H A S T A. NIEUWS- EN ADVERT!-NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. iïeze (oh ratst vers v, h ij si t dadelijks, behalve op Zoii- e» Feestdagen. A 8 O 1 E fJ T Zaterdag 7 Mei 1887, - M\ 107 ADVERTENTIE*:. Uitgevers: Gebroeders Muré. Voor Leiden, per 3 maanden 1.25. Franco door het geheele Tijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. 200° Jaargang. Van 1regels0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepsuakerssteea; 6. Stads-Berichten. SCnVTTEItlJ. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS tan LEIDEN doen te wetendatter voldoening aan de wet van den 11 April 1827 Staatsbln°. 17), een aan vang zal worden gemaakt met de inschrijving \oor den Schutterlijken dienst, van degenen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzon derlijke registers, mei dien verstande, dat de per sonen, geboren in 1853 tot 1861 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waar onder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrijving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen, zullen worden in geschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hunnen onderdom behoorenterwijl de geborenen in het jaar 1862 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1887 en het tiende, of dat deiNgeborenen in 1852, tan het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behoorenen dus ook niet die personen, welke reeds hon ontslag uit den Schuiterlijken dienst hebben hekomen. Dat de registers van inschrijving, ingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 [Staatsblad n". 6), ditmaal zullen worden geopend op Maandag den 16 Mei aanstaande, en op Woensdag den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den len Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd heb bende vreemdelingen, alsmede de militairen, welke hun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getreden), bij ontdekking, alsnog ach ter de teekening tot sluiting, door het Hoofd van de Regeering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschrevenmet hij voeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schuttersraad zullen worden verwezen tot eene geld boete, en daarenboven dadelijk, zonder lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot rijstelling of uitsluiting te hunnen aanzien beston den; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse ge bracht te wordenalles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, nit krachte der wet van den 31 December 1832 Staatsblad n°. 67), op hen moch ten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt, vermaand om, voor zooveel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afha len ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden af, van des voormiddags 9 tot 'snamiddags 4 arenterwijl zij, welke elders geboren zijn, zich dat bewijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner ge boorte-akte, door eene verkeerde opgave van het ge- hoortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven.] Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt her innerd, dal zij bij de inschrijving tevens zullen moe ten opgeven hunne woonplaatsbenevens het straat- nomtner hunner woninghun beroep en dat hun ner ouderszoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschre venen gehuwd ol ongehuwd zijnen in het eerste geval of ïij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand om zich van een extract uit het huwelijksregister te voor zienom daarop door den heer der gebuurte, in wiens gebuurte zij wonen, hel getal hunner kinderen te doen certificeerenten einde daarvan bij de inschrij ving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden geva ceerd Ier secretarie dezer gemeente (afdeeling burger lijke stand), van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der ver trekken van het Raadhuis, en wel: Op Maandag den 16 Mei 1887, de bewoners van Wijk I, II en III; Op Dinsdag den 17 Mei 1887, de bewoners van Wijk IV en V Op Woensdag den 18 Mei 1887, de bewoners van Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Vrijdag den 20 Mei 1887, de bewoners van Wijk VII en VIII: telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; met uitnoodigingom op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebhe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zallen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, r. 4er worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zp. M8. beslnit van den 7 September 1828 Staatsbln°. 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaar met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algerneene rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden van hunne vrouwen of kin deren, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algerneene Schutters- rjl geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te melden, des voormiddags tusschen 9 en 1 nur, vóór den tijd van aanvang der inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze kennisge ving door den belanghebbende mocht zijn verzuimd, en hij dientengevolge niet hij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders proces verbaal'tegen hern moeten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van dén 6 Maart 1818 [Staatsbl. n°. 12), en art. 22 der wet van 15 April 1886 [Stbl. n°. 64), hou dende hechtenis van een tol. veertien dagen of geld boete van vijftig cents tot honderd gulden. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE K ANTERBurgemeester. Leidïn 30 April 1887. E. KIST, Secretaris. St. Jozefsgezellenvereeniging. De bovenzaal der Stadsgehoorzaal was gisteravond geheel gevuld met belangstel lenden in de St. Jozefsgezellenvereeniging. Voor hen trad op de zeereerw. hoogwelgeb. heer jhr. H. C. J. M. Van Nispen tot Sevenaer, centraal president der St. Jozefs gezellenvereeniging in Nederland door het voorloopig bestuur der vereeniging alhier, daartoe uitgenoodigd. Op het geestelijk gewaad prijkte het ridderkruis der orde vari den Nederlandschen Leeuw. De bespreking zou loopen over den aard en het doel der alhi-.r op te richten vereeniging. Na een hartelijk woord ais welkotu aan den heer burgemeester, de aanwezige gees telijken en andere genoodigden, begon spre ker met zijne innemende en uiterst be schaafde wijze van voordragen het ontstaan en het doel der vereeniging uiteen te zetten. We nemen daaruit een en ander hier op. De stichter der vereeniging is vader Colpiug, een zoon uit een gezin, gering naar de wereld maar doordrongen van een flinken, degelijken geest. Toen hij zijne kinderjaren achter den rug had werd hij schoenmakersleerling. Aan de gelegenheden om zich aan een meisje te verbindenwelke gelegenheden voor den degelijken jongen man niet uitbleven, bood hij steeds weerstand. Hij was niet geroepen om vader te zijn over een klein gezin, maar over een zeer groot gezin, over de handswerklieden in de groote maatschappijdaartoe zocht hij zijn ideaal in de groote steden. Maar de hand- werksstand viel hem daar tegen. Na de arbeidsuren leerde hij Latijn en m 1845 werd hij priester gewijd en kapelaan te Elberfeld. Daar verzamelden zich langzamer hand jongens uit de handwerksklasse om den ijverigen geestelijke en Colping stond wat de praktijk betreft spoedig aan het hoofd eener vereeniging. Maar nog grooter moest zijne omgeving zijn en met hem werd later het centrum der beweging naar Keulen ver plaatst toen hij als priester aan de Domkerk verbonden werd. Toen Colping stierf waren aan de ver eeniging 400 priesters en 60 80 duizend handwerksgezellen verbonden en onder hem gesteld. In Holland kwamen de heeren Van der Biesen en Smits op de gedachte ook in Amsterdam zulk een vereeniging op te rich ten en nu 19 jaren geleden trad spreker als president van zulk eene vereeniging op. De vereenigingen in Duitschland, Frankrijk en Nederland dragen echter niet allen het zelfde karakter, hetgeen samenhangt met het verschil in de karakters dier natiën. En hoe de vereeniging is ingericht? De St. Jozefsgezellenvereeniging in Duitschland de Katholieke gezellenverreniging genoemd, is een groot huisgezin van handwerkslieden die onder priesterlijk en hierarchaal bestuur zoowel bij individueel als sociaal leven naar welvaart kundigheden en geluk streven. De werkkring ligt in der handyerksstajud. De hindswerkslieden zijn door de vereeni ging in drie klassen verdeeld, en wel: 1°. leerlingen van 1417 jaren; 2°. gezellen (ongehuwd) van 17 en in den regel niet boven de 27 jaren; 3°. huisvaders, en 4°. meesters in een vak. Al de vereenigingen van dien naam vor men met die van Keulen, Weenen, Rome, Alexandrie en spoedig ook met die van Cu rasao één bond over de geheele aarde. Elke afdeeling staat onder een eigen bestuur. In elk land staat een centraalpresident aan het hoofd die met de diocesaalpresidenten zich scharen onder den president-generaal van Keulen, die door den aartsbisschop aldaar benoemd wordt. De president en vice-pre sident staan aan 't hoofd der afdeelingen en hebben een raad om zich heen voor een deel gaarne gekozen uit personen van den hoogeren stand. Het doel, de werking en het leven der beweging zette spreker na de pauze uiteen. Hem bekroop alleeu de vrees dat zijn woord niet sterk en bezielend genoeg zou zijn om FEUILLETON. 22). De schoone blonde man nam de couranten aan en verdiepte er zich eenige oogenblik- ken in. .0, Felix, nu zult ge eens hooren welke vorderingen onze kleine Irène maakt." .Ach neen mama" zuchtte het kind eu zij wierp het muziekboek van zich af; »ik kan het toch nooit leeren" en vlug sprong zij van de tabourette en viel Felix om den hals. .Als ge maar wilt mijn kleine wildzang", zoo klonk de zoete stem van Felix, .dan kunt ge het wel leeren." Een twijfelende blik op hare kleine weêr- spannige vingers en een wilde kus op het hooge voorhoofd van haren broeder waren Irène's antwoord. .Ik dacht je vroolijker aan te treffen Felii, nu uw engagement met Zélie publiek is geworden," sprak mevrouw Van Holmsteyn. .Maar ik bén vroolijk en opgewekt; wat wil meu meer?" .Neen, niet zooals dat eeD minnaar past die zulk een schitterende partij in het voor uitzicht heeft." .Schitterende partij" herhaalde Felix eenigs- zins spottend, terwijl hij de kleine Irène plagend aan 't haar trok. .Zeker schitterend, ze is eene schatrijke erfdochter van eene deftige oude famielje en ze ziet er werkelijk ook lief uit." „Mij is niets onaangenamer bij een enga gement dan wanneer er aan speculatie ge dacht wordt" antwoordde Felix. .Felixals er niet een weinig speculatie bijkwam, wanneer het pure verliefdheid was zonder bijoogmerk, dan ik kan niet hel pen wat ik denk verbeeld ik mij dat uw hart weer naar Dresden zou trekken." „Papa komt laat, dunkt mij." Met dit gezegde sneed de jonge man alle verdere toespeling op zijn engsgement af. .Neen Felix, Holmsteyn is niet laat; maar wij waren wel wat vroeg hier." .Ik hoor papa al in de vestibule en ik ga hem te gemoet," zei Iréne die zich uit de handen van Felix loswrong. Met een goedigen lach op het opgeruimd gelaat trad mijnheer Van Holmsteyn binnen. .We zijn vlug met de thee van avond ge. loof ik; zoo kleine ondeugd, wil je je weêr gaan verstoppen." Met deze woorden ving hij de kleine op in hare vlucht achter de portière. .Brieven papa?" „Ja mijn jongen, een uit Leipzig van het conservatoire voor je, een uit Dresden van het herzliebchen voor den verliefden jongen man en een pak couranten voor mij." Felix nam de hem toegestoken brieven aan en doorliep eerst dien uit Leipzig. .Hoe is 't toch mogelijk; Valgeri die toch zoo verdienstelijk speelt heeft totaal fiasco ge maakt." .Adèle is dat nu te begrijpen" sprak mijnheer Van Holmsteyn die zich met zijne couranten en zijn kop thee zoo gemakkelijk mogelijk neêrvleide. ,Is dat nu een verliefde die eerst andere brieven gaat lezen, véér die van zijn meisje?" .0, maar bij Felix gaat niets boven zijne muziek, zijne viool en zijne kunstvrienden en welke vrouw weegt nu daartegen op. Ik spreek er maar weinig overmaar ik vind 't in elk geval bitter te betreuren dat Zélie zoo in het geheel geen idéé voor muziek heeft." .Ach, maar ze is toch zoo lief," hernam de oude heer vergoelijkend en gemoedelijk. Hoe maakt onze Zélie het Felix?" .Ze is welvarend en laat u allen recht hartelijk groeten" antwoordde Felix wien het eerste gedeelte van het gesprek ontsnapt was. .Ze vraagt voor de andere maand een poosje belet; kan dat papa?" .Wel waarachtig mijn jongen, dat zal hier vroolijkheid geven, je kunt zelf zeer goed logeeren bij Van Walden." .Dus mag ik schrijven dat wij haar zul len ontvangen?" .Natuurlijk; wat een dralen, alsof er geen plaats op Holmsteyn is; mij dunkt 't is hier wel uit te houdeD." .Dan moesten we haar de groote zijkamer geven met die kleinere die op het balkon uitkomt" vond mevrouw. .Ik zal die nog wat in orde maken." .Dan zal ik een poney koopen voor de panier; 't staat zoo lief vind ik als een jong meisje zelf rijdt." »Hé, Holmsteyn hoe gul; zoo iets heb je mij nog nooit aangeboden," zei mevrouw schalks lachend. .Heeft Irène al piano gespeeld" vroeg papa; .kom eens bij papa Irène." .Neen papa, ik wil heusch niet spelen, heusch niet." {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1