HASTA. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. IS e i e o ii r a ii t verse Si ij 111 AB0FJMEB3ËIBT: Dinsdag 19 April 1887. 91. ADVERTÊMTIEM: Uitgevers: Gebroeders Muré. «1 a»eIijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden f 1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Summer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg 6. 200° Jaargang. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingversiag van Donderdag 1 April. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 7075 der Ingekomen Stukken met dit nummer verzonden. SÏABSNIEIIWS. Ten vervolge op hun rapport van 8 Fe bruari jl. betrekkelijk de verbouwing van het schoollokaal voor de meisjesschool 2e klasse op de Breestraat en de oprichting van een gymnastieklokaal hebben burg. en weth. de zer gemeente een nader advies van de plaat selijke schoolcommissie overgelegd, waarbij, ingevolge hun verzoek, verdere inlichtingen worden verstrekt omtrent het gebrek aan plaatsruimte op die school en de behoefte aan verbouwing. Uit dat advies blijkt dat, al worden de leerlingen, die uit de buitengemeenten naar hier komen om de school te bezoeken, ge weerd, de invloed daarvan reeds nu niet groot genoeg zal zijn om het verbouwen ou- noodig te maken. Te minder nog daar liet zich laat aanzien dat de inschrijving van nieuwe leerlingen in de eerste vijf jaren zal toenemen. Het advies luidt dus om ter plaatse van het ontworpen gymnastieklokaal twee leerzalen te bouwen en tevens een gymnas tieklokaal te stichten. De uren toch die nog onbezet zijn gebleven in de gymnastiekge- bouwen van den heer Wuyster en van de hoogere burgerschool voor meisjes, kunnen wat aantal en geschiktheid betreft lang niet voor de behoefte toereikend geacht worden. Te meer dringt voorziening in het gym nastiekonderwijs nu het dezer dagen is ge bleken, dat de groote inschrijving van nieuwe leerlingen (tegen 1 April e. k.) voor de scholen van minvermogenden het noodig zal maken om de gymnastiekzaal van de school 3e klasse n°. 1 (hoofd A. Van der Harst) opnieuw als leerzaal te gebruiken. Dit nader advies heeft burg. en weth. in niet geringe mate versterkt in hunne over tuiging dat de voorgestelde verbouwing en de oprichting van een gymnastieklokaal drin gend noodig zijn, zoodat zij met nadruk de aanneming van hun bedoeld voorstel aan den gemeenteraad in overweging geven. Burg. en weth. hebben het gevoelen van den rechtskundigen adviseur ingewonnen om trent de vraag of de gemeente verplicht is de schade te vergoeden, die door of bij ge legenheid van ongeregeldhedenals bedoeld bij de adressen van A. J. Tegelaar en J. J. P. Slegtenhorst, wordt geleden. Die vraag is door den adviseur bepaald ontkennend beantwoord. Ook is vroeger reeds op der gelijke verzoeken afwijzend beschikt terwijl op de gemeente geene redelijke verplichting tot schadevergoeding rust. Bovendien zou het verleenen van financieele hulp door de gemeente, in deze, met het oog op de daar aan verbonden ver strekkende gevolgen, een belangrijken financieelen last op de gemeente kunnen doen rusten. De overige beweringen van adressanten omtrent de handelingen in deze van de po litie meenen burg. en weth., als zijnde ge heel uit de lucht gegrepen, buiten bespre king te kunnen laten. Zij geven derhalve den gemeenteraad in overweging om adres santen te kennen te geven dat er geen ter men bestaan om aan hun verzoek om scha devergoeding uit de gemeentekas, te voldoen. Door de commissie van financiën is rap port uitgebracht omtrent de voorstellen der vier heeren die zich hebben willen belasten met het onderzoek naar de mogelijkheid van het aanbrengen van verbetering in de ver houding tu9schen inwoners dezer gemeente en die der omliggende gemeenten ten op zichte van belooning van diensten van de gemeente genoten. De uitgesproken bedoe ling der voorstellers is, door de verhoogde heffingen hendie in de onmiddellijke nabij heid van Leiden wonen, gunstig te stemmen vódr de uitbreiding van de grenzen dezer gemeente. Of deze uitbreiding wenschelijk is uit een financieel oogpunt want alleen hierop heeft, zegt het advies, de commissie der vier heeren in deze te letten is voor alsnog bij gebreke van de noodige gegevens, niet te bepalen. In het uitvoerig rapport dat in zijD geheel aan de geabonneerden op de Hande lingen van den Gemeenteraad en de Inge komen Stukken reeds verzonden is be handelt de commissie van financien elk voor stel, afgescheiden van het motief, uit een financieel oogpunt, en daaruit blijkt, dat naar de meening dezer commissie al de voor steken op een gezonden grondslag rusten. Wordt van alle kindereu van niet-inge- zetenen op de H. B. S. voor meisjes een schoolgeld van f80 geheven, dan zal dit voor de gemeente een jaarlijksch voordeel opleveren van f 280. Het kouit dei commissie billijk en wen schelijk voor het schoolgeld voor de scholen der 2de klasse met f 15 in plaats van f20 te verhoogen. Wordt dit denkbeeld gevolgd, dan zal .ie gemeente bij gelijke schoolbevol king een voordeel genieten van f 2050 jaar lijks. Blijft het gasverbruik gelijk aan dat van 1886 dan zal het brengen van den gasprijs buiten de gemeente van 6 op 8 ct. een jaar lijksch voordeel opleveren van f 1784,84',. Het komt der commissie voor dat de voorgestelde verhooging van den prijs van het duinwater voor de buitengemeenten, niemand of bijna niemand zal terughouden en dat het voor de gemeente stellig financieel voordeel zal opleveren. Het komt der commissie ook voor dat het oorstel, om slechts hulp bij brand te verleenen in de buitengemeenten tegen ver goeding van het dubbele der werkelijke uit gaven aanbeveling verdient, doch dat daarbij de voorgestelde rayon buiten bespreking moet blijven. Wat betreft het korten op tracte- menten en pensioenen van in de buitenge meenten wonende gemeenteambtenaren of oud-ambtenaren (dit zijn er 31 waarvan slechts 6 een tractement boven de duizend gulden genieten), op het voorstel daarom trent kan de commissie niet gunstig advi- seeren omdat tegen het voordeel daarvan vermoedelijk weldra een nadeel over zou staan. Omtrent de aanneming der voorstellen luidt dus het advies der commissie van finan cien gunstig, behoudens enkele amendemen ten en behalve die van het voorstel omtrent de korting op de tractementen en pensioenen voornoemd. Burg. en weth. geven alsnog den gemeen teraad in overweging te besluiten tot den aankoop van drie huisjes gelegen aan de noordzijde der Langegracht n°. 104, 106 en 108, waarvoor met inbegrip van de on kosten eene uitgave wordt vereischt van ongeveer f4000, terwijl die gelden kunnen worden gevonden uit het Uitbreidings- en Vernieuwingsfond der stedelijke gasfabriek. Door dien aankoop komt aan de oostzijde een even groot cokesterrein beschikbaar als aan de westzijde, waardoor in dringende behoefte wordt voorzien. Met het oog op vroeger genomen beslis singen in geval van het verlaten van de school wegens ziekte, geven burg. en weth. eindelijk nog den gemeenteraad in overwe ging, ook ten opzichte van Marie Sprenger, dochter van mevrouw H. C. Sprenger-Kake- beeke te Katwijkleerlinge der H. B. S. voor meisjes, dienovereenkomstig te beschik ken en alzoo aan adressante vrijstelling te verleenen van de betaling van het verschul digd schoolgeld over het derde en vierde kwartaal van den cursus 1886/87. Wij ontvingen heden het verslag van den toestand en de werking der stedelijke gasfabriek alhier, gedurende het jaar 1886. Dat exploitatiejaar leverde geen omvangrijke bezwaren, terwijl de inrichting van de fabriek dezelfde bleef. De plaats van den beer dr. E. F. Van Dissel in de commissie uit den gemeenteraad werd ingenomen door den heer dr. P. J. Kaiser. Ter bediening van het magazijn in de Pieterskerkkoorsteeg werd aangesteld de heer W. Van Bakel. Aan den fabrieksarbeider J. Jasperse werd na 38-jarige trouwe dienstvervulling, op zijn verzoek, pensioen verleend. De lan taarnopstekers B. Stijger en A. Smit wer den wegens hoogen leeftijd en langdurige dienstvervalling eervol ontslagen. De bruikbare inhoud der gashouders ii 17200 M8. De prijs bleef 6 cents per M8 zonder restitutie. Het aantal geplaatste gas meters bedroeg op het einde van het jaar 2645vertegenwoordigende eene capaciteit van 17461 lichten. Op 31 December waren hiervan 83,6 pCt. natte en 16,4 pCt. droge gasmeters. De opbrengst aan koolteer be droeg 469.199 liters. Aan ammoniawater werd verkocht voor f 13036.64. Aan het einde van het jaar waren 690 lantaarnvlam- men in dienst. In 1887 zullen nog meer lantaarns worden bijgeplaatst en de inrich ting van alle lantaarns zoodanig worden ge wijzigd dat het aansteken met behulp van de ladder geheel kan vervallen. Het batig FEUILLETON. 7). „Welk een geduld" merkte mevrouw Van Breeateghe op. „En dan komen er nog rosetten van blauw lint in" zei de geprezeneterwijl ze met zekeren trots het handwerk in de hoogte hield. Van blauw zeg je Pauline? Dat zal het erg opfleuren; dat wil ik toch eens aan Ada laten zien. Aaltje roep de kinderen hier" gebood mevrouw de tweede meid die juist tot het optrekken der jalonsiën meer tijd gebruikte dan juist wel noodig was. De beide kinderen verschenen; Ada schoor voetend, Marcel eenige passen vooruit met zijn nienw pak aan en een dikken horloge ketting op zijn vest. ,-Zoo zoo, dit is uw zoon; wel, wat een flinke jongen, spiekend zijne moeder". Van Ada werd niet veel notitie genomeD; daar over w&a ze trouwens niets treurig gestemd. Toch nam in zijn hart Henri 't voor haar op en trok haar naar zich toe. „Hoe laat is 't toch wel, Marcel" vroeg mevrouw De Rosse, wier zoontje van den zelfden leeftijd ongeveer eerst onlangs in het kostelijk bezit van een horloge was gesteld. De knaap haalde met veel vertooning, maar met nog meer onhandigheid het uurwerk voor den dag en kondigdena het met sa mengetrokken wenkbrauwen geraadpleegd te hebben, aan dat het kwartier over acht was. Hij zette voor mevrouw De Rosse het voet bankje wat rechter, reikte haar een kop thee aan en overlaadde haar en de jonge dame die gezegd had „dat hij reeds het air van een student kreeg", met opmerkzaamheden. „Wat een allerliefste jongen", betuigden de dames toen Marcel weg was. „Ga nu eens naar jufvrouw Pauline Ada, en zie eens die fijne sterretjes. Als je nu zoo iets eens voor je mama maakte." Juf vrouw Van Vlierde gaf Ada zeer bereidwil lig eene verklaring hoe ze het aanlegde om die blauwe strikken zoo te krijgen. „Hoe netjes toch. En hoe Lng werkt u nu wel over zoo'n ster?" vroeg mevrouw De Rosse. „Hoelang? O, in twee dagen heb ik zoo'n ster af; als ik vlug werk heb ik in drie weken een geheele antimacasser." „Hoe jammer van al dien tijd" liet Ada zich argeloos ontvallen. Maar ze ging stil weg, om verderen uitleg te ontloopen. „Zoo is ze nu altijd" zei haar moeder hoofdschuddend; „is dat nu niet treurig?" „Als ze wat ouder is zal de lust wel ko men" troostte mijnheer De Rosse, die toch ook eens iets zeggen moest. „Ze is ook nog een kind; ze speelt zeker nog met de pop?" bracht mejufvrouw Van Vlierde in het midden. „Eene pop? Die heeft ze nog nooit in de handen gehad." „Kinderen die niet van poppen houden" treurde mevrouw De Rosse, met eene stem die in toonhoogte toenam en met een veel- beteekenend hoofdschudden. „Onze Ada zal geloof ik meer lust in de studie krijgen," verdedigde haar Henri. „Studie voor een meisje? Allemaal larie," betuigde mijnheer De Rosse, zich in pos tuur zettende om eens goed zijne meening te zeggen in eene zaak die dan ten minste nog iel» beteekende. „Allemaal larie, zeg ik. Als de vrouwen maar hun huishouden kunnen nagaan, maar kunnen uitrekenen hoeveel de boter en het vleeseh kostenzich maar niet laten beet nemen door hunne meiden en een beetje gezag over de kinderen hebben, dan zijn ze al slim genoeg. Je behoeft er mij ook nooit meê aan boord te komenik laat de meis jes niets bizonders leeren. Als ze zestien jaar zijn een, twee, drie van de school en naar de keuken." „Ach, last van de studie heeft Ada an ders ook al niet" zei mevrouw Van Bree- steghe verdrietig. „Verbeeld u; ze is weg gekropen uit de school." „Weggeloopen? Maar mevrouw!" „Ja, en ik wilde haar daarvoor nu eens flink straffen, maar zooals dat dan gaat; Breesteghe wil geen kwaad van 't kind hooren." „Ze is te mooi om er kwaad van te kan nen zien tante," vond de student; „u moet haar maar niet zoo beknorren, ze is zoo gevoelig, en ach, dat komt immers alles later terecht; u moet er n maar geen grijze haren over laten groeien." „Maar" bracht jufvrouw Pauline in het midden, die 't 't veiligst achtte hare mee ning naar die van mevrouw te regelen; „maar als ze nu later eene slechte huishoudster wordt, die alles verwaarloost, welk man zal haar dan tot vrouw willen hebben?" (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1