HAST A. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Woensdag 4 Mei 1S87. 104 Uitgevers: Gebroeders Muré. ilezf Courant verschijnt dagelijks, belialve op Z.011- en Feestdagen. A B 0 H E ffs U Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Eranco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent 200° Jaargang. ADVERTENTIE N Van 1ti regelsr 0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. bureel: Sictoeopniakerssteeg O Staiis-tteiïcliten. Koloniale Werving. Wie zich als soldaat bij het Oost-Indische leger verbindt ontvangt bij het aangaan van eene ies-jarige verbintenis een handgeld van drie honderd gulden. Wie zich verbinden wil, heelt zich aan Ie melden bij een der plaatselijke ol' garnizoens commandanten of bij den commandant van het Koloniaal Werfdepot te Harderwijk. Miliciens met groot verlof of in werkelijken dienst kunnen tol eene verbintenis bij het In dische leger worden toegelaten. Zij kunnen ook voor iwce jaren bij hel Indisch leger gedetacheerd worden onder genot van f 300 handgeld. Hel bedrag van het gagement is, na twaa.f-jarigen dienst (al dan niet afgebroken door een verblijf van hoogstens een jaar buiten de gelederen): voor den Soldaat fSOO'sjaars; voor den Korporaal f f 330 jaars; voor den Sergeant f f 360 's jaars; voor den Sergeant-Majoor f f390 's jaars; voor den Adjudant-Onderofficier f f339 'sjaars. Na twlntl.--jarigen dienst: voor den Sol- daal f 330 't iaars; voor den Korporaal f f 380 's jaars; voor den Sergeant f 439 's jaars; voor den Sergeant-Majoor -f f 4SO 's jaars; voor den Adjudant-Onderofficier f f 480 's jaars. f (Mits twee jaren in dien rang gediend hebbende. Bij gebreke daarvan wordt het ga- geirient van den naast volgenden lageren graad genoten.) Werkelijke diensttijd, als milicien of als vrijwilliger bij hel Nederlandsehe leger door gebracht, komt voor de helft in aanmerking bij de berekening van den twaalf of twintig- jarigen diensttijd boven bedoeldmits men niet later bij het Indische leger dienst neemt dan een jaar nadat men uil den dienst bij het leger in Nederland is getreden. Aanbrengpremie In den regel TIE\ gulden. Opgaven van de voor indiensttreding benoo- digde stukken en van vtrdere bijzonderheden zijn kosteloos te bekomen bij alle Burge meesters. STADSNIEUWS. Volgens de vastgestelde kiezerslijsten voor leden van de tweede kamer der staten- generaal in het hoofdkiesdistrict Leiden zijn er in 1887 8344 kiesgerechtigden tegen 8806 in 1886. De census voor Leiden is f 50, die der onderkiesdistricten f82, behalve Zevenhoven en Nieuwkoop die f 28 bedraagt. Gisteravond werd de laatste gewone repetitie in dit seizoen gehouden door de Leidsche Zangvereeniging. Die gelegenheid nam de president dier vereenigiug te baat om namens de leden den directeur, den heer Willem Van Iperen, een bewijs van waar- deering aan te bieden voor den ijver waarmeê bij dat zangkoor iu staat stelde reeds zoo kort na de oprichting eene omvangrijke uit voering te ge7en. Dat huldeblijk bestond iu een prachtigen ebbenhouten dirigeerstok, rijk mei zilver gemonteerd en gedeeltelijk om wonden met een zilver lint waarop gegraveerd „De Leidsche Zangvereeniging aan baren directeur Willem Van Iperen." De stok is uit de fabriek van de heeren Van Kempen. De president wees er in zijne toespraak op hoe uit het nog steeds toenemend aantal werkende leden blijkt dat in eene gemeente waar zooveel aan muziek gedaan wordt, ruimte genoeg geboden wordt voor twee bloeiende zangverenigingen. Hij prees den ijver waarmeê de heer Van Iperen voor de zangvereeniging bezield was hoewel reeds bet grootste deel van zijnen tijd door zijne druk bezochte muziekschool werd in beslag ge nomen, en hij sprak den wensch der leden uit dat de heer Van Iperen nog lang als directeur der Leidsche Zangvereeniging met eere zou mogen worden genoemd. Een verbazend applaus bewees hoezeer de leden met het gesprokene instemden. Ook de heer H. Berkeljonmuziekonderwijzer alhier, die geheel belangeloos gedurende de oefenin gen het accompagnement op zich namont ving, behalve een hartelijk woord van dank voor het zoo zeer ter harte nemen zijner zoo ondankbare taak, ook nog een blijk van waardeering in den vorm van een metronoom. Ook nu gaven de leden door luid applaus van hunne ingenomenheid met het gebeurde blijk. Donderdag a. s. zal in de Stadsgehoor zaal eene bepreking plaats hebben over den aard en liet doel der alhier op te richten St. Jozefs-Gezellen-vereeuiging door den Zeer- Eerw. Hoog-Wel-Geb. Heer Jhr. H. C. J. M. Van Nispen tot Sevenaer, centraal- president der St. Jozefs-Gezellen-vereeniging. De bespreking zal aanvangen 's avonds ten 8 ure precies. MUZIEK, LETTEREN EN RU Ai ST. Geboortedag (1772) van A. F. Brockhaus lil de groote zaal der Harmonie te Leeuwarden had Vrijdagavond de jaarlijksche uitvoering door de zangvereeniging „Con cordia" plaats. Ten gehoore werd gebracht het oratorium „Odysseus", van Maz Bruch. Het koor bestond uit 150 zangeressen en zangers. Solisten warenTherèse Zerbst, van Berlijn (sopraan), Adèle Asmann, van Berlijn (alt), Georg Anthes, van Keulen, (tenor), Èugeu Hilbach, van Dresden (bariton), en J. H. Hoos, van Rulirort. (bas). De bege leiding had plaats door het Groninger Har monie-orkest, directeur de heer J. H. Bekker, tevens directeur van „Concordia". Geen plaats in de groote zaal was onbezet geble ven. Het succes was volkomen. De honderden aanwezigen werden iu de hoogste geestdrift gebracht, inzonderheid ook door den ver rukkelijke zang van Adèle Asmann en Eugen Hilbach. De warmste ovatiën werden hun toegebraJit en niet minder ook aan den heer Bekker, die alles op voortreffelijke wijze had geleid. Hollman geeft 6 Mei een concert in het Grand Hotel te Parijs, waarop hij eeuige zijner werken zal doen hooren. De directie van het theater de la Monnaie te Brussel heeft een contract ge sloten om in den volgenden winter eene opera in twee bedrijven op te voeren vau den heer L. Husson, tekst van de heeren L. Gallet en M. Kuffcrath, getiteld Azaël. Er komen vijf solo-partijen in voor: tenor, bariton, bas, sopraan en alt, en belangrijke koren. De Pall Mall zegt: Er bestaat geen vertalingstractaat tusschen Engeland en Hol land het land van Europa waar het meest gelezen wordt. Het laatst geroofde werk is „How to be happy though married." Toen de Londensche uitgever schertsend zijn Hol- landschen confrere opmerkte, dat hij hem tenminste een present-exemplaar had kannen zenden, antwoordde deze dat het maar goed was voor de wereld „that brains should be cheap." Na de sluiting der schilderijen tentoon stelling te Middelburg zijn nog twee stukken verkocht: „Vruchten" van mej. Calaud en „Stilleven" van mej-. Marie Vos; in het ge heel zijn dus 30 stukken verkocht. ÏUNNENLANÜSCHK BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 30 April bedroeg: bij de Nederlandsehe Bank t' 16,401,394,94, en bij de betaalmeesters 1,653,211,53*. Te zamen ƒ18,054,606,476. De minister van oorlog heeft, ter be vordering van een spoedige mobilisatie van het legerden voorraad kleeding- en uit rustingsstukken in de gamizoens-magazijnen belangrijk vergroot. De Prov. Gron. Ct. ontvangt uit 's Gravenhage bericht, dat de verordening op de beffing van een provinciale inkomsten belasting in de provincie Groningen door Z. M. den koning niet zou zijn goedgekeurd. Uit goede bron wordt gemeld, dat het Britsch en buitenlandsch Bijbelgenoot schap definitief besloten heeft een vertaling uit ie geven van bet Nieuwe Testament in 't Javaansch. Deze overzetting za! opgedragen worden aan den oud-zendeling P. Jansz. Als er geen beslissende stappen wor den gedaan en spoedig gedaan, dan is de val van Nederla.idsch koloniaal rijk niet ver meer verwijderd. Als er onverwijld geen flinke troepenmacht naar Sumatra gaat, dan zal 't geheele groote eiland in regeeringloosheid vervallen. Ook de koloniale administratie is sinds lang uit de voegen." Zoo spreekt een der beste Engelsche bla den, de St. James Gazette. De Heer H. Bartelds heeft als redacteur van de Java-Bode zijn ontslag genomen ,z wegens een zich steeds scherper openbarend verschil in richting en meening tusschen redactie en uitgevers." Met 1 Juni a. s. zal de heer mr. J. H. Tersteeg de leiding van het blad op zich nemen. De heer Bartelds zal een nieuw orgaan oprichten. Hij heeft gemeend, dat het geen nut kon hebben om altijd verbittering te zaaien tusschen Regeering en geregeerdenom in bestuursdaden slechts FEUILLETON. 19). Al wat haar nog eenige weken te voren behoorde en lachend aanzag was haar nu onverschillig. Zij liep door den tuin doch het grint was vochtig en het gras nathare •choon8te rozen lagen op den grond gesmakt door de zware regendroppels. Met onver schilligheid bond ze eenige bloemen bijeen, doch rukte ze dan weer driftig van den „Waartoe ook?" sprak ze bitter in zich zelf. „Nog slechts een korten tijd behooren ze mij." „Kant ge dezen brief voor mij wegbren gen?" vroeg ze in den stal gekomeD aan den knecht die bezig was den fraaien schim mel te roskammen. „Zeker freule." „Er is haast bij." Nadat de man zich met den brief had verwijderd ging Ada naar het paard; zij streek het dier met de fraaie hand de ma nen weg en zag het in de oogen. „Minka jou ook verkoopen? Arm, goed, lief dier; dan zal je zwaarder last te trekken hebben dan je meesteres. Ook jou zal 't hinderen, fiere Minka, de sporen telkens te moeten voelen en een ruwe hand op je trotschen nek; maar we zullen 't trachten te dragen, arm dier." Zij wandelde naar den vijver, waar tus schen rotsblokken fraaie kruip- en slinger planten welig groeiden. Hare goudvisschen vergat zij al dagen lang brood te geven. „Zij gaan immers toch dood" mompelde zij, en ouverschillig liep zij verder en in na denken verzonken bemerkte zij de tengere figuur niet die de oprijlaan opkwam. „Hoe gaat 't u Ada" vroeg een bedeesd stemmetje en eene fijne meisjeshand werd op den krachtig gevormden schouder der vriendin gelegd. „Hoe het mij gaat Paula?" zei Ada bit ter„kom laat ons een eind dien zijweg inslaan." „Ge laat uw kleed maar sleepen en hebt geen hoed op." „Alsof ik ook nog om zoo iets denken kou." Zwijgend wandelden beiden verder het landgoed af. Ook Paula w as veranderd. Om den eertijds nog schalks lachenden mond was een ernstige trek gekomen, om de mooie blauwe oogen waren donkere schadu wen merkbaar. Haar bleek gezichtje geleek nog meer doorschijnend. Ze was eenvoudig gekleed in een katoenen japonnetje en met een zwarteD strooien hoed op. „O Ada," sprak zij met een zucht vau verlichting, „wat ben ik blij dat mijn oudste broêr voor zijn officiersexamen geslaagd is." „Zoo, is die Adolf klaar; dat is een groot geluk voor je mama; hoe gaat 't haar?" „Ach, als altijd; ze hoest aanhoudend en wordt bij den dag magerder. Laat ons hier wat in het gras gaan zittenik ben zoo vermoeid." „Ge moogt u niet te veel vermoeien kind; ge zijt niet sterk," en Ada zag naar de teere kleur van die satijnachlige huid, naar het ziekelijk bleeke kinderhandje dat door haren arm gesloken was. „Als ik 's nachts maar kou slapen" her nam Paulamaar het wordt Boms zoo erg laat eer ik naar bed kau gaan; ik moet zoo voor alles zorgen en mama wil zoo gaarne door mij verpleegd worden, die goede vrouw; ik maak me zoo angstig als ik bedenk hoe hare gezondheid met den dag achteruitgang. O Ada, als ik mama eens moest verliezen, als mij zulk eene beproeving eens moest worden toegezonden." In de zwakke stem lag een treurig ver moeden uitgedrukttranen verduisterden hare zachte oogen. „Ge moet niet schreien Paula, kind, wat helpt je dathet lot kunt ge toch niet trotseeren. Het is nog wel de gemakkelijkste weg ons aan droefheid over te geven, maar er behoort moed toe om bij treurige wisse lingen en wendingen in ons lot kalm en beredeneerd te letteu op wat ons beschoren is, op het onwrikbare, het onvermijdelijke. Het lot is er ons niets dankbaar voor wanneer wij bezwijken door een door smart en el lende ziek geworden moreel, dat ons phisiek vermoordt. Beter voor ons zelve en onze omgeving is 't immers wanneer we kalm de slagen te geinoet zien en er ons reeds op voorbereiden." Paula zag hare vriendin verbaasd aan; 't was haar nog niet geheel duidelijk of Ada's woorden uit hardheid en verbittering voort vloeiden of gesproken waren om de smart te verbergen die op haar betraand gelaat te lezen was. Eene arme vrouw naderde het tweetal en vroeg om een aalmoes. „Ik kan voortaan niet meer geven vrouw" zei Ada; „men verkoopt waarlijk zijn paard niet om het geld er van aan anderen weg te geven," Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1