappij worden voorgesteld. Voor de arrondissements-rechtbank te 's Gravenhage zal Vrijdag a. s. worden be handeld de zaak van Berend Hoitzema Euuma, te Amsterdam contra de uitgevers van de Leidsche Courant. De vordering strekt: tot schadevergoeding van een voor den eischer in de Leidsche Courant door de gedaagden ge plaatst lasterlijk artikel.Zooals men zich wellicht herinnert werd tijdens de internationale ten toonstelling te Amsterdam door den politie commissaris Stork tegen bovengenoemde!! Enuma gewaarschuwd in een der Amster- damsche bladen welk artikel indertijd door ve-schillende bladen en ook door het onze werd overgenomen. Tegen al die bladen stelde Enuma een eisch tot schadevergoeding tot f 2500 in, die voor zoover reeds behandeld, wat be treft het Nieutos van den Lag en Le Stan daard, is ontzegd. Als verdediger zal optre den de heer mr. F. Was, en voor den eischer de heer mr. D. S. Van Einden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste en laagste prijzen f 18, f 3.70 en f 1.85. In het lokaal van het provinciaal be stuur van Zuid-Holland werd heden aanbe steed het uiibreiden van het scheikundig laboratorium te Leiden. Minste inschrijver was de heer G. Splinter, alhier, voor f8832. Gistermorgen is aan den winkel van den manufacturer den heer F. aan den Nieuwen Rijn hoek Burgsteeg eene groote spiegelruit ingereden door een van de Koornbrug ko mende handkar. Door de Leidsche Sleepstoombootmaat- schappij is een adres bij Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland ingediend, waarin zij verzoekt de reeds plaats gehad hebbende in schrijving voor de wegruiming van den on derbouw van den spoorweg in de Zijl niet te gunnen, daar volgens de voorwaarden, in het bestek vervat, de scheepvaart daar ter plaatse zeventig achtereenvolgende dagen gestremd zal worden, iets dat voor den sleep dienst tusschen Amsterdam en hier hoogst bezwarend is. Volgens deskundigen zal eene stremming der vaart bij de voorgenomen opruiming onnoodig zijn. Men schrijft ons: Het eene jaar ver schilt niet veel bij het andere. Als men meent dat de langgerekte winter voorbij is en de lente aanbreekt, ontstaat er bij zoelte van enkele oren onweer, en de koude, die men vergeten achtte, neemt weer de over hand. Voor een paar weken had men daarbij eene bijmaan waargenomen. Het is bekend dat verschijnselen als bijzonnen en bijmanen ontstaan door de werking van het licht der zon en maan op tallooze ijskristallen, die zich in het luchtruim bevinden en koude aankondigen. De raad werd daarbij gegeven de kachels niet weg te doen. Als op slag liep de wind naar bet noorden, waarbij hij bard begon te blazen en de beruchte koude Meidagen bezorgde. Het is nu sedert veertien dagen over geheel Europa veel te koud en uien vraagt elkander daarbij af of de geleer den het nu ernstig meenen dat de aardkorst hoe langer hoe meer afkoelt. Ook heeft het niet aan nachtvorsten ontbroken. Dat hierbij de toch reeds achterlijke groei stilstaat en de snijdende wind aan het pas ontloken groen en de bloemen schade doet, behoeft geen betoog. Niet zonder reden wordt er van een voortreffelijk fruitjaar gewag gemaakt en daarvan geeft o. a. de Betuwe hoog op. De kersenboomgaarden prijken met eene weêrga- looze pracht van bloesems, de perenboomeu gelijken één bloemruiker en de appelboomen beloven niet minder. Maar het is te hopen dat van de kersende peren- en appelboo men naar evenredigheid ook een zoo over vloedige!) pink kan gedaan worden. Er ligt tusschen den bloei en den oogst nog een tijdsbestek waarin veel van de te ver wachte vrucht kan verloren gaan. Men kan geen heil roepen, zegt men, voordat men over de brug is. NUZIEK, LETTEREN EN KUNST. De algemeene vergadering der Vereeni- ging van Nederlandsche Letterkundigen zal dit jaar gehouden worden te Amsterdam den 4en Juni. Op bet van 79 Aug. te Munchen te houden Volapük-congres zal Schleyer voorstellen eene academie op te richten voor de wereldtaal. Charlotte Wolter trad sedert Juni 1862 in het Burgtheater te Weenen 1769 maal op. Haar repertoire omvat 53 treurspelen, 83 tooneelspelen, drama's en dramatische gedichten en 7 blijspelen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commissie, in 1886/87 belast met het afnemen van de practische examen van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878 Staatsblad n°. 222), zal üiUing houden op Maandag 6 Juni e. k> en volgende dagen te Utrecht. Naar men aan het D. v. Z. en Js-Qr. meldt, zal Zr. Ms. schroefsloomschip le kl. Zilveren Kruis met spoed worden gereed gemaakt om, evenals Zr. Ms. schroefstoom- schip Van Galen, in het najaar naar Oost- Indië te vertrekken. Van het plan om eerst- genoemden bodem gedurende de zomermaanden in de Noordzee te doen kruisen moet, in verband daarmede, zijn afgezien. Vrijdag werd voor de rechtbank te VGravenhage eene niet onbelangrijke rechts vraag verhandeld. De Heer S. in Gelderland, had van den heer t. B. geld ter leen ontvangen, op voor waarde het te zullen restitueeren zes weken na den dood van één zijner ouders, die in de omstreken van Leiden woonden. Nadat de moeder van 8. was gestorven, vordert t. B. het door hem geleende geld op, doch S. verwerpt de nalatenschap zijner moeder, en daarop vraagt en verkrijgt t. B. verlof van de rechtbank te 's Gravenhage FEUILLETON. 30). Toen zij haar hoofd weder oprichtte was elk spoor van aandoening weêr van haar gelaat verdwenen, en zonder trilling in hare welluidende stem vroeg zij de kleine: .zult gij veel van mij houden mijn kind?" Irène zag haar aan; langzamerhand nam het lieve kindergezichtje hare aanvallige lie felijkheid weêr aan en de magnetische kracht die het werkelijk schoone immer in zich draagt bleef op dit kind niet zonder uitwer king. .Ja, ja mademoiselle; ik wil beei veel van u houden" riep zij en ze klampte zich •an Ada vast. .Felix, daar is Craning; hij wacht met zijn mylord om je naar de stad te brengen. Welkom, welkom hier mejuffrouw, komaan al goede vrienden met mijne kleine Irene" zei de oude heer Van Holmsteyn die bin nenkwam en Ada hartelijk de hand toestak zoodra hij haar zag. Felix groette en verliet de kamer, waarna de oude heer Ada wat meer opmerkzaam beschouwde. .Ik heb uw vader zeer goed gekend freule, maar waarlijk, ik wist niet dat hij zulk eene dochter had." .MeD zegt dat ik op papa gelijk" ant woordde Ada. .Ja zeker, zeker gelijkt ge hemhij was donker van uiterlijk en had een streng ge zicht. Ja, dat is een droevig verlies voor u geweest." Ada bleef voor zich uit zien zonder te antwoorden. .En hebt ge niet een broêr, een mooien blonden knaap, die dikwijls in een bokken wagen door den Hout reed." .Marcel, ja, die is nog maar sedert kort in het bezit van zijne officierssterren." .Hebt ge geen zusters?" vroeg Adèle. .Neen mevrouw Van Holmsteyn, ik heb niets meer dan mijne moeder en mijn broêr" sprak Ada met een diepen zucht. Het was reeds laat in den avond toen men zich ter ruste begaf en de gouvernante met de jonge vrouw den breeden trap opsteeg. Toen den volgenden ochtend nauwelijks het morgenlicht in hare kamer scheen, sloop Ada zachtkens van hare kostbare legerstede en begon ze verder haren koffer te ontpak ken; uit de portefeuille haalde zij ook den Apollokop te voorschijn, angstig om zich heen ziende alsof zij verraad ging plegen. Lang beschouwde zij de sterk gelijkende trekken van Felix Van Holmsteyn en bergde het daarna als het kostbaarste kleinood on der in den ontpakten koffer. Zij zette zich daarop aan hare schrijftafel om een brief aan Paula le beginnen; maar het schrijven vlotte niet, hare gedachten bepaalden zich slechts tot één onderwerp; zoo had ze bijna een uur gezeten zonder dat één letter op het papier was gekomen. Mismoedig wierp Ada de pen uit de hand en ging naar het venster waar zij met drif tige bewegingen het neêrgelaten kersroode gordijn in den beugel hing. Op eens week zij met schrik achteruit; op het oogenblik dat zij met krachtigen ruk het gordijn om hoog bracht, zagen van uit de kleine wo ning achter het park een paar matgrijze oogen glurend naar boven. Het waren de zelfde brutale oogen die aan den heer met den rossen knevel behoorden en die reeds gisteren op het perron de haren hadden trachten te ontmoeten. Zij meende dezen man reeds meer gezien te hebben. .Wat een beweging; of ze duizende te verteeren heeft" zei het kindermeisje, toen een uur later Ada haar op het portaal met opgeheven hoofde voorbijging. .Ja, en ze zal wel evenals wij bij mijn heer de handen ophouden als de drie maan den om zijn." Het was de stap van Felix die den ge- galonneerden knecht van schrik de laarzen uit de hand deed vallen. Een donkerrood vloog over Felix's wangen toen hij van het babbelende paar dit gesprek opving. .Wan neer ik weer dergelijke toespelingen hoor" sprak hij dreigend, .dan verzeker ik u dat het laatste uur voor jelui hier in huis ge slagen heeft." Ada was intusschen naar de kinderslaap kamer gegaan en stond daar aan het ledi- kantje waarin Irène lag te sluimeren; een heerlijk engelenkopje zooals het daar lag met de armpjes onder het hoofd. Ook in hdar meende Ada de geliefde trekken van Felix te herkenneD, den edelen trek om den mond. Zooals Ada daar stond voor het bedje van een jong leven dat aan hare zorgen is toe- vertiouwd, een leven dat zij mocht leiden, dat zij voeren kon in de goede, edele rich ting begreep zij eerst nu welk een zware, maar schoone taak zij op zich had genomen en hoeveel hier aan haar was toevertrouwd. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1