BUITENLAND8CHE BERICHTEN. H3 bet kwade te willen zien. rIk ben er van overtuigddat de bestaande tweedracht dient te worden weggenomen in het waarachtig belang van Indië en dat aau beide zijden naar een billijker waardeering dient te worden gestreefd. En de ervaring heeft mij geleerd, dat mijn meening door velen wordt gedeeld." De uitgevers, de heeren H. M. Van Dorp en Co., antwoorden hierop, »dat het evenmin onze bedoeling is geweest als die van den afgetreden redacteur, om het goede, door de Indische Begeering verricht, niet te waardeeren, of om verbittering te zaaien tusschen Begeering en geregeerden." Het is zeker van belang vooral voor onze veehouders om met ren enkel woord te wijzen op het door statistische onderzoeking verkregen resultaat, dat het aan tal schapen in Europa in de laatste elf jaren van 232 tot 182 millioen is gedaald. Vooral voor Qroot-Brittanie en Ierland (9 millioen), Frankrijk (8 millioen), Duitschland (6 mil lioen) en Spanje (5 millioen) vallen de ge tallen, die vermindering aangeven, sterk in het oog. Daarentegen is het aantal schapen in Australië en de Argentijnsche republiek in dezelfde tijdsruimte met 33 millioen ver meerderd. Naar aanleiding der gevoelige daling in de haringprijzen hebben sommige groote Schotsche inmakers eindelijk leeren inzien, dat het geen goed doet, op Begeerings- merken te bouwen of te trachten de notee ringen te handhaven door pools en andere kunstmiddeltjes. Sommige hunner zijn naar het vasteland vertrokken, om er den stand van zaken door persoonlijke waarnemingen te leeren kennen. Men kan nagaan, met welke belangstelling hun terugkeer in Schot sche visscherijkringen werd verbeid. Volgens de East Aberdeenshire Observer hebben de bedoelde inmakers echter geen zeer be vredigende berichten meegebracht. Te Stettin, Dantzig, Koningsbergen en andere centra van bet haringverkeer moesten zij hooreu dat Schotsche haring een heel aardig artikeltje is, als men wat commissie er mee verdienen kan door het verkoopen; maar overigens verklaart men er geen belang bij te hebben of belangstelling voor te koesteren. The Observer voornoemd hoopt, dat Schot sche belanghebbenden dezen snub der vaste landers ter harte mogen nemen. „Ome in makers", zegt het blad, ^zullen verstandig handelen als zij hunne belangen in de toe komst willen behartigen door den Hollandscheu haringkoopman bet een en ander af te kijken. Er bestaat geenerlei verontschuldiging voor het bestendigen van vele misbruiken, die onzen Schotsche visscherijen aankleven. Wij zijn in het inmaken enz. ten achteren. Vaak houden vaatjes 900 haringen in, 200 meer dan zij behooren te bevatten. Men zegt ook, dat wij veel te veel zout in de vaatjes stoppen. Aan den anderen kant echter ver geten wij niet, dat er tegenwoordig op het vasteland eene natuurlijke neiging bestaat om onze inmakerij zwarter te maken dan zij is. Wij hopen dan ookdat onze overzeesche vrienden weldra tot de ontdekking zullen komen van hetgeen zij reeds lang behoorden te weten: dat wij, ofschoon niet leep, toch niet zóó onnoozel zijn in zaken als zij ons trachten af te malen." De Schotsche visschers en inmakers zullen zich echter moeten weren, want de tijden zijn slecht en kunnen niet worden verbeterd door praatjes en sophismen. Op de algemeene vergadering van deelhebbers in de General Steam Fishing Company, dezer dagen ge houden, moest de directie erkennen, dat de vangst tegenwoordig een markwaarde beeft, ten volle 30 pCt. onder die van vijf jaren geleden. De National Fish Culture Association wil twee lofwaardige dingen ondernemen 1". beproeven, of zij de Noordzee niet wat vischrijker kan maken, door een massa kunstmatig uitgebroede vischjes daarin te werpen; 2°. beproeven of zij de oesterbedden, thans uitgeput, kan aanvullen. (JV. E. Ct.) Plaatselijke comités voor de a. s. nat. tentoonstelling van oude en nieuwe kunst nijverheid, 1888, 's Gravenhage, zijn nog tot stand gekomen te Kampen, Boermond, Tilburg en Zwolle onder voorzitting der HH. burgemeesters, die ook de benoeming heb ben aangenomen als lid van 't hoofdbestuur te 's Gravenhage. De burgemeester van Delft verklaarde zich mede bereid. Een bakker, die bijna iederen ochtend in de Eijnstraat te 'sllage, brood uit zijn wagen vermiste, wanneer hij hem even on bewaakt liet staan om eenige klanten tegelijk te bedienen, deed daarvan aangifte bij de politie, die dezer dagen den dader, een kortelings ontslagen gevangene, op heeter- daad betrapte toen hij verschillende brooden uit den wagen in een daartoe medegebrachten zak deed verhuizen. Mr. Fr. baron Van Hogendorp aan vaardt de leiding van het Haagsch Dagblad met de volgende woorden Door de algemeene vergadering van aan deelhouders van het Vagbldd van Zuid-Hol land en Gravenhagegehouden op den achttienden April jongstleden, tot directeur- hoofdredacteur beuoemd, aanvaardt de 011- dergeteekende heden zijne betrekking. Ofschoon hij de daaraan verbonden ver antwoordelijkheid reeds dadelijk op zich neemt, zal hij eerst over eenigen tijd zijne taak in haren geheelen omvang kunnen ver vullen. Op de meest bepaalde wijze verklaart hij hier alle geruchten en mededeelinge.iin de pers voorkomende, omtrent voorwaarden die, bij zijne benoeming, aau hem of door hem, zouden zijn gesteld, van eiken grond ontbloot. Zijne ambtsbroeders, die hem in den nieuwen werkkring hebben welkom gehee ten, betuigt hij zijn oprechten dank. Zijnen getrouwen uit de zonnige dagen der „Haagsche Omtrekken" hoopt hij in het Dagblad weder te vinden, om nogmaals met hen campagne te maken. Oude liefde roest niet En aan de dagbladlezers, wieu hij nog vreemd is, helaas, vraagt hij om een weinig geduld, veel welwillendheid en een kracli- tigen steun. - Voor de rechtbank te 's Hage ontspon zich een allertreurigst familiedrama. Een huisvader uit Delft stond terecht wegens ernstige mishandeling zijner gehuwde doch ter. Deze laatste trad zelve als aanklaagster tegen hare vader op en wilde geen gebruik maken van de haar aangebodeu gelegenheid om zich van getuigenis te verschoonen, ter wijl een harer broeders, om zijn vader te verdedigenzijne zuster bezwaarde. Den 19en April was de dochter in eene' woordenwisseling geraakt op de straat te Delft, in de nabijheid van het huis haars vaders. Dergelijke ruzie bleken meermalen de buurt in opstand te brengen. Ditmaal maande de vader zijn dochter tot rust aan en gelastte baar zich in huis te begeven. Toen zij weigerde, duwde hij haar in huis en volgeus de dochter moet hij haar toen tot driemalen toe hevig met het hoofd tegen de trappen gegooid hebben en haar vervolgens eenige schoppen in de lendenen hebben toegebracht. De vader, van zijnen kant, zeide dat hij zijn dochter niet zoozeer tegen de trappen had geslingerd dan wel in huis geduwd, om een einde te maken aan het schandaal op straat, en dat zijne dochter hem bij die ge legenheid de haren uit het hoofd gerukt had, welk bewijs bij kracht bijzette door der rechtbank eenige lokken te toonen, het geen door zijn zoon bevestigd werd. Het spreekt van zelf dat zuster en broeder slechts buiten eede werden gehoord. Den bekl. werd er op gewezen dat hij in geen geval recht had op zijne gehuwde dochter dwang uit te oefenendaar het vaderrecht ophoudt als de kinderen ge trouwd zijn. Subst.-officier van justitie, mr. Hulshof!', vorderde 1 maand gevangenisstraf. Uit spraak heden over 8 dagen. Het programma voor de op 29, 30 September en 1 October a. s. door de af- deeling Westland der Hollandsche Maat schappij van Landbouw te Loosduinen te houden tentoonstelling is verschenen. Niet minder dan f 1140 wordt daarbij aan prijzen uitgeloofd. Die uitlovingen zijn ver deeld als volgt: voor akkerbouw-voortbren- selen f165, voor appelen en peren f210, voor druiven f165, voor andere vruchten f80, voor groenten f150, voor bloemen f 265, voor boter en kaas f65, voor niet gevraagde inzendingen f 40. Belangstellenden kunnen dat programma op franco aanvraag kosteloos bekomen bij den voorzitter der regeliugscommissie, den heer P. F. L. Waldeck te Loosduinen. Een geweldige brand woedde gister ochtend in het dorp Bockanje. Drie kapitale boerenwoningen stonden in volle vlam. Te Dordrecht is een jonge maneerst sedert eenige maanden gehuwd met de moeder zijner vrouw op den loop gegaan. De verlaten vrouw en de achtergebleven echtgenoot van de schoonmoeder zijn de vluchtelingen achterna gereisd, doch, naar men verzekert, onverrichterzake teruggekeerd. De geschaakte vrouw bezit, behalve hare gehuwde dochter, nog verscheidene andere kinderen. De komst van de Zweedsche kroon prinses te Amsterdam is, naar men verneemt, nader vastgesteld op 4 Mei a. s. Te Amsterdam zijn per boot van Lon den aangekomen de automatische kracht meters die in verscheiden inrichtingen daar ter stede en elders in ons land zullen worden geplaatst. Een 16jarige knaap, die met een som van f 14,000 frank de ouderlijke woning te Antwerpen heimelijk had verlaten, werd Vrijdag-avond door zijn moeder, die hem was nagereisd, teruggevonden. De knaap, die reeds passage had genomen, om dezen morgen naar Amerika te vertrek ken werd nog in hel bezit gevonden van ongeveer 1000 frank en een met zes schoten geladen revolver. (N. v. d. D.) Iu de omstreken van Wageningen zijn de kerseboomen met veel bloesemknoppen bezet; zij zullen weldra iu vollen bloei staan. Ook de appel- en pruimeboomen beloven uit stekend te zullen bloeien. - Uit Nijmegen wordt- aan de N. E Cl. gemeld: Van ontdekking der daders van den moord op zekeren Keintje van Veen, eigenlijk genaamd Beinljes van Veerssenis te Nijmegen niets bekend. Vermoedelijk beeft dit gerucht zijn ontstaan te danken aan de wartaal van een krankzinnige, zekere P., die dezer dagen naar een krankzinnigengesticht is overgebracht. Wat dus daaromtrent wordt medegedeeld, is ten eenenmale uit de lucht gegrepen. Er loopt een gerucht, dat baron Both - schild, te Frankfort a/Mhet landgoed Sousbeek bij Arnhem zou hebben aangekocht. {Post.) Op een boerderij nabij Barneveld heeft een lijsterpaar zijn nest gebouwd tusschen de spaken van het rad eener kar, die enkele weken buiten heeft gestaan. Te Kampen overleed op ruim 82-jarigeu leeftijd de heer L. J. H.Joost, gep. officier, oud-strijder van 1830. Een conducteur-remmer bij de Staats spoorwegen, die op een nachtgoederentrein dienst deed, begat zich uit zijne remkast naar een der goederenwagens. Op vermoeden dat hier aan oneerlijkheid moest worden gedacht, werd door een der overigen van het treinpersoneel de stationschef hiermede in kennis gesteld. Bij onderzoek bleek, dat er diefstal van sigaren had plaats gehadterwij! bij den onmiddellijk door de politie aange houdene breekijzers, enz. werden gevonden. Als eene bijzonderheid wordt aau de N. E. Ct. medegedeeld, dat in eene weide, beplant met zware olmenop de hofstede bewoond door den landbouwer M. lloveiju onder de gemeente Amemuiden, dit voor jaar aanmerkelijk veel reigers en modder- ganzen nestelen. Thans telt men in de drie rijen boomen 92 van deze vogelnesten. Den lOden April telde de boer er 50. Van 10—17 April waren er 24 bijgebouwd en en van 1724 April was het getal van 74 tot 92 aangegroeid. In sommige boomen vindt men 5 nesten. Deze vogels bouwen in de hoogste toppen der boomen, zoodat zij uit de lucht gemakkelijk op het nest neerstrijken. Onophoudelijk wordt er tus schen die ganzen en reigers strijd gevoerd. Soms ontstaan er belangrijke vechtpartijen waarin de ganzen meester blijven. Deze schijnen er op uit te zijn de reigers te ver drijven om dit bouwterrein voor zich alleen te houden. Met goed gevolg heeft de proefrit plaats gehad van de stoomtram van Bergen- op-Zoom naar Antwerpen. Het materiaal munt uit door soliditeit en netheid. De dienst is eergisteren begonnen. Zaterdag avond circa halftwaalf is op het stationsterrein te Boozendaal gevonden het lijk van een goederenklerkoverreden door een van Botterdam komende goederen trein. Zaterdagavond jl. heeft er ten huize Doenrade" gem. Oirsbeekeen brutale diefstal plaats gegrepen. Terwijl de bewoner, de heer K. De Limpenseenige uren afwezig was, wist men door het inslaan van eene ruil het huis binnen te komen. Uit eene kist, staande in de groote zaal, zijn ont vreemd verscheidene kostbare gouden heeren en dameshorloges, benevens eene massa andere gouden en zilveren voorwerpen, waarvan men de gezamenlijke waarde op meer dan drieduizend gulden schat. Ondanks de ijverigste nasporingen der waréchaussóes is het tot dusverre niet gelukt dader of daders van dezen diefstal te outdekken. 's laivvKMi vt;e. Door Z. M. is beuoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, de luit.- kol. Bozart De Mandre; sous chef van den gen. staf van het 12de Fransche legerkorps. Door Z. M. is aan mr. D. A. Ber denis van Berlekom, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als vice- president van de arrond.-rechtbank te Mid delburg. Door Z. M. is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Dok- kum, mr. H. Kuypers, advocaat te Dokkum. Door Z. M. is, met ingang van het studiejaar 1887/88: met wijziging van Zr. Ms. besluit van 28 Juni 1879 n°. 6 dr. E. Mulder, hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, ontheven van het onderwijs in de toxicologie; en met wijziging van Zr. Ms. besluit van 21 Oct. 1877 n'. 23 dr. H. Wefers Bettinkhoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de voornoemde rijks-universiteit, ook belast met het onder wijs in de toxicologie. Door Z. M. is, met ingang van 1 Juli 1887, opgeheven het ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te Beesd c. a.bevat tende de gemeente Beesd en Deil, en zijn deze toegevoegd aan het ontvangkantoor derzelfde middelen te Geldermalsen c. a. onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis E. Hamstra. Door Z M. zijn, met ingang van 16 Mei 1887, benoemd tot commies der pos terijen 4e kl. H G. Van der Weerd, K. A. J. A. Próvót en J. Key Gzn.thans surnumerairs der posterijen; en zijn, met ingang van 1 Juli 1887 bevorderd tot com mies der posterijen 3e kl. C. M. Engelenburg, A. W. Kymmell, U. P. Van der Tuuk en F. H. H. Bosch, thans commiezen der pos terijen 4de kl. Door Z. M. is de le luit. B. W, A. A. baron Van Dedem, van het wapen der cavalerie, thans op non-activiteit, op pen sioen gesteld en het bedrag van het pen sioen bepaald op f1250 'sjaars. Door Z. M. is de heer M. H. C. ba ron Du Tour, gewezen opzichter-machinist 2de kl. bij den dienst der staatsspoorwegen op Java, laatstelijk met verlof in Europa en tijdelijk bij het dep. van koloniën in dienst gesteld als technisch ambtenaar, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ont slagen, met toekenning van pensioen. Door Z. M. is de heer L. II. Lebbe, arts, benoemd en aangesteld tot off. v. gez. 2de kl. bij het personeel van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indie. De dir. off. v. gez. 2de kl. bij de zee macht J. B. Coomans de Buiter, en de luit. ter zee 1ste kl. P. M. W. T. Kraijen- hoff van de Leur, uit Oost-lndie in Neder land teruggekeerd, zijn op non-activiteit ge steld. De minister van financiën zal op 5 en die van marine op 6 dezer geen audiëntie verleenen. e iv g l a ]v i». Lord Salisbury deelde in het kooger huis aangaande de Nieuwe Hebriden het volgende mede: rDe Fransche regeering gaf de verzekering, dat zij hare troepen zou terugtrekken zoodra eene bevredigende schik king tot werkdadige handhaving der open bare orde tot stand zou zijn gekomen. Ten einde dit doel des te spoediger te bereiken, had Engeland voorstellen gedaanwelke door Frankrijk niet waren afgewezen. Ofschoon de onderhandelingen niet zoo snel vorderen als wenschelijk ware, meent de Fransche gezant, de heer Waddington, toch in staat te zullen zijn, nog deze week mededeelingen daaromtrent te doen". Lord Salisbury wist niet of Britsche oor logsschepen zich op dit oogenblik in die wateren bevinden; zij kwamen er echter, zooals gewoonlijk, van tijd tot tijd. Te Belfast staan de twee grootste scheepstimmerwerven stil. Alle werklieden, ten getale van 6000, hebben het werk ge staakt en verklaren, het niet te zullen her vatten vóór de patroons besloten hebben het loon in plaats van om de 14 dagen, elke week uit te betalen. De heer Gautsch heeft aan een cor respondent van the Daily News zoo stellig mogelijk verzekerd, dat hij geheel zonder schuld is aan de arrestatie van Schnaebele, met wieu hij op den besten voet stond en die hem meermalen groote diensten heeft bewezen. Het gerucht, dat hij om ver plaatsing zou hebben verzocht, wordt door Gautsch tegengesproken. Aan de Times wordt van daar ge meld, dat de commissie-leden voor de Af- ghaansche grensscheiding Zaterdagavond niet- officieel zijn bijeen geweest, en dat de En- gelsche en Bussische aanspraken volkomen onvereenigbaar blijken. Waarschijnlijk zul len dan ook de onderhandelingen zonder resultaat blijven, en zelfs beweren velen dat ook de onderhandelingen van 1886 blijken zullen een volkomen misgreep te zijn. frankrijk. Voor de stichting van het Instituut- Pasteur is voor 376.000 fr. in de rue des Fourneaux te Parijs een huis aangekocht. De raad van state heeft het instituut als inrichting van openbaar nut erkend.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2