„Bestaat er eigenlijk wel een Hollandsche methode? Ik geloof van neen. „De tot heden hier gevolgde wijze van schermen is, naar mijn bescheiden meening, eten goed van Fransche origine als de heden- daagscbe, maar zoo oud, dat zelfs hoogbejaarde Fransche schermmeesters zich niet kunnen verbeeldendat in hun land vdór eeuwen het schermen voorwaardelijk onderwezen werd. Immers lezen wijdat men ten tijde van Lodewijk XIII, Koning van Frankrijk, vocht in duels om beurten. Toen, en zelfs veel later, besefte men nog niet de waarde van een ripostof wel men beschouwde deze als vallende buiten de regelen der schermkunst, dus ongeoorloofd. Inmiddels ontwikkelde zich die kunst al gaandeweg in Frankrijk, om eindelijk tot wetenschap verheven te worden. Steeds wordt de schermkunst in Frankrijk in eere gehouden en uit een hygiënisch oogpunt, alsmede uit het oogpunt van moed en behen digheid, warm aanbevolen, maar bovenal om haar weldadigen invloed op de vorming van karakter en gemoed geprezen. En terwijl nu in dat land, alsook in Belgie, di j kunst met rassche schreden vordert, blijft men in Holland steeds op dezelfde eigenzinnige hoogte, ongevoelig voor verbeieringen ondervinden hervormers, ondanks hun beroep op de hedendaagsche methode, niet dan scherpe tegenkanting en bestrijding. Toch, dit mocht ik bespeurengaan de oogen van sommigen onzer landgenooten openzoodat wij niet zonder moed de toekomst ingaan, niet twij felende of het zal ons binnen een betrekkelijk korten tijd gelukken, de verouderde Fransche door de hedendaagsche te vervangen. Daartoe zou o. i. de uitgave van een nieuw scherm- handboek in de allereerste plaats kunnen leiden. Mogen wij dat feit spoedig kunnen coustateerenhet zou reeds een groote stap op den goeden weg zijn, een stap die ons innig zou verheugen." Men schrijft uit Wassenaar: De bloembollenveilingen te velde zijn ouder deze gemeente bijna afgeloopen. Was de ver wachting dat de prijzen aanmerkelijk minder zouden zijn dan het vorige jaar, de uit komst heeft daaraan niet geheel beantwoord, daar over het algemeen goed verkocht is. De crocussen moesten eene veer laten, zoo ook de hyacinthenvooral in de eerste „de groote gele" in de laatste „de blauwe". Daarentegen brachten de narcissen veel geld op; ook de fijnere tulpensoorten handhaaf den hunnen ouden roem. De vermiste 17jarige Van Kesteren bevindt zich volgens eenen gisteren bij zijne familie ontvangen brief in Algerië. In den toestand van den aan het Bad huis te Scheveningen mishandelden jongeling is eene gunstige verandering gekomen. Er bestaat alle hoop op spoedig en volkomen herstel. In Botterdam is in de laatste jaren ondanks de malaise de handelsbeweging zóó toegenomen, dat in 20 jaar tijds een toe neming van niet minder dan 30.950 schepen valt te constateeren en ook de aanvoer van artikelen daarmeè gelijken tred heeft gehouden. Behalve kalk, steenkolen en steen werden in het afgeloopen jaar aangevoerd 2.513.168 tonnen il 1000 KG., zijnde een derde gedeelte van den aanvoer in het geheele rijkwelke 61 millioen tonnen bedroeg. Voorts valt een voortdurende verbetering van den Nieuwen Waterweg te constateerenzoodat de schepen tot 22 voet diepgang dezen thans ongehinderd knnnen passeeren. Dit relaas ziet er beter uit dan het onlangs door ons meegedeelde over den Amsterdam- schen handel en de Amsterdamsche scheep vaart. Kwijning hier, welvaart ginds. Zutph. Ct. Bij de eergisteren te IJselmonde ge houden harddraverij van paarden van zessen klaar is de prijs behaald door Prins, van den heer P. Smit Jr. te Botterdam, en de premie door Marievan den heer I. G. Matze te Boskoop. Teylers hofje te Haarlem vierde gisteren zijn honderdjarig bestaan. Het centraal-bestuur van het Alge meen Nederl. Werkl.-verbond heeft kennis gegeven, dat de jaarlijksche algemeene ver gadering zal gehouden worden op Zondag en Maandag 29 en 30 Mei a. s.te Am sterdam, in het gebouw van „De Amster damsche Werkmansbond". Eergisterenmorgen omstreeks half negen had in de 1ste Bozendwarsstraat te Amsterdam een hoogst treurig voorval plaats. Tusschen het aldaar op de bovenwoning van No. 5 wonende echtpaar M. schijnt, over zaken van huis- houdelijken aard, een twist ontstaan te zijn, die zoo hoog liep, dat M. zijne vrouw met een mes een steek in den buik toebracht. De ongelukkige zeeg in elkander en werd in hoogst bedenkelijken toestand naar het Gasthuis gebracht. w=ïuw ma» De man werd door de onverwijld toege schoten politie gearresteerd en naar het hulpbureau aan de Lauriergracht, gebracht, waar men hem tegen de vertoornde menigte moest beschermen. Later werd hij per rij tuig naar het bureau aan het Leidschepleiu vervoerd. De firma De Bruyn Zonen heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbankwaarbij haar eisch legen de gemeente Amsterdam werd onlzegd. Donderdagavond jl. werd te Amster dam in eene plechtige bijeenkomst van be sluurderen van de lsr. Vereeuiging Saaré Zion en van de Zangvereeniging Harpe Davids de kelk door 11. M. de koningin aangeboden, met een eersten heildronk op het welzijn van het vorstelijke huis ingewijd. Hiervan werden HH. MM. per telegraaf in kennis gesteld en weldra werd langs denzelfden weg namens het vorstelijk gezin, den voorzitter van Saaré Zion, den heer A. De liaan, voor dien heil dronk dank gezegd. (Alff. Hól.) Dinsdagmorgen verzetten een honderd tal Zaandammer sjouwerlui er zich tegen, dat een aangekomen stoomboot gelost werd door Amsterdamsche werkliedendaartoe met een aannemer voor het lossen medegekomen. De commissaris van politie maakte met be-" hulp van een paar politieagenten voorloopig een eind aan deze wanordelijkheden Vele Zaaudamscbe werklieden zullen in hunne ontevredenheid bij den burgemeester gaan klagen. Klaagt men elders over de verminde ring der kievittenin Groningen schijnt daar nog geen reden voor te zijn, want dooréén persoon J. Smit, van Vlachtwedde, zijn eer gisteren op de weekmarkt te Winschoten 465 kievitseieren aangebracht, een getal dat in vroeger jaren niet bereikt is. Een gezelschap Duitsche turners, die eergisteren Boermond bezochten, werden door de straatjongens op zóó onbehoorlijke wijze bejegend, dat zij genoodzaakt waren de bescherming der politie in te roepen. Teen deze hen daarop naar het station uit- geleide deed, en zij reeds in het spoorweg rijtuig waren gestapt, wierp men ben nog steenen en andere voorwerpen na, waarbij ook beleedigingen en bedreigingen niet ont braken. Wat tot deze afkeurenswaardige schending der gastvrijheid aanleiding gaf, blijkt niet. „Een huisvader" deelt in de Counter de la Meute het volgende mede Een leerling der „laagste" klasse van de HoogereBurgerschool te Maastricht werd gedurende de les een zedeloos boek ontnomen, waarin de directeur den naam van een der leerlingen van het Gymnasium (4de kl.) vonddeze overhandigde het ding aan den rector, die hierover zijn leerling aansprak. De leerling bekende eigenaar te zijn en ook het boekje ter leen gegeven te hebbendaarop stelde de rector de zaak in banden van Curatoren, die, de bepaling van het reglement gedachtig, dat het toezicht der leeraren zich ook buiten de inrichting uitstrekt, beide leerlingen tegelijk voor vier wekenlater tot drie weken beperkt, uit de lessen verwijderden. Aan de „Indépendauce" wordt ge meld, dat te Kerkrade een mijnwerker zich van het leven heeft beroofd, door zich een dynamietpatroon op den buik te leggen en die aan te steken. De uitwerking was ver schrikkelijk. De onderbuik werd geheel stukgeslageneen hand werd op grooten afstand teruggevonden en aan alle zijden lagen de lappen bloedend vleesch. De man deed de daadomdat de directie der mijn waar hij werkte, hem een klein voorschot geweigerd had. 's Door Z. M. is B. Tissot benoemd tot burgemeester der gemeente Waddinxveen. De off. van gez. 2de kl. bij de zee macht J. H. Smit, dienende aan boord van Zr. Ms. fregat Evertsen, wordt met den lfideu dezer op non-activiteit gesteld en met 21 dezer vervangen door den benoemden off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht B. Willemsen. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvan ger der registratie en domeinente Steen- wijk Q. J. Baedt, thans te Helmond; te Helmond, J. Veenenbos, thans teTessel;te Teasel, A. J. M. Van Lohuizen, thans sur numerair. BUITENLMD80HE BERICHTEN. BELtlIK. De kamer van vertegenwoordigers heeft gisteren bij eerste lezing het wetsontwerp aangenomen, betreffende het heffen van in voerrechten op slachtvee en vleeschte weten ossen 5 centimes, koeien en vaarzen 3 cen- «n «j n rvasr - *r" - times per KG.; schapen 2fr., lammeren 1£ fr. per stuk; droog vleesch 15 centimes per KG. Ei*® EU, AA U. Lord Onslow zeide,in het hoogeihuis, dat het in de Standard voorkomend bericht over de koloniale conferentie in hoofdtrekken de zaken juist voorstelt, maar toch in enkele belangrijke onderdeden onnauwkeurig is, en daarbij zóó onvolledigdat het een verkeerden indruk over de besluiten betreffende eenige der gewichtigste onderwerpen maakt. Met betrekking lot de regeeringsvoorstellen over de Nieuwe Hebriden werd algemeen de ge neigdheid uitgesproken, zich bij de handel wijze der regeeiing als bevredigend neer te leggen. Sir Bichard Cross, minister voor Indië, deelde mede, dat hij een telegram van lord Dutferin heeft ontvangen, waarin wordt ge meld, dat geen gevechten in den omtrek van den Khyber-pas geleverd zijn. Bij het gevecht op 12 April tusschen de troepen van den Emir en stammen van Hopeckland schrijven beide partijen zich de overwinning toe. Er bestaat geen grond te gelooveu, dat de Emir zich niet zou kunnen staande houden. Tot homerule-agitatie zal eerlang in Wesl-Engelasid een krachtige poging worden gedaan. Den 20n Mei zal lord Bosebery te Plymouth, den 4n Juni Stansfeld te New ton Abbot en den llu Juni zullen lord Wolverton en Sexton te Exeter redevoerin gen voor de Iersche zaak houden. Het Britsche magtigheidsgenoolschap hield gisteren ouder voorzitting van den bisschop van Londen zijn jaarvergadering in Exeter Hall. Uit het verslag bleek, dat zich in de Britsche marine 200 officieren en 10 h 11,000 ondergeschikten bevinden, die zich geheel onthouden van het gebruik van sterken drank. In het leger bedraagt het aantal personen, dat de verplichting tot ge heele onthouding op zich heeft genomen 25,000. De bruto-inkomsten van het ge nootschap beliepen verleden jaar 11.230. 4KAHKK1.I K. De heer LaboulayeFransch gezant te St. Petersburg heeft een onderhoud met den minister van buitenlandshe zaken VonQiers gehad. Uit dit onderhoud blijkt dat Busland zich gelukkig gevoelt met de oplossing van de quaestie-Pagny sur Moselle. MUIT8CHL AS D. De rijksdag heeft de buitengewone uit gaven op de suppletoire begrooting voor het militair beheer uitgetrokken, zoomede het leeningsontwerp goedgekeurd. De opbrengst der belasting op het gedistilleerd wordt geraamd op 143,400,000 M. In vergelijking met de zuivere opbrengst der tegenwoordige belasting denkt men daaruit 96,400,000 M. meer te ontvangen. Te Berlijn wordt jaarlijks op den vierden Mei nog altijd boetedag gehouden. Dan zijn de schouwburgen en winkels ge sloten en trekken de geloovigen tor kerke. De instelling van dezen boetedag dag- teekeut van het begin dezer eeuw. Frederik Wilhelm 111 stelde hem in na den slag bij Jena ter herdenking van Prui- sen's vernedering. De ontslag-beweging in Elzas-Lotharin- gen blijft aanhouden. Nu zijn weer eens twee burgemeesters van hun post ontzet. De Nordd. Allg. Ztg. verklaart thans, dat zij niet met de Pettier Lloyd wil strijden over de vraag, of het initiatief voor het Berlijner Vredescongres uitging vanBusland of Oostenrijk. Het officieuse blad houdt overi gens voldat er wel degelijk tusschen Oosten rijk en Busland onderhandeld werd over de occupatie van Bosnië. Baron Kaulbars, de bekende Bussische agitator in Bulgarije, is te Berlijn aange komen. OOhTENRIJ H. Volgens den Oostenrijkschen schrijver Ludw. Speidel is de eehtgenoote van den heer Floquet, voorzitter der Fransche kamer, een achterkleindochter van Goethe's Lotte (uit het Leiden des jungen Werther). K IliLAIt». Men denkt, dat de keizer voor alle in het nihilistenproces ter dood veroordeelden de straf zal veranderen in levenslange een zame opsluiting. In 's keizers naaste om geving raadt men Z. M. intusschen aan geen gratie te verleeuen en veeleer een voorbeeld van rechtmatige gestrengheid als waarschuwing te geven. Aan de Timet wordt uit St, Petersburg gemelddat het nihilisten-proces het bestaan van vier revolutionaire centra aan het licht heeft gebracht, nl. te St. Petersburg, te Wilna, in Siberie, te Kieff of te Charkoff. Alle beschuldigden hebben hekend, maar geweigerd eenige medeplichtigen te noemen. De Czaar zal, twee personen uitgezonderd, allen kwijtschelding der doodstraf verleenen. Grootvorst Nicolaas is naar de pro vinciën van den Don vertrokken, om de ontvangst der keizerlijke familie voor te bereiden. Blijkens bekendmaking van grootvorst Wladimir, zullen dit jaar geen groote troe- penmanoeuvres in Busland plaats hebben. Twee Bussische grenswachters hebben in beschonken toestand, op Pruisisch grond gebied, een opstootje verwekt. Zij mishan delde den herbergier, Biskut geheeten, in die mate, dat de Duitsche autoriteiten een instructie hebben ingesteld. Gisteren heeft Yassy onder veel deel neming der bevolking van het geheele land de plechtige inwijding van de Metropolitaan- kerk plaats gehad, hetgeen tot een grootsche manifestatie ten gunste der dynastie aanlei ding gaf. De koning werd overal met geest drift ontvangen. AÜEKIHA. De wetgevende macht van den staat New-York heeft in haar vergadering van 11. Woensdag het volgende wetsontwerp aange nomen. „Een ieder, die voorbedachtelijk aanbiedt, poogt aan te bieden of doet aanbieden voor verzending per spoor, stoomboot, expres of met eenige andere gelegenheid tot het over brengen van passagiers en goederen, dynamiet, nitroglycerine, kruit of eenige andere ont plofbare stof gevaarlijk voorlijf en leven,zonder den waren aard van het gezegde stof bekend te makenzal schuldig zijn aan misdadigen toeleg en na geleverd bewijs gestraft worden met boete niet boven de 1000 en niet be neden de 30Q dollars, of met gevangenis straf in een staatsgevangenis van niet minder dan één en niet meer dan vijf jaren, of ook wel met boete en gevangenisstraf te gelijk; behoudens de rechten van de personen, die door eenigerlei overtreding van dit ver bod schade of letsel mochten lijden, om een actie tot schadeloosstelling in te stellen." Zoodra de gouverneur deze bill geteekend heeft, zal zij onmiddellijk van kracht zijn. Zekere heer Thomas S. Townsend te New-York heeft 26 jaren gearbeid en 25.000 pd. sterl. besteed aan het verzamelen van alle krantenberichten, die hij over den oorlog van 1860 en den Amerikaanschen burger oorlog heeft kunnen vinden. Hij heeft thans circa 100 folianten bijeen, elk zoo dik als het grootboek eener bank. Het register alleen beslaat verschillende deelen. De stukken zijn zoo netjes geordend, dat men met gemak de loopbaan van elk mandie een eenigszins beteekenende rol heeft vervuld, kan nagaan. Het in zijn soort eenig historisch werk zal vermoedelijk voor de bibliotheek van het Columbia-College worden aangekocht. Dertien duizend cokewerkers te Con- nellsville, district Pennsylvania, hebbenden arbeid gestaakt, om eene loonsverhooging van 12( pCt. te verkrijgen. Het geheele district staat daardoor stil. Men verwacht, dat de strike lang zal duren. De werkge vers willen niet toegeven. Eergisteren heeft er in de Nanaimo- steenkolenmijn te Victoria (Vancouver-Eiland Britsch-Columbia) een ontzaglijke gasont ploffing plaats gehad. 138 mijnwerkers zijn onder het ingestorte puin bedolven; onder deze 138 zijn 75 Chineezen. Aangezien de brand nog steeds woedt, is het zeer twijfelachtig of er nog redding mogelijk is. OOST-IADIE. Het Bataviatch Handeltblad v erneemt, dat de voor het leger, met de nieuwe uni form ingevoerde slobkousen, voor het grootste gedeelte onbruikbaar zijn. Bijna geen enkel paar past, zoodat nieuwe slobkousen op maat hier, Indie, moeten aangemaakt worden. De meeste der te Solo ontvangen helm hoeden zegt de Nieuwe Vorttenlanden, zijn te groot en moeten tegen kleinere worden ingewisseld. PER TELEGRAAF. WEENEN, 5 Mei. Volgens berichten uit Scutari is een Turksch bataillon door Mirditen aangevallen. Het gevecht duurde verscheiden uren. De Turken verloren twee man aan dooden en hadden een aantal ge wonden. PABIJS, 6 Mei. Ondanks het staken der opvoeringen van Lohengrin werd gisteren avond weer een nieuwe demonstratie voor het Eden-theater gehouden. Eenige groepen, die de Marseillaise zongen en gevolgd wer-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2