■s - ar-*; ws tm «tj Mar hb: «r» mr.'j «m. at .-ras «cv- len zijn voorgekomen, die ernstig te betreu ren zijnhoewel alle grond bestond voor de vrees, dat zij Diet zouden uitblijven. Wegens een oneerbiedige, hoonende uitdrukking ten opzichte van onzen koning zou men een man in de Brouwersgracht te Amsterdam hebben geworpen, vlak vóór de bekende stokvischbeukerijen moet de ongelukkige verdronken wezen. Voorts werd.om eenzelfde reden, verhaalt men ons, in de Willemstraat een man zoo geducht afgeranseld dat hij verscheidene dagen noodig zal hebben om weer op zijn verhaal te komen. CPijd.) Van de gelegenheid, die de Nederl. Rijnspoorweg maatschappij had aangeboden, om, tegen betaling van enkele reis, heen en weer naar de hoofdstad te gaan, maakten gisteren ruim 3000 personen gebruik, onder welke ongeveer 1600 uit Utrecht. VD.) De bekende Willemstrater Leeudert Mens ontving van een onbekend stadgenoot een keurig insigne, met de woorden „Heil u" daarin geborduurd. Ter beurze te Amsterdam was het gisteren zoo stil dal men in den effecten - hoek de nationale liederen zong, waardoor de gewone levendig heid niet ontbrak. Twee derden der beursbezoekers waren afwezig. De „Ned. Cricket-Bond" heeft beslo ten den bondswedstrijd voor 1887 te Am sterdam of Haarlem te houden. De keuze zal afhangen van nadere inlichtingen en onder handelingen. Voorloopig worden alle club-leden van den Bond uitgenoodigd, aan den wedstrijd deel te nemen. Véér 1 Juni moet aan den secre taris kennis gegeven worden of men aan den wedstrijd zal deelnemen. Mocht het blijken dat, volgens bet oordeel van bet bestuur, het aantal dat zich opgeeft te groot is zoo behoudt het zich voor, de regeling, die verleden jaar gevolgd isopnieuw te doen gelden (provinciesgewijze mededin- ding). In dit laatste geval kan als vrij zeker gemeld wordendat dan een persoonlijke wedstrijd voor batslieden en bowlers aan den grooten wedstrijd zal toegevoegd worden, zoodat aan goede cricketers, leden van clubs die niet kunnen mededingen, de gelegenheid geboden wordt zich te meten en te onder scheiden. Voor eenige dagen werd een jongen te Apeldoorn zwaar gewond door het sprin gen van eene ijzeren pijp, die hij met luci ferskoppen gevuld en daarop aangestoken had. Thans is hij aan de gevolgen in het ziekenhuis overleden. Eergisterenavond om 5 uur, toen 3 jongelieden in de Waal nabij Zaltbommel de roeiboot waarin zij gezelen waren wilden vasthechten aan de stoomboot Elzas, om mede te slepen, sloeg de boot om, waar door allen te water geraakten en dén hun ner, de zoon van den bakenmeester van Andel, te Zaltbommeljammerlijk verdronk. Zijn lijk is nog niet gevonden. Zondag werden de reizigers die per eersten trein van Winterswijk waren ver trokken, tussch. n Lichtenvoorde en Ruurloo opgeschrikt door het stooten der noodseinen. Spoedig bemerkte men, dat een zwaar be laden goederentrein op hetzelfde spoor van den berg af in aantocht was. Door den zwaren mist kon er niet ver vooruit gezien worden, doch de machinist van den personen trein had de tegenwoordigheid van geest, terwijl de machines bijna tegen elkander aankwamen, zijn trein terug te doen stoo- men, zoodat de reizigers met den schrik en een hevigen schok vrijkwamen. (ZnlpA. Ct.) Zondag kwam te Zwolle een Amster- damscbe familie aan, doch vond het huis, waar men logeeren zou, gesloten. Geen wonder! De Zwolsche familie was, zooals uit den mond der buren vernomen werd, ook Zaterdag met de boot vertrokken, om de Amsterdamsche familie eens te verrassen Een boerenknecht in Groningen heeft in de beide Paaschdagen 51 dikke hoender eieren genuttigd. KAATSTE BERICHTEN. In de zitting van de eerste kamer van heden werden aangenomen de aangekondigde wetsontwerpen, waarondereen crediet voor den bouw van eene nieuwe gevangenis te Amsterdamtot onteigening voor verbetering der watergemeenschap tusschen Kijn en Schie; tot onteigeniug voor den aanleg van een tramweg Amsterdam-Amstelveen; idem voor den aanleg van een spoorweg Maassluis- Hoek van Holland. Op eene interpellatie van den heer Fran sen van de Putte gaf de minister van ko loniën zeer geruststellende toelichtingen om trent de jongste Indische berichten. Van Atjeh was geen nadere tijding ontvangen. Het uitbreken der berri-berri onder de pas aangekomen Barisan was, bij epidemiën, een niet ongewooD verschijnsel, doch dat de ziekte zich zoo uitgebreid had op Atjeh, bleek uit niets, veeleer het tegendeel, daar de gouv. gen. vooreerst geen aanvullingstroe pen verlangt. Het onderzoek van prof. Pe kelharing omtrent de berri-berri is nog niet afgeloopen. Dat op Celebes ernstige onlusten ontstaan waren, was een sensatiebericht. Eindelijk stelde de beer Fransen van de Putte nog een aantal vragen over de sterkte van leger en vloot in Indië, of die vol doende waien om te voorzien in de verde diging, alles naar aanleiding van het be kende adres der honderd aanzienlijken in (Jen lande. De minister van koloniën verklaarde zich bereid deze vragen schriftelijk te beantwoor den. Morgen 11 uur 'is een vijftal andere wets ontwerpen aan de orde. De feesten in Amsterdam. Tegen den avond waren gister alle be schikbare handen aan het werk om de dui- zende lichtjes in te zetten of aan te steken; wél woei de wind er eenige uit of belette het aansteken, zooals b. v. op den Buiten- Amstel, maar dat neemt niet weg dat het groote feest door Amsterdam gisteren ge vierd volkomen slaagde. Er was werkelijk licht genoeg, ook in de feestelijk gestemde harten der duizenden en duizenden die zich langs de versierde straten bewogen. Natio nale liedereu en „Oranje boven, leve Wil lem III" werden onophoudelijk gehoord. Amsterdam heeft zichzelf overtroffen in zijne uiting van nationaliteitsgevoel en van liefde voor het Oranjehuis. Hoewel de dag voor onze koningin en het prinsesje ver moeiend genoeg geweest was, namen ze toch dien avond weer in een open landauer plaats om een zeer groot deel van de feestelijk verlichte stad door te toeren. Bijna twee uren duurde de triumftocht. Tevens werden op verschillende punten muziekuitvoeringen gegeven. De orde werd ook nu niet gestoord en van ongevallen werd niets vernomen. Alleen vatte door den wind de versiering op het J. D. Meijerplein vuur en ging in vlammen op. Het hoofdpunt der verlichte stad was de bocht van de Heerengracht, waar de gal joot gelegen was en waar den geheelen avond stoombootjes af- en aanvoeren. Alle optoch tenhoe ook te zauien gesteld, kwamen langs dit punt. Vooral druk was 't ook op het Frederikspleinin de Galerij om het Paleis van Volksvlijt en de Utrechtsche straat, waar men slechts voetje vo,-jr voetje kon voortkomen. Op de Reguliersbreestraat was het zéé vol, dat op verscheidene plaat sen de dennenboompjes langs het trottoir omvergeworpen werden. De schoone zege boog aldaar wekte terecht ieders bewonde ring. Op den Westertoren werd Bengaalsch vuur in de nationale kleuren ontstoken. In de eigenlijke Jordaan waren straten die werkelijk een bekoorlijken indruk maakten. Enkele deelen van de Prinsengracht waren evenzeer schoon geïllumineerd even als de drie eerepoorten op de Westerstraat. Ook de versieringen aan het politiebureau der vijfde sectie zijn de vermelding waard. Eene kostbare en fraaie tropee van wapen en equipementstukken is bij den ingang ge plaatst; daarbij hangen op een kussen de Nederlandsche ordeteekenen boven een groot borstbeeld van den koning, aan welks voet op een rood lluweelen kussen een kroon, met kruiselings geplaatste statiedegens. Ook de Willemstraat was uitmuntend ver licht en de eerepoorten voldeden er goed evenals de groote monumentale illuminatie aan de Willemspoort. Tal van optochten werden door verkleede mannen gehouden, waarvan zelfs enkelen te paard. De Jordaan vierde het koningsfeest op eene wijze hare oude en vasticgewortelde liefde voor Oranje volkomen waardig. Ook de kleinere en smal lere straten waren niet achtergebleven en kwamen, naar hunne krachten, kranig voor deu dag. De verlichtingen aan het stadhuis het bureau van het Nieuws van den Dag, het Algemeen Handelsbladde Stoomvaart maatschappij Nederlandde kweekschool voor zeevaart, trokken evenals vele andere, te veel om te noemen, zeer de aandacht. Tot vroeg in den morgenstond werd het feest van gisteren in verschillende wijken der stad volgehouden. Tot drie uren kregen de gebroeders Mens op de Willemstraat se renades en op vele plaatsen, bijv. in de Kerkstraat bij de Weesperstraat en in de Nieuwe Leliestraat werden bals in de open lucht geïmproviseerdwaarbij dillettanten- muziekgezelschappen fiedelden. In de koffie huizen, vooral in het centrum der stad, was 't den geheelen avond zéé vol, dat de mees ten de deuren moesten gesloten houden om de bezoekers slechts beurt om beurt in te laten, wanneer er anderen uitgingen. De vreemdelingen maakten deels tegen midder nacht zich weder reisvaardig. Doch het was zéé vol aan de stations, dat velen werden teleurgesteld en op een volgenden extra-trein moesten wachten. Zoo ging er bijv. van nacht om vier uur nog een trein naar Haar lem en om 6 uur zaten er nog honderden in de wachtkamers. Er mag nog wel een speciale vermelding worden gemaakt van de keurige en goed geslaagde verlichtingen, van Brack's Doelen- Hotel, vau het huis des heeren Apol, van de magazijnen Pander en Jansenbenevens van den Heiligenweg, de Heerenstraat en het Rusland, de Hoogstraten en bijzonder de gazonverlichting van het Frederikspleiu waar op het grasveld figuren van vetglaas- jes waren gemaakt, terwijl de trappen naar de electrisch verlichte zuil met glaasjes op gelijke wijze waren gelijnd. De bewoners der Swammerdamstraat en omliggende buurten vierden op eigenaardige wijze feest Tegen elf uur werd een muziek- tentje opgeslag ter hoogte van den stal van Café d'IJsbreker. Even na elf uur be gon de muziek en de bewoners die vermoeid te huis kwamen, werden begroet door het volkslied en andere nationale liederen. Alle vermoeienis was plotseling geweken. De Swammerdamstraat was in een danszaal her schapen. Men kende geen verschil van rang en standalles danste. Op voorstel van een der aanwezigen werd ieder der commissie leden een serenade gebracht, eveneens den heer Gelpke, commissaris van politie van de sectie waartoe de buurt behoort, en .ie in de Mauritsstraat bij de Swammerdam straat woont. Lang bleef men nog in vroo lijke stemming bijeen. Evenals in de meeste andere stadswijken bleek ook hier de politie geheel onnoodig te zijn, althans dien avond. Z. M. verleende heden weder audiëntie. Bij de koningin was receptie. Heden diner ten hove, waarbij o. a. de commissarissen des konings in de provin ciën zijn uitgenoodigd. Bij het aflossen der cerewacht vertoonde Z. M. zich heden met het prinsesje her haaldelijk voor het tweede venster van het balkon aan de Kalverstraatzijde van het Pa leis, tot groote vreugde der velen, die op den Dam èn den vorst èn zijne dochter met gejuich begroetten. H. M. de koningin reed te 2} uur uit en nam den roeiwedstrijd in oogenschouw. Van daar bezocht H M. het Panorama-ge bouw in de Plantage, waar de koningin, door het bestuur ontvangen, met veel be langstelling het nieuwe doek bezichtigde. Op den terugweg langs de Prins Hendrikkade paradeerden de jongens van het opleiding schip in het want. Krachtig klonk het driewerf hoezee 1 uit de hooge masten. De Hollaudsche spoorweg heeft sedert Zondag jl. 30000 biljetten naar Amsterdam afgegeven, waaronder gisteren alléén 18000. Naar men meldt zijn uit Zwolle om streeks 600 personen gisteren naar Amster dam vertrokken en uit Haarlem ruim 8000. De trein, die gisteravond om 11 uur 15 minuten van Amsterdam naar Den Helder moest vertrekken, is in laatstgenoemde plaats hedenmorgen om half vijf aangekomen, en was dus drie uren te laat. PER TELEGRAAF. LONDEN, 14 April. Blijkens latere be richten zijn van de passagiers der Victoria door het omslaan der boot 20 verdronken. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Schoon ds. Pijzei aanst. Zondag te Leiderdorp zijn intrede zal doenzal hij toch nog eenige weken te Eist verblijf houden. Maandag hield hij iu laatstgenoemd dorp zijn afscheidsrede naar aanleiding van Lukas 18:6—9 HANDELS- EN FINANTIËELE BERICHTEN. De aanvoer op de kaasmarkt te Woerden bedroeg 13 April 31 wagens. Voor Goud- Bche kaas bedong men lste soort van f 19.tot ƒ21.2esoort/16.a 18.50 zwEdammer ƒ24.a Derby t a 2e soort pe'r 50 KG. Handel redelijk. Van de binuenlandsche staatsfondsen was de stemming ongeveer als gister. Van de Indische waarden verbeterden zich Aandeelen Dorrepaalsche Bank jObliga- tien dito 1, Aaud. Kol. Bank IJ, Oblig. dito IJ, Ind. Handelsbank 1 en Soerabaya Bank pCt. De buitenlandsche markt was grootendeels in vaste stemming, ofschoon de variatien weinig te beteekenen hadden. De meeste Russische spoorwegfondsen waren ongeveer iu de zelfde stemming als gister. In Amerikaausche fondsen ging weinig omze herstelden zich iets of wat van de daling op gisteren. De bank Voirin-Parmentier, te Mire- court, heeft haar betalingen gestaakt. Het passief bedraagt meer dan een millioen, waarbij de kleine man, die zijn spaarpenningen lie ver aan een ander toevertrouwt dan aan zich zelf, alweer de dupe is. GEMENGDE BERICHTEN Dezer dagen werd in de Belgische gemeente Hachet het 101e verjaarfeest ge vierd van een man,, die vroeger van het „groote leger" te Leipzig, te Moskou en elders deel uitmaakte. Prins Victor Napo leon, die van dit feest verwittigd was, heeft den ouden veteraan zijn portret en eene gift in geld gezonden. Een huisgezin vsn 8 personen te Ant werpen is verleden Vrijdag bijna vergiftigd geweest door het eten van snijboonen, die met soda gekookt waren. De spoedige hulp van een dokter heeft gelukkig erge gevol gen kunnen voorkomen. Huismoeders, die somwijlen soda in de erwtensoep doet, weest voorzichtig 1 De wielenaars, die op twee- of drie wielers groote afstanden afleggen over ruwe wegen, hebben getoond bij de groote Paasch- mauoeuvres der Engelsche vrijwilligers hoe ze voortreffelijk in oorlogstijd een leger tot éclaireurs kunnen dienen. De ongeregelde troepen op twee-wielers en op tandems heb ben tusschen Londen en Dover links en rechts het terrein onderzocht en deden goede diensten bij het overbrengen van bevelen. De hit onder de tweewielers, de Safety, is het best voor het doel geschikt. De Safety werd over heggen en slooten getild en reed over wegen welke vooi ruiterij groote be zwaren opleverden. Daar Engeland 250.000 wielrijders bezit, zou het land bij een inval vau den vijand, over een groot aantal bere den infanterie kunnen beschikken. Iu het kamp van Aldershot ontstond Donderdagnamiddag brand in de infanterie- kazerne, waarin het le Manchester-regiment lag ingekwartierd. Aan redden viel niet te denken bij den hevigen wind, die het ge bouw in weinige oogenblikkeu in eene vuur zee herschiep. Aan de ijverige pogingen der militairen gelukte het de wapenen en het meubilair naar buiten te dragen. De beroemde oude herberg „In de Pickwick" te Cobham, niet ver van Roches ter, waarin Charles Dickens nu en dan logeerde en die door hem beschreven in zijn Piek- wickpapers", is Vrijdagochtend door brand vernield. Na 16 dagen geslapen te hebben, is de handelsreiziger Chauffat nil zijn hypno- tischen toestand ontwaakt. Van hetgeen in dien tijd met hem is voorgevallen herinnert hij zich niets. Overigens is hij weer in 't bezit van al zijn zinnen en intellectueels vermogens, met uitzondering van de spraak. Ook de verlamming aan de eene zijde is nog niet geheel geweken. Daar men hem in zijn slapenden toestand herhaaldelijk had hooren zeggen, dat hij het slachtoffer was geworden van diefstalliet men hem een kruisverhoor ondergaan om tot de zekerheid te komen of hij zich nog herinnert beroofd te zijn. Een gruwelijke moord werd eergisteren te Angoulème gepleegd. Twee meisjes schoten in een schiettent, toen de een de andere begon uit te lachen omdat zij mis schoot. Woedend liet deze haar geweer opnieuw laden en loste het in den rug van hare vriendinzij nam daarna de vlucht. De toe stand van het slachtoffer is wanhopig. Te Weenen heeft dr. Morgenstern, publicist en professor in de philosophie, zich in de Donau verdronken. Hij wierp zich van de Aspernbriicke in de rivier; zijn lijk werd den anderen morgen opgevischt. Morgenstern was 55 jaar oud; hij had ver scheidene malen dezen winter gebrek aan vuur en voedsel gehad en in een brief, dien men iu zijn jas vond, schreef hij dat hij door den nood gedreven een einde aan zijn leven maakte. Ook een verzamelaar. Dezer dagen moest een commissaris van politie te Parijs deu zelfmoord constateeren van een grijsaard van 72 jaar. In de woning van den onge lukkige, die blijkbaar tot de diepste ellende vervallen was, vond hij niet minder dan 80,000 omnibuskaartjeszorgvuldig naar tijdvakken en lijnen gerangschikt, van die der vermomde „Dames Blanches" uit den tijd van Lodewijk Philips af tot die der elec- trische tramwagens van de laatste industrie tentoonstelling toe. Op 1 Jan. 1887 had Duitschland 4787 advocaten, waarvan 2729 in Pruisen. Sedert 1870 nam het getal advocaten in Pruisen met 828 toe en elders in het rijk met 132 af. De meeste advocaten heeft men te Ber lijn en te Dresden, nl. ruim 500 in ieder dezer steden. In 1880 had Berlijn er slechts 231,

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2