BINNENLANDSCHE BERICHTEN. ma TR: W STADSNIEUWS. sjKa&tWii vermeenen het publiek geen ondienst te cloen door er aan te herinneren, dat, even als in vorige jaren, 's rijks museum van Natuurlijke Historie alhier, van af den lsten Mei aanstaande tot en met 30 Oct. daaraanvolgende, ook des Zondags zal kun nen worden bezichtigd, van des middags 12 tot 3 ure. De afdeeling voor de wis- en natuur kundige weienschappen der koninklijke aka- demie van wetenschappen zal Vrijdag 29 April a. s. vergaderen. De heer prof. Fran- chimont zal er spreken over de werking van salpeterzuur op amiden, meer bijzonder op u reiden. Wijlen dr. C. M. Van der Sande La coste, te Amsterdam, heeft aan het rijk, ten behoeve van het Rijks Herbarium te Leiden, de door hem nagelaten collectie planten gelegateerd. Deze bestaat uit een wetenschappelijk hoogst belangrijk Bryolo- gisoh Herbarium, waardoor eene klasse van de kryptogamische planten op uitmuntende wijze in 's Rijks Herbarium vertegenwoordigd zal wezen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gister benoemd tot onderwijzer in de gym nastiek aan openbare scholen aldaar den heer J. H. Scheffer alhier. DCZIEH, LETTEREN KW KUNST. Ben echt wouderkind. De 9-jarige pianist en componist Jozef Hofmann (gebo ren te Krakauzijn vader is orkestdirecteur van de opeia te Warschau) is thans te Parijs, na te Berlijn en te Kopenhagen te hebben geschitterd. Hij speelt de zwaarste stukken van Liszt, Chopin en Rubinstein, de con certen van Beethoven etc., en Rubinstein verklaart, dat hij op zijn lie jaar niet zoo ver was als de 9-jarige knaap. Bij den uitgever J. Clausente Am sterdam, verschijnt eerstdaags een nieuw weekblad, genaamd Vondel, waaraan ver schillende letterkundigen zullen medewerken. (n. v. d. d: De opening van het Nederlandsch museum voor geschiedenis en kunst, te Am sterdam althans van een gedeelte daarvan, is definitief vastgesteld op 1 Juni a. s. Het overige gedeelte zal gaandeweg in gereedheid gebracht en opengesteld worden. (IV. R. Cl.) De Leeswijzer, tot nog toe uitgegeven en geredigeerd door den heer W. Gosler te Haarlem is overgegaan in handen van deri heer Hansma, die indertijd den boekhandel vertegenwoordigde op de tentoonstelling te Antwerpen. De heeren Van der Kaaij, Van der Loeff en Huber hebben een amendement voorgesteld op art. 148 der Grondwet om dit te lezen: „Alle burgerlijke twistgedin gen behooren bij uitsluiting tot de kennis neming van de rechterlijke macht", terwijl de heeren Van der Loeff, Van der Sleijden, Van Kerkwijk, Van der Kaaij, De Rauitz en Huber een amendement hebben voorge steld om achter art. 148 der grondwet een nieuw artikel in te voegen luidende: „De wet bepaald welke geschillen, niet behoo- rende tot die vermeld in art. 151, recht streek» of in het hoogste ressort, worden beslist door een van de uitvoerende macht onafhankelijk gezag, en regelt de wijze van behandeling daarvan, als mede de gevolgen der beslissing." In den Militaire Gids zalnaar wij vernemen, weldra een belangrijke bijdrage verschijnen betreffende de inrichting onzer levende strijdkrachten. De schrijver geeft daarin het ontwerp eener legerorganisatie met uitgewerkte be grooting. Volgens die regeling zou er een veldleger en een bezettingsleger zijn van on geveer 90 000 man, en zouden de jaarlijk- sche uitgaven ruim 20 millioen bedragen. Het militie-contingent zou op 11000 man 's jaars bepaald blijven, zoodat in dit op zicht de last op de bevolking niet zou ver zwaard worden. Maar de diensttijd wordt op tien jaren gesteld, waarbij gedurende de laatste helft de verplichtingen op een mini mum worden gebracht, terwijl dan tevens de schutterplicht vervalt. (Bbl.) HH. MM. de koning en de koningin, die zooals reeds gemeld is, den lfiden der volgende maand Het Loo zullen verlaten om zich naar de badplaats Wildungen te bege ven, zullen op hun reis derwaarts ook een bezoek brengen aan den vader van H. M. de koningin, Z. D. H. den vorst van Wal- deck-Pyrmont. De onderwijzer van H. K. H. prinses Wilhelmina, de heer Gedeking, die thans op Het Loo is, zal de reis naar Wil dungen medemaken. Een gamalenboot van den reeder P. Varkevisser, is, waarschijnlijk door het be komen van een lek, gisterenmiddag plotseling voor Scheveningen gezonken. De bemanning werd behouden aan wal gebracht. Te Krimpen a. d. Lek is in de afge- loopen week een knaapje door een hond ge beten die gebleken is dol te zijn. Zoodra men vernam dat de hond werkelijk dol was, is men met den knaap naar Parijs vertrok ken om hem onder behandeling te stellen van prof. Pasteur. De in den nacht van 25 op 26 April op de buitenplaats „Bagatelle", te Benne- broekontvreemde voorwerpen zijn Een gouden remontoirhorloge met dubbele kast, waarvan op het deksel de letters D. B. zijn gekrabt. Een gouden damesring met diamanten, de ring met haar omgeven e; van binnen de letters D. B. gegraveerd, be nevens een datum. Een geëmailleerd gouden dames-medaillon, opschrift: „Souvenir", met halsketting van haar met gouden sluiting. Een zilveren voet van eene suikervaas. Een Christoffel onderste) van een olie- en azijn stel. Een dito dito van een peper en zout stel. Een dito dito van een sardenedoos. Eene phantasie-broche waarop de letters O. U. R. door elkaar gewerkt. De officier van justitie te Haarlem ver- zoekt opsporing, inbeslagneming en bericht. In de gemeente Papendrecht heeft een man zich opgehangen in de schuur bij zijne koeien. De oorzaak denkt men te zijn, dat hij aan een gehuwden zoon eene erfenis moet uitkeeren, doch hij bleef toch nog altijd honderdduizend gulden rijk naar men wil. Eenige Rotterdammers, goede schut ters, hebben besloten deel te nemen aan het groot schutters-concours, dat in Augustus a. s. te Genève zal gehouden worden en waar voor prijzen tot 5000 francs uitgeloofd zijn. Twee Rotterdammers vertrekken 1 Mei, om een voetreis door Middel-Europa te on dernemen en eerst in het aanstaande jaar terug te keeren. Zij zullen een bezoek bren gen aan Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, Beieren en een gedeelte van Italië. H. K. H. de kroonprinses van Zweden, thans te Karlsruhe bij haar ouders vertoe vende, wordt 1 Mei te Amsterdam verwacht om dr. Mezger te raadplegen. Te Baarn is een knaapje onder hevige benauwdheden overleden aan de gevolgen van een beet, hem vóór 9 weken toege bracht door een houddie toenals verdacht van dolheid, is afgemaakt. Eergisteren vergaderde te Utrecht het bestuur van den Nederlandschen politiebond. Er werden gewichtige besluiten genomen betrekking hebbende op het weduwen- en weezenfonds van de politieambtenaren in Nederland. O. m. vernam men dat ongeveer een 150tal leden tot dat fonds waren toe getreden en dat zich velen als donateurs van den bond hadden laten inschrijven. Eerst daags kau men het reglement voor het we- duwen- en weezenfonds te gemoet zien. Bij het iDstr.-bataljon te Kampen ge schiedt de eerstvolgende oproeping tegen 18 Mei. Niet de polderjongens, maar de ar beiders uit Holten hebben dezer dagen het werk aan den spoorweg DeventerWierden gestaakt. De polderjongens gedragen zich allen uitmuntend. Hun gedrag wordt over de geheele lijn geroemd. In eene vergadering van de afd. Gro ningen van den volksbond deelde de voor zitter mede, dat het met den verkoop van koffie langs de straat uit een daarvoor inge richt karretje, waarmede in Januari jl. werd aangevangen, reeds vrij goed gaat, zoodat bet bestuur voorstelt met de proef voort te gaan, al heeft die zaak nog eenig geldelijk nadeel ten gevolge, daar het hier te doen is niet om winst te maken, maar om het belang der zaak. Na ommekomst van den winter gaat het debiet krachtig vooruit. De vraag wordt gedaan, of met den zomer een bierkarretje niet practisch zou zijn? Voor alsnog zal men daartoe niet overgaan. Op de hofstede van G. Bomonder Aruemuiden, is een knecht door een paard, dat hij uitspande, het rechteroor afgebeten. Van wege den Noordbrabantschen Wiel rijderskring zal, naar men verneemt, op 30 Mei, den tweeden Pinksterdag, een groote wegwielerwedstrijd gehouden worden van Eindhoven naar Weert. De po8tduivenvereeniging „De Zwa luw", te Éozendaal, zal dezen zomer be langrijke prijsvluchten houden van Hanover, Maagdenburg, Berlijn en Londen. De duiven dezer vereeniging zijn als uitstekende ras- duiven bekend. In het afgeloopen seizoen bereikten deze duiven soms eene snelheid van 1350 meters per minuut. RKAUENHACE. Door Z. M. is de heer E. Buuge, consul der Nederlanden te Havre, benoemd tot rid der der orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is aan den beerdr. J. H. F. Sollewijn Gelpke, laatstelijk hoofdinspec teur van de suiker- en rijstcultuur, het landelijk stelsel en wat daarmede in verband staat, thans met verlof hier te lande, ver gunning verleend tol het aannemen der ver sierselen van commandeur der kou. orde van Cambodja, hen: door de vorst van dat rijk geschonken. Door Z M is de off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht, J. H. Smit, met ingang van 16 Mei aanstaande bevorderd tot off. v. lste kl EE ME EXT E ill A AD. Zitting van den raad der gemeente Leiden op Donderdag 28 April 1887 des namiddags te twee ure ten raadhuizp der gemeente. Bij het openen der vergadering zijn aan wezig de heeren: Le Poole, Van Éeenen, Fockema Andreae, Land, Juta, Du Rieu, Alma, Bredius, Van Buttingha Wichers, Bool, De Fremery, Driessen, Was, Kaiser, De Goeje, Hasselbach, Zaalberg, Knappert, Van Hoeken, Verster en de Voorzitter. De notulen worden gelezen en goedge keurd waarna door den voorzitter voorlezing wordt gedaan o. a. van de volgende Ingekomen stukken. Missive van den heer mr. J. II. Vos, hou dende kennisgeving dat hij wegens vertrek uit de gemeente, ophoudt lid van den raad te zijn. Verzoek van J. M. Scheffer om ontslag als derde onderwijzer aan de school 3de kl. no. 3. Intusschen is de heer Vau der Hoeven ter vergadering verschenen terwijl zijn inge komen kennisgevingen van de heeren Nijkamp en Zaaijer dat zij verhinderd zijn de verga dering bij te wonen. Aan de orde is het voorstel tot tijdelijke uitbreiding van het onderwijzend personeel aan de school 3e klasse N°. 2 met een der den onderwijzer of derde onderwijzeres. Zon der discussie of hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aangenomen. Punt 2. Voorstel tot verbouwing van het loktal der meisjesschool 2de klasse op de Breestraat en tot oprichting van een gym nastieklokaal. De heer Juta vraagt hierover 't woord. De commissie van financiën zou niet op baar vroeger rapport zijn teruggekomen indien ze overtuigd was van de noodzakelijkheid tot verbouwing der school van juffrouw Winkler en tot bouwing van een gymnastieklokaal. De 3de klasse der school van den heer Van Dijk wordt gewoonlijk de 4de klasse van die van juffrouw Winkler, en aangezien die klasse van den heer Van Dijk 55 leerlingen telde, zal de 4de van juffrouw Winkler er niet meer tellen en zeker is het getal 70, door de schoolcommissie genoemd overdreven. Op de school vau mejuffrouw Winkler neemt ook het aantal leerlingen steeds af naar mate dezen in hoogere klassen komen In elk geval is het der commissie van finan ciën niet gebleken dat hier urgentie tot verbouwing bestaat, vooral wanneer de kin deren van de buitengemeenten van de school worden geweerd. Het groot aantal leerlingen op dit oogenblik is in elk geval abnormaal en slechts tijdelijk. We hebben hier alleen te beoordeelen gt spreker of de nieuwe geldelijke offers die de gemeente zal moeten brengen, on vermijdelijk, niet of ze wenschelijk zijn, en de onvermijdelijkheid is der commissie nog niet gebleken. En wat betreft den bouw van het gymnas tieklokaal merkt spreker op dat in het lokaal van de school vau den heer Wuyster nog een 20 uren en in dat van de Hoogere bur gerschool voor meisjes nog 14 uren beschik baar zijn: waarom is dan een nieuw gebouw noodig? De heer De Goeje merkt op dat de school commissie niet zoo lichtvaardig oordeelt en steeds de financieels belangen der gemeente in 't oog houdt. Het getal leerlingen op de school is altijd klimmende. Spreker kan niet aannemen dat de schoolcommissie zich schul dig maakt aan overdrijving en hij moet op komen tegen het ongemotiveerd noemen der bouwing door den heer Jnta. Ook moet de heer Juta, zegt spreker, niet vergeten dat alleen de schooluren gebruikt kunnen wor den. De heer Juta vindt zich niet genoeg be streden om van opinie te veranderen. De heer Bool merkt op dat de heer Juta zijne bestrijding grondt op een verkeerd denkbeeld nl. op de verwachting voor de toekomst en niet op den tegenwoordigen toestand. Ook komen de leerlingen bij juf frouw Winkler niet allen van de school van den heer Van Dijk. Trouwens nu moet er geboet worden omdat indertijd de sohoql niet in eens flink is ingericht, De heer Juta zegt alleen gezegd te hebben met hoeveel men verwachten mag dat de school weer beginnen zal. Wellicht zit de grond der vermindering dieper, in den maat- schappelijken welstand b. v. en dat komt ook uit met de vermeerdering van het aan tal leerlingen op de scholen voor minvermo genden. De heer Was meent dat de vergrooting noodig is om den tegenwoordigen toestand. De toekomstige zal altijd wel een raadsel blijven. Spreker is vóór de verbouwing der school en tégen den bouw van het gym nastieklokaal. Waarom worden ook de plan nen niet gescheiden en eerst de verbouw van de school aan de orde gesteld. In dien zin stelt de heer Was een amendement voor dat later bij stemming werd verworpen. Véór stemden de heeren Kaiser, Was, Verster, Van der Hoeven en Land. De heer Fockema Andreae zou gaarne inlichtingen zien geven omtrent de gronden voor de cijfers door de schoolcommissie aan gehaald. Hij acht de cijfers van den heer Juta volkomen betrouwbaar en mogen we dan bij deze cijfers overgaan tot een zoo dure verbouwing. Wat betreft het gymnas tieklokaal vraagt spreker waarom alleen op de schooluren onderwijs in de gymnastiek gegeven kan worden. De heer Juta vestigt nog even de aan dacht op de door den heer Was genoemde onzekere toekomst. Met tamelijk groote zekerheid kunnen we de toekomst van de eerste drie jaren voorzien omdat de leerlin gen van de school van den beer Van Dijk komen. De heer Du Rieu zou gaarne weten of de school van den heer Van Dijk werkelijk zéé vermindert en daarop toch redeneert de heer Juta voort. De heer Fockema protesteert tegen de verplaatsing van den bewijslast. Niet de raadsleden moeten bewijzen dat de uitgaaf niet noodig is, maar burg. en weth. dienen te bewijzen dat ze dat wèl is. De heer Juta meent dat in den laatsten tijd de school van den heer Van Dijk met 40 leerlingen is verminderd. De Voorzitter zal op al 'i aangevoerde wei nig antwoorden; wanneer de commissie van financiën daling voorspelt dient ze te kunnen bewijzen waarop die verwachting berust. Dat de toestand slecht is en er verbouwd moet wordenzal toch niemand tegenspreken en dan is 't beter de zaak in eens flink aan te pakken. Wat het gymnastieklokaal betreft, de gymnastiek is een verplicht leervakmaar dan moet ook de gelegenheid worden gege ven; het goedkoopst zal 't wel zijn de school en het gymnastieklokaal in eens te bouwen. De heer Van der Hoeven zou gaarne de massa cijfers in deze zitting genoemd, kun nen overzien en daarom de stemming willen uitstellen tot wanneer het verslag der zitting verschenen zal zijn. De voorzitter acht vertraging in de be slissing ongewenscht, aangezien men nu de bestekken moet maken en de groote vacau- tie moet gebruiken voor den bouw. De heer Van Reenen meent dat man met geen cijfers te maken heeft, waar verbete ring zoo noodig blijkt. Voor de gymnastiek- school is de voorgestelde plaats wel de beste omdat die in de onmiddellijke nabijheid ge legen is van drie dichtbevolkte scholen. Het voorstel van den heer Van der Hoe- om de stemming uit te stellen wordt nu verworpen met 13 stemmen tegen die van de heeren Van Hoeken, Knappert, Kaiser, Verster, Van der Hoeven, Bredius Juta, Land en Fockema Andreae. Het amendement van den heer Juta om langs de buitenzijde privaten aan te bren gen, voor elk lokaal één, en om eenige vertrekjes te vereenigen wordt verworpen met 14 stemmen tegen die van de heeren Van Hoeken, Kaiser, Verster, Van der Hoeven, Bredius, Juta, Land en Fockema Andreae. Eindelijk wordt het voorstel van burg. en weth. onveranderd aangenomen met 15 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de hee^ ren Van Hoeken, Verster, Van der Hoeyen Bredius, Juta, Land en Fockema Andreae» Alsnu wordt besloten afwijzend te beschik- ken op de verzoeken van A. J. Tegelaar, J. J. Slegtenhorst en P. G. Doesburg om: vergoeding uit de gemeentekas wegens de schade door hen geleden bij de ongeregeld heden in het laatst van Februari jl. even eens afwijzend te beschikken op het verzoek van H. J. N. Roborgh om vrijstelling van de betaling van schoolgeld voor de hoogera burgerschool voor jongens. Eindelijk wordt nog goedkeurend of toe stemmend beschikt op de volgende voor stellen of verzoeken, als: Voorstel tot aankoop van drie huisjesten, behoeve van de Gasfabriek. Verzoek van mevr. H. C. Sprenger-Kake- om vrijstelling van de betaling van

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2