H A S T A. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Zaterdag 23 April 1887. N°. 95. Uitgevers: Gebroeders Muré. Sleze Com-aiit verscli ij ait dadelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. ASOMMEWERrf: Voor Leiden, per 3 maanden f 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden I.OO. Prijs per Nummer 10 ('ent. ADVERTENTIES: -6 regels0.90. 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: .Scheepiitakerssteeg 6. Van 1- Elke regel meer 200° Jaargang. Stads-Berichten. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen Ier algemeene kennis dal door GERRITJE NEUTEBOOM huisvrouw van David Zuiderhoek te Amsterdam en ANDREAS JOHANNES VAN VEEN, le Leiden, woon achtig adressen zijn ingediend om vergunning tol verkoop van sterken drank in het klein resp. in de perceelen Vischmarkt n°. 3 en Heerengracht n». 88. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Lmdsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST. Secretaris. Leiden, 21 April 1887. GNIVERSITIEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer A. L. Van Driel Krol, geb. te Cheribon, na verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteldAanteekemngen op Art. 736 B. W." MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboorted. (1564) van William Shakespeare. Er komt met den ln Mei eenige wij ziging in de tooneelwereld. De Salon des Variétés zal geëxploiteerd worden door eene nieuwe directie, de heeren Kreukniet, Mut ters Co. Zij zullen dezen zomer vooral de nieuwste blijspeleu opvoeren. Nieuwe krach ten zullen hier het publiek verrassen. De heer Charlier, die aftreedt als direc teur van de Variétés, zal gedurende de zomermaanden voorstellingen geven in Maison Stroucken met een deel van het tegenwoor dige gezelschap van de Variétés en nieuwe Rotterdamsche en Antwerpsche krachten. De gerestaureerde historische zaal op het oude Prinsenhof te Delft is voltooid. Het werk is geschied door den heer J. Den Braanker, te Delft, onder leiding van den heer J. Van Lokhorst. De herstelling van het plafond is uitgevoerd door den heer J. A. Hopman, te Amsterdam. In de zaal vindt men o. a. een imitatie gobelin met het wapen van prins Willem I, bewerkt door den heer A. H. Trantwein te Amsterdamvoorts een der oudste por tretten van den prins, hetwelk uit Lissabon is gekomen. Zondag, op den dag der opening, werd de zaal o. a, bezocht door den minister Heemskerk. Een folio-editie van Shakespeare's wer ken een deel, uit 1623 werd te Londen voor 255 verkocht. De Londensche Olobe maakt de op merking, dat het in de Londensche schouw burgen meer en meer de gewoonte wordt om den schrijver van een nieuw tooneelstuk, dat niet naar den smaak van het grootste deel van het publiek is, met luid geroep te verzoeken op het tooneel te verschijnen. Komt hij dan ten laatste, dan wordt hij met gesis en gefluit ontvangen. Het blad geeft aan de schrijvers den raadniet meer op het tooneel te verschijnentenzij ze ge noegzaam overtuigd zijn van de welwillende gezindheid van het publiek. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Bij K. B. is onlangs bepaald dat bij het wapen der infanterie, de bataljons-ad judanten bij bevordering tot kapitein in die betrekking kunnen worden gehandhaafd. Blijkens nadere aanschrijving van het de partement van oorlog is het echter geenszins de bedoeling om wanneer eene vacature voor de betrekking van bataljonsadjudant ontstaat, die vacature te doen vervullen door een officier, die reeds den rang van kapitein be zit. Nieuw aangestelde batns. adjudanten zullen dus steeds le of 2e luitenant zijn. Omtrent de militaire school te Haar lem verneemt men dat de eerste luit. der inf. H. G. Van Tarel daarheen is overgeplaatst, en dat hij belast is geworden met de oplei ding der pupillen van het eerste studiejaar, voornamelijk wat het militaire gedeelte aan gaat. De commissie, benoemd door den minister van marine om een onderzoek in te stellen omtrent een mogelijke verplaatsing van 's rijks werf te Amsterdam naar de over zijde van het T bestaat uitden kapitein ter zee G. Kruysgedetacheerd voor speciale diensten bij het departement van marine voorzitter; den kapitein ter zee E. L. Ehnle hoofd van het vak van uitrusting hij 's rijks werf te Amsterdamden heer HF. Groen van Waarden, scheepsbouwmeester te Am sterdam; den hoofdingenieur der marine J. C. Jansen en geplaatst bij 's rijks werf te Willemsoord, en den gepensioneerde kapitein luitenant ter zee H. J. Van der Mandele. (N. R. Ct.) Men deelt aan het Vad. mede, dat de heer mr. A. R. Arntzenius, referendaris bij het departement van binnenlandsche za ken, is voorgedragen tot directeur der mijn- maatschappij Tambang. Heden Vrijdag viert het tegen woordig ministerie zijn vierjarig bestaan. Wel heeft het niet al zijne ledenwaarmede het op 22 April 1883 optrad, behouden, het heeft reeds één minister van buileniand- sche zaken, één van financiën, twee van marine en een van koloniën versleten maar het hoofd en eenige ledematen zijn nog dezelfden als vier jaar geleden. Wij spreken van vieren", ofschoon 't ons onbekend is, of do ministers van dien ver jaardag inderdaad een feestdag zullen maken, Eenige reden bestaat er wel voor, want se dert 1848 is het nog slechts éénmaal ge beurd dat een ministerie den aanvalligen ibiftijd van vier jaren heeft overschreden. Het eerste ministerie-Thorbeeke duurde van Nov. 1849 tot 19 April 1853, das nog geen 3 J jaar. Het tweede ministerie- Thorbeeke trad 1 Febr. 1862 op en werd op 10 Febr. 1866 vervangen, zoodat het den vierjarigen leeftijd wel bereikte, maar met slechts weinige dagen overschreed. Tbor- becke's derde kabinet duurde nog geen an derhalf jaar, daar de grijze staatsman, op 3 Januari 1871 weder aan het roer geko men, reeds op 4 Juni 1872 overleed. De kabinetten van den heer Heemskerk hebben allengs in duur toegenomen. Het eerste leefde 2 jaren (Juni 1866'68), het tweede ruim 3 jaren (eind Aug. 1874 Nov. 1877), het derde is nu al 4 jaar oud! Hoe vaak reeds dreigde de dunne levensdraad te breken Wij hopen, dat zij sterk genoeg zal blij ken om de rukken der grondwetsherziening te doorstaan. (Sbl.) Binnenkort wordt de kroonprins van Zweden in het Amstel-Hotel verwacht, om zich onder behandeling te stellen van dr. Mezger. De generaal-majoor A. J. W. Tan der Schrieckcommandant der 3de divisie te Breda, heeft pensioen aangevraagd. (N. Bred. Ct.) De Vereeniging voor Christelijk Na tionaal Schoolonderwijsheeft volgens het jaarverslag over 1886, aan een drietal scholen weder een subsidie van f 200 ver leend, en aan eene school f 100, die echter nog geopend moet worden. Het getal scholen die nu gesubsidieerd worden bedraagt 200, terwijl aan een tweede school te Apel doorn voor eens f 200 werd geschonken en aan die te Kapelle aan den IJsel f lOO. Het getal scholen die niet gesubsidieerd worden en toch bij de vereeniging zijn aan gesloten bedraagt 29. Alle deze scholen worden bezocht door 34120 leerlingen. Het onderwijs wordt aan hen gegeven door 226 hoofden, 347 onderwijzers en onderwijze ressen en 289 kweekelingen. Van 194 scholen heeft men financieele mededeelingen ontvangen. Zij hebben ge kost met nog 32 scholen, die hier niet onder zijn begrepen, de som van f 528,120. De normaallessen zijn met twee vermin derd; ook de normaalles voor hoofden te Sneek is opgeheven. Het getal normaal lessen bedraagt thans 18, met 240 kweeke lingen, waarvoor f3000 is uitgegeven, ter wijl nog voor de opleiding van 47 kweeke lingen door normaallessen en particuliere onderwijzers 27 premiën van f 150 en 20 van f 100 is uitgekeerd. De normaal scholen te Doetinchem en Nijmegen ont vingen giften van f 500 en die te Franeker f 800, de Geref. kweekschool te Amsterdam f 500de vormschool te Rotterdam f 400 en de opleidingshuizen te Zetten f 800. De ontvangsten bedroegen f 70,828, 85 j en de uitgaven f 69,994. Een 24jarig jongmensch uit Delft hield in deze maand op den openbaren weg daar ter stede eene repititie in het snelrijden met een vélocipède om een waardig figuur te slaan op eene aanstaande wedstrijd voor twee- en driewielers. Het achtjarig zoontje van een leeraar, eveneens te Delft, huppelde bezijden en voor FEUILLETON. o). .Dat zon ik wel willen" antwoordde Paula met een begeerlijken blik naar de wollige kussens in het rijtuig; maar ik kan immers niet, dan is mama met de broers alleen." Ze groette getroost vader en dochter en ging haar moeder's bescheiden woning weer bin nen. Toch dacht ze er nog wel over na. Het was er zoo heerlijk in dien prachtigen tuin bij Ada, met het Chineesche tentje, de fontein, de pauwen, den vijver met een den, den bokkenwagen van Marcelen ze zuchtte als ze de geruïneerde speelplaats weer opging waar al aanstonds de broers wéér wild tegen haar aanliepen. .Papa, zal Paula's moeder wel ooit beter worden?" vroeg Ada toen zij naast haar vader in het rijtuig zat. .Neen kind; dat kan nog drie, hoogstens vier jaar zoo gaan langer helaas niet." .Zij behoeft immers niets te betalen voor uwe visites?" .Zeker niet lieve." .Waar gaan we nu heen; gaan we al werken als we thuis komen?" .We rijden eerst nog bij vrouw Van Tollen aan en dan gaan we naar huis." .O papa, wat is 't hier heerlijk" zei Ada opgetogen toen ze een eindweegs gereden hadden. .Ja Ada, maar wanneer ge wat ouder zijt geworden, gaan we naar Zwitserland en Italië; daar zal ik u heerlijk natuurschoon laten zien." Na een klein uur rijden was men voor een arbeidershuisje. Vrouw Tollen stond aan de verzakte deur harer woning. Ze had twee kleine jongens om zich heen en een nog kleiner op den arm, terwijl wat verder twee meisjes op een stukje aardappelveld aan 't spitten waren. .Hoe is 't met den baas, moeder?" .Ach zoo min, mijnheer de dokter. Wilt u wel gelooven dat alles van de warmte komt. Die warmte schijnt hem maar om 't hart te draaien. Ik heb er ook zooveel last van gehad." .Zoo vrouwtje" zei dokter Van Breesteghe met een glimlach die echter spoedig ver dween toen hij de armoedige woning binnen ging waar de ellende telkens scheen toe te nemen. Een man lag daar in eene duffe bedstede op los stroo. Op een stoel daarnaast stond een rooden aarden pot met wat rogge brood in melk gekookt. .Versterkende middelen vrouw" zei de dokter, nadat hij den man gadegeslagen en eenige vragen gedaan had. .Ja dokter, dat heb ik ook gedacht en daarom heb ik een sneê brood in wat melk gekookt." .Ja, brood met melk is niet slecht; wat eet je man van avond?" .Wat we van avond eten herhaalde vrouw Van Tollen voor zich heen ziende. .Zeker weêr aardappelschillen" riep de grootste der kleine jongens, terwijl hij zijn tong uitstak. Werkelijk stond op den kachel een pot met aardappelschillen. .Ja mijnheer de dokter, wat zal ik u zeggentoen mijn man nog op de been was hadden we het redelijk goedik had geen klagen, al kon een mensch geen stuivertje overleggen. Je denkt dan al: als we ons brood maar hebben. Maar als de man van de been is; ik heb al gedacht, ik zal er wat bij gaan verdienen; maar ach lieve deugd ik kan me hier in dit huisje bijna niet roe ren, en dan die bloeien van kinderen, en mijn man; ik kan ze toch ook niet alleen laten. Ons aardappelveldje, dat 's nog het eenige; dat rooien Mie en Jaan en die brengen ze dan naar de markt, maar de duinaardappelen willen ook al niet van 't jaarde warmte zit er in." .Toen de goede mevrouw Van Holmstein nog leefde, kijk, toen was het niets, die kocht dan het geheele aardappelveld in eens op, voor hare honden, ziet u. Toen heeft mijn man ook wel eens gesukkeld, maar dan kwam ze naar ons toe en kocht al onze eieren en een paar kiekens en dan wist het goeie mensch 't wel zóó te plooien dat we het nooit zoo bar hadden. Maar nu is me vrouw dood en mijnheer gaat hertrouwen met eene jonge vrouw van nog geen twintig en zijn zoon Felix is zestien. Nu wil ze den jongenheer al dadelijk naar eene school sturen, om viool te leeren spelen, weet u. Nu als ze dan mijnheers zoon al het huis uitstuurt, wat zal ze dan wel met ons soort menschen doen." .Je man was immers tuinbaas bij de Van Holm9teins in den Hout?" .Tuinbaas, ja als we eens zoo gelukkig wareu geweest; neen arbeider op het goed van mijnheer. Ja wilt u wel gelooven dat al het werkvolk veel aan mevrouw verliest?" Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1