BUITENLANDSCHE BERICHTEN *a m ca «z k «a ®ra> sj nam. m -jar».» tJKAV EMIKJK. Door Z. M. is aan jhr. A. Lycklaina it Nyeholt, wonende te 's Gravenhage, verlof verleend tot het aannemen en dragen dei- versierselen van eereridder der orde van St Johannes van het Hospitaal van Jeruzalem De heer V. E. Kiaer, benoemd tot consul-generaal der Nederlanden teChristia- nia, is in die hoedanigheid door de Noorsche regeering erkend. De luit. ter zee 1ste kl. L. Harema ker en de tijdelijke off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. J R. Kappeler, uit Oost- Indie in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. - De off. v. gez. 1ste kl. bij de zee macht W. Blaakhert en de off. v. adm. 2de kl. U. F. baron Van Heerdt tot Eversberg worden met 4 Mei a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. instruc tievaartuig Urania, terwijl de off. v. adm. 2de kl. J. F. De Hart met gelijke dagtee- kening wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. belfile. Men meldt dat de officieele bekendma king der verloving van den oudsten zoon van den prins van Wales, den 23jarigen prins Albert Victor, met de bijna l&jarige prinses Clementine, dochter van den koning der Belgen, bij gelegenheid van het regee- ringsjubilé van koningin Victoria zal plaats hebben. De tentoonstelling te Antwerpen schijnt de eerste te zijn geweest die geen deficit opleverde. De ontvangsten overtroffen de uitgaven met ongeveer 1millioen frcs., dat is juist het ingeschreven kapitaal. eacclaab. Sir James Fergusson, onder-staatsse cretaris van buitenlandsche zaken, verklaarde in de gisteren gehouden zitting van het lagerhuis dat de onderhandelingen tusschen sir Henry Drummond Wolff en de Porie voor een deel ten doel hebbende middelen op te sporenwaardoor de misbruikenwelke in Egypte uit de capitulatien zijn ontstaan, kunnen worden weggenomen of verminderd. De koningin zal den 27en of 28n van Aix-les-bains naar Windsor terugkeeren. Zij zal daar eenige weken vertoeven, om dan naar Balmoral in de hooglanden te reizen. Daar het plan om ter gedachtenis van het regeeringsjubileum der koningin een rijks instituut te stichten, bij bet publiek geen voldoenden financieelen steun vindt, zal de regeering daartoe bij bet parlement waar schijnlijk eeu crediet van 200.000 aan vragen. „De aanhangers van Gladstone, zoo schrijft tho Sheffield Telegraph, spraken nog onlangs met veel ophef over het succes hun ner beweging. Thans erkennen reeds velen dat zij fiasco hebben gemaakt. Zij hebben leeien inzien, dat Gladstone hen op een dwaalspoor leidt en hun aanvallen op de li berale unionisten en hun abslructies hen zeer benadeeld hebben in de oogen der kiezers. Een aantal liberalendie de Paaschdagen in hun kiezerskringen hebben doorgebracht, zijn teleurgesteld maar zooveel te wijzer teruggekeerd. Zoodra de tweede lezing van de Coercion-bill heeft plaats gehad, zal de Gladstone'sche partij beginnen te verbrok kelen. De meer gematigde Parnellisten ver heden hun bezorgdheid niet over deze nieuwste phase waarin de politiek is getreden." Uit Montreal melden depêches dat eene motie is ingediend tegen de Iersche dwang- wet, ten gunste van bewilligen van de Home Rule aan Ierland gelijk de autonomie, welke Canada bezit. De Pall Mall Qazette meidt, dat de Belgische generaal Brialmont, door een barer medewerkers geïnterviewd, verklaard heeft, dat een groote Europeesche oorlog onvermij delijk aanstaande is en waarschijnlijk slechts verdaagd blijft gedurende het leven van kei zer Wilhelm j daaarom moet Belgie zich voorbereiden op de verdediging zijner alsdan bedreigde onzijdigheid en onafhankelijkheid, en daarbij alleen op eigene krachten bouwen, daar Engeland niet in staat is belangrijke hulp te verleenen. De stelling van Antwer pen is daarom zoo niet nutteloos, toch in elk geval geheel onvoldoende. frawkkij k. Heden wordt te Parijs op het obser- vatoire het internationaal sterrenkundig con gres geopenddat zich de photographie van den volledigen sterrenhemel ten doel stelt. De directeurs der sterrenwachten van de Kaap, van Rio-Janeiro, van Pulkowa, van Green wich, enz. zijn reeds te Parijs; in 't geheel rekent men er een veertigtal vreemde ge leerden bijeen te zullen zien, die met de Franscbe astronomen beraadslagen zullsn over de beste middelen om door photogra phie eene volledige kaart van het hemelruim te verkrijgenmet de twintig millioen aldiar zichtbare sterrenom die aan het nageslacht te legateeren. Naar men weet, wordt Ns- derland vertegenwoordigd door den Leidschen hoogleeraar Van de Sande Bakhuyzen. Voor het hof van assises van de Se.ne stond terecht een 20jarige man van goeden huize, zekere Ducrel, die in koelen bloele de vrouw van een koetsier had vermoord en daarna eeu kleine som gelds had gesto len. Toen de president hem vroeg of hij iets tot zijn verontschuldiging had aan te voeren, zeide hij: „Niets". Hij bekende alles met de grootste onverschilligheid en zeide dat de juryleden, indien zij verzach tende omstandigheden lieten geldenlafaards zouden zijn. Ducret werd tot levenslangen dwangarbeid verooideeld. Toen de president zeide, dat hij drie dagen tijd had om cas satie aan te teekenen, antwoordde hij„Het is niet de moeite waard I" Le Soleil bevestigt ook het bericht betreffende eene plaats gehad hebbende samen komst van keizerin Eugenie en den hertog van Aumale en voegt er bijdat het onder houd zeer vriendschappelijk geweest is. Het Journal de» Débat» bevat eene dépêche uit Zanzibar, i. d. 16 Aprilwaarin gemeld wordt dat de voormalige gouverneur van den sultan het Portugeesche garnizoen te Tuuga aantastte. De Portugeezen werden volkomen verslagen en hebben veel dooden. De Dépêche Algérienne verhaalt, dat tengevolge van twisten tusschen jongelieden van Aumale en de militaire hospitaaïbedien- den te Algiers buiten de stad een gevecht met steenen en stokken is gehouden. De hospitaalbedienden, ziende, dat zij in de minderheid waren, maakten ten slotte van andere wapens gebruik en het einde was, dat één persoon omkwam eu verscheidene werden gekwetst. Er is door de civiele en militaire overheden een onderzoek ingesteld. Eenige benden roovers uit Marokko, gewapend met bijlen en knuppels zijn door de straten vau Tiaret getrokken en hebben de magazijnen verwoest en geplunderd. De gewapende macht herstelde de orde, ver wondde verscheidene der roovers, terwijl er enkelen gearresteerd werden. grAWJE. De ministerraad, eergisteren ten pa- leize gehoudenkeurde het voorstel goed van den minister van koloniën Balaguer be treffende de handelsvloot tusschen Spanje en de koloniën. De minister van oorlog diende een ont werp in, waarbij de sterkte der lichting voor 1890 wordt bepaald voor Spanje op 100,000 voor Cuba op 19,000, voor Porto Rico op 3700 en de Philippijnsche eilanden op 8000. Generaal Cassolaminister van oor log, is met de uitwerking gereed van een eerlang bij de Cortes in te dienen wetsont werp tot reorganisatie van het leger, waarbij als hoofdbeginsel op den voorgrond staat de invoering van den algemeenen dienstplicht en het eenjarig vrijwilligerschap. Een dynamietpatroon ontplofte tegen de woning van den maire van Comas (pro vincie Oviedo). De waranda en eenige ruiten zijn verbrijzeld. FOKTIIGAL, De doop van den prins van Beïra heeft Donderdag met groote plechtigheid plaats gehad. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de koninklijke familie, de graaf en de gravin van Parijs, de prins en de prinses van Hohenzollernde hertog van Orleans eu i.e hertog van iVlontpensier en het corps diplomatique. Uit heimelijk ingewonnen officieuse inlichtingen blijkt, dat de berichten van de Commercio de Portugal betreffende den ge zondheidstoestand van den keizer van Bra zilië, sterk overdreven zijn. De gravin d'Eu is niet per telegram naar Brazilië ontboden. ITAL1K. De kroonprins van Italië, die aan de mazelen ziek lag, is geheel hersteld. La Gazzetta d'Italia verneemt, dat eenige afgevaardigden besloten hebben om, als de kamer weer bijeen is, schandalen uit te lokken, ten einde de nieuwe ministers in een valsche positie tegenover de oude te brengen. Men rekent echter op de meerder heid om dergelijke schandalen te voorkomen. De stoomboot Venezia, aan boord waarvan zicb generaal Saletta bevindt, is op zee gezien. Uit Venetië wordt gemeld dat het Palazzo Franchetti," aan het „Canala Grande" aldaar, ter beschikking is gesteld van de keizerin van Rusland, die weldra daar ver wacht wordtom er eenigen tijd te vertoeven met den grootvorst-troonopvolger, wiens ge zondheid, zooals men weet, veel te wenschen moet overlaten. ddltich l an d. In de politieke kringen van Berlijn drijft men den spot met het berichtvolgens hetwelk er een geheim tractaat zou gesloten wezen tusschen Duitschland en Zweden, waarbij laatstgenoemd rijk zich zou verbon den hebben om Duitschland bij te staan in geval van een oorlog tusschen Duitschland en Rusland. Keizer Wilhelmdie niets wil weten van een oorlog tegen Ruslanden alles doet om een vrede met den Czaar te bewaren, zal dierminst nu reeds geheime alliantiën tegen Rusland aangaan. Bovendien begrijpt men te Zweden zeer goeddat dit land geen betere rol bij aanstaande verwikkelingen in Europa zal kunnen vervullendan zoo streng mogelijk neutraal te blijven. Als een nieuw bewijs van de gestreng heid met welke de Duilsche regcering tegen Elzas eu Lotharingen optreedwordt gemeld dat, bij de teraardebestelling van den beken den Straatsburger afgevaardigde Kablé, op het laatste oogenblik door de politie alle toespraken bij de groeve werden verboden. Voorts heeft de rechtbank te Colmar eeu drietal personen veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, wegens het in het openbaar roepen van „leve Frankrijk!", één tot 2 maanden wegens het op straat zingen van de 0Marseillaise", en eeu tot 3 maanden wegens het schrijven van eeu staatkundigen brief aan zijn broeder te Tunis, welke brief later in een dagblad werd openbaar gemaakt. Bij zijn familie te Saverne, Elzas, was Zaterdag een Franschman aangekomen om er de Paaschdagen door te brengen. Kort daarop meldde zich een gendarm aan, om te vragen of de logé van den directeur van het arrondissement machtiging verleend had om in den Elzas te verblijven. Het hoofd der familie deed den vertegenwoordiger van het gezag opmerken, dat hij van de aan komst des vreemdelinge kennis gegeven had aan den burgemeester, maar volgens de nieuwe wet bleek dit niet voldoende te zijn. Hoe deze quaestie opgelost is, wordt niet gemeld. Op grond van berichten uit St. Pe tersburg gelooft men in de hooge kringen van Berlijn volstrekt niet meer aan de waar heid van het gerucht, volgens hetwelk er een nieuwe moordaanslag op den Czaar zou zijn beproefd. Tegen de verspreiders van dergelijke uit de lucht gegrepen geruchten zouden sommigen een gerechtelijke vervol ging willen zien ingesteld. Met betrekking tot de Bulgaarsche qnaestie gelooft men in de Duitsche hoofd stad, dat zij een vredelievende oplossing te gemoet gaat. Rusland zal de candidatuur van een voor den Czaar aannemelijkeu prins met alle kracht bevorderen. OOSTENKIJ H. Te Weenen worden pogingen gedaan om een nieuwen schouwburg te vestigen, voornamelijk ter opvoering van populaire Duitsche stukken. Hoewel de vijf bestaande schouwburgen geen van allen schitterende financieele uitkomsten opleveren, is toch reeds de helft van de 1000 aandeeleu 500 ff. onder inwoners van Weenen geplaatst. aheuiha. De beide Amerikaansche kamers heb ben de wet tot uitbreiding der vloot aan genomen. Hierbij worden de volgende som men toegestaan over eene tijdruimte van vier jarenvoor den aanbouw van zwaar gepant serde schepen en drijvende batterijen tot ver dediging van kusten en havens 10,000,000 ds.; voor kanonneerbooten met geringeu diepgang voor den dienst van binnenwateren eu kana len 1,200,000 ds.voor torpedobooten van de grootst mogelijke snelheid 100,000 ds.; voor torpedo's en torpedomachines 600.000 ds. Zoowel de schepen als de pantsers en overige uitrusting moeten uit Amerikaansch materiaal, op Amerikaansche werven en in Amerikaansche etablissementen gemaakt worden. Eergisteren zijn 2000 Russen eu Polen, onder welke vele vrouwen, te New-York ver gaderd geweest en hebben eene motie aan genomen waarbij zij de houding der regee ring van de Unie afkeuren wegens het sluiten van het uitleveringstractaat met Rus land, hetwelk de dynamic tmannen in sluit; zij deden een beroep op den senaat der Unie om het tractaat te verwerpen. De befaamde Hartmann hield eene redevoering in het Russisch, waarin hij hevig uitvoer tegen de Russische regeering en zeide dat de Czaar weldra zijn vader in het graf zal volgen; hij betoogde dat de nihilisten de sympathie van het Amerikaansche volk ver dienen. LAAl'ITii: BERICHTEN. De heer jhr. mr. J. Roëll heeft niet verleden week Zaterdag, doch heden ten paleize te Amsterdam, in handen van Z. M. den koning deu eed afgelegd als lid van de eerste kamer der staten-generaal. lil den laatsten tijd zijn verschillende stegen en sloppen door het gemeentebestuur van 's Hage tot straten gepromoveerd met voor de bewoners aangenamer klinkende namen dan de vroeger bestaande. Thans zijn ook de Geest-bewoners aan het petition- neeren gegaan. De Geest is eeu der drukste straten uit de volksbuurt in het centrum der stad en bewoond door een aantal kleine winkeliers en neringdoenden. 43 van deze hebben nu aan B. en W. verzocht om ge noemde straat te verdoopen in Anthonie- straat, naar de oude benaming van St. An- thoniebuurt welke de Geest vroeger gedragen heeft. Met eeu anderen naam zijn zij ook tevreden inaar het spookachtige „de Geest" stuit hun tegen de borBt. Trein n°. 15 van de H. IJ. S. M. die des ochtends ten 10 ure 32 min. uit Amsterdam te 's Hage moet aankomen, kwam heden ten gevolge van een klein gebrek aan de machine 33 minuten te laat binnen. Hij vertrok ten 11 ure 17 min. voorzien van eene andere machine doch zonder pas sagiers daar deze in den inmiddels aange komen trein, volgende op den te laat ge- arriveerden, waren overgestapt. Door wijlen weduwe R. Van Dokkum, te Hillegom overleden, is aan het Luther- sche wees- en armeuhuis te Haarlem ver maakt eeu legaat van f500, vrij van suc cessierecht. Het Nederlandsch Aardrijkskundig Ge nootschap zal op 23 April in een der lo kalen van het Genootschap Natura Artis Magistra, te Amsterdam, zijn 53ealgemeene vergadering houden. De afdeeling der Koninklijke Academie van Wetenschappen, bestemd voor de taal-, letter-, geschiedkundige en wijsgeerige we tenschappen zal hare gewone vergadering houden op Maandag den 18den dezer, te 12 uurin het gebouw der Academie (Trip penhuis.) Onderwerpen van behandeling: Vaststelling van het proces-verbaal der vorige vergadering. Ingekomen stukkeu. Bijdrage tot de dagteekening der Eddaliedereuvan den heer Symons. Bij het afrijden der Vischbrug naar den Nieuwen Rijn door een tweewielige wagenbestuurd door twee knechts van een beurtschipper, is die wagen terecht gekomen in de ruiten van een horlogiewinkel aldaar. De knechts konden den wagen niet meer tegenhouden. Een meisje van Oude Wete ring geraakte eenigszins in de knel, waar door ze aan lichaam en kleeren eenig letsel bekwam De feesten in Amsterdam. Hedenmorgen te 10.15 reed de koningin, vergezeld van haar gewoon gevolg, in een open landauer, bespannen met twee paarden, uit, om een rijtoer door de stad te maken en een bezoek aan de eilanden te brengen alwaar het stoomjacht de Zuiderzee gereed lagom de koningin aan boord te nemen ten einde een bezoek te brengen aan den nieuwen veesteiger. H. M. werd aan boord ontvangen door den heer mr. E. N. Rahnsen, president van het college voor Zeevissche- rijen, en de heer J. C. Van de Poll, haven meester. Prinses Wilhelmina reed heden tweemalen met hare beide gouvernantes uit om een rijtoer te maken, te tien uur en te half twee. Te halftwee reed de koningin opnieuw uit, om langs het Rok in een bezoek te bren- geu aan „Arti et Amicitiae, ten einde de aquarellententoonstelling een bezoek te bren gen. H. M. droeg een gris crème zijden costuum met blauw fluweel en kant gegar neerd en een hoed van dezelfde kleur. Het bestuur van „Arti" ontving de koningin bij den ingang, terwijl H. M. werd rondgeleid door den heer J. C. Greive. H. M. bezichtigde de tentoonstelling met zeer veel aandacht en liet zich eenige ar- tisten voorstellen. Van daar reed de koningin naar Maison Couturier, waar haar door de commissie van het conservatorium een proeve van be kwaamheid der leerlingen werd aangeboden. De jongejuffrouw Polones bood H. M. een bouquet aan, dat welwillend werd aan genomen. H. M. liet zich de leeraars en leer lingen voorstellen en onderhield zich eene poos met hen. Vandaar begaf de koningin zich naai het Concours Hippique, achter het rijks-museum, waar zij tegen half vier aankwam.. GEMENGDE BERICHTEN Van miss Braddon zag dezer dagen de 500ste roman het licht. Zulk eene vrucht baarheid van het talent eener romanschrijf ster is wel eene zeldzaamheid.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2