BUITENLANDSCKE BERICHTEN K* «L M» «0 KJS 3B3 de vélucipède. Dit scheen den rijder vreese- lijk te hinderen en tot overmaat van ramp maakte hij kennis met den grond. Dit was z. i. de schuld van het knaapje, dat door hem werd aangegrepen en zeer on zacht ter aarde geworpen werd. Deswege stond de sportsman gisteren voor de rechtbank terecht en hoorde den subst. offic. van justitie, mr. Hulshoff, die over 't lafhartige van bekl.'s gedrag tegenover een kind een scherp oordeel uitsprak, 15 dagen gevangenisstraf tegen hem vorderen. Bekl. gaf als zijne meening te kennen dat het kind hem moedwillig had laten vallen. Uitspraak over 8 dagen. De feestcommissie van de St. Antho- nies Breestraat te Amsterdamheeft als waardig slot der luisterrijke en onvergete lijke Aprildagen, alle behoeftigen der straat en belendende stegen en gangen, eene be- deeliug van vleesch en brood doen toekomen. Zij wordt hiertoe in staat gesteld door milde bijdragen barer leden en andere be woners uit die straat; de Commissie heeft zich nog niet ontbonden, maar beraamt plannen om gedurende den winter in dien geest werkzaam te kunnen blijven. Een bezoeker der feesten, die mede lijden had met de kleine prinses, toen zij in het open rijtuig naaBt haar moeder op den avond der illuminatie door de stad reed, maakt de opmerking, dat wegens de koude de koningin dien avond wel een an der meisje had kunnen meenemen. (Amtt. Ct.) Een man die te Amsterdam een valsch Spaansch effect in betaling had gegeven is door de politie aangehouden. Men meldt, dat de directie van den Belgischen telegraafdienst aau die der Hol- landsche heeft voorgesteld Brussel en Am sterdam telephonisch te verbinden. De on derhandelingen worden met ijver voortgezet en men hoopt weldra een aanvang met het werk te maken. Aangezien de telephonische verbinding tusschen Brussel en Parijs reeds bestaat, zal men bij een eventueel tot stand komen van bedoelde zaak, spoedig per tele- phoon uit Amsterdam een gesprek met iemand te Parijs kunnen voeren. In het Maisou Strouckeu te Amster dam had gisteren het internationaal assaut op den degen plaats, onder directie van de Nederlandsche Sport. Een niet zeer talrijk, maar blijkbaar belangstellend publiek, waar onder ook dames, woonde bet assaut bij. Naar men verneemt heeft de socialis tische kastelein Penning te Amsterdam, daar van gemeentewege tot nu toe niemand was gezonden om de schade op te nemen, be rokkend aan zijn koffiehuis en inboedel in den avond van 22 Februari jl.door des kundigen die schade doen opnemen, welke op ongeveer 2000 gulden is getaxeerd, zon der het nadeel in rekening te brengenhem berokkend door het sinds dien tijd stilstaan van zijn bedrijf. Penning zou voornemens zijn a. s. Don derdag zijn koffiehuis opnieuw te openen, en heeft van dit voornemen den burgemeester, als hoofd der politie, sehriftelijk kennis ge geven. (D. e. N.) Voor de notariëele vacature te Eist moeten zich reeds bijna 100 gegadigden" opgedaan hebben. Door het ongunstige weder blijven in Drente de weilanden kaal. Op de prijzen van het vee heeft dit een onguustigen in vloed. De weduwe van V., te Assen, die ernstig ongesteld is en alleen woont, ontving in den laatsten tijd van het armbestuur der Israëlistische gemeente geldelijke ondersteu ning, daar men in de meeniug verkeerde, dat zij geen fondsen bezat om in hare be hoefte te voorzien. Eergisteren kwam men echter, toen van wege het armbestuur een bezoek ten haren huize werd gebracht, tot de ontdekking, dat zij nog in het bezit was van f 1100 aan geldswaarde, gouden en zil veren voorwerpen ter waarde van ongeveer f300, terwijl zij nog omstreeks f500 had te vorderen. Het roekeloos omgaan met een jacht geweer heeft aan den landbouwer H. C.te Linue, Zondag het leven gekost. Door een vriend geroepen om een reiger te schieten liep hij ter plaatse, het geladen geweer na zich sleepende; het schot ging af en hij kreeg de volle hagellading in den rug. 's GRAVENHAeE. Ingevolge machtiging des konings ia de heer J. D. Van der Made P.Kz. erkend en toegelaten als vice-consul van Hawaii te Dordrecht. De luit. ter zee 2de kl. L. J. Van Heioma, uit Oost-Indie in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. BULGIE. Men zegt dat Vandersmissen wegens eene hartkwaal op vrije voeten zal worden gesteld en naar Quebec zal vertrekken, waar hij eene betrekking zou krijgen. De uit den Elzas en Lotharingen ver bannen afgevaardigde Antoine is te Brussel aangekomen en zal zich daar voorloopig metterwoon vestigen. EltUiSLAKD. Sir James Fergusson deelde in het lagerhuis mede, dat de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zijn toegetreden lot de internationale overeenkomst ter bescherming van den industrieeleu eigendom. Duitschland is tot toetreding uitgenoodigd, maar heeft nog geen antwoord gezonden. De heer Gosehenkanselier der schatkist, hield eene rede, welke 2\ uur duurde, tot toelichting der nieuwe staatsbegrooting. Daar uit bleek o. a. het volgende: Het werkelijke overschot van het vorige dienstjaar is -J millioen. De uitzichten voor handel en nijverheid verbeteren. De voor- loopige raming voor het loopende dienst jaar is: ontvangsten 91 T'ïï millioen, uitga ven 130 j'ö millioen p. st. De minister stelt voor, de obligatiën even hoog als de aan- deeleu te belasten, namelijk met 10 sh. per 100 p. st. De belasting op de overdracht van aandeelen wenscht hij vervangen te zien door eene belasting van 1 sh. per 100 p. st. op den eigendom van maatschappijendoch het staat deze laatste vrij de oude wijze van belasting te behouden. Ten behoeve van plaatselijke leeningen wil hij een afzonderlijk budget in het leven roepenen de tegen woordige obligatiën atlossen door nieuw uit te geven 3 pCts. plaatselijke obligatiën. De minister vermindert de jaarlijksclie delging van staatsschuld van 28 millioen op 26 mil lioen. De inkomstenbelasting wordt met 1 penny vermindeid. De belasting op voertui gen wordt overgedragen op de plaatselijke overheden tot onderhoud der wegenomdat Ierland daarvan geen voordeel trekt. Ten behoeve van het draineeren der landerijen wordt voor Ierland eene jaarlijksche toelage uitgetrokken van 50,000 p. st. De tabaks belasting wordt van 42 op 38 p. per pond verlaagd, en de zegelbelasting op zeeassu rantie wordt gebracht van 3 pence tot op 1 penny per 100 p. st. De minister raamt het overschot op 300,000 p. st. In den loop der volgende week wordt koningin Victoria van haar reis op het vaste land te Windsor-Castle terugverwacht. Patrick Egan heeft aan Labouchère getelegrafeerd, dat hij nooit een schrijven van Parnell van den inhoud als door den Timet is openbaar gemaakt, heeft ontvangen. Parnell zelf is naar Dublin vertrokken om den schrijver van den brief op te sporen. In rDe Boterhandel" wijst een boter- fabrikant op den strijd, welke in Engeland is begonnenen die voor de Ned. fabrikan ten van het hoogste belang is. Daar toch is de hoofdmarkt van bet Ned. fabrikaat, en alle kluisterswelke daar der butterine worden aangelegd, zullen spoedig hunne knel ling vertooneu op onze jaarlijksche balansen. Volgens den schrijver is de aanneming eener butterine-bill zeker, en het is nu maar de quaestie van de vaststelling harer bepa lingen. ,'1'e recht," zegt hij, #zag onze vereeni- ging in, dat het hare zaak was, pogingen aan te wendenom die bepalingen zoo zacht mogelijk te doen zijn, en eene vergadering was er het gevolg van. Op die vergadering werd eene commissie benoemd, en deze com missie had reeds een onderhoud met den Eugelschen minister van koophandel. ,Uit het verslag van dit onderhoud bleek dat de minister hoofdzakelijk verlangt, dat de butterine op haar vaatwerk, mandjes, kistjes enz. den naam van butterine zal dragen, en op de vergadering der vereeui- ging te Botterdam, op 18 Maart jl. gehou den, traden ook alle aanwezigen toe." La ter bleek echter, dat sommigen weifelden, om dien maatregel in te voeren. De schr. betoogd nu met klem van redenen, dat die weifelaars hun belang niet begrijpen. De heer Jurgens sprak een waar woord op bo vengenoemde vergadering, toen hij beweerde, dat de verandering van den naam butterine in oleo-margarine voor de fabrikanten een halve doodslag zou zijn; dat zij met dien naam weer van' meet af aau zouden moeten beginnen om het publiek voor hun fabrikaat te winnenbij wie het nu als butterine zeer gewild is. Nog haald de schr. het feit aau, dat de bekende wet in Amerika den handel in het artikel met 50 pCt. heeft verminderd. Voorts drukt de schr. zijn medefabrikan ten op het hartdat het volgen van dezen maatregel eene eerezaak voor de leden is. Zij hebben hun woord verpand, zij moe ten het houden. Uit Jersey wordt gemeld: Gisteren in den ochtendstond is, in tie richting van het zuidwesten naar het noordoosten, een schok van aardbeving gevoeld, welke eenige secon den aanhield; de golvende beweging was zeer duidelijk merkbaar. Onder de bevolkiug ver wekte dit groote ontsteltenis, doch persoon lijke ongelukken zijn niet voorgekomen en evenmin is schade geleden. Het bijzonder sterke gerommel geleek op kanonschoten. Aan de Timet wordt uit St. Petersburg gemeld, dat in de volgende we-k het proces met gesloten deuren behandeld zal worden tegen 30 personendie betrokken zijn bij hel complot tegen den Czaar. Uit Konstantinopel wordt aan de Stan dard gemelddat de grootvizier in den mi nisterraad heeft medegedeeld, dat de onder handelingen met sir Drummond Wolff het uitzicht openen op eene spoedige, bevredi gende regeling. Volgens eene mededeeling uit Bombay zijn de troepen van den Emir van Afgha nistan door de oproerige Ghilzals bij Qhusni volkomen geslagen. FRAtKRIJK. De tentoonstelling der Fransche kroon- juweelen is eergisteren te Parijs geopend in hel paviljoen Flore. De groote zaal was daarvoor zeer fraai versierd. Een groot aan tal bezoekers meldde zich terstoud aanwaar van de dames de meerderheid vormden. Deze bleven echter allen staan voor een der vitri nes, die de fraaiste diamanten bevatten. De bewakers moesten haar toen noodzaken om door te loopen, ten einde ook aan de vele andere belangstellendendie queu maakten gelegenheid te geven de fraaie diamanten te bewonderen. Onlangs bemerkte de schildwacht van het Elysée, het paleis van den president Grevy, des nachts een dichte volksmenigte, gevolgd door een twintigtal rijtuigen, die zich snel door de rue St. Houoré bewogen. Op zijn alarm kwam dadelijk de wacht in 't geweer, want men dacht dat de anarchis ten een aanslag tegen bet Elysée wilden plegen. Het bleek echter, dat het om een weddenschap was te doen. Twee leden van de club der Bue Boyal hadden om 2000 francs gewed, geblinddoekt van de Place de la Concorde, door den Faubourg St. Ho noré naar de villa Said, in het Bois de Boulogne te loopen. De weddenschap werd aangenomen, de wedders begonnen hunne wandeling, de overige leden reden in hunne rijtuigen ineé, en een groote menigte verge zelde de heeren. Aan het Elysée gekomenwas de optocht zeer talrijk en de schildwacht was niet ge heel zonder grond bevreesd voor de veilig heid van den president. Zaterdag a. s. zal te Parijs in het Eden-Theater Wagner's ^Lohengrin" wor den opgevoerd, en dienzelfden avond zal in de Opéra het feest worden gegeven, dat door de Parijsche persten behoeve der slachtoffers van de aardbeving in het Zui den, is georganiseerd. Men vreest voor rumoerige tooneelen bij „Lohengrin" en daar bovendien het gerucht looptdat de anar chisten tegen dien avond iets in den zin hebben, heeft de politie bijzondere maat regelen genomen. Generaal Bouet, die na den dood van den commandant Bivière eenigen tijd in Tonkin het bevel voerde, is Dinsdag over leden. De hertog van Doudeauville liet geen testament achter; zijn geheel vermogen, ruim 25 millioen frs., komt dus met den titel aan zijn broeder, den hertog De la Bochefoucauld-Bisaccia. De Fransche bijzondere commissaris van het spoorwegstation te Pagny is door de Duitsche politie in hechtenis genomen. Hij was uitgenoodigd over de grens te komen ten einde over dienstzaken te spreken, doch «werdtoen hij aldaar aankwamdoor Duitsche politieagenten overweldigd en gearresteerd. Terwijl men bezig was de gastoestel- len in de prefectuur van Constantiue voor de ontvangst der ministers te probeeren had eene ontploffing plaats, waardoor brand ont stond. Vijf persouen werden gewond. De schade wordt op 30000 frs. begroot. Deze gebeurtenis heeft groote ontroering gewekt. ITA LIE. Alexander van Bottenberg is van Napels via Borne naar Aix-les-Bains vertrokken. DIJIT8CHEANO. De bondsraad heeft in de gisteren ge houden openbare zitting de suppletoire be grooting benevens het leeningsontwerp goed gekeurd. Gevorderd wordt 172 millioen, voornamelijk voor militaire doeleinden, als: invoering der nieuwe militaire wet, verbou wing vau vestingen, oprichting van kazer nen, aanleg van strategische spoorwegen, uitrusting van het leger met nieuwe equi- pementstukkeu. Het huis van afgevaardigden heeft een aanvang gemaakt met de behandeling der kerkelijke wet. Nadat de heer Gneist (nat. lib.) tegen het ontwerp had gesproken, las de heer Windthorst een verklaring voor van het centrum, waarin werd medegedeeld, dat het centrum, na den laatsten brief des Pausen, bereid is het ontwerp aan te nemen in den vorm, waarin het reeds door het lieerenhuis is bekrachtigd. Prins Von Bismarck verdedigde het ont werp in een uitvoerige rede en deed uitko men, dat daardoor de rechten van den Staat volstrekt niet worden verkort. Wanneer het ontwerp niet wordt aangenomenmoest hij uit den Pruisischen staatsdienst treden, ten einde zijne diensten alleen aan het rijk te wijden. Misschien gaat men een zwaren buitenlandschen en bimienlandschen strijd tegen de revolutionaire partijen te gemoet, en daarom wilde Von Bismarck eerst aan alle noodelooze verdeeldheid in het binnen land een einde maken. Nadat de heer Virchow tegen het ont werp had gesproken, wijst prins Von Bis marck er nogmaals op, dat hij de Mei wetten nooit als een definitieve instelling, maar steeds als tijdelijke wetten had beschouwd. Nooit was het zijn doel een aanzienlijk ge deelte zijner medeburgers, op den duur in hun rechten te beperken. De heer Gerlach sprak toen voor de wet, waarop de beraadslaging werd verdaagd. Op de kermis te Saaralben, Lotha ringen, is een wassenbeeldenspel door de politie geslotenomdat de aanplakbiljetten met de Fransche kleuren omlijst waren. OltCARM E. Aan de Fetter Lloyd wordt uit Sofia gemeld, dat het regentschap na de rappor ten van Stoiloff uit Weenen te hebben ont vangen, heeft ingezien, dat het vruchteloos is de oplossing der quaestie van de verkie zing van een vorst te beproeven. De regen ten weten nu, dat zij daarbij op de onder steuning der mogendheden niet kunnen rekenen, en die kunnen zij niet ontberen. De quaestie van den vorst zal voorloopig worden verdaagd en dan wordt ook de on middellijke bijeenroeping der groote Sobranje onnoodig en zal deze waarschijnlijk eerst in Juni of Juli bijeenkomen om sommige for maliteiten die door het provisioneel karakter der tegenwoordige regeering noodig zijn, af te doen. Inderdaad is de verlenging der vol macht van het regentschap voor twee of drie jaren, op het oogenblik het geheele pro gramma der regeering te Sofia. KVILASD. Zeven der beschuldigden van deelne ming aan het laatste complot tegen bet ieven van keizer Alexander III zijn veroor deeld om te worden opgehangende overi gen tot levenslange gevangenisstraf in de vesting Schlüsselburg. Te Moskou worden petities geteekend, waarbij de Czaar wordt verzocht den zetel van het rijk daarheen over te brengen. De adressanten zeggen, dat dit een eind zou maken aan de complotten der nihilisten. AFRIKA. Een Beuter-depêche uit Pietermantz- burg aan de Londensche bladen behelst het volgende: Berichten uit Swaziland bevestigen de tij ding der benoeming van Theophile Shepstone tot raad-adviseur en commissaris van den koning. De heer Shepstone werd als zooda nig den 18n Febr. geïnstalleerd, met vol ledige contrêle over de betrekkingen met de blanke kolonisten en over de mijnco:.ces sion in Swaziland. De boeren hebben daarop aan den koning een bedreiging ge zonden, dat zij Shepstone zullen doodschie ten. Vermoedelijk trekken hier 's konings Indunas één lijn met de boeren. De bedrei ging van den heer Krogh, landdrost van Wakkerstroom, dat de boeren hun land zou den nemen, schijnt indruk te hebben ge maakt. De Swazi-koning heeft daarop bood schappers gezonden naar Pretoria, om zich te vergewissen of de bedreiging uitging van de regeeriug der Z.-Afr. republiek, daar de tijding groote beroering onder de Swazia had teweeggebracht. Latere berichten uit Swaziland brengen bijzonderheden over Shepstone's aanstelling. De koning verzamelde een raad van 86 Indunas en hoofdlieden om zich. Geen blan ken waren tegenwoordig in deze vergadering, die eindigde met de benoeming van Shep stone, die daarop bij koning Umbandine werd ontboden en bekend gemaakt met het besluit der Indunas. De heer Hoffel Towsel van de Transvaal en drie andere hoerendaarbij legenwoor- dig, konden hun verontwaarding niet in houden over de benoeming en sommeer den den koning, de redenen te zeggen,

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2