HAST A. NIEUWS- EN ADVERT! NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A S 0 v Si E "1 EST: A3VERTEHTIE8: Zaterdag 30 April 1887. 101 Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BEBICHTEN. e courant eze l 'onrast t verschijnt da gelijks, behalve o p /iOisi- est Feestdagen* Voor Leiden, per A maanden 1.25. Franco door het geheele rijk, per "1 maanden 1.60. Prijs per Aumiiitir 10 i'ent. Van 1ri regels i 0.90. Elke regel rueer 0.15. (iroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, ik contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepusokerssteeg 0. 200° Jaargang. Stads-Berictiten. Koloniale Werving. Wie zich als soldaat bij het Oost-Indische leger verbindt ontvangt bij het aangaan van eene ates-jarige verbintenis een handgeld van drie honderd gulden. Wie zicli verbinden wil, heelt zich aan Ie melden bij een der plaatselijke of garnizoens- commandanlen of bij den commandant van hel Koloniaal Werfdepöl Ie Harderwijk. Miliciens inet groot verlof of in werkelijken dienst kunnen tol eene verbintenis bij het In dische leger worden toegelaten. Zij kunnen ook voor twee jaren bij hel Indisch leger gedetacheerd worden onder genot van f 200 handgeld. Het bedrag van het gagement is, na twaalf-jarigen dienst (al dan niet afgebroken door een verblijf van hoogstens een jaar builen de gelederen): voor den Soldaat f200's jaars; voor den Korporaal -)- f 220 jaars; voor den Sergeant f 260 's jaars; voor den Sergeant-Majoor -j- f 290 's jaars; voor den Adjudant-Onderofficier f f320 's jaars. Na twin tl.- -jarigen dienst: voor den Sol- daal f 320 's jaars; voor den Korporaal f f 380 's jaars; voor den Sergeant-j- f 42Ó 's jaars; voor den Sergeant-Majoor f 450 's jaars; voor den Adjudant-Onderofficier -j- f 480 's jaars. j- (Mits twee jaren in dien rang gediend hebbende. Bij gebreke daarvan wordt het ga gement van den naast volgenden lageren graad genoten.) Werkelijke diensttijd, als milicien of als vrijwilliger bij hel Nederlandsche leger door gebracht, komt voor de helft in aanmerking bij de berekening van den twaalf of twintig- jarigen diensttijd boven bedoeldmits men niet later bij het Indische leger diensl neemt dan een jaar nadat men uit den diensl bij het leger in Nederland is gelreden. Aanbrengpremie in den regel TIKN gulden. Opgaven van de voor indiensttreding henoo- digde stukken en van verdere bijzonderheden zijn kosteloos te bekomen bij alle Burge meesters. STADiNIECWI. In de op den 28sten April jl. ge houden vergadering van de leden van het departement Leiden der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" werden herbenoemd als penningmeester voor het departement de heer P. Yan der Velden Etdbrink en als lid van het bestuur de heer mr. W. Van der Vlugt. Ter vervanging van het Bestuurslid den heer H. W. F. Bakker, aan de beurt van aftreding, werd benoemd de heer dr. D. De Loos. Vervolgens werden benoemd tot leden der volgende commissiën, de volgende heeren Voor de spaarbank A. P. M. Van Oordt, C. H. Pleyte en H. P, Van Boneval Faure, Voor de leesbibliotheek, C. Goekoop, H. C. Bruggeman en C. C. Tieleman. Voor de burgerzangschoolG. Japikse. Voor de vokszaugscliool: G. H. Kokxhoorn. Voor de bewaarschool: dr. M.C. Dekhuyzen. Voor de volksbijeenkomsten: G. Japikse, G. H. De Goeje en S. Crommelin. Voor de opneming van de boeken en ef fecten der Spaarbauk W. C. Jeltes en D. Hartevelt. Tot afgevaardigde ter algemeens vergade ring werd gekozen de heer A. Van Eek en tot diens plaatsvervanger de heer J. A. Van Dijk. Daarna werden overwogen de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering. De vergadering vereenigde zich met bet voorstel van het hoofdbestuur om het plan tot stichting van eene kweekschool voor be- waarschoolhouderessen op te geven. Zij kon echter niet medegaan met het voorstel van het hoofdbestuur omschreven onder punt V om met den heer H. D. Tjeenk Willink, te Haarlem op nader omschreven voorwaar den betreffende het door hem voor zijne re kening uitgegeven Sociaal Weekblad eene overeenkomst te sluitenwaarbij de maat schappij voor hare rekening neemt de re dactie-kosten van het blad in den ruimsten zin. OmtreDt de overige punten vereenigde zich de vergadering met de daarbij gedane voorstel len; alleen nam zij geene beslissing omtrent punt XIV, waarbij wordt voorgesteld aan het hoofdbestuur op te dragen te zorgen voor de uitgave jaarlijks van twaalf kleine geschriften voor het volkovereenkom stig de eischen des tijdshoofdzakelijk gewijd aan vragen van den dag op so ciaal en economisch gebied, verkrijgbaar bij vijftigtallen A 21 ct. per stuk. Zij droeg aan de afgevaardigden op omtrent deze zaak vooraf hel prae-advies in te winnen van het hoofdbestuur en daarna voor dit departement hunne stem uit te brengen op de wijze, zooals zij het meest wenschelijk zouden achten. Ten slotte is in deze vergadering ingeko men een voorstel van het bestuur om achter het voorlaatste lid van art. 24 der wet van het departement te voegen de woorden Vaststelling van de begrooting van ont vangsten en uitgaven van het departement voor het volgend dienstjaar. Omtrent deze zaak zal in de eerstvolgende vergadering eene beslissing worden genomen. Bij het dezer dagen gehouden onder zoek naar de bekwaamheden van telegraaf ambtenaren in den postdienst slaagden o. a. de heeren W. Burkels en J. Den Heijer, beide telegrafisten alhier. Het nieuwe tarief voor de heffing voor het gebruik van het jaagpad langs den Vliet tusschen Leiden en den Leidschendamen voor het overzetten aan den Hofweg, treedt 1°. Mei in werking. ItlUZIEK, LETTEREN EN KUNST. De beroemde Philharmonische kapel van Franz Mannstadt zal zich dit jaar weder in Sehevemngenwaar zij verleden jaar zoo vele kostbare instrumenten en hare bibliotheek verloor, doen hooren. Vóór den aauvaug van het Scheveningsche seizoen maakt de kapel eene reis door ons land, en zal zij o. a. in Amsterdam eenige concerten geven. Voor den grooten nationalen wedstrijd van harmonie- en fanfare-gezelschappen, welke op 2, 3 en 4 Juli a. s. te Nijmegen zal gehouden wordenhebben zich reeds 23 vereenigingen aangemeld, waaronder acht Limburgsche. De met le en 2e prijzen te Valkenburg bekroonde harmonieën van Eisden en Torn zijn in dit getal begrepen. Lamoureux is van plan Lohengrin" te Parijs op te voerenzoodra het incident- Schnaebele is geëindigd. Orkest en koren blijven repeteeren. Levi heeft verklaard, dat het werk te Munchen nooit zoo goed werd uitgevoerd. Slechts 20 personen hebben het geld voor hun biljetten teruggevraagd. Bij gelegenheid van zijn benefiet werd den heer Desuiten gisterenavond door eenige abonnés en habitués der Fransehe opera een geschenk aangeboden. In de vorige week gehouden zitting heeft de Koninkl. Vlaamsche Academie de commissie benoemd belast met de uitgave der werken van de Vlaamsche letterkundigen der middeleeuwen. Gekozen werden de heeren Willems, dr. Paul, Alberdingk Thijm en Roerschprofessorendr. Pauwprocu reur generaalGénard, Vanderhaegen en Gaillard, archivisteu, en Guido Gezelle, Van Droogenbroeck en Stallaert. De minister vau binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het veeartsenij kundig examen zal aanvangen op Maandag 9 Mei e. k.in de lokalen van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. De voorzitter der tweede kamer, de heer Cremers, bekleedde gister weder gedu rende eenige oogenblikken den voorzitter- stoel, toen de stemming over de amende menten-Van Kerkwijk en Schaepman aan de orde was. Blijkbaar niet volkomen hersteld, ruimde hij spoedig weer den zetel voor den heer Gleichman en verliet hij de zitting weder. De afd. Haarlem der Ned. vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft aan de tweede kamer een adres gericht naar aan leiding van de bepaling, voorkomende in het wetsontwerp op de Zondagsrust, volgens welke alle tapperijen op Zondag tot 12 uren moeten gesloten zijn. De afdeeling meent dat alle tapperijen van Zaterdagavond 6 tot Maandagochtend 6 uren behooren te worden gesloten, en voert aan, dat te Glasgow zulk een maatregel den bouw van een gevangenis die 5 ton zon kosten, heeft overbodig ge maakt. Blijkens telegram van den consul der Nederlanden te St. Petersburg is de scheep vaart op die stad den 27sten dezer maand heropend. Zoolang in Nederland geen lijkoven is opgericht, moet voor de crematie van hier te lande gestorven personen gebruik worden gemaakt van de buitenlandsche lijk verbranding-inrichtingen, waaraan echter, vooral door de hooge kosten van vervoer, groote uitgaven verbonden zijn. Daarom heeft de „Vereeniging voor Lijk- FEU1LLET0N. 17). Ada was nog bleeker geworden; het bloed vloeide haar met geweld naar de aderen terug; elke toon weertrilde in hare ziel en van alles om zich heen zag zij niets dan den violist, als eene verschijning uit een droom. Zoo bleef zij, geheel aan de werke lijkheid ontrukt, als in een droom verzonken staanook toen reeds de laatste tonen wa ren weggestorven. Zoo stond zij nog toen alle aanwezigen den virtuoos hadden toege juicht en bedankt voor zijn overheerlijk spel, toen andere dames hem bloemen hadden aan geboden zoo stond ze nogtoen Felix Van Holmstein reeds vertrokken was waarbij hem door de meeste aanwezigen uitgeleide werd geöaaD. „Als ik zijn meisje was, ik liet hem den geheelen dag voor mij spelen; hoe jammer dat hij weg moest, hij speelt geloof ik over morgen in Dresden en hij moest den trein nog halen." Ada fronsde de wenkbrauwenzij had een oogenblik noodig om zich van het waas van idéalisme, waarin zij een half uur geleefd hadte ontdoen om het jonge meisje dat haar toegesproken had te antwoorden „Is die man dan verloofd" vroeg Ada, die met ingehouden adem en schitterende oogen het antwoord afwachtte. „Ja, met een schoon meisje uit Dresden, dat zeer rijk moei zijn." Ada had zich zeiven geleerd hare aandoe ningen meester te zijn, maar toen ze een uur later buiten kwam gevoelde ze dat haar meesterschap op dit gebied eenmaal schip breuk zou lijden. „Ik heb hoofdpijn," zei Ada dof en ze liet zich in een hoek van het huurrijtuig neervallen; ze wist op dat oogenblik niet anders voor te wenden al was ook de kwaal zoo erg niet, en ze gevoelde zich onbekwaam gedurende den vrij langen rit aan het dis cours deel te nemen. De avond was schoon en in het onbewogen vlietwater teekende zich de schaduw der boomen, varenplanten en rietpluimen af. De geurende lucht van het drogende hooi drong door het geopende raampje naar binnen waar het viertal zwij gend tegenover elkander zat en zoo nu en dan verschrikt werd door het schrille kras sen van eeu uil of het onbehagelijk geluid van een langs het rijtuig fladderende vledermuis. Maar Ada bemerkte van Hat alles niets; ze had de oogen gesloten omdat de maan haar begon te vervelen; die maan met hare bolle wangen, goedigen lach en onveranderlijk gezicht in tegenstelling van dat gelaat dat straks hare geheele ziel in verrukking ge bracht had. Het werd haar te benauwd in het rijtuig; ze verlangde naar de eenzaam heid, naar hare kamer. Eindelijk zag ze in de verte de villa die in het maanlicht glin sterend wit afstak tegen de lange, statige populieren die zonder ophouden ruischten en door dat geluid deden denken aan eene zware waterval. Scherp teekenden zich de lange schaduwen der peppels af op de ge schelpte paden en in de heldere beek achter de meidoornhaag die den tuin der villa scheidde van de naburige bezitting. Toen Ada de deur harer kamer achter zich gesloten had, slaakte zij een zucht van verlichting. Nu was ze alleen en kon ze zich ongestoord aan hare overpeinzingen over geven. Ze opende de beide deuren van de veranda en leunde het brandend hoofd tegen een der ijzeren pilaren die het balkondak steunden. Een koele wind streek door hare donkere lokken en deed haar huiveren, doch ze klemde zich slechts vaster aan het kille vochtige ijzer om het brandend voorhoofd af te koelen. De bleeke maan was er getuige van hoe pijnlijk de trek om haren mond was en hoe zij de lippen op elkaar drukte om de tranen die haar uit de oogen dreig den te vloeien terug te dringen. Ze mocht immers niet schreien als een kind maar die hoofdpijn. Ze had zooveel schoone en merkwaardige mannen ontmoet, maar geen enkele die langer dan een oogen blik hare gedachten had in beslag genomen, en moest dan die vreemde jonge man, die ze niet eens gesproken bad, haar hoofdpijn en een slapeloozen nacht bezorgen. Ze rukte zenuwachtig de teere rozenknoppen van de stengels die om de balkonstijlen naar boven geleid waren. Haar schoon liehaain huiverde toen zij de veranda verliet; ze ontstak licht en begon langzaam het opgebonden haar los te maken. Toen Ada den volgenden ochtend, na een bijna slapeloozen nacht, de zware gordijnen van haar ledikant wegschoof en ze den fraaien kop van Ernst Heackel beschouwde die tus schen de portretten van Darwin en Göthe tegenover haar aan den wand hing, was er één beeld dat boven die allen, in hare verbeelding, nog duidelijker geteekend scheen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1