BINNENLANDSOHE BERICHTEN. »»-: d «as mn K5* «-a «3 u r®R- het doel te kenschetsen. Dat doel, we noemden het straks in hoofdzaakde be vordering n.l. van welvaart, kunde en ge luk onder den handwerksman paart zich aau een ander, het bewaren van de maatschap pelijke orde, toezicht op de opvoeding in gezinnenhet oplossen langs den vreed- zamen weg van het groote sociale probleem weelde engebrek, genot ensmait. Ieder, rijk en arm zei spreker, heeft een kruis te dragen, doch aan geen van beiden zijn de middelen onthouden om tot bet waarachtig geluk te geraken. Maar zij zijn nutteloos in de maatschappij die rechten willen eischen zonder hunne plichten te vervullen. Verwaarloost hij zijne taak, hij is tot schade van de maatschappij. Hij spare, verzekere zich en vestige zich daar door een hechten grondslag voor zijn welzijn. Gespaard moet er worden en daartoe be staat in de vereeniging gelegenheid. En verzekeren? Tegen 10 ets. per week verze kert men zich een ziekengeld van 8 gulden 's weeks gedurende 6 maanden aaneen. Wordt hij in 't zelfde jaar door eene andere (niet dezelfde) ziekte aangetast, dan ontvangt hij nog wêer eens het zelfde ziekengeld gedurende 18 weken. Ook een voorschotbank is aan de vereeniging verbonden. Dat geld is ech ter niet beschikbaar voor bazen die het zich alleen zouden wenschen om zelf een sigaar te kunnen rooken en andere voor hem te laten werken, zulke bazen, zegt spreker heb ben we helaas genoeg en het ligt niet op den weg der vereeniging hun aantal nog te vermeerderen. Maar die mannen moeten hun vak verstaan. Dit is echter bij de meesten tegenwoordig niet het geval. De werkman is geen kunstenaar meer, de bouw meester evenmin; wat zeggen ons de ge bouwen op onzen wegwaar zijn die trot- sche lijnen van voorheen. De werkman is geen kunstenaar meer omdat hij zelf schep pen wil zonder zich door iets ter wereld gebonden te achten, ook niet door derege len van het schoonheidsgevoel. Eenmaal per week wordt in de vereeniging gesproken, terwijl eene school voor teeken- onderwijs aan de inrichting verbonden is waar uitsluitend zal worden geteekend naar model tot afwijking waarvan den leerling geen gelegenheid gelaten wordt. Des Zondags en vooral des Zondagsavonds staat ons huis voor u open, vervolgde spreker. Daar is eigenlijk het huisgezin voor hen voor wien in hun kring de krachten te kort schieten. Daar zijn amusemeuten van allerlei sarder wordt gezongen, muziek gemaakt, voorge dragen, enz. Van de vereeniging wordt geen kerk gemaakt, men blijft er op natuurlijk gebied. Ook tusschen gezinnen en tusschen bazen en knechts bewegen zich de bestuurders teneinde toenadering en gunstige verhou dingen te bevorderen. Als president van de St. Jozefsgezellen vereeniging alhier treedt op de weleerw. heer kapelaan Hageraats. Spreker heette de praeses welkom in zijn nieuwen werkkring en beval hem de belangen der handwerksliedenleden der vereeniging, van harte aan. Arbeiders sprak de zeereerw. heer Van Nispenhangt uwen president aanhij is uw vrieud, uw geluk, uw beschermer. Geestelijken en gegoeden, steunt de ver eeniging naar uw vermogen; de bezitters hebben eene schuld af te doen. En gij geacht hoofd der gemeente, ook van u smeek ik, steun onze vereeniging. Nu nam de weleerw. heer Hageraats het woord om den geachten spreker te bedan ken en de aanwezigen van zijne toewijding voor de goede zaak de verzekering te geven. Nog verzekerde hij den burgemeester dat hij hem niet alleen had uitgenoodigd omdat hij burgemeester was, maar vooral, om de wijze waarop hij dat is, om zijn persoon. Ten slotte sprak de weleerw. heer Hage raats den wensch uit dat, 'them, zooveel zijn zwakke krachten zouden vermogenge geven zou zijn er toe mede te werken door het streven der vereeniging eene bladzijde te schrijven in de gedenkboeken van Nederland, waarbij 'them aan trouw aan het gezag niet ontbreken zou. We zijn overtuigd dat de zeereerw. heer Van Nispen te bescheiden was toen hij voor de kracht van zijn woord vreesde. Juist hij schijnt ons de man aan wien de zending veilig kan worden overgelatenom zijn per soon, zijn rijke woordenkeus en zijn gemoe delijken betoogtrant. We wenschen hem rijke vruchten op zijnen zwaren maar dankbaren arbeid toe. STADSNIEUWS. Door Z. M. is, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, do bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, inge steld bij HDs. besluit van 22 September 1855 n'. 64, toegekend aan: J. G. Van Evert, milicien bij het 4de reg. inf., in garnizoen te Leiden, wegens het met levens gevaar redden van een kind uit de gracht bij de militaire en correctioneele stafgevan genis aldaar op 12 April 1887. De surnumerair J. H. Van Wijk van het postkantoor alhier is overgeplaatst naar dat te Alfen. De Leidsche Studente vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel „Pro P'.tria" heeft het voorloopig programma verzonden voor den nationalen schietwedstrijd op 13, 14, 15 en 16 Juni a. s. te houden op het schietterein der d.d. schutterij te 's Gravenhage en wel ter viering van het 20 jarig bestaan der vereeniging. De korps wedstrijd tusschen korpsen van het leger en van de normaal-schietschool zal wellicht later nog in het programma worden opgenomen. Het programma luidt in hoofdzaak aldus: I. a. Tusschen schutterijen salvovuur op 150 meter of 200 pas. prijzen gouden, zilveren en bronzen medaille. Aan dezen wedstrijd is verbonden een wedstrijd met individueel vuur en een in het gezamelijk snelvuur. b. Tusschen scherpschutters korpsen en weerbaarheidsvereenigingen. Individueel vuur op 150 meter of 200 pas. Aan dezen wed strijd wordt verbonden een sa'vovuur op 150 meter of 200 pas en een wedstrijd in geza menlijk snelvuur. II. Personeele wedstrijd op 150 meter of 200 pas, aangeboden aan alle officieren van het Nederlandsche en Nederlandsch Indische leger, Marine, Schutterijen,Scherpschutters- korpsen, Weerbaarheidsvereenigingen en oud-leden van Pro Patria. III. Wedstrijden op vrije banen op 200 en 300 pas. Wedstrijden met revolver, pistool en flobertbuks. IV. Champion-Wedstrijd op 15 en zoo noodig op 16 Juni op 150 meter of 200 pas tegen betaling van tien gulden voor eene serie van 30 schoten. Opgaven voor deelneming worden inge wacht bij den secretaris den heer C. De Kem penaer, Breestraat 63, ten spoedigste en althans vóór 21 Mei. Gisteravond is eene ongeveer 40 jarige koffievrouw uit de Bouwelouwesteegter wijl zij aan den walkant van de Oude Vest goed wilde spoelen, in het water gevallen, tusschen twee schuiten geraakt en verdronken. Eergister werd te Soeterwoude het nieuwe orgel in de B. K. kerk plechtig ingewijd. De intonatie moet, met het oog op het kerkgebouw, zeer gelukkig wezen, bizonder de grondstemmen. De dispositie van het orgel bestaat uit 6 registers op het bovenklavieren op het manuale uit tien sprekende registers met klavierkoppeling en aangehangen pedaal. Het geheel is te dan ken aan de mildheid van twee der paro chianen en aan den ijver van den zeereerw. heer deken P. Van der Werff en vervaar digd in de fabriek van de lirma L. Ypma en Co. te Alkmaar. Gisteren herdacht Dirkje De Boos den dag, waarop zij voor 50 jaren bij de familie van mej. de wed. Biben, te Voorschoten, in dienst trad. Zij is nog steeds met lust en ijver werkzaam. Dat de familie Biben hare diensten op prijs stelt, toonde zij duidelijk door geschenken en door het feest met muziek op te luisteren. MUZIEK, LETT EKEN EN KUNST. Den lOn Juli zal de kon. kapel van het reg. grenadiers en jagers zich voor den eersten keer te Boermond doen hooren. De Leidsche studenten, die ten voor- deele van de Tooneelschool op een kunstreis door ons land f 753.60 bijeenbrachten en dit bedrag nu aan de dames-patronessen van de Tooneelschool overhandigden, hebben van prof. Stokvis, voorzitter van het Tooneel- verbond, een zeer waardeerend schrijven ont vangen ter dankbetuiging voor hetgeen zij voor dit goede doel welwillend en met zoo veel vrucht hebben gedaan. Naar de Java Bode uit goede bron ver neemt zijn tusschen den heer Scheltema, oud redacteur van de Locomotief en de firma Ernst C°. te Batavia, onderhandelingen aangeknoopt tot de weder uitgifte van het Algemeen Dagblad van Neder landsch-Indië Toestemming van de erven van wijlen Cd. Busken Huet zoude daarvoor nog verwacht worden. Nilsson is getrouwd, niet in gemeen schap van goederen. Haar vermogen wordt ge schat op 5 millioen frs., dat van graaf Miranda is zeer klein. Een Italiaansche vertaling van Heine's volledige werken is door den rechtsgeleerde- dichter Suardo te ïlorence uitgegeven. Men roemt de getrouwheid daarvan. In een afzonderlijk bijvoegsel tot de Staatscourant van 6 Mei wordt medegedeeld eene tabel, betreffeude de statistiek der ge boorten en der sterfte naar deu leeftijd en de oorzaken van deu dood, in Nederland, over Februari 1887. Vanweue de gedeputeerde staten der provincie Zuidholland is openbaar gemaakt de lijst van de hoogst aangeslageneu in 's rijks directe belastingen m deze provincie. Als hoogste komt daarop voor de heer A. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt te Wassenaar, lot een bedrag van f 9373,045; als laagste de heer W. Bene- dictus te Botterdam, tot een bedrag van f 888,44. O. m. komen op die lijst voor de heeren C. J. Van der Oudermeulen te Wassenaar, jhr. mr. H. A. Steengracht van Duivenvoorde te Voorschoten, C H. baron Van Pallandt te Wassenaar, mr. P. J. baron Vau Pallandt idem, F. A. G. graaf Van Limburg Slirum Noordwijk te Nocrd- wijk, L. graaf Van Limburg Stirum War mond te Warmond, T. P. Viruly te Leiden mr. C. Cock te Leiden, jhr. J. H. Gevers te Noordwijk, J. H. Willink te Oegst geest, mr. J. D. Viruly te Stompwijk, M. graaf Van Limburg Stirum te Was senaar, K. Van der Torren Kz. te Wad- dinxveen, J. Piek te Oudshoorn, mr. J. C. Van de Kasteele te Wassenaar, C. Wilde te Katwijk, J. Van der Breggen Az. te Leiden, L. Koetsier te Zoetermeer, J. Zaal berg te Leiden en mr. H. L. A. Obreen te Leiden. Ter aanvulling van het hoofdbestuur van het „Nut" zijn door de commissie ad hoe de volgende voordrachten gedaan 1. V'acature-Vau Diggelen: mr. A. Bloem bergen Ezn. te Leeuwarden en dr. W. P. Buijsch te 's Gravenhage; 2. Vacature Quack prof. G. A. Van Hamel te Amsterdam en mr. W. H. K. Moutbaanid. De Avondpost spreekt het bericht tegen dat de luit.-kol. Ougerboer tot kolonel be vorderd en op non activiteit gesteld zou worden. Blijkens het verslag van de Kamer van koophandel en fabrieken te Katwijk over 1886 werd de schrobuelvisscherij uitgeoefend met 54 schuiten, bemand met 878 personen. Deze schuiten behoorden aan 22 reeders. De hoogste besomming was f 2184.60, de laagste f976.10; het totaal f 76.872. Het getal reizen bedroeg 1382. In weerwil van het grootere getal reizen dan in 1885 (184), was het totaal der besomming belangrijk lager dan in dat jaar f36.053.21). De oorzaak is, volgens de Kamer, niet ver te zoeken. Zoo lang de schrobnetvisscherij in de Binnen-Lek, d. i. dicht onder den wal, aanhoudt, zoolang zal zij voor deu reeder eer na- dan voordeel opleveren. De Kamer herhaalt dan ook haren dikwijls uitgesproken wenschdat het college voor de zeevisscherijen eindelijk de zaak ter hand neme en door het uitlokken van wet telijke bepalingen aan deze moordvisscherij paal en perk stelle. De haringvisscherij werd uitgeoefend met 51 schuiten, bemand met 459 personen. Deze schuiten behoorden aan 22 reeders. Het getal reizen was 175. De opbrengst was als volgt: gave steurhariug 5.256.000, zoogenaamde op- haring 525.600, geschonden haring 103.200, voor de telders 80.000, tonnen pekelharing 29.981, stuks pekelharing 22.485.750.550 tegen 18.225.450 in 1885. Vergeleken bij 1884, toen de vangst ongeveer even groot was, was de haring visscherij weder niet voordeehg. Wel was de moed onder de reeders eenigszins herleefd, doordien de oude haring was opgeruimd, en werd reeds vroeg met de visreherij een aanvang gemaakt, doch het resultaat was ongunstig. Hoofdoorzaken waren de algemeenheid der vangst en het warme weder. Het feit deed zich voor, dat jagers en zelfvangers bijna gelijktijdig met volle lading te Vlaardingen en Maassluis binnenkwamen. Dit, in verband met den grooteu aanvoer van Schotsche haring, maakt het, volgens de Kamer, ver klaarbaar, dat er eene onmiddellijke daling van de prijzen plaats had. Louis Alph. Van Kesteren, wiens aanhouding en opsporing door den hoofd commissaris van politie te 's Hage verzocht was, is Dinsdag in een hotel te Josse-teu- Noode aaugehouden. De 17-jarige jonge ling bevond zich daar in gezelschap van eene jongejuffrouw, mede van zeer aanzienlijke famielje. De jongejuffrouw zal zich tegenover den Belgischen rechter hebben te verantwoor den -wegens het voeren van een valschen naam. Het Bat. Handelebl. schrijft: Een onzer meest verdienstelijke stadgenooten, de heer mr. L. W. C. Van den Berg, adviseur voor de Oostersche talen en het Moham- medaansch recht, zal ons spoedig verlaten om den leerstoel te Delft, opengekomen door het overlijden van den heer Juynboll, in te nemen. Het bovenstaande bericht kan door ons in zooverre bevestigd worden dat de ge voerde ouderhandelingen met den heer VaD den Borg tot een gunstig resultaat hebben geleid en hij zich bereid heeft verklaard eene eventueele benoeming te zullen aan vaarden. In de eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad van Delft op Woensdag e. k. is de voorziening in genoemde vacature aan de orde. De heer Van den Berg heeft in vroegere jaren, tijdens hij hoofdcommies was bij het departement van binnenlandsch bestuur, ge durende langen tijd het Moslemsch recht aan de afdeeling Indische taal-, land- en volkenkunde aan het gymnasium Willem III te Batavia gedoceerd. (Delftsche Courant.) Van wege den Ned. Studenten-Boei- bond zal op Zondag 22 dezer te Haarlem een roeiwedstrijd gehouden worden. Mej. Dorland, die in de feestweek op de galjoot aan prinses Wilhelmina een antie ken zilveren lepel overhandigde, heeft nu eeu portret van H. K. H., in een sierlijke lijst gevat, ten geschenke ontvangen. H. K. H. de kroonprinses van Zwe den en Noorwegen is gisterenochtend met twee kinderen en talrijk gevolg te Amster dam aangekomen en afgestapt aan de dépen dances van het Amstelhotel aan de Wees- perzijde. Het Broekerhuis te Amsterdam blijft dezen zomer nog in den tegenwoordigen toe stand, om in bet najaar te liquideeren. Het in Februari vernielde koffiehuis van den socialist Penning, „De Leeuw van Waterloo", is heropend, maar niet gerestau reerd als ruïne. Daar de vensters nog met planken zijn dichtgespijkerd, Brandt den ge- beelen dag lichtde spiegel bestaat uit enkele glasscherven, het behang is in flar den en op het biljart bevindt zich een tropee van keisteenen en andere projectielen. 't Moet daar, in dien toestand, inderdaad een gezellig vergaderen zijn zegt De Tijd. Te Utrecht is een „Automatic Machine C°." opgericht, onder den naam „Simplex," ter exploitatie van zelfwerkende weeg- en verkooptoestellen. Haar kapitaal is f40,000 groot. Eergisteren is voor de rechtbank te Utrecht behandeld de aanklacht van Berend Hoitsema Enuma, tegen het Utrechtsch Dagblad. Voor het V. D. pleitte mr. L. Van Lier, als verdediger van Enuma trad op mr. De Haas. Zooals gemeld is, heeft de rechtbank te Amsterdam Enuma's klacht tegen Het N. v. d. D. en De Stand, afgewezen. Het bericht in het V. D., waarop E. zijne klacht grondt, was ontleend aan Het N. v. d. Dag. Te 4 uur waren de pleidooien afgeloopen. Enuma eischt f2500 schadeloosstelling. Over 4 weken uitspraak. Te Apeldoorn is door den heer Obelt een sierlijke giek afgeleverd, op last van Z. M. den koning aan zijn werf vervaardigd. H. M. de koningin en de prinses hebben Zondag-middag daarin op den grooten vijver in het koninklijk park een roeitochtje ge maakt, in plaats van den gewonen wandelrit. In de gemeente Ooststellingwerf (Fr.) hebben onderscheidene landbouwers de zuivel bereiding er aan gegeven, om de melk te gebruiken tot het mesten van varkens, wat hun vrij wat meer voordeelen aanbrengt. Eergisterennacht zou, meldt men aaD De Tijd te Baardwijk bij een pas gehomo logeerd graanhandelaar door inbraak gestolen zijn een belangrijke waarde aan contanten, waarmede gisteren betaald zouden zijn ge worden de percenten, waarvoor geakkor- deerd was. 's GRAVENHAGE. Door Z. M. is aan de na te noemen per- souen verlof verleend tot het aannemen en dragen der ouderscheidingsteekenen, achter hunne namen vermeld: G. M. Boissevain, te Amsterdam, ridder der orde van de Kroon van Italië; J. J. W. Meijer, te Amsterdam, ridder 3de klasse der orde van St. Stanislaus van Busland; J. F. Verouden, te Botter dam, ridder der orde van den H. Gregorius den Groote, waartoe hij door Z. H. den Paus benoemd is; H. Van Ling, diamant slijper, te Amsterdam, medaille 3de klasse voor moed, zelfopoffering en menschlievend- heid, hem door den koning van België ge schonken. Door Z. M. zijnbij het wapen der cavalerie benoemd, bij het 2de reg. huzaren, tot majoor, de ritmeester L. B. Loeff, com mandant van het eskadron ordonnansen; bij het 3de reg. huzaren, tot luit.-kolonel, dft majoor J. C. Wilbrenninck, van het korps; en is in den rang van ritmeester overge-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2