HASTA. Woensdag 20 April 1887. - iln. 92 ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAl) VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 2)cle o 11 ra 111 verseii ij n t daj?e 1 ijksbehalve j> 'Lo01- en Feest<1 aH'eli. ABOSJMEWEiyT: Voor Leiden, per 3 maanden 1.25. Franco door het geheele rijk, per ;t maanden 1.60. Prijs per Vuininer 10 ent 200e Jaargang. Van 1ti regels0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sclieepotakersstee»; 6. Stads- Berichten. De voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden Gezien art. 31 der wet van 4 Juli 1850 Staatsblad, n°. 37); Brengt ter algemeene kennis dat de lijsten der kiezers van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalde Provinciale Stalen en den Gemeenteraad op heden zijn geslolen, op nieuw aangeplakt en gedurende acht dagen up de Secretarie deze gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leitlsclie Courant afgekondigd. De Voorzitter voornoemd DE KANTER. Leiden, den 19e April 1887. STADSNIEUWS. De commissaris des koning» in de provincie Zuidholland heeft bepaald dat de aflevering van de bij de nationale militie voor de lichting van dit jaar in te lijven manschappen o. a. zal geschieden, voor Leiden, in het Invalidenhuis, Donderdag 5 Mei ten 8 ure. Onder voorzitterschap van den heer C. J. Leembruggen had heden de gewone jaarlijksche vergadering van aandeelhouders der Leidsche Bouwvereeniging plaats. De toestand is gunstig. Er werd besloten 5°/0 dividend uittekeeren en van de obligatien f2500.af te lossen. Tot lid van bestuur werd herkozen de heer Aug. L. Reiiueringer. Gisteravond is door de onderofficiers- vereeniging „Pugno Pro Patriaalhier in eea "der zalen van den Burgt het 10-jarig bestaan feestelijk herdacht. Bij de samenstelling van het bureau van het Zaterdag te Parijs geopend astro nomisch congres werd professor H. C. Van de Sande Bakhuyzen van Leiden tot secre taris benoemd. Het congres wordt ook bijgewoond door prof. Kapteyn, van Groningen. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer L. Ph. J. Hoeffelmau, geb. te Paramaribo, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Het karakter van lastgeving volgens Art. 1829 B. W." MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1850) van H. F. Robert Brandts Buys. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Afd. Alkmaar, 20 April, 7u.„Har monie." Vom Pagen und der Königstoch- ter, R. Schumann; Neujahrslied, R. Schu mann; Die Kreuzfahrer, Niels W. Gade. Solisten: de heer J. M. Orelis (Amst.), ba riton, en dilettanten. Directeur: de heer Paul C. Koerman. Afd. Enkhuizen, 21 April, 7j u. Das Marchen von der schönen Melusine, H. Hofmann; Die Macht des Gesanges, A. Romberg. Solistendilettanten. Directeur de heer F. C. A. Gehricke. Afd Rotterdam, 22 April, 7u., zaal „Harmonie." Israël in Egypten, G. F. Handel. Solistenmej. P. Von Sicherer (Müiicben), sopraan; mej. M. Schneider (Keulen), alt; de heer C. Dierich (Leipzig), tenor; de heer M. Friedlander (Berlijn), bas de heer Joh. M. Messchaert (Amst), bas. Directeur: de heer Fr. Gernsheim. Afd. Haarlem, 28 April, 7j u.„Ver- eeniging." Die Jahreszeiten, Jos. Haydn. Solisten: mevr. Calisch (Amst.), sopraan; de heer J. J. Rogmans (Amst.), tenor; de héér Joh. M. Messchaert (Amst.), bas. Directeur: de heer VV. Robert. Op het muziekfeest van de „Ned. Toonkunstenaars-Vereeniging" zullen de hee- ren Nicolai, Hol, Völlmar en Mann hun werken zelf dirigeeren. De opera directeur Desuiten zal in de maand Juli niet in het Seinpost, maar in het Kurhaus operettes opvoeren. Van Franz Schubert zijn verschenen 10 variaties van het jaar 1815, een werk dus uit Schuberts jeugd. L)e oorspronkelijke titel is: „X Variations pour ie Forte Piano composes par Francois Schubert. Ecolier de Saliéri, premier Maitre de la chapelle im périale et royal de Vienne 1815". Het handschrift van Wagners „Meis- tersinger" is thans in het bezit van den onderwijzer Kr&nzle te Grossaitingen427 bladzijden groot folio, het klavier-uittreksel en de gecorrigeerde vellen van het gedrukte werk (700 bladzijden) met duizende eigen handige correcties en vele brieven van Wag ner. Kranzle is van plan de handschriften te verkoopen. Mile. Clary ondervond Zaterdagavond bij haar benefiet op de ondubbelzinnigste wijze, dat zij bij het publiek der residentie hoog aangeschreven staat. De schouwburg was goed bezet. Mile. Clary werd in den loop van den avond 5 waal teruggeroepen en ontving in de 2 eerste actes van „Mig non" 2 corbeilles en 5 groote bouquetten. In het 2de tableau van de 2de acte werd haar door den heer Perron, namens ruim dertig abonnés en habitués, meteen hartelijke toespraak een geschenk aangebodeneen kostbare gouden armband gemonteerd met 9 paarlen, omzet met brillanten; het etui was geBtoken in een door gedroogde bloemen omlijst schildwaarop met gouden letters gedrukt was. „Hommage mile. Clary". Een gecalligrapbeerde lijst, de namen der gevers vermeldende, vergezelde het smaak volle cadeau. Mile. Clary bood den heer Granier een barer ruikers aan. Mile. Wilhem ontving in de 2de acte een fraaien bouquet. (7W.) Kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Delft hebben dezer dagen den predikstoel van de Oude Kerkdie nagenoeg drie en een halve eeuw oud is, en als kunststuk van beeldhouwwerk geroemd wordt, van de onderscheidene verflagen laten ontdoen. BINNENLANDSCÏlE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 16 dezer bedroeg:,bij de NederlandscheBank 13,315,856,41, en bij de betaalmeesters 1,725,836,72'. Te zamen ƒ15,041,693,13'. De minisier van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commis sie, welke in dit jaar belast zal worden met het afnemen in Nederland van hei groot ambtenaars examen voor den Indischen dienst, hare eerste vergadering zal houden te's Gra- venhage, op den 20sten Juni 1887. Zijdie verlangen dat examen af te leg gen, behooren zich uiterlijk op den 17en Mei 1887 bij een op zegel geschreven re quest aan te melden bij het departement van koloniën, onder nauwkeurige vermelding van naam, voornamenwoonplaats en dag en plaats van geboorteen met vermelding van de inlandscbe taal of talen waarin zij ver langen geexamineerd te worden. Nadere bijzonderheden zijn opgenomen in de Staatscourant n". 90. Blijkens een van den gouverneur-ge neraal van Nederlandsch Indie ontvangen telegram wordt de gouvernements-koifieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 425,720 pikols. St.-Ct Over de verwachte promoties bij het leger schrijft de Haagsche correspondent der N. Gron. Ct„Naar men zegt, weigert Z. M. de koning de voordracht van den min. van oorlog in dezen te bekrachtigen. De voorgedragen pensioneering van twee hoog- aangeschreven, flinke hoofdofficieren van het regiment grenadiers en jagers, tegen hun wensch en belang, zoowel als tegen 't belang van 't leger, moet aanleiding daarvan zijn. Velen willen weten dat de min. van oorlog in deze aangelegenheid de dupe is geworden van een intrigue, of althans van overwegin gen, ten eenenmale vreemd aan de belangen van den dienst. Blijft de promotie nog laDg uit, dan is het geenszins onmogelijk dal er in de tweede kamer, die Dinsdag weer bij een komt, eenige inlichting zal worden ge vraagd. De kamer zal toch waarschijnlijk in de eerste dagen zich nog niet bezig houden met de Grondwetsherziening, maar eerst den 25sten dezer dezen arbeid hervatten. Het plan schijnt om er daarna krachtigen gang in te zetten, ten einde zoo mogelijk in 't begin van Juni gereed te komen. Men ver wacht algemeen dat er nu geen nieuwe voetangels en klemmen meer zullen voorko men. In zoover zou de laatste „criais-ver- tooniug" den heer Heemskerk mooi tot zijn doel hebben gebracht." Geloove dit alles wie het wilDe rech terzij en kalm voortwerken aan de Grond wetsherziening van den heer Heemskerk zijntwee. Door de RijnL stoomtramweg-maat schappij werden in de maand Maart 1887 vervoerd 19705 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer f2791.46' goederen FEUILLETON. 8). „Want al is een meisje nog zoo mooi en zoo lief, eene slordige vrouw heeft voor een man toch nooit veel aantrekkelijks." Waardoor jufvrouw Van Vlierde, niette genstaande hare huishoudelijke deugden, téch weinig aantrekkelijks voor een man had ge had, vergat ze te verklaren. „Ik heb wel degelijk alles moeten leeren" vervolgde ze; „ik moest naar de keuken om een fijnen schotel klaar te makenen naar den zolder voor de fijne wascb." „O, ik twijfel geen oogenblik aan uwe .capaciteiten als „Ach neen, mijnheer Van Sisteren; ik vischte naar geen complimentje," antwoordde jufvrouw Pauline op Henri's met een on deugend lachje uitgesproken gezegde. Van Sisteren was blij dat er eene wande ling in den tuin werd voorgeslagen. Hij deed alsof hij niet bemerkte, dat jufvrouw Van Vlierde, die gelijk met zijne tante was opgestaan, naast hem ging. Toen ze echter een gesprek begonmaakte hij haar een complimentje over haar toilet, dat bij eerst nu in staat was naar eisch te bewonderen. Daarna plukte hij wat resida bij resida was niet zooveel gevaar voor verliefde ge dachten als bij rozen of violen en bood ze haar beleefd aan, waarover ze verrukt scheeD. Maar toen was zijne galanterie jegens haar op eenmaal uit, want hij bemerkte Ada, die wat verderop legen het voetstuk van een tuinbeeld stond geleund. Ze had zich teruggetrokken en dacht daar onopge merkt te blijven. Maar Henri was vlug naast haar. „Kom" zei Henri opbeurend, „kom meê langs den vijver, daar gaan we bloemen plukken" en hij sloeg zijn krachtigen arm om hare schouders en wandelde laugzaam met haar op. Ada liet zich leiden; ze was biij bij afwezigheid van haren vader, iemand gevonden te hebben die haar begreep. „Weet je wel Adakind, weet je wel dat ik een mooi plan gemaakt heb?" „En dat is, Henri?" „Als je papa het te druk heeft dan kom je bij mij leeren en werken; is dat goed?" „Dat wil ik" zei Ada haastig en vatte Henri's hand; „maar dan moet je mij alles wat ik vraag ook altijd uitleggen." „Dat beloof ik." „Ook als ik vraag wie Venus is." „Dat zal ik, en ik hoop dat ik je nooit een antwoord zal schuldig blijven daar zou waarlijk mijn eer meê gemoeid zijn. Maar we zijn nu nog niet begonnen." „Wanneer beginnen we?" „De andere week Maandag!" „Afgesproken; dan kom ik in de stad, we koopen boeken en gaan op je kamer prettig zitteu werken." Damesvisite op mijn kamer; wat zullen mijne ciubgenooten wel zeggen." Na de wandeling in den tnin trok Ada zich stil terug in hare kamer, terwijl zij de dames onder de veranda over hunne huis houding en over handwerkjes liet disputee ren, baar vader met Henri over het „vak" liet praten en mijnheer De Rosse zich met jufvrouw Van Vlierde liet bezig houden, welke laatste nog niet getroost scheen over de weinige oplettendheid die de student haar in den loop van den avond schonk. Ada sliep dien nacht onrustig; als een benauwende nachtmerrie vervolgden haar de sterreu en kruisjes van eene reusachtige antimacasser die beurtelings groot en klein schenen te worden en zich dicht op haar aandrongen of ongeloofelijk snel verwijder den. Zij geleken soms de schietende sterren, die verschillende vormen aannamen en zoo als zij ze vaak had zien vertoonen in bet Cagliostrotheater. Dan werd ze plotseling wakker en gevoelde zich weer gerustgesteld. Maar toch ze gevoelde zich 't gelukkigst aan de hand van haren lieven vader, wan neer hij met haar sprak en het zaad der zoete poëzie haar strooide in het jong ont vankelijk gemoed. Als hij de smeulende vonk in haar kinderoog van geestdrift voor de kunst deed schitteren. Hoe schreed zij dan met hem voort, met den man die een wereld van genot uit zijnen dichterlijken geest wist te putten. II. Oék op den Haarlemmerstraatweg, nog een eind weegs vóór de fraaie villa van dok ter Van Breesteghe, stond het eenvoudig huis van Paula's moeder. Een klein tuintje véér, een nog kleiner stukje grond échter de woning; véér met een rozenperk, wat geraniums en fuchsia's ziedaar de ge heele pracht vau het voortuintje. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1