H A S T A. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Donderdag 12 Mei 1887c - f lil ADVERTENTIEN: Uitgevers; (rebroeders Muré. eze <011 ra ut verschijnt dadelijks* behalve op Zoii- en Feestdagen. A II O i n E S3 E N T Voor Leiden, per 3 maanden1.25. franco door liet geheele rijk, per ."I maanden 1.6». Prijs per Minimier 10 Cent. Van 1regels0.90. Elke regel meer0.15. tiroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: ScljeepHiakerssteeg 6. 200' Jaargang. Aan de gcabonnecrden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 8690 der Ingekomen Stukken met dit nummer verzonden. STADSNIEUWS. Door J. M. Schi-fferderde onderwijzer aan de school der 3de klasse D°. 3, be noemd gymnastiekonderwijzer te Amsterdam, is ontslag verzocht uit eerstgenoemde be trekking en zulks met ingang van 1 Juni a. s. Burg. en weth. stellen den raad voor dat ontslag eervol te verleenen, overeen komstig het verzoek met ingang van 1 Judi a. s. Het hoofd der genoemde school, de heer J. Wuyster, heeft tegen het eervol verleenen van dat ontslag geen bezwaar. Ala kweekeling en als onderwijzer", zegt hij, „heeft hij mijne school steeds goede diensten bewezen en zich bijzonder door lust voor het onderwijs en groote dienst vaardigheid onderscheidenreden waarom hij op een eervol ontslag ten volle kan aan spraak maken." Burg. en weth. bieden den gemeenteraad ter vaststelling aan het kohier der plaatse lijke directe belasting, dienst 1887. Als opbrengst dier belasting is op de begrooting uitgetrokken f 15(1.000 terwijl de belastbare som bedraagt f 5.280.625. Het percent van heffing is vastgesteld op 2.98 tenge volge waarvan het kohier thans bedraagt f 167.341.01. Het aantal Bangeslagenen be draagt 5660. Op grond van de vermeerdering van het aantal leerlingen is door het hoofd der school 3de klasse n°. 3 voorgesteld het onderwijzend personeel uit te breiden, met welk voorstel de plaatselijke schoolcommissie zich vereenigt. Het komt ook burg. en weth. voor dat het onderwijzend personeel aan die school uitbreiding behoeft waarom dit college aan den gemeenteraad voorstelt tot bedoelde vermeerdering te besluiten en wel met één derden onderwijzer of ééne derde onderwijzeres. Eene voordracht zal daartoe te zijner tijd door burg. en weth. aan den raad worden aangeboden. Gedurende het eerste kwartaal 1887 werden het Rijks Museum van Oudheden door 737, het Rijks Ethnographisch Museum door 86 en het Rijks Kabinet van Prenten en Pleisterbeelden door 75 personen bezocht. -- De Japansche minister van marine en de Japansche marine-officierendie inhei Hotel de Bellevue te 's Hage verblijf hou den hebben gister een bezoek gebracht aan Leiden. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1803) van Liebig. Uit Parijs wordt aan de N. B. Ct. gemeld: Het. is zoo goed als zeker, dat Lamoureux met zijn gansche gezelschap 90 man orkest, 80 koristen en het geheele solisten-peraoneel in den loop dezer week naar Londen oversteekt, om in Her Majesty's Theatre Lohengrin op te voeren en in de Albert Hall concerten te geven. De drie voornaamste bladen van Stet tin zijn overeengekomen het stedelijk theater, onder directie van den heer Schirmer, te boycotten. De aanleiding was een critiek in de Neue Stettiner over mevrouw Nor- bert-Hagen, een lid van het operagezelschap. De directeur van den schouwburg ver langde, dat het oordeel over die zangeres zou worden gewijzigden toen de bladen dit weigerden te doen viel hij de redactiën dier bladen in zijn orgaan, de Theatercourant, zeer scherp aan. De redactiën dier bladen kwamen toen overeen zich verder te ont houden van critieke» en aankondigingen. Het publiek schijnt de zijde der critiek te hebben gekozen, want toen mevrouw Nor- bert-Hagen optrad, werd zij met gefluit en een regen proppen begroet, zoodat het gor dijn moest worden neergelaten. De verkoop van het jongste werk van graaf Leon Tolstoï, een drama, fde macht der duisternis" geheeten, is door den prefect te Petersburg verboden. Op een huiselijk feest, dat de Haag- sche schilder Jozef Israels, eergisterenavond in het „Hotel des Indes" vierde, werd o. a. een zijner bekende stukken De naaischool te Katwijk" als tableau-vivant dooi eenige der gasten voorgesteld. Dank zij de hulp van een kunstbroeder, den heer De Josselin de Jong, was vooral het licht prachtig weer gegeven. In het rijksmuseum te Amsterdam zijn thans alle portretten van Hollandsche zeelieden en schilderijen van zeeslagen uit den tijd onzer grootheid overgebracht in de lange benedenzaal ten zuiden van de binnen plaats. De voorwerpen uit den Haag over gebracht, alle betrekking hebbende op de marine, zijn mede in deze zaal geplaatst, zoodat men thans een interessant geheel onder de oogen krijgt. Bij de rangschikking is zooveel mogelijk de tijdorde in acht ge nomen; het oudste stuk is een paneeltje van Aert Antum de aanval der Hollandsche en Eugelsche schepen op de onoverwinnelijke vloot; het jongste is het portret van den nog levenden Jacob Hobein, door Pieneman. Dr. Heinrich Schliemann wilde zich in het laatst van April van Athene naar His- sarlik begeven, op het bericht, dat daar door onbevoegden opgravingen gedaan werden. Op last echter van de Turksche overheden, die hiertoe uitdrukkelijk uit Konstantinopel aanschrijving hadden ontvangen, werd de beroemde oudheidkundige onderweg tegen gehouden, zoodat hij naar Athene is terug gekeerd. BINNENLANDSCHE bebichten. De minister van justitie, gelet op art. 11 der wet op het notarisambt, besluit te bepalen, dat het examen bij eerstgemeld artikel bedoeld, voor het jaar 1887 zal aanvangen op Vrijdag 1 Juli eerstkomende; en dat het zal worden gehouden te 's Gra- venhage. Met 21 dezer wordt de werving bij de marine van jongens beneden 14jarigen leef tijd tijdelijk gesloten. Het ontwerp der zomerdienstregeling voor den Rhijnspoorweg, is door den mi nister van waterstaat, handel en nijverheid goedgekeurd, en zal den lsten Jnni worden ingevoerd. Naar de N. B. Ct. verneemt heeft de onlangs tot kolonel benoemde luitenant-kolo nel Alings uithoofde van ziekte non-activi teit aangevraagd. Naar de N. B. C. verneemt keert de Stoomvaartmij. „Nederland" over 1886 geen dividend, en de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij 2 pCt. dividend uit. Naar men verneemt zal het stoom schip Koningin Emma, behoorende aan de maatschappij „Java", dat in den maildienst op Indië door de maatschappij „Nederland" geëxploiteerd of gecharterd werd, uit de lijn genomen en dus weder ter beschikking van de maatschappij „Java" gesteld worden. Volgens het bureau „Veritas", zijn in de maand Maart jl. 106 zeilschepen vergaan, waaronder 4 Nederlandsche, alsmede 12 stoomschepenwaaronder geen Nederlandach. De Haagsche correspondent der Prov. Oron. Ct. maakt gewag van het verdwijnen van een jongeling uit Den Haag. Het jonge- mensch was leerling aan het gymnasium doch niet met hart en ziel. Zijn ouders ver wachtten meer heil van de klassieken dan hijeti meer dan eenmaal moet hij zijn tegenzin in die studie hebben te kennen ge geven. Op zekeren dag legt hij Horatius en Ovidius ter zijde, neemt een biljet naar Londen en verdwijnt. Doch uit Engeland schrijft hij een manhaftigen brief aan zijn ouderawaarin hij meldt dat hijzonder hun toestemming, de klassieke lier aan de wilgen gehangen heeft en met de eerste de beste gelegenheid naar Amerika vertrekt, om daar zijn carrière te makei:. De ouden behoefden zich volstrekt niet ongerust te makenhij zou zijn weg best vindenoveral elders beter dan door tus9chenkomst van het Haagsche gymnasium, dat hem ontzaglijk tegen de borst stuitte. Eergistermiddag ontving de eigenaar van een der tenten aan den ingang van het Haagsche Bosch een brief, waarin een per soon hem dreigde zijn huisje in brand te zullen steken, wanneer hij niet 's avonds den schrijver f 25 op een aangednide plaats zou komen brengen. De bedreigde begaf zich natnurlijk niet naar de plaats van samenkomst, doch in zijn plaats ging de recherchenr Van der Drift, die den briefschrijver aanhield. Op de Scheveningsche Rhijn-stoomtram zal de zomerdienst 28 dezer beginnen. Door de heeren Gebrs. Maas, reeders te Scheveningen, zal op uitgebreide schaal deelgenomen worden aan de inzending op de tentoonstelling van voedingsmiddelen. Bij de hoofdcommissie zijn reeds ant woorden ontvangen op prijsvragen. Eén FEUILLETON. 26). „Eigenlijk" antwoordde zij, „vind ik het onnoodig uitleg van mijn besluit te geven evenmin als gij mij dat ooit deedt van de uwe. Wij schijnen elkanders hulp niet noo dig te hebben. Ik heb ten minste nog wel zooveel geld dat ik geen loon behoef te vragen in mijne nieuwe „Onzin, ge kunt immers bij mama blijven, al woont die nu juist niet op eene villa." „Misschien verstaat een ander de kunst om met twee personen van zoo weinig te leven, maar ik ben niet van plan voor jonkheer Marcel's genoegen voor het uiterlijk in goeden doen te blijven en eigenlijk armoe te lijden. Het spijt mij zeer" voegde zij er spottend bij, „dat ik u hinderen moet door n te dwingen eene zuster te hebben die les geeft. Ge bedenkt zeker nn reeds hoe ge aaD uwe vrienden en kennissen zal gaan vertellen dat uwe zuster voor zeer langen tijd uit logeeren zal gaan." Ze zag hem san alsof ze zeggen wilde: „ik weet beter wat ge denkt dan dat ge het zelf in woor den kan brengen." „Dus die brief sluit een antwoord in op...." „Ik ga bij de famielje Van Holmsteyn als gouvernante." „Gouvernante? Het zal niet gebeuren." „O, zal het niet gebeuren," was haar spotlende wedervraag. „Zoo zeker Marcel als deze brief zijne beslemming bereiken zal, even zeker zal ik over eenige weken zijn waar ik dat verkies." VIII. „Waarom neemt ge toch geen muziekles meer Paula" vroeg mevrouw Van Walden die bijna geheel tusschen de kussens ver borgen in haar ledikant zat. „Ik dacht dat het u hinderen zou, moeder." „O neen mijn kind, integendeel; het was mij een aangenaam oogenblik wanöeer ik u hoorde spelen of zingen; dat gaf nog af wisseling in mijn overigens somber leven." Er kwam eene schaduw over Paula's fijne trekken; ze zag peinzend voor zich en wist niet wat beter wa9 door het nemen van muziekles hare moeder die verlangde pret tige oogenblikken te verschaffen of haar onaangename oogenblikken te besparen door met het van de afgezegde muzieklessen be spaarde geld Adolf's hooge rekeningen te betalen. „Ik zal toch wel wat muziek voor u ma ken moedertje, zonder nu juist muziekles te nemen" zei Paula die er den tijd bijna niet voor vinden kon. „Maar 't is toch immers beter Paula om les te blijven nemen; ge waart op zoo'n mooie hoogte." Een kus op het ziekelijke, bleeke gelaat was Paula's antwoorddaarna repten hare vingers zich vlug met het naaiwerk dat haar op den schoot lag. „Gaat het iets beter moeder" vroeg Karei, die op het ziekbed toetrad en zijne moeder toeknikte. „Zooals gewoonlijk jongen" was het ant woord. „Paula" vroeg Karei „zijt ge reeds klaar met dat werk Ik wilde je vragenen hij wenkte zijne zuster hem te volgen. „De dokter is in de voorkamer" begon hij wanneer hij met Paula alleen was; „vraag hem straks eens naar den toestand vaD mama, ik wilde wel eens weten of er gevaar bij is, want ik vind dat zij in de laatste dagen achteruit gaat. Maar zijt ge nu nog in je och tendjapon, mijn hemel hoe is 't toch mogelijk." „Ik kan mij zoo moeilijk netjes kleeden Karei als ik aan het werk ben." „Je maakt ook altijd drukte, al is 't niet noodig." „Niet noodig Karei? Wie moet dan zor gen voor dat tamelijk drukke huishouden, nachtwaken bij eene zieke, voor haar extra schoteltjes klaarmaken, de kleêren heel hou den en zorgen dat alles op den verlangden tijd in orde is. En ge wilt dat zonder drukte?" De afgemeten stap van den tegenwoordi- gen huisdokter deed Paula opschrikken. „Ik ben blij dat ge komt dokter; het is niet beter van daag." „We zullen zien" sprak de arts bemoedi gend terwijl hij naar de ziekenkamer ging waarheen Paula hem volgde. De dokter voelde den pols der zieke, deed Panla eenige vragen en gaf daarna zijne voorschriften. Tot Paula zei hij „ge zijt éék bleek juffrouw Van Walden; ge moogt u niet te veel vermoeien, ge zijt niet sterk." „O, ik vermoei mij niet te zeer dokter" sprak het teêre kind dat geen oogenblik tijd had tot rusten dan den tijd dien ze aan het ziekbed van hare moeder doorbracht. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1