BUITENLANDSCHE BERICHTEN men om in de helft van de maand Juni a. s. een transport machinisten en machinistleer lingen der marine per particuliere gelegenheid naar Oost-Indië te zenden. Naar wij vernemen, zal het Leger des heils" weldra Nederland met een bezoek „vereeren." Standaard De paperassomanie, die in Nederland misschien sterker dan in eenig ander land heerscht, was volgens de Arnh. Ct. onlangs weder aanleiding, dat een jong mensch,die voor het leger in indië wilde teekenenniet weid aangenomeu. Hij werd in de registers van den burgelijken stand ingeschrevenmet de bijvoeging „vader onbekend". Zijn moe der bad hem ook aan zijn lot overgelaten; hij werd in een weeshuis en na zijn elfde jaar in een huisgezin verpleegd. Maar om aangenomen te wordenmoest hij het bewijs van toestemming overleggen van zijn moeder, die niet te vinden was, en een bewijs van goed gedrag véér zijn elfde jaarl En dit geschiedt in een tijd, waarin men erkent, dat soldaten voor Indië hoog noodig zijn. Door de politie te 's Qravenhage is Zaterdagochtend aangehouden eene dienst bode, verdacht van diefstal van een bank biljet van f 100, ten nadeele van eene dame, die bij haren meester logeerde. Een hevige gasontploffing in het klee dermagazijn „De Adelaar", Spuistraat te 's Gravenhage, veroorzaakte Zaterdagavond groote ontsteltenis. In eene achterkamer werden werkzaamhe den verricht aan het plafond waardoor eene gaspijp heen ligt. Vermoedelijk door een lek in die pijp, verzamelde zich eene groote boeveelheid gas in het kamertje. De bewo ner, de heer Jac. De Wind, had de onvoor zichtigheid met licht het vertrek binnen te treden, waarna onmiddellijk met een zwa- ren slag de ontploffing volgde. De heer De W. bekwam ernstige brandwonden aan han den en hoofd, zoodat hij naar het zieken huis moest worden gebracht. De vlam werd door middel van eeuige emmers water ge- bluscht. Vrijdagmiddag arriveerde te Rotterdam per stoomboot uit Hamburg een buffel, bestemd voor den Zoölogischen tuin te's Gravenhage. Alvorens gelost te worden, moest het beest, als vee, door den rijksveearts Poels gekeurd worden. Nauwlijks was echter slechts ten halve nog de deur van het hok opengemaakt, toen de buffel doordrong en wist te ontsnap pen om echter onmiddellijk in de Maas een afkoelend bad te nemen voor zijn drift. Veler hulp was noodig en nadat hij lang met den kop boven water onder een schuit had gelegen, gelukte het aan de vereende krachten hem onder de schuit uit in eene boot te krijgen, van waar hij op een lichter en vervolgens aan den wal werd gebracht. Na de keuring vervolgde de buffel de reis naar de residentie. De Tijd verneemtdat de onlangs door Z. M. den koning tot ridder van den Ne- derlandschen Leeuw benoemde president der „St.-Josephs-Geiellen-Vereeniging", jhr. H. C. J. M. Van Nispen tot Sevenaer, van H. M. de koniDgin een schrijven ontving, waarin H. M. met lof gewaagt van het Christelijk liefdewerk door hem bestuurd. De vorstin deed dit blijk van waardeering vergezeld gaan van een aanzienlijke som gelds, ten bate der St.-Josephs-Gezellen-Vereeni- ging"- Ook de burgemeester der hoofdstad, mr. G. Van Tienhoven, heeft wel een blijk willen geven van zijn ingenomenheid met de ver- eeniging, door toezending van een milde gift en een vleiend schrijven gericht aan haar president. De vereeniging tot verbetering der kleine-kinderbewaarplaatsen te Amsterdam heeft van H. M. de koningin een gift van f 150 ontvangen. H. M. de koningin heeft ruime gif ten geschonken aan verschillende liefdadige inrichtingen', alsmede aan de politie- en brandweerfondsen te Amsterdam. Een koopman in aardappelen uit Zuid- Holland had dezer dagen een ontmoeting op de Gelderschekade te Amsterdam. Hij werd daar door een onbekend jougmensch staande gehouden, die hem vroeg hoe laat het was. De koopman haalde zijn gouden horloge uit den zak. Pats! daar kreeg hij een klap van het jonge menschdat het hem duizelde en werd zijn horloge gegrepen, waarmee de aanrander op de vlucht wilde gaan. De koopman was echter bij de hand genoeg zijn eigendom vast te houden en den dief na te zetten. Op een draf ging het door het Schipperstraatjede Kromme Waal op. Daar verdween de nagezetene eerst tusschen eenige karren en daarna op de aan den wal liggende schuiten. Niets meer te zien. De politie, denkende dat er iemand in het water was gevallen, stelde een onderzoek in, doch se m mm hem zonder resultaat. Men heeft niets meer van den vluchteling gezien en vermoedt nu dat hij op een der schepen thuis behoort en zich daar heeft weten schuil te houden. Aangaande de ook door ons uit het Utr. Dghl. overgenomen mededeeling over een „zeer onfrissche aangelegenheid" worden aan het N. v. d. 1). nog de volgende bijzonderheden gemeld „De weduwe W., een 82jarige vrouw, die betere dagen gekend heeft, kwam sedert ruim een jaar haar woning niet meer uil. Vroeg men aan Evert, haar inwonenden zoon, hoe het met moeder ging, dan was steeds zijn antwoord: „moeder verhongert, die is gauw dood." Men hechtte aan Everts ge tuigenis echter niet meer waarde dan aan die van iederen anderen idioot; van daar dat de buren niet konden vermoeden, dat de weduwe W. in die ellende zat, die nu openbaar is geworden. Met de bloedverwan ten bemoeide de weduwe W. zich niet; zij meende indertijd door haar kinderen bena deeld te zijn, en wilde nu geen hunner over den drempel hebben dan haar Ijvert. „De schildering, welke het U. D. gaf, is nog maar een flauw beeld van den werke lijker! toestand. „De deur aan de straat was, als bij veel huizen van ouden datum, in beneden- en bovendeur gescheiden. Sedert meer dan een jaar werd de benedendeur niet meer geopend, omdatzij niet meer open kon. Op en kele plaatsen in het kleine vertrek, dat on geveer 12 Ms besloeg, lag de dicht ineen- gepakte vuilmassa meer dan I J- meter hoog. De bestanddeelen van dien vuilnisberg boden de meeste verscheidenheid aan: huiselijke afvalfaecale stoffensteeuenhoutpotten pannen, lepels, tafelborden enz. Daarnaast en daaronder lagen voorwerpen van waarde, zooals: porselein bordjes, zilveren horloges, tinnen koffiekannen enz. enz. Niet boven, maar in dat alles zat de weduwe W. Zij gevoelde zich daar zoo in haar element, dat de adjunct-hoofdinspecteur van politie eerst na veel vriendelijke voorspiegelingen haar wist te bewegenhaar hol te verlaten om de woning te laten „opknappen." Slechts kruipend kon zij het verblijf verlaten; haar beenen waren blijkbaar vergroeid en verzwakt in het nest, dat zij zich gemaakt had. „Toen zij buitenshuis werd gebracht, om in een brancard naar het ziekenhuis te worden vervoerd, beving algemeene ontzetting en verbazing al de omstanders, en vooral de buurvrouwen gaven luidkeels haar ontzetting te kennen. Men zag een gelaat, dat geheel met haar bezet en met loshangend, verward, grijs hoofdhaar omhangen was, bijna als het hoofd van een dier. De huid was met een dikke laag vuil samengegroeid en slechts ge dekt door een oude jas en een boezelaar. „De oude vronw is thans goed en wel in het ziekenhuis, en haar Evert is mede goed verzorgd." Op de proefvelden der rijkslandbouw school te Wageningen werden in 1886 ge teeld 60 variëteiten aardappelen, benevens eenige soorten, uit zaad gewonnen, waar onder er zijn, die een buitengewoon ruime opbrengst geven. Dit jaar werden weer een aantal proeven genomen, waaronder veel met nieuwe soorten. Onder de gemeente Wamel had Don derdag jl. een droevig ongeluk plaats. Het paard van den heer Th. Bien uit Tiel schrok voor een aankomenden wielrijder met het ge volg, dat de voerman van den wagen viel en er onder geraakte. De man werd zwaar gekneusd opgenomen en naar Tiel vervoerd, waar hij spoedig aan de wonden bezweek. De ongelukkige laat vrouw eu kinderen achter. Welk een enorme hoeveelheid hooi te Kampen verhandeld wordt, blijkt hieruit, dat door de beëedigde hooiwegers in 1886 zijn gewogen 5.790.000 KG. De nieuwbenoemde burgemeester van Franeker, mr. W. W. Wichers Wierds- ma, is aldaar Donderdag plechtig geïnstal leerd. Des avonds bracht de muziek der dd. schutterij hem een serenade met fakkel licht. In sommige streken in den bouwhoek van Friesland worden zoogenaamde koppels gebezigd voor veldarbeid. Dezen worden sa mengesteld door een koppelbaas, die allerlei vrouwen, mannen en kinderen vereenigt en met zulk een ploeg zeker werk van den boer aanneemt, 't Zijn echter de slechtste werk krachten, welke zich bij een koppelbaas verbin den die dan worden aangevuld met eenige betere arbeiders, die vleugellui genoemd en hier en daar tusschen de minderen geplaatst wordeu. De koppelbaas drijft dan zijn troep als met de zweep vooruit. De boer kan, naar sommiger meening, de koppels moeie- lijk missen, om op een gegeven oogenbiik veel werk spoedig gedaan te krijgen; alleen de samenstelling zou verbetering behoeven. Maar uit een maatschappelijk oogpunt zijn ze af te keuren, omdat kinderen, pas van «3 «o» «u a s. rwa - schoolden geheelen dag verkeeren onder volwassen en oudere vrouwen en mannen van het minste allooi en allerlei schadelijke gesprekken hooren, terwijl juist de arbei ders uit koppels het eerst bij de armbesturen onderstand vragen zoodra de veldarbeid af- geloopen is. Donderdagavond had te Bolsward ten huize van den heer S. Kutsch Lojenga, Doops gezind predikant, eene meldingswaardige plechtigheid plaats. Met het oog op bet a. s. vertrek van ZEerw. naar Leiden had den de heeren S. J. Pekema, K. H. Loog- land, G. Dijkstra en W. Van der Meulen Rz, zich tot eene commissie gevormd en den lidmaten der gemeente eene lijst aan geboden om gelden te verkrijgen voor een cadeau, den heer Lojenga als blijk van er kentelijkheid en waardeering aan te bieden. Door ruime bijdragen daartoe in staat ge steld, beeft de commissie dien avond met een gepast woord den waardigen leeraar een buffet met marmeren blad vereerd. Uit Grave schrijft men aan de N. li. Ct.Zaterdag jl. kwam alhier een jonkman, zich voordiende als iemand, die om huise lijke twisten de ouderlijke woning verlaten, maar bij zijne meerderjarigheid een aanzien lijk vermogen te wachten had. Door zijne geslepenheid wist hij velen voor zich in te nemen, eu toen hij verklaarde een meester op de viool te zijn, eu daarmede verschil lende eeremedailles behaald te hebben, bood men hem eene viool te leen. En waarlijk, door zijn betooverend snarenspel misleidde hij de liedenen men stelde hem eenig geld ter handdat hij eerst weigerdemaar later aannam. Telken avond verscheen nu de violist in een of ander koffiehuis, teneinde zich te doen hoorentotdat hij op een morgen ver dwenen wasde geleende viool met zich nemende, waarschijnlijk naar Duitschland. Te 's Heerenhoek is eene landbouw ster overleden, die meer dau zestig jaar op eene hofstede heeft gewoond. Terwijl zij tijden heeft gehadwaarin het haar en haar echt genoot ontbrak aan de noodige fondsen voor arbeidsloon, moet zij thans ruim twee ton hebben nagelaten. [M. Ct.) Zaterdagmorgen kwamen met de Prin ses Elisabeth te Vlissingen van Queensbo- rough aan prins Ernst van Leiningencom mandant van het Eugelsche eskader te Sheer- nessmet gemalin en dochterprinses Al- bertiue. Zij vervolgden hunne reis naar Darm stadt via Keulen met den aansluitenden mailtrein en zullen, na een kort verblijf te Darmstadt, zich naar hunne bezitting in Beieren begeven. Te Halsteren werd Donderdag uit eene sloot het lijk opgehaald van een 25jarig meisje, dat uitgegaan was om hout te sprok kelen eu door een noodlottig toeval in het water is geraakt. Door den heer J. C. Elink Sterk, te Halsteren bij Bergen-op-Zoomzijn op 21 dezer in zijne kweekerij de eerste aspergies van den kouden grond gestoken eu Z. M. den koning ten geschenke aangeboden. «RAVENHACE. Door Z. M. is aan den heer Richard Quaedvlieg, letterkundige, wonende te Lae- ken, bij Brussel, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der militaire orde van Jezus Christushem door Z. M. den koning van Portugal geschonken. Door Z. M. is aan den voor den dienst in Indie bestemden fourier J. N. T. Schmalfuss, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de Oostenrijksche krijgsmedaille. Door Z. M. zijn de heeren H. A. Cohen en A. D. Valk, artsen, benoemden aangesteld tot off. v. gez. 2de kl. bij het personeel van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indie. E s. Ki,.t Het lagerhuis hield zich Zaterdag jl. in comité-generaal bezig met het wetsont werp, houdende verbod, voortaan loodsbrie- ven aan vreemdelingen te verstrekken. Het debat was zeer langdurigverschillende afge vaardigden namen er aan deel, en de advo caat-generaal verklaarde namens de regee ring, dat zij de bestaande loodsbrieven niet wil intrekken, maar verdere uitreiking on billijk acht, dewijl aan de Engelsche lood sen geen gelijke voorrechten in bet buiten land verleend worden. Eindelijk werd met 60 tegen 35 stemmen besloten, de behan deling in comité in eene volgende zitting voort te zetten. Deze uitslag wordt als eene voorloopige overwinning der voorstanders van het ontwerp beschouwd. Bij de Zaterdag te Taunton gehouden verkiezing voor een lid van het parlement is de heer A. Percy Allsopp (conservatief) gekozen met 1426 stemmen, tegen 890, welke op den heer J. Harris Sanders van de partij-Gladstone werden uitgebracht. De op het Stadhuis van Kensington Londen, gehouden politieke vergadering, waarin Arnold Forster eene voordracht over „Engeland's contra-eischen tegen Ierland" hield, werd gekenmerkt door zeer storm achtige tooneelen. Nadat de spreker meer malen in de rede was gevallenbestormden de home rulers, meereudeels Ieren, de tri bune, sloegen in de zaal alles kort en klein en gingen hun tegenstanders met stoelen te lijf. Onder de gekwetsten bevonden zich twee parlementsleden. Eene sterke afdeeling politieagenten maakte ten slotte een einde aan het tooneel. F K V V KHIJH. De ministerraad vergaderde Zaterdag ochtend onder voorzitterschap van den heer Grévy. De minister van justitie, de heer Sarrien, bood den raad de stukken aan, welke op het gebeurde met den heer Schnae- bele betrekking hebben. De raad besloot den minister van buitenlandsche zaken op te dragen, van de bedoelde stukken mede deeling te doen aan den Duitschen vertegen woordiger te Parijs, alsmede aan de Buit- sche regeering door tusschenkomst van den Franschen ambassadeur te Berlijn. In een derde onderhoud, dat eergis terenavond gehouden werd, verklaarde de Duitsche zaakgelastigde opnieuw aan den minister van buitenlandsche zaken, datSchnae- bele in vrijheid zou worden gesteld, zoodra de schending van grondgebied zou gebleken zijn. In Frankrijk is men druk bezig met proefnemingen betreffende het gebruik van vélocipèdes voor militaire doeleinden. Generaal Boulanger heeft reeds herhaaldelijk oefenin gen bijgewoond van een 20-tal korporaals en soldaten der school van Jointville-le-Pont met bicycles en tricycles. De resultaten waren zeer bevredigend, zoodat men hoopt door invoering dezer machines de cavalerie zeer te kunnen ontlasten. De tentoonstelling der Fransche kroon- diamanten werd de twee eerste dagen door 7000 personen bezocht. Koningin Isabella van Spanje wordt einde April uit Madrid te Parijs terugver wacht; zij zal kort daarop een Duitsche badplaats gaan bezoeken. DCIT8CHLAHD. De commissie uit den rijksdag heeft Zaterdag met 12 stemmen tegen 12 het voorstel verworpen, dat kunstboter blauw gekleurd zou moeten zijn, maar daarentegen aangenomen, dat de naam „kunstboter" verboden en daarvoor in de plaats „marga- rineboter" gebruikt moet werden. De officieuse Berliner Politucke Naci- richten schrijft echter: „Over het incident Schnabele wordt sedert gisteren zeer druk gesproken. Het betreft hier naar het schijnt niets meer of minder dan het in verzekerde bewaring stellen van een persoon, die sterk verdacht werd van spionnage in Fransch be lang; dat wil zeggen, een geval, hetwelk in den laatsten tijd volstrekt niet alleen staat zonder dat zich echter het publiek bij vroe gere gelegenheden in gelijke mate warm heeft gemaakt. Het onderzoek der zaak zal thans den aangewezen loop hebben, en in elk geval bet bewijs leveren, dat de overheden dezer zijds eene plichtmatige waakzaamheid uit oefenen." Van andere zijden heet hetdat de arresta tie geschied is op bevel van den Duitschen rechter van instructie. De li or dd. Allg. Zeitung verneemt van zeer geloofwaardige zijde: Uit het ge tuigenverhoor is gebleken, dat Schnaebele op Duitsch grondgebied is gevangen geno- nem; dit wordt ook door Schnaebele zelf niet ontkend. Volgens inlichtingen, welke op de plaats der arrestatie zijn ingenomen, wierp Schnaebele den Duitschen beambte, die hem mededeelde dat hij een gevangene was, tegen den grond, en trachtte toen over de grens te ontkomen, doch werd aan deze zijde der grens ingehaald en gekneveld. OOSTENRIJK. De Oostenrijksche kroonprinses Ste phanie is te Abazzia bij Fiume, en zal, als zij geheel hersteld is van de bronchitis, met haar man Brussel bezoeken en later naar Londen gaan voor het jubilé van koningin Victoria. De ex-keizerin Charlotte heeft in den laatsten tijd perioden, waarin haar geheugen terugkeert, en de doctoren hebben hoop op haar herstel. RII8LAID. BlijkenB berichten uit Rusland hebben er te Wilna in de laatste dagen talrijke arrestatien plaats gehad. Na onderzoek zijn er eenige drukkerijen en photographiewerk-;

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2