HASTA. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lïeze Courant verse It ij ut dagelijks* behalve op 'L o »- en Feestdag est. ABONNEMENT: Prijs per luniiuer 11» Tent. Maandag 9 Mei 1887. N°. 108 ADVERTENTIE N: Bureel: siclteepiiiakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders M uré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. ene Courant Voor Leiden, per 3 maanden 1.25. franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 1o regels t 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. '200c Jaargang. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 8185 der Ingekomen Stukken met dit nummer verzonden. ITADS1VIGUWI. De commissie van financiën bericht den gemeenteraad dat het onderzoek naar de re kening van de plaatselijke schoolcommissie dienst 1886, groot in ontvangst en uitgaaf 173.75tot geene bedenkingen heeft geleid. Burg. en weth. hebben bij hun rapport van 11 November j.l. voorgesteld de zooge naamde Westlandsche markt te verplaatsen naar de Kalvermarkt en de verordening van 9 Januari 1868 op de markten dienover eenkomstig te wijzigen. Sedert zijn drie bezwaarschriften ingekomen van bewoners van den Nieuwen Rijn en aangrenzende stra ten, van fruithandelaars en van herbergiers en winkeliers in de nabijheid van den Nieuwen Rijn, tengevolge waarvan de zaak in nadere overweging is genomen. Ook een rapport van de commissie voor de huishoudelijke verordeningen leidde tot nadere overweging, tengevolge waarvan burg. en weth. tot de overtuiging zijn gekomen dat eene verplaat sing of opschuiving van de eigenlijke West landsche markt niet bepaald noodzakelijk kan worden geacht en dat er geen bezwaar be staat de betrekkelijke bepaling der verorde ning te handhaven. Echter zou dan op het gedeelte tusschen de Hooigracht en Middel stegracht niet meer moeten worden toegela ten de verkoop van boomvruchten en verder ooft met uitstalling waardoor hoofdzakelijk de hinder voor de geburen en de stremming der passage wordt veroorzaakt. Trouwens is de verkoop daarvan op den Nieuwen Rijn slechts oogluikend toegelaten en is de Visch- markt daarvoor aangewezen. Deze echter biedt daartoe geen ruimte genoeg; wensche- lijk zou 't dus zijn als markt voor de boom vruchten en ander ooft aan te wijzen den Nieuwen Rijn van af de Middelstegracht naar de zijde van de Heerengracht zonder bepaalde grens naar die zijde. Het bestuur van het stedelijk museum heeft een gedétailleerd voorstel ingediend omtrent een gedenkteeken ter herinnering aan de ramp van 12 Januari 1807 op de Ruïne alhier. Daarin wordt het plan in overweging gegeven een voorwerp afkomstig van de ramp, en wel het looden tegenwicht van den mast van het kruitschip op een steenen voetstuk te plaatsen in het Park. Het plan van burg. en weth. is nimmer geweest een gedenktee ken aan de ramp op te richten, alléén de plaats waar die plaats had op de minst kost bare en meest eenvoudige wijze aan te ge ven. Echter zou het onbeheerd plaatsen van een groot loodblok gevaar opleveren voor diefstal bij gedeelten van die gemakkelijk scheidbare grondstof van betrekkelijk hooge waarde. Ook na kennisgeving van het be langrijk advies van de commissie van het stedelijk museum blijven burg. en weth. het voldoend achten dat aan het vroeger aan gegeven denkbeeld uitvoering worde gegeven en zij stellen daarom den raad voor een crediet te verleenen van f 100 voor de plaat sing van een gedenksteen als daarbij bedoeld in den wal aan het Steenschuur. Burg. en weth. geven den gemeenteraad in overweging afwijzend te beschikken op het verzoek van L. E. A. Winckel alhier om restitutie van schoolgeld (lager onderwijs) van eene pupil, aangezien de betrekkelijke verordening bepaalt dat slechts aan ouders teruggave kan worden verleend en wel in overeenstemming met de beslissing genomen in de zitting van 18 November j.l. op een dergelijk verzoek van J. A. Bientjes. Het bestuur der vereeniging „De Practi- sche Ambachtsschool" geeft den raad kenuis dat de volgende tweetallen in de algemeene ledenvergadering zijn opgemaakt ter vervan ging van de heeren dr. M. J. De Goeje en W. A. Van Lith, die afgetreden zijn, maar niet herkiesbaar waren, en wel: ter ver- vangiög van den heer dr. M. J. De Goeje, de heeren dr. P. J. Kaiser en P. Alma en ter vervanging van den heer W. A. Van Lith, de heeren P. J. Groen en J. Van der Kamp. Het bestuur verzoekt den gemeenteraad uit die tweetallen eene keuze te willen doen. In de maand April 1887 zijn binnen de gemeente Leiden geboren 130 kinderen, als: 65 zoons en 65 dochters, waaronder begrepen 2 tweelinggeboorten; overleden 96 personen (van welke 7 elders woonachtig), als: 27 mannen, 14 vrouwen, 31 zoons en 24 dochters; daarenboven als levenloos aan gegeven 5. Gehuwd 11 paren. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 36 tot 69 volwassen personen en van 7 tot 13 kinderen. Gedurende de afgeloopen week is alhier 1 geval van roodvonk aangegeven. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwa men niet voor. De WelEerw. heer ds. Kutsch Lojenga zal niet morgen 8 Mei, zooals eerst bepaald was, maar Zondag 15 Mei zijn intreerede houden in de kerk zijner gemeente in de Pieterskerkstraat. Nu de lente in 't land komt en dus de gelegenheid om buiten muziek te hooren weer aan de beuit is, vestigen we gaarne de aandacht onzer lezers op de gelegenheid daartoe door de vereeniging Musis Sacrum aangeboden. Gedurende dezen zomer zullen beurtelings door de schutterij muziek en door die van het 4de regiment uitvoeringen wor den gegeven, te beginnen met een door het muziekcorps der infanterie op 22 Mei e. k. Nadere bizonderheden geeft nog achterstaande advertentie der vereeniging. UÜITERSITEIT. Door de staatscommissie te Leiden is toegelaten bij het 1ste gedeelte van het arts-examen de heer Th. Stoop, doctorandus. MUZIEK, UETTE3IEN EX KUNST. 9 Mei. Sterfdag (1805) van Friedrich Von Schiller. Tot onderwijzer voor de pianoklassen aan de stedelijke muziekschool te Gouda is benoemd de heer Mart. J. Bouman te Utrecht. Het is nog niet bekend of genoemde heer de benoeming aanneemt. In antwoord op het verzoek van Richard Hol om ontslag als organist der Domkerk te Utrecht, hebben heeren kerkvoogden dit thans eervol verleend, met waardeering van de gewichtige diensten vele jaren door hem bewezen bij het leiden van het gezang in de Domkerk. In den salon van het Palazzo Vecchio te Florence is het Stabat Mater van Rossini uitgevoerd. De koren bestonden uit een dui zendtal zangers. Een uitgelezen publiek, waaronder de beroemste kunstenaars van Italië, woonde de uitvoering bij. In het hotel Drouot te Parijs heeft eene verkooping van zeldzame boeken en uitgaven plaats gehad, die in het geheel ruim 85,000 fr. heeft opgebracht. De werken van Molière, uitgave van 1734, in zes deelen in quarto, met teekeningen van Boucher, vonden een kooper voor 6100 fr.les Aventures de Télémaque, uitgave van 1790, met teeke ningen van Marellier, brachten 5130 fr. opt Inhoud, 16de jaargang, n°. 48, van De Huisvrouw. Iets over een oud chapi ter. Onze zieke en zwakke kinderen. Door dr. S. Sr. Coronel. Iets over kleeren. Door H. K. B. De kefir eD zijne be reiding. Door A. Voor bejaarde dames. Door H. K. B. De opaal. Door L. Gedachten. Arabische spreekwoorden. Berichten uit de vrouwenwereld in binnen- en buitenland. Allerlei. Feulleton. „Hare Straf". Door Sarah Hutzier. Ad- vertentien. De minister van waterstaat enz., brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de tweede helft der maand Juni e. k. een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van candidatendingende naar een getuig schrift van voldoend afgelegd examen voor opzichter van 's rijks waterstaat, volgens het onder dagteekening van 3 December 1886 vastgesteld programma, opgenomen in de Staatcouranten van 4, 9 en 15 Januari jl. en verkrijgbaar bij Gebr. Van Cleef, te 's Gravenhage, tegen 5 cent het exemplaar. Voor de voorwaarden zie St.-Ct. no. 107. Naar de Std. uit goede bron verneemt, beeft jhr. mr. Elout van Soeterwoude zich aangesloten bij de chr. ger. gemeente van zijne woonplaats. Aan het slot van een breede beschrij ving van het onlangs gehouden schermcon- cours, zegt de Ned. Sport: FEUILLETON. 23). „'t Wordt tijd voor mijn klein weêrspan- nig meisje dat ze gaat slapenis 't niet zoo mama?" „Ach neen maatje, 't is bier nog zoo prettig." Mevrouw had wel willen toegeven. Waarlijk kind, het wordt tijd dat eene andere, eene strengere hand haar gaat regee- ren. Ze wordt eigenzinnig en soms bij 't minste driftig" zei mijnheer nadenkend tot zijne jonge vrouw. ,We zullen eene flinke gouvernante moeten nemen." Mevrouw had intusschen de tafelschel be wogen en een oogenblik later verliet Irène, niet zonder moeite voor de jeugdige gedien stige, het vertrek. „Ja waarlijk" zei de jonge vrouw toen het kind de kamer uit was, „het is wél tijd dat er iemand komt die zich geheel aan haar gaat wijden en haar wat beter kan weer staan dan ik. Ik begrijp maar niet hoe sommige moeders hare kinderen zoo streng kunnen behandelen; het valt zoo moeilijk, wanneer men ze zoo innig liefheeft, hen iets te weigeren of te verbieden." „Juist ..omdat ge dat niet begrijpt beste Adèle, wordt het tijd dat het kind door krachtiger hand dan de uwe geleid wordt." „Van Irène is een engel te maken" be sloot Felix terwijl hij opstond en naar den vleugel ging dien hij opensloeg. Een geheel andere uitdrukking kwam op zijn schoon gelaat zoodra de tonen van het heerlijk in strument door de ruimte ruischtendan flikkerden zijne diepliggende oogen van een ongewoon vuur en bleef hij verder geheel vreemd aan hetgeen er om hem heen ge beurde. VII. Het was een drukkende dag. Slechts wei nige wandelaars waren uit hunne koele huizen geiokt om die voor korten tijd te verwisse len met de stoffige wegen. Dor stond het gras op de weilanden en de bladeren hingen aan de hoornen alsof een alles verzengende hitte het geurige, frissche groen er van had weggenomen. De villa die nog slechts voor weinige dagen aan mevrouw Van Breesteghe zou behooren stond daar schitterend wit in de blakerende zon die te vergeefs hare stra len door de gesloten zonneblinden tiaar binnen trachtte te doen dringen. In de woonkamer zat op eene canapé mevrouw Van Breesteghe, rechts en links lagen boeken en couranten om haar heen die haar zeer weinig belang schenen in te boezemen. Telkens dwaalden hare roodge weende oogen naar hare dochter die tegen over haar zat. Ada droeg een dunne huis japon van doorschijnend zwart krip noncha lant om hare schoone taille heengeworpen hare haren hingen haar los om de lendenen. „Bah, wat een verzengende hitte" zei ze opstaande, „het is waarlijk onhoudbaar" en zij opende een der zonneblinden. „Ja, en wie weet hoe lang we zulk weêr nog houden" voegde mevrouw er bij terwijl ze een blik naar den strakblauwen hemel sloeg. Met een zucht viel Ada weêr in haren stoel terugonafgebroken staarde zij de stof jes na die door de zonnestralen als reeksen van schitterende deeltjes werden afgeteekend. „Ada" begon mevrouw Van Breesteghe langzaam, „ik heb gedacht, wanneer we eens gemeubileerde kamers namen. Van de op brengst van ons huis en ons goed komt nog aardig watdaarenboven mijn geldal is 't niet veel en de opbrengst van je schrijverij „Dank u moeder; we hebben daarover geloof ik al meer gesproken en daaromtrent heb ik ook mijne meening al voldoende ,te kennen gegeven. U kunt immers leven van hetgeen er is; ik zal wel voor mij zelve zorgen." Ada's oogen dwaalden plotseling naar den tuinze had iemand het kiezelpad hooren opkomen. Een oogenblik later bracht de knecht een brief hinnen dien Ada hem nieuws gierig uit de hand trok. „Van wie Ada?" „Dat weet ik immers niet" antwoordde Ada als zij zich er meê verwijderde. Zij vond het niet noodig dat men getuige kon zijn van aandoeningen, door het lezen van beschikkingen veroorzaakt, die haar wellicht voor altijd het ouderlijk huis zouden doen verlaten. Haastig ging zij naar hare kamer en sloot de deur van het vertrek achter zich dicht; snel opende zij den brief en las met klimmende verbazing: {'Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1