HA8TA. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Donderdag 28 April 1887. - N®. 99. ADVERTEMTiEi: Bureel: Kcheepmakerssteeg b. Uitgevers: Gebroeders Muré. Leidsohe Courant Vr e z e o 111' a ei t verschijnt ri a e 1 ij k s behalve op o ei- e ei e e s t d a e n. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden f 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer l» ent. Van 1regels0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. 200- Jaargang. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 7680 der Ingekomen Stukken met dit nummer verzonden. «TADIXIEIIWS. Bnrg. en weth. geven den gemeenteraad te kennen dat bij hen geen bezwaar bestaat tegen de inwilliging van het verzoek van D. Smit om een buis te leggen van zijne fabriek aan de Oostdwarsgracht naar de Langegracht tot het verkrijgen van verscb water en evenmin tegen dat van J. Zand- voort om eene loozing te leggen van zijne slachtplaats in de Koddesteeg N°. 4 naar het stadsriool in die steeg, een en ander op de daarbij bepaalde voorwaarden. Onder verwijzing naar hun rapport van 4 April j.l. geven burg. en weth. den raad in overweging mede afwijzend te beschikken op het verzoek van P. G. Doesburg, om vergoeding uit de gemeentekas wegens de schade door hem geleden door de ongere geldheden in het laatst van de maand Februari. Nog geven burg. en weth. den raad in overweging afwijzend te beschikken np het verzoek om vrijstelling van betaling van schoolgeld over het laatste kwartaal van den cursus 1886/87 van H. J. N. Boborgh te Vught, voor zijn zoon, leerling van de hoogere burgerschool, op grond dat adres sant vddr zijn vertrek naar Vught niet al hier maar te Aarlanderveen woonachtig was, zoodat in dit geval van vertrek van een leerling met de ouders uit de gemeente, geen sprake was. Echter adviseeren burg. en weth. guDstig op het verzoek van dr. C. H. Kindermannom aan adressant op grond van vertrek uit de gemeente in de maand April, restitutie te verleenen van betaald schoolgeld voor twee kinderen, leerlingen der jongensschool 1ste klasse over de maa\- den Mei en Juni tot een bedrag van f i5. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in het jaar 1886 blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 1708 kinderen, waaronder 78 levenloos aangegevenoverleden 1136 personen, en wel beneden 1 jaar 319,15 jaren 198, 514 jaren 40,1420 jaren 24, 2050 jaren 167, 50 65 jaren 103, 6580 jaren 113, boven 80 jaren 50, op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 19, lichaamszwakte, tering 164, klierziekte, rhachitis, syphilis 26, absc. ulc. gangr. pyaem. haem. 28, kanker 37, waterzucht, scheurbuik 3, typhus en febris typhoï- dea 1aanhoudende koorts 10tus- schenpoozende koorts pokken rood vonk 2, mazelen 48, huidziekten 14, stui pen, trismus, epilepsie 25, apoplexie 38, hersenziekten, krankzinnigheid 76, rugge- mergslijdenparalysis 6keel- en longte ring, bloedspuwing 89, croup 13kinkhoest 23, acute ziekten der ademhalingsorganen 115, chron. ziekten der ademhalingsorganen 71 hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit. 19, organ, hartgebreken, aneurysma 31, angina diphtherina 16, diarrhoea, dysenterie 41, cholera nostras 3acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 33, chron. ziekten der spijs verteringswerktuigen 21, ziekten d. organa urogenitalia 24, ziekten van het kraambed 7, gewelddadige dood 12, verdrinken 9, onbekende oorzaak, plotseling 34. Bij de jaarlijksche uitreiking der be kroningen aan leerlingen van den afgeloopen cursus der akademie van beeldende kunsten te 's Gravenhage, Donderdag van de vorige week gehouden, werd voor pleisterteekenen ook een tweede prijs toegekend aan J. F. Qoddijn alhier. Deze 15-jarige knaap was leerling 4de klasse van het genootschap „M. S. G." en op de door dat genootschap in de vorige week gehouden tentoonstelling van teekeniugen kon men zich overtuigen hoe deze leerling menig ander van de 5de en 6de klasse door bekwaamheid, kleurge voel en smaak was voorbij gestreefd. Sedert October nu 1.1. was Goddijn leerling aan genoemde akademie. MUZIEK, LETTERE! EK KUXST. Charles Lecocq, de toondichter van de Fille de Mme. Angot, heeft een nieuw stuk geschreven en de heeren Busnach en Van Loo hebben den tekst er bij gemaakt. Het stuk heet Ali-Baba, het is een féerie in vier bedrijven en twaalf tafereelen en zal in het najaar in het dan gerestaureerde Al- ham bra-théêter te Brussel worden opge voerd. Uit het jaarverslag van de Amster- damsche afdeeling van hel Tooneelverbond bleekdat de afdeeling in gestadigen voor uitgang verkeert. Zij telt thans 414 leden en ook de financien, ofschoon het tekort ontstaan door de viering van het 10-jarig bestaan der Tooneelschool nog niet is ge dekt, gaan vooruit. Zondagmiddag is eigenlijk eerst de feestviering ter eere van Bosboom's 70sten verjaardag afgeloopen. Op het festijn, den grooteu kunstschilder dn: 26sten Maart 11. aangeboden in de re gentenzaal van het hofje van Nieuwkoop, werd o. a. op een tegel van de fabriek Ro zenburg, door alle aanwezigen hun naam gezet. Deze tegel werd gebakken en is Zon dag den heer Bosboom met een hartelijke en kernachtige toespraak door den heer P. J. De Jos8elin de Jong overhandigd. De heer De Josseling de Jong versierde den tegel met een hoofdje, een medaillon portret van den gevierden schilder, dat tref fend van gelijkenis is, en met eenige toe passelijke regels. Goethe's „Erlkönig" is door niet min der dan 25 toondichters op muziek gezet. De „Hamburgsche Toonkunstenaarsvereeni- ging" beeft onlangs negentien van die be werkingen op één avond uitgevoerd. Het ware geen wonder, merkt een Duitsch blad op, als, na het aanschouwen van den 19n „Erlkönig", niet alleen „het kind", maar ook het publiek „dood" was geweest. BINNENLANDSOHE BERICHTEN. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip der 1ste klasse Zilveren Kruisonder bevel van den kapitein ter zee D. J. Weys, in deD avond van den 25sten dezer te Portsmouth aangekomen. Aan boord was alles wel. Door de arrond.-rechtbank te Middel burg is, ter vervulling van de opengevallen betrekking van kantonrechter te Goes, op gemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. P. J. F. Van Voorst Vader, kantonrechter te Harderwijk; mr. N. C. H. Van Daalen Wetters, griffier bij het kantongerecht te Goes, en mr. D. Wesse- linggriffier bij het kantongerecht te Wijk bij Duurstede. Volgens mededeeling van de Italiaan- sche regeering zal in het begin van He maand September e. k. te Parma, te gelijk met de gewestelijke landbouwtentoonstelling eene internationale zuiveltentoonstelling wor den gehouden. Het programma en reglement van deze tentoonstelling zijn gezonden aan het bestuur van de maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland en aan de hoofdbesturen der NoordhrahantscheGe'der- sche, OverijselscheHollandsche en Frie- sche landbouwmaatschappijbij wie nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. Gister werd Noordwijks Florapark voor het publiek opengesteld, en daarmeê ook de tentoonstelling van bloemperken. De jury, die reeds onderscheidingen heeft toegekend bestaat uit de heeren J. v. Waveren Pz. te Hillegom, D. Mater, chef der firma Siebold te LeidenA. Frijlink te SassenheimD. Kouwenhoven te Overveen en J. v. d. Valk te Rotterdam. De tentoonstelling blijft gedurende eenige weken geopend, terwijl successievelijk de ver schillende perken beoordeeld zullen worden. Een vechtpartij in 't water Eenige zandschippersmet hun schuiten liggende in de vaart langs de Saksen-Wei- marlaan te 's Hage, kregen twist, die met een vechtpartij eindigdewsarbij zij ten slotte in het water geraakten. Toch lieten zij niet los. Met heel wat moeite werden zij plukharende op den wal gehaald, waar de politie haar plicht deed. Gisterennacht werd men te Bennebroek weder met een bezoek van eenige inbrekers vereerd. Op drie verschillende plaatsen lieten zij de sporen van hun nachtelijk bezoek achterop Bagatelle bij den heer B.waar een gouden horloge en eenig zilverwerk wer den gestolen; bij den heer P. A. v. d. L. in wiens apotheek zij een bezoek brachten doch door wiens opstaan zij verjaagd wer den en bij den heer W.waar de ramen te goed gesloten warenom er in te kunnen komen. Eenen grooten bijl lieten zij achter. FEUILLETON. 15). „Ik kwam, toen ik u zag, juist vragen of ik de schriftelijke uitnoodiging ook voor u beiden zou aannemen. Vindt ge dat goed dames?" Paula zag hare vriendin aan met een blik waarin een verzoek scheen te liggen om toe te staan. „Wees dan zoo goed een rijtuig te be stellen Marcel, want met Minka rijd ik dien svond niet gaarne door dat gewoel." Groe tend sloeg Ada even met hare zweep boven den kop van het paard dat er fier op scheen te zijn met zulk eene schoone vracht weêr voorwaarts te mogen snellen. Het was de avond van het feest bij de famielje Van Vlierde en in een gewoon huur rijtuig reden de beide dames met het ons bekende tweetal heeren in de richting van het Rapenburg voort. „Is het waar Adastaat die japon mij goed?" „Wel zeker kind; dat blauw staat je lief" antwoordde Ada wier prachtige figuur door rozenrood satijn nauw omsloten was. „Uw toilet is als altijd allerliefst, juf vrouw Van Walden" zei Marcel. „Ge houdt, geloof ik, maar weinig van uitgaan Ada; hoe is 't mogelijk, juist gij die en al voleindde Paula hare woor den niet, haar bewonderende blik naar hare schoone gezellin gaf van hare bedoeling uit legging genoeg. „Neen, ik geniet maar zelden wanneer ik onder de menschen ben." „En wanneer ge dan op een feest of op een soirée zijt." Ada schudde ontkennend het eenvoudig gekapte hoofd. „Z66 kinderachtig jong ben ik toch ook niet; ik ben genoeg uitgeweest en heb geprofiteerd zooals men dat noemt, maar zeer zelden keerde ik voldaan terug. Het tegendeel is echter waar. Of is 't dan zoo aangenaam heeren te ontmoeten die u aanhoudend laffe vlijerijen zeggen of u vaak op schaamtelooze wijzen het hof maken en daardoor willen toonen dat zij, die geeste- looze fatten, hun wereld verstaan? Is 't aangenaam n daar door andere dames hate lijkheden te moeten laten zeggen of de jaloezie op te wekken van jonge vrouwen of meisjes die voor u moeten onderdoen in schoonheid of geest? Noemt ge 't opwekkend wanneer men aanhoudend van u eischt dat ge u naar anderen zult schikken, niet omdat die an deren beter zijn„maar omdat men dit of dat nu eenmaal niet doet," even alsof men zich in het algemeen als voorbeeld zou kunnen stellen voor hetgeen een eerlijk persoon iemand van karakter doen of laten moet? Neen Paula, wat mij aangaat, ik geniet wanneer ik in gezelschap van mijne boeken ben op mijne gezellige kamer, wanneer ik in de lieve natuur met den heerlijken plan tengroei en de ruime lncht vrij adem in gezelschap van de lieve bloemen en vogels, die niet liegen en lasteren." „Mijne zuster is zoo pessimistisch moge lijk," bracht de jonge luitenant in 't mid den, terwijl hij verlegen zat te trekken aan de plaats waar zijn knevel in 't verschiet was. „Zij werkt maar." „Ik geloof dat mijnheer Van Breesteghe gelijk heeft; en mag ik dan ook weten on der welken naam ge eigenlijk schrijft?" Ada antwoordde niet op Paula's laatste vraag. „Sommige menschen zooals Ada hebben alléén maar oogen voor de zwartste zijde van het levende keerzijde er van zien en ge nieten zij nooit." „Ach Marcel", sprak Ada op een toon alsof zij een kind iets wilde toelichten of terecht- zetten, „ik heb wel degelijk mijne licht punten in het leven doch 't is slechts de vraag wat ieder lichtpunten noemt. De een is niet eer gelukkig dan wanneer het volle zonlicht zijn levensweg beschijnt, de ander vindt weer genot in het bleeke maanlicht terwijl weêr een derde niets behagelijker vindt dan het bedriegelijke gaslicht dat hem in de half verblinde oogen flikkert, dat de klee deren fraaier doet schijnen dan ze zijn, dat het, blanketsel niet doet uitkomen en valsche parelen en juweelen echt doet schijnen." Zoo bereikte het viertal het Rapenburg en het woonhuis van de famielje Van Vlierde waarvoor het rijtuig stilhield. Zoodra het portier geopend en het gezelschap uitgestapt was, bood Marcel Paula den arm. Ada hield zich of ze eene dergelijke galanterie van Karei niet bemerktezij verkoos liever alleen haar entrée te maken dan aan den arm van dien achttienjarigen linkschen jongman. „Wie weet," fluiste Paula hare vriendin in het oor, „hoe wij ons nog zullen amu seeren." [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1