MS M «b3 «T3 op zijn neus gevallen dat dit lid schier van het gelaat gescheiden was. Dr. Van der Mandele verleende heelkundige hulp. In de gemeente Voorburg werden in den afgeloopen nacht door inklimming uit eene woning eenige gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. In de afgeloopen week waren te Rot terdam zooveel landverhuizers gearriveerd, dat zij de reis met de „Caland" niet meer konden medemaken, daar er reeds 600 pas sagiers net die boot vertrokken er geen plaats meer was. De achtergeblevenen moeten dus tegen wil en dank op nadere scheepsgele genheid wachten. Door eene vergadering van reeders van haringschepen, Vrijdag te Vlaar ingen ge houden, is besloten, de haringjagerij dit jaar te doen uitoefenen door twee daarvoor te huren stoombooten. De eerste boot, voor een hoe veelheid van 300 h 400 ton haring, moet 23 Juni, en de tweede, voor ten minste 1000 ton, den 28sten Juni op Lerwick tot laden gereed zijnzoodat de eerste nieuwe llollandsche haring tegen het einde van ge noemde maand kan verwacht worden. Zeer zelden gelukkig (zegt het Handels- blad) hoort men hier te lande van een zoo gruwzaam feit, als dicht bij de grens van Amsterdam moet zijn voorgevallen. Aan den Omval is het lijk opgehaald van een naar gis ongeveer 16 jarig meisje, met verwon dingen boven het voorhoofd en aan het rechteroor, met ontbrekenden rechteronder- arin en den linkerarm gestrikt in een in elkaar gedraaide das, die vermoedelijk ge diend heeft om de armen saam te binden. Zonder eenigeu twijfel heeft men hier te doen met een moord, met een die: geheim zinnige voorvallen, waarvan in de groote wereldsteden zoo herhaaldelijk wordt ver nomen. Het lijk schijnt een dag of tien in het water te hebben gelegen, zoodat demisdaad in de feestweek is gepleegd. Wel is op en kele plaatsen reeds ontbinding ingetreden, maar de regelmatige trekken zijn duidelijk te herkennen. Bovendien kunnen een paar gouden oorbelletjes en een geel glimmende metalen armband ook bij twijfel aan de iden titeit gewichtige aanwijzigingen zijn. Vreemd soortig is zeker dat het ondergoed niet van een merk is voorzien. De schouwing, die vanwege de justitie in de gevangenis geschiedt, zal wellicht aan den dag brengen of de moord met andere misdrijven is gepaard ge gaan. Het is wenschelijk dat tot in de kleinste plaatsjes van ons land aan deze treurige ont dekking ruime openbaarheid worde gegeven, gelijk gisteren reeds in de gemeenten bij Amsterdam is geschied. Herkenning van het lijk zal allicht leiden tot het bekend worden van bijzonderheden, die het onderzoek der justitie in de hand werken. Er bestaat nu reeds grond tot het ver moeden dat de misdaad is gepleegd dicht bij de grens van Amsterdam, want uit de windrichting en strooming van het water iu de laatste dageu moet worden opgemaakt dat het lijk van de stadszijde naar den Om val is gedreven. De door de Kon. Ned. Stoomboot- Maatschappij te Amsterdam met haar stoom schepen Mercurius en Minerva opgerichte lijn VlissingenLonden (Theems) voor het vervoer van schapen uit Duitschland heeft sedert de oprichting, 1 Januari jl., ongeveer 80,000 dezer dieren vervoerd. Vooral in de laatste twee weken was het vervoer druk, zoodat beide stoomschepen 2 maal 's weeks moesten varen. Men is ook begonnen, goe deren van Londen mede te brengen. In 1883 lieten eigenaren van het Naardermeer een plas droogmalen. Van een deel der dus verkregen gronden werden een paar oogsten van koolzaad, benevens gras gewas verkregen, maar de opbrengst was niet voldoende om de bemaling van den polder, die bijzonder veel van de kwel had te lijden, te bekostigen. Een poging werd gedaan om de gronden te verkoopenwelke mislukte. De bemaling is daarop gestaakt, de polder liep vol, en als voorheen gaat men in het Naardermeer vischwater ver pachten, eendenkooien zetten en riet oogsten. Op de boerderij der rijks-landbouw school te Wageningen is een karnproef ge nomen met 40 liters avond- en morgenmelk van de onlangs aangevoerde Holsteinsche koeien. Het bleek, dat die hoeveelheid 3} hectogram boter meer leverde dan 40 liters avond- en morgenmelk van twee Hollandsche koeien, welke voortdurend zwaar waren ge voederd. De Sport meent met zekerheid te kun nen mededeelen, dat bij het bestuur der Geldersche harddraverij- en renvereeniging het voornemen bestaat dit jaar in stede van hare Pinkstermeeting, op dieiizelfden dag een Concours Hippique te Arnhem uit te schrijven. Bij de verpachting der stads-losse lan derijen te Kampen, gelegen aan den linker oever van den IJsel, en voor den tijd van 3 jaren is gebleken dat de opbrengst vrij wat minder was. Al de perceelen zijn ver pacht geworden voor f 35,473 per jaar zijnde bijna 17^ pCt. minder dan de jaren 1884- 1886. Uit Holten wordt aan de Z. Ct. ge meld De werkstakers aan den Kon. Ned. Locaalspoorweg hebben het bij de staking van den arbeid alleen niet gelaten. Om hun verlangen (hooger loon) meer kracht bij te zetten, hebben zij de kruiwagens aan de liju vernield, de wissels verzet, steenen op de rails gezeld enz. De politie heeft reeds een onderzoek ingesteld, maar schijnt niet achter de eigenlijke daders te kunnen komen. Intusschen is tegen de voornaamste belhamels proces-verbaal opgemaakt, 't Ge vaar is overigens geweken, want velen heb ben reeds nederig weer om werk verzocht, doch zijn afgewezen. Nog zij vermeld dat al de werkstakers (50 man) ingezetenen van Holten waren. Een loteling der lichting 1887 in een der Friesche gemeenten had de buiten gewone lengte bereikt van 1.995 M. Uit Groningen is een adres aan Z. M. den koning gezondenom aan te dringen op begenadiging van Domela Nieuwenhuis. Ten gevolge van de ophelhng der Haagsche kermis, welke met de Groning- sche samenviel, is het getal aanvragen voor plaatsruimte te Groningen zóó groot, dat niet alle ingewilligd kunnen worden. De oude Groningerlandsche hektjalken die vóór ruim honderd jaar uit de iu aan leg komende veenkoloniën naar Noord- Duitschland stevenden om derwaarts turf te leveren, raken hoe langer hoe meer in on bruik. Voorheen waren deze schepen met de koffen de groote turfvervoerders naar alle oorden. Tot 1760 70 bleef het vervoer van brandstof uit de Groninger venen naar Hamburg, Bremen en andere Oostzeeplaat sen hoofdzaak van de in dit deel des lands bestaande schipperijen zij leverde goede winsten. Uit deze jaarlijks zich verder uit strekkende vaart, ontsproot ten laatste eene belangrijke vrachtvaart, die mede eene der gewichtigste bouwstoffen voor het bloeiende Veendam c. a. geworden is. Hoe is dit alles veranderd! Thans voorziet Noord-Duitseh- laud in zijne eigen behoefte aan brandstof door de ontginning zijner uitgestrekte venen, en is de eenmaal beroemde veenkoloniale scheepvaart naar alle deelen der aarde inge krompen tot een bescheiden binnenlandse!) meest provinciaal turfvervoer. (N. S. Cl.) Een openbare vergadering, door den Sociaal-Democratiscben Bond te Winschoten belegd, waarvoor Van der Stadt uit Am sterdam overkwam, kon wegens gebrek aan belangstelling niet doorgaan. De regenbui die, vergezeld van een rukwind, Zondagmiddag omstreeks half twee kwam aanzettenheeft te Goes nog al schade aangericht; van onderscheidene woningen zijn dakpannen weggeslagen. Een uur te voren vielen daar groote hagelsteenen. Men dacht aan een windhoos. Uit de rivier de Maas nabij Luik zijn Vrijdag opgehaald de lijken van een jonge ling en een meisje, die door middel van eenen halsdoek aan elkander gebonden waren. De drenkelingen werden later herkeud als te zijn Anna S., oud 18 jaren, van Maastricht, en J. M., oud 22 jaren, van Namen. Op M. werd een briefje gevonden, waarin zij verzochten naast elkander begraven te worden. >s GRAVEKUAdlt. Door Z. M. zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuwmr. P. S. Noyon, vice-president van het gerechts hof te Amsterdam; mr. M. J. Pijnappel, advocaat te Amsterdam; mr. H. L. M. Luden, lid van den gemeenteraad te Amsterdam; en de heeren G. A. baron Tindal, directeur van den koninklijken West-Indischen mail dienst, en J. D. Hooglandt Az., oud-chef van de firma Hooglandt en O. te Singapore' beiden te Amsterdam. Door Z. M. is, met ingang van 1 Mei 1887, aan A. Commaudeur, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemees ter van Wognum. Door Z. M. is benoemd tot voorzitter van den raad van toezicht op de rijkspost spaarbank het lid van den raad, den heer mr. F. S. Van Nierop te Amsterdam. Door Z. M. is aan de hieronder ver melde hoofd- en verdere officieren van het leger pensioen toegekend tot bedrag, als achter ieders naam is vermeld: R. F. K. Van Gorkum (op zijne aanvrage), luit.-kol., prov. adjud. in Utrecht, f 1800; J. C. P. A. Lanzing, majoor, prov. adjud. in Fries land, f1500; F. J. Langlois van den Bergh, kolonel, plaatsel. kommand, te Breda, belast met het bevel in de 3de milit. afd., f2100; B. J. baron Muleit tot de Leemcule (op zijne aanvrage), kolonel, kommand, van het reg. grenadiers en jagers, f 2)00; M. J. Nolthenius de Man, kolonel, kommand, van het 8ste reg. infanterie, f2100; H. J.Op- scholten kapt. bij bet 3de reg. infanterie f 1455. Door Z. M. zijn benoemd: bij den militairen staf: tot provinciale-adjudant in Friesland, de majoor J. G. Vorstman, van het 6de reg. inf.; tot provinciale-adjudant in Utrecht, de majoor F. C. P. Donnadieu, van het 5de reg. inf.; bij den plaatselijken staf: tot plaatselijke-adjudaut te Breda, tevens belast met het bevel in de lilde mil. afd., de kolonel J. H. H. Dommers, kommandant van het 3de reg. inf.bij het wapen der inf., en wel bij den staf van het wapen, tot generaal majoor, de kolonel J. N. A. baron Taets van Amerongen, van dien staf, gouver neur der Kon. Mil. Acad.; bij het 5de reg. tot majoor, de kapitein A. E. L. Wellan, kommandant van de hoofdcursuscompaguie te 's Hertogenbosch. Door Z. M. is de kapt.-luit. ter zee L. A. Dittlof Tjassens, tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van directeur van het marine-etablissement te Soerabaije, op zijn verzoek eervol uil den zeedienst ont slagen, met den laatsten der maand waarin dat besluit ter zijner kennis zal worden gebracht. Door Z. M. is de luit. ter zee 2 de kl. E. O. Kerkhoven, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van den 1 sten Mei a. 8. eervol uit den zeedienst ontslagen. De officier van administratie 1ste kl. J. P. Vasseur, uit Oost Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van financiën zal op 28 dezer geen audiëntie verleenen. BUITENLAiNDSCHE BERICHTEN BELGIE. De koningin van Saksen kwam te Brussel, om een huwelijk tot stand te brengen tusschen prinses Marie van Saksen en prins Boudewijn van Vlaanderen, die in Juni 18 jaar oud wordt. Men zegt dat de prins weldra naar Dresden zal vertrekken en bij zijne meerderjarigheid den titel van hertog van Brabant zal krijgen. In de groote bovenzaal der Beurs te Brussel is eene tentoonstelling geopend van Belgische bouwstoffen, met uitzondering van metalen. De tentoonstelling is echter nog niet gereed. De catalogus zal dezer dagen het licht zien. Het weekblad Le Nord, oordeelende, dat het gebeurde te Pagny van onbetwist baar ernstigen aard is, meent echter, dat men hiervan overtuigd kan wezen, dat de zaak met wederkeerige verzoeningsgezind heid zal worden overwogen. De stellig vreed zame bedoelingen der regeeringen te Parijs en te Berlijn laten ten dezen geen twijfel toe, en ondanks de prikkelbaarheid, waar door de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk worden gekenmerkt, mag men hopen, meent de Nord, dat het incident zeer spoedig in der minne geschikt zal zijn en niets meer zal achterlaten dan het be sef, dat het meer dan ooit noodzakelijk is, over en weer de grootste waakzaamheid en onvermoeidbaarste voorzichtigheid aan den dag te leggen om de onderlinge betrekkin gen voor stoornis te behoeden. E\ i;t;i.A\ f». Bij de voortgezette beraadslaging in het lagerhuis over de staatsbegrooting ver klaarde de minister Goschen, dat hij alle opgeworpen denkbeelden betreffende de be lastingen in overweging zou nemen, onder anderen die over de verhooging der belas ting op vreemde papieren van waarde. Ten slotte vereenigde het huis zich bij eerste lezing met al de besluiten ten opzichte van het budget genomen. De infante Eulalie en haar man, de hertog van Montpensier, zullen de Spaau- sche koningin-regentes vertegenwoordigen bij het jubiló van koningin Victoria. Dr. Chadwick heeft ter gelegenheid van het jubileum der koningin te Londen een feestrede uitgesproken, waarbij hij wees op den grooten vooruitgang der gezondheid in Engeland, onder de regeering van koningin Victoria. Terwijl in het algemeen de levensduur toe nam daalde de sterfte in vele steden tot op de helft van voorheen. De sterfte daalde o. a. te Londen van 28 op 19 per 1000 inwoners, te Salisbury van 40 op 19, te Dover van 28 op 14, te Rugbey van 29 op 14, te Croydon van 28 op 10, te Mattick van 18 op 9 enz. Van 18571887 is de gemid delde levensduur gestegen van 34 jaar 5 maanden tot 39 jaar 7 maanden. Prof. Chad wick wees verder op de noodzakelijkheid der oprichting van een ministerie voor gezond heid. Uit St. Petersburg meldt de Times, dat de heftige anti-Russische redevoering van den Engelschen consul in Bulgarije een pijnlijken indruk maakt en de vooruitzich ten op eene vreedzame oplossing der Afghaan- sche quaestie benadeelt. EKllt HRIJ K. Prins Eugenius van Zweden is te Parijs teruggekomen om er zijne schilder studiën te hervatten. Hij was, naar men weet, wegens de ziekte zijner moeder oniangs naar Zweden vertrokken. De heer Piquet, resident-generaal van Frankrijk in Cambodja, is door koning No rodom tot zijn eersten minister benoemd. Een officieel telegram meldt, dat een der invloedrijkste hoofden in Tonkin, Babao genaamd, met 50 der zijnen na een hevig gevecht gevangen gemaakt is. «PASJE. De minister van oorlog heeft bij de kamer verscheiden wetsontwerpen betreffende de organisatie van het leger ingediend. Bij een dier wetsontwerpen wordt de dienst plicht voorgesteld. La Kpoea zegt, dat de minister van binnenlandsche zaken in de zittingzaal dei kamer een bom ontdekt heeft. Door een naamloozen brief was de minister van de plaatswaar de bom lagin kennis gesteld. ITALIË. Kardinaal Rampolla is benoemd tot opvolger van den kardinaal Jacobini; de nuncius te KonstantinopelRotellitot nun- cius te Parijs. De beeldhouwer Kopf te Rome heeft op last des keizers van Duitschland een re- liefportret van Z. M. en van keizerin Au gusta in renaissance-kader vervaardigd, dat tot geschenk voor koningin Victoria moet dienen bij haar regeeringsjubiló. DVITiCHLASD. Bij de eerste lezing der suppletoire begrooting in den rijksdag, verdedigde de minister van oorlog deze uitgaven als onver mijdelijk wegens de nieuwe militaire wet, terwijl zij naar verhouding niet te hoog zijn. De regeering was in elk opzicht bereid aan te toonen, dat hare aanvragen onvermijde lijk waren. De heer Von Bennigsen verklaarde zich voor commissoriale behandelingdaar er voor een deel quaesliën besproken zullen worden die voor openbaar debat niet geschikt zijn. De financieele toestand van het rijk was betrekkelijk niet ongunstig, de belastbaar heid der bevolking is nog niet overschreden en daarom was het te betreuren, dat de belastingvoorstellen zoo lang uitgesteld werden. De secretaris der schatkist Jacobi wees er op, dat het gerucht, als zou de suiker belasting uitgesteld zijn, ongegrond is. De regeering houdt zich voortdurend bezig met het onderzoeken der ingediende voorstellen. De heer Von Maltzan—Gültz verklaarde zich voor commissoriaal onderzoek. De heer Rickert noemde de mededeeling van den heer Jacobi onvoldoende. Er moest tegenover de eischen van het departement van oorlog eindelijk ook eens in andere behoeften voor zien worden. Een zeer streng onderzoek is noodig. De minister van oorlog verklaarde, dat hetgeen de regeering thans aanvraagt niet eerder kon worden vastgesteld. Het was ech ter noodig tot verhooging van Duitschlands weerbaarheid. De rijksdag heeft na een debat, waar aan de heeren Dellbrück, Richter, Grad en Schumacher deelnamen en dat verder weinig belangrijks opleverde, de suppletoire begroo ting en het leeningsontwerp ten slotte naar de budgetcommissie verzonden. Het wetsontwerp op de inkwartieringen en het leveren van benoodigdheden voor de troepen te velde in tijd van vrede, werd, na eene korte beraadslaging, naar eene com missie van 21 leden verzonden. Aanstaanden Dinsdag komt in behande ling een voorstel van den heer Kraecher, tot staking der gerechtelijke vervolging tegen den heer Singer. Het huis van afgevaardigden keurde bij tweede lezing het kerkelijk ontwerp goed in den vormwaarin het heerenhuis dit heeft aangenomen. De paragraaf betreffende de toelating der geestelijke ordes werd bij hoof delijke stemming met 230 tegen 117 stem men aangenomen. Er werden in de jongste dagen allerlei schrikwekkende geruchten verspreid nopens den gezondheidstoestand van den Duitschen kroonprins. Van vertrouwbare zijde wordt echter nu medegedeeld, dat die berichten valsch zijn en geen vertrouwen verdienen. De kroonprins heeft alleen nog eenigen last

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2