BUITENLANDSCHE BERICHTEN fll.j B H BEK M33 «ra «cb m j n k. rvu - nr- Aan een schrijven van een hoogge plaatst rechterlijk ambtenaar in Ned. Indië outleenen wij de mededeelingdat de resident van Batavia weder is belast met bet hooren der getuigen in de Tjiomas-zaakdie tegen over den heer Sol hun bezwarende verkla- ringeuten opzichte van den landheer hadden ingetrokken. Tegenover den controleur Veen- «tra hebben zij hun verklaringenvoor den heer Sol afgelegdoBder eede gehandhaafd nu werd weer een poging gedaan, om hen daarvan terug te brengen. Men zal zich herinneren, dat Von Czeruicki in zijn rapport o. a. veel gewicht hecht aan de verklaring van den Temanggoeng van Buitenzorg, die, schoon zijn familie aan den heer De Sturler alles te danken had, het echter een zegen voor 't land had genoemd als het beheer van den heer De Sturler ophield. Welnu: men schrijft uit Indië, dat die Temanggoeng een notariëele verklaring heeft afgelegd, onder aanbod van eede, dat die bewering van Yon Czeruicki uit de lucht is gegrepen. Vad Volgens bet Marineblad zijn aan het departement van marine in Ned. Indië nog de navolgende mutatiën in het vooruitzicht. Tengevolge van de uitbreiding aan de „af- deeling materieel" gegevenzal de kapt.-luit. ter zee A. P. Tadema den luit. ter zee le kl. J. H. Mijer als chef dier afdeeling ver vangen. Laatstgenoemde wordt dan adjudant van den commandant der zeemacht in plaats van den luit. ter zee le kl. A. G. Ellis, die belast wordt met het commandement van net schroefstoomschip 4e kl. Java. De tegen woordige commandant, de luit. ter zee le kl. C. Hoffman, is bestemd om le officier te worden op een der ramtorenschepen. Onder hendie zich Zaterdag te Bot terdam in ondertrouw bij den burg. stand deden opnemenkomen voor een weduw naar van 85 en ook nog een jongman van 75 jaar. Amsterdamsche Chininefabriek. De gebouwen zijn aangekocht door een der oud-directeuren, den heeren W. Sieger, Naar men zegt, zou eene nieuwe maat schappij worden opgericht met een aandeelen kapitaal van f 250,000, waarvan reeds een goed gedeelte geplaatst is. De bekende chinine fabriek C. F. Boehringer Söhnete Mann heim zou voor een groot bedrag daarin hebben deelgenomen. (Ned. Fin.) Te Amsterdam had Donderdag een kwartjesvinder van een eerzaam Meppelaar, dien hij naar een bierhuis in de Nieuwe Nieuwstraat had medegetroondf 5 afhandig gemaakt. De verliezer maakte zich daarover zoo boos, dat hij den winner in de Dam straat een pak slaag gaf. De politie rekende beiden in. De sedert 1 Januari jl. bestaande be paling, dat de arbeid op de landswerf te Amsterdam des Zaterdags zou stilstaan, is ingetrokken. Eenige ingezetenen van Amsterdam, leden van het Kon. Zoöl. Genootschap Natura Artis Magistra, hebben het voornemen op gevat, het 50jarig bestaan van het genoot schap, in Mei 1888, als eene heugelijke gebeurtenis te herdenken, door het oprichten van een blijvend gedenkteeken. Onder den zwerm van rijwielen van allerlei aard, die dagelijks met snelheid en bevalligheid de lanen van het Vondelspark te Amsterdam doorkruisen, kan men tegen woordig ook een eenwieler zien berijden. Hoe dit in zijn werk gaat, is bij een vluchtigen blik niet duidelijk; men ziet alleen, dat dit rijwiel gewoon getrapt wordt, doch sterk slingerten de berijder moet de gymnastische vaardigheid hebben er in één sprong op laats te nemen. Sedert 1874 is de bevolking van de Cocksdorp, hoofdzakelijk ten gevolge van landverhuizing naar Noord-Amerika, tot op de helft verminderd. Dit bleek bij 's Koniugs jongsten jaardag, toen er ook te de Cocksdorp, even als in 1874, een schoolfeest werd ge houden. Op bet eerste feest kwamen 200 leerlingen ter school, en nuongeveer dertien jaren later, bedroeg het getal precies 100. Bij de indeeling van de lotelingen voor den Helder is gebleken dat zich een plaats vervanger had verbonden onder eenen valschen naam. Hij is onmiddellijk in verzekerde bewaring genomen. Een te Utrecht wonende polderarbeider, die zich vijftien jaren geleden te Harderwijk had geëngageerd als koloniaal en daarna gedeserteerd was, werd dezer dagen te Bot terdam aangehouden en door de militaire overheid naar Arnhem getransporteerd om voor den krijgsraad terecht te staan. Hij laat een vrouw en kinderen onverzorgd op zijn terugkeer wachten. Donderdag werd door de commiezen van 's rijks belastingen op den Groesbeek- schen weg, bij Nijmegen, zekeren landbou wer uit Mook aangehouden wegens fraudu- 1 leuzen invoer van spiritus uit Pruisen, in een groote bus of ketel, welke hij als rand- sel op den rug droeg. Een viertal an dere smokkelaars, die hem vergezelden, wisten zich door de vlucht te redden, doch met achterlating hunner blikken ketels met spiritus, welke zij van zich afwierpen, zoo- dat deze ook in handen der commiezen vielen. De meeste hunner zijn echter bekend, lie geheele buit spiritus bedraagt ongeveer 100 liters. Uit Winterswijk wordt aan de N. R. Ct. gemeldHeden in den vroegen ochtend omstreeks half vier, ontdekte de nachtwaker Polman, dat aan het benedenhuis, bewoond door mevr. wed. v. W., een der vensters openstond. Hij vond daar eenen man in de voorkamer knielend voor een zilverkastje en bezig den inhoud daarvan toe te eigenen. Zonder gerucht, te maken, sloop ook de wakkere waker naar binnen en greep den vreemden gast. Er volgde eene hevige wor steling en misschien ware de nachtelijke bezoeker ontsnapt, zoo niet de zoon van den naastaanwonenden mr. smid, dooi het rumoer gewekt, was ter hulp geschoten. Nu werd de vreemdeling vastgehouden en in arrest gebracht. Hij geeft voor een Belg te zijn, gisteren avond laat over Duitschland aangekomen, maat het feit dat mevr. W. als bemiddeld te boek staat en met eene dienstmaagd alleen woont, maakt die opgaaf twijfelachtig. De vreemdeling had eerst uiteen nabijstaand in aanbouw verkeerend huis het een en ander weggenomen, dat hem voor de inbraak dienen moest. Een deel van den gekaapten buit stond reeds buiten onder of bij eenen zwaren lindeboom verborgen. - In het oosten van Drente, voornamelijk in de veenkoloniën, waar door kleine land bouwers en arbeiders vele Friesche melk- schapen worden gehouden, wordt in den jongsten tijd van de melk dier schapen boter gekarnd. De schapenboter is iets witter van kleur dan die van koemelk doch onder scheidt zich door zuiverheid en goeden smaak. Deze boter wordt tot nog toe niet in den handel gebrachtdoch zoudemet een weinig goed boterkleursel vermengdverre de voor keur genieten boven die van vele Drentscbe veehouders afkomstig. Te Eext wordt volgens de r Alter Cl." tegenwoordig de lynchwet toegepast. Acht dagen geleden werden daar bij een welgesteld ingezeten pl. m. 80 groote glasruiten ver brijzeld, omdat hij met zijn vrouw en eenigste dochter den in wonenden man van laatstge noemde verstieten. Deze verliet het huis zijner schoonouders en vertrok weer naar zijne ouders te Annen. Om die reden brachten de jongelui aan genoemden landbouwer eene serenade met ketelmuziek. De ontevredenen (geheel Eext) hebben eer van hun werk gehad, want de dochter is haar man gevolgd. De vader, die nog meer onheilen vreesde, bad zich intusschen van een revolver voorzien. Zondagavond jl. brachten de jongelingen, en corps, voorzien van lange kalken pijpen, een bezoek aan de dienstmaagd van een ander ingezeten, die inmiddels naar Gieten was gevlucht. Bedoeld meisje zou met 1 Mei in 't huwelijksbootje gestapt zijn, doch zei zoo in eens haar beminde het jawoord op. Men zag, dat 4 veldwachters waren gearriveerd en vandaar zeker, dat dien avond alles rustig is afgeloopeu. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn echter weer in een ander huis alle ruiten en ramen vernield, waaruit des daags de bewoners verhuisd waren, ('t Was een gehuurd huis, waarvan de eigenaar te Noordlaren woont.) De daders zijn onbekend. Men schrijft uit Zeeland aan het U. I).: Het is alweer de tijd der verkoopingen van boeren-inspannen. De eene volgt de andere op, en het is door velen eene soort inspan ning om die bij te wonen. Helaas, de meeste zijn gedrongen veilingen, van boeren die uitge spannen worden, en waarvan de verpachter zich uit die opbrengst eenigszins tracht te dekken voor de tekorten in de laatste jaren geleden. Kon men vroeger voor paarden, vee en werktui gen op die veilingen altijd op hoogs prijzen rekenen, en wel vooral ten gevolge van bet verleeuen van een lang krediet door de no tarissen, thans is dat het geval niet meer. De notarissen, geleerd door de ondervinding, opgedaan in de laatste jarenhebben hun krediet zeer veel ingekrompen, zoodat tal van koopersdie vroeger de prijzen naar de hoogte brachtenthans niet meer zonder goede borgen worden toegelaten. En dat juist zij nu niet zoo heel gemakkelijk ge goede borgen kunnen aanwijzen, is wel aan te nemen. De prijzen zijn dan ook aanmer kelijk gedaald, en daarom komt er voor den boer, die zich van de zaken ontdoet, be halve de geleden verliezen of de verschul digde pacht, nog bij dat zijn inspan j of soms nog meer minder opbrengt dan de som, die hij daarvoor heeft uitgegeven. Is nu ook dat kapitaal door hem bij anderen opgeno men, en bij daarvoor rente verschuldigd, dan zal er al heel weinig voor hem overschieten, tenzij de hoedanigheden van paarden en vee eenen goeden invloed op de prijzen uitoefent. Maar het schijnt wel, of ook dat niet veel meer geeft. De eigenlijke liefhebberij onder de boeren is weg. Men beperkt zich tot het hoog noodige, en het goedkoopste lijkt bet best. In de goede jaren ging een boer naar de veiling met last van de vrouw, die koe of dat paard te koopen, en dan werd er verder niet over den prijs ge dacht. Toen waren de veilingen een soort kermis, en werd er nog al eens een koopje gedaan, dat later bleek erg tegen te val len thans dank zij de drankwet is de pret er veel af, en het schijnt ook dat men beter zaken kan doen wanneer men zich vrijwaart tegen koude voeten en de ge volgen van dien door warme kofiie, dan door genever of warme punsch. De K. K. kerk der parochie Mereveld- hoven N.-B. is in den morgen van 8 dezer geheel afgebrand. Bijzonderheden ontbreken. Te Budel (N.-B.) verborg een land bouwer eenigen tijd geleden zijn spaarpennin gen, ter waarde van f 200 aan papierengeld, in den grond. Toen hij nu dezer dagen zijn schat nog eens wilde natellenwas het papier in den vocbtigen bodem geheel vergaan. Als eene merkwaardigheid wordt aan de N. R. Ct. medegedeeld, dat de heer Oudegeest, emeritus predikant te Engelen, en zijne echtgenoote op 10 Mei hunne dia manten bruiloft vieren. De zes zonen van dit echtpaar zijn allen ook predikant, res pectievelijk te Vucht, Engelen, Bokstel, VlijmenOpijnen en Atjeh (laatstgenoemde thans met verlof te Leiden). Een logementhouder te Woensel (N. B.) moest zich wegens eene overtreding voor vier dagen in hechtenis begevenhij meldde zich bij den cipier aanvoorzien van eene doos met de noodige toiletartikelen. Bij nader onderzoek bleek echter dat deze voorzien was van twee bodems, waartusschen een twintigtal sigaren, een spel kaarten en een groot stuk kaas verborgen waren. tlRlt'E\HA(ÏË. Door Z. M. is de heer L. Derotehoofd ingenieur „des Pouts et Chaussées" en directeur der afdeeling „Spoorwegaanleg" bij het Belgisch departement van openbare werken benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandscben Leeuw. Verbitterde tegenweer werd verleden week geboden aan eene uitzetting van pach ters te Rathkeale in het district Limerick. De sheriff, vermoeden hebbende dat het niet zoo gemakkelijk zou gaan, had zich naar de hoeve begeven in gezelschap van 100 poli tiebeambten. Hij vond het huis gebarrica deerd en toen de politieagenten door de ven sters naar binnen trachtten te komen, wer den zij met heet water begoten. Eindelijk werd de achterdeur met een moker geopend, en daarop werden de bewoners uit de woning gezet. Het „leger des heils" schijnt overal nieuwe krachten te ontwikkelen. De hoofd officier van het «leger in Indië, de heer Tucker, heeft van een onbekenden gever de som van f 60000 ontvangen voor de fondsen van het leger in dat land. „Gene raal" Booth is voornemens nog eene afdee ling van 50 Engelsche „officieren" uit te zenden en wel in deze maand. De uitkom sten moeten er zeer bemoedigend zijn. FR 1\KU1J K. De minister Goblet heeft bij de ope ning der tentoonstelling te Havre eene rede gehoudenwaarin geenerlei toespeling op de staatkunde gemaakt wordt. Het Fran- sche volk, dat zich met zijn vooruitgang op het gebied van handel en nijverheid bezig houdt, zeide de minister, kan niet verdacht worden van vijandelijke plannen. Hij noo- digde alle volken uit tot deelneming aan de tentoonstelling van 1880. Op het des avonds gehouden banket wijdde de minister Goblet nogmaals uit over Frank- rijk's vredelievende gezindheid. Hij legde nadruk op het herstellen van het evenwicht der staatsbegrooting, wat niet zou kunnen geschieden zonder eenige nieuwe belastingen. De heer Lockroy, minister van koophandel, dronk op de consuls en op de vreemde natiëndie aan de tentoonstelling deelnemen, en zeker ook bij den grooten wedstrijd van 1889 niet afwezig zullen blijven. Al de leden van den gemeenteraad te Douai hebben hun ontslag genomen wegens het voorstel der regeering om de aldaar ge vestigde faculteiten der rechten en der let teren over te brengen naar Bijssel en alzoq laatstgenoemde plaats in het bezit te stellen van eene volledige universiteit. Gisteren was het de dag der verkiezingen voor den nieuwen gemeenteraad te Douai; maar er waren geen candidaten. De plaat selijke dagbladen bevelen den kiezers alge- heele onthouding aan, bij wijze van protest tegen den voorgestelden maatregel. Volgens den Temps zou het tot stand komen eener schikking tusschen de Fransehe en Engelsche regeering omtrent het opheffen der heerendiensten in Egypte aanstaande zijn. Tegelijk verneemt men uit Londen, van nieuwe moeilijkheden tusschen Fransehe en Engelsche ambtenaren in Egypte. Een Fransch- rnan, lid van het internationale hof van appèl, Martin Sarzeaud, is gevlucht, 7000 pond sterl. schuld achterlatend, waarvan hij een deel tegen reeds verpande papieren van waarde heeft opgenomen. Zijn borg bericht hem daarbij van omkooping, en hij heeft zich door de vlucht aan de instructie onttrokken. Nu zou de gelegenheid daar zijn, om het vroegere evenwicht in het getal rechters te herstellen, door zijne plaats af te schaffen; vroeger toch had iedere groote mogendheid, Amerika medegerekendéén rechter, tot in 1884 een Franschmau en een Griek aan het aantal werden toegevoegd. Frankrijk heeft nu twee plaatsen in de rechtbank en er is nau welijks plaats voor één. Engeland heeft het voorgesteld, maar de Fransehe consul-generaal d'Aunay is op hoogen toon er tegen opge komen, zoodat de Timet thans weder een vinnig artikel over Fransehe baatzuchteer zucht en arregantie drukt. Met buitengewone praal zullen den 8n Mei te Orleans de Jeanne d'Arc-feesten ge vierd worden. De lofrede op Jeanne d'Arc zal door mgr. Perraud, bisschop van Autun, uitgesproken worden. Op de Loire zullen roeiwedstrijden plaats hebben en des avonds zal een vuurwerk ont stoken wordengevolgd door een fakkeltocht met muziek. Naar luid van een telegram uit Parijs aan de Köln. Zeit. zou de minister Lockroy voornemens zijn een voorstel te doen om de wereldtentoonstelling niet in 1889, maar in 1890 te houden, omdat men zoo heet het met het voorbereidende werk te zeer ten achteren is. De Lesseps zal niet zijn mémoires uit geven, maar alleen een deeltje, bevattende eenige door hem gehouden voordrachtenof gepubliceerde artikelen. De Tempt meldt in een dépéche uit Sidney, dat de Franschen hunne vlag ge plant hebben op de Waliseilanden, noord westelijk van de Vriendschapseilanden. Volgens berichten uit Konstantinopel aan de Tempt vorderen de onderhandelingen tus schen Engeland en Turkije betreffende Egypte niet. De oorzaak daarvan ligt vooreerst in de oneenigheid omtrent den duur der En gelsche bezetting, en vooral in Engeland» eisch om later, als het dit noodig mocht achten, weer het recht te hebben Egypte te bezetten. iFiirJB De kamer van afgevaardigden nam art. 1 der wet op de jury met 206 tegen 50 stemmen aan. De republikeinen en libe ralen stemden voer, de conservatieven tegen. ITALIË. Het eerste congres der stenografische school Galersberger-Noe zal op 7 Mei te Florence geopend worden. Ongeveer 120 stenografenwaaronder de meest hekenden nemen daaraan deel. nCITSCHLAVlI. Bij den rijksdag is thans een wets ontwerp ingekomen, waarbij zij, die een vak uitoefenen, worden verplicht de vak- vereenigingen (gilden) geldelijk te steunen, ook al zijn zij niet tot haar toegetreden. Bij de tweede lezing in het huis van afgevaardigden van het wetsontwerp tot ver deeling der provinciën West-Pruisen en Posen in verschillende districten, voerde de minis ter Puttkamer herhaaldelijk het woord. Hij verklaarde dat het doel, met het ontwerp beoogd, van zuiver politieken aard was, namelijk: versterking van het Duitsche ele ment en handhaving van Pruisens onschend baarheid tegenover de Poolsche beweging, welke zich steeds uitbreidt en herstel van het koninkrijk Polen wil. Het huis nam een deel van het ontwerp aan, naar de redactie der commissie, en verdaagde de verdere beraadslaging tot aan staanden Maandag. De Fransehe school van mile Wüst te Straatsburg is op last der Duitsche auto riteiten gesloten. Toen in 1871 het Franscb van de lagere school werd verbannen, was mile Wüstdochter van een vroegeren leeraar aan het gymnasium te Straatsburg, begon nen met een aantal kinderen gratis les in het Franseh te geven en dat aantal waa steeds toegenomen,

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2